آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

بافت مو هلندی (آموزش+ تاریخچه و انواع)

بافت مو هلندی یکی از انواع بافت‌ها بوده که برای زیباتر کردن موهای بلند و کوتاه بسیار کاربردی است. این بافت به دو شکل بافت وسط و بافت دوطرفه انجام می‌شود. 

ویدیو آموزش بافت هلندی

ویدیو زیر به صورت کامل آموزش بافت موی هلندی را آموزش میدهد.(با فیلتر شکن روشن)

شیوه‌های مختلفی برای اینکه بتوانید به موهای خود ظاهری زیبا و مرتب بدهید وجود دارد. یکی از این روش‌ها بافت مو است که تنوع آن بسیار زیاد خواهد بود و هیچگونه محدودیت سنی هم ندارد. هرکدام از این بافت‌ها جذابیت‌های خاص خود را داشته و به‌عنوان یک مهارت و هنر شناخته می‌شود. پس اگر به بافت مو هلندی علاقه دارید در ادامه این مطلب همراه ما باشید که بیشتر راجب این نوع بافت بدانید و آن را یاد بگیرید.

تاریخچه بافت مو

بافت مو به‌عنوان یک هنر دستی یکی از عناصر فرهنگی در جوامع بشری نیز بوده که قدیم‌ترین اثر آن به 25000 تا 28000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. زهره ویلندورف یکی از قدیم‌ترین اثر باستانی شناخته شده است که بافت مو را در آن نشان می‌دهد. با این کشف به این نتیجه می‌رسیم که حداقل قدمت بافت مو به دورهٔ پارینه‌سنگی برمی‌گردد. 

برخی دیگر نیز معتقدند بافت مو اوایل در کشورهای آفریقایی به‌خاطر موهای حجیم و فر شدید به وجود آمده و کم‌کم از یک قبیله به قبیله دیگر و بعد به کشورهای دیگر انتقال پیدا کرده است. در یونان باستان نیز موها را به شکل نوارهای باریک از نزدیک پوست سر می‌بافتند و زنان ثروتمند با موهای بلند بافته شده قابل‌تشخیص بودند. بافت مو هلندی، بافت مو آفریقایی، بافت فرانسوی و… هم از همین دوران به بعد با تغییرات به دنیای مد و آرایش مو وارد شد.

فواید بافت مو در هنگام خواب

بافت مو علاوه بر اینکه روی زیبایی تأثیر دارد فوایدی هم برای موها خواهد داشت. در زیر به برخی از فواید بافت مو در خواب اشاره خواهیم کرد:

  • از مهم‌ترین فواید بافت مو در هنگام خواب جلوگیری از آسیب به موها است. اگر با موی باز به رختخواب بروید موها به سطح بالشت و ملحفه کشیده می‌شود و دچار آسیب خواهد شد؛ اما افرادی که موهای خود را می‌بندند مانع این آسیب خواهند شد.
  • بافتن مو یکی از راه‌هایی است که از جوش‌زدن صورت جلوگیری می‌کند. پوست سر با ایجاد چربی و تولید باکتری باعث ایجاد جوش در صورت می‌شود. پس وقتی موهای خود را ببافید مانع برخورد آن با پوست صورت خواهید شد.
  • بافت مو هلندی باشد یا ساده اگر در خواب بسته شود هنگام شانه‌زدن مدت کوتاهی را صرف می‌کنید.

بافت مو هلندی

در بافت مو هلندی یک نوع بافت سه‌بعدی بوده که با بافت آناناسی و بافت فرانسوی معکوس نیز شناخته می‌شود. این بافت مو کاملاً شبیه بافت مو فرانسوی است و تنها تفاوت آن در بافت زیرورو خواهد بود. در بافت هلندی باید به‌جای اینکه روی بافت قرار بگیرد از زیر رد شود.

شاید تابه‌حال فکر کرده‌اید که بافت مو هلندی برای کشور هلند است؛ اما چنین چیزی نیست. این نوع بافت فقط نسخه وارونه بافت فرانسوی بوده و از آفریقای جنوبی نشئت‌گرفته و این نوع بافت نیز از همان آفریقای جنوبی آمده است. زنان آفریقایی برای اینکه موهای حجیم و ضخیم خود را بتوانند جمع کنند و در برابر نور آفتاب از آن محافظت کنند آن را می‌بافند. گفته می‌شود این نوع بافت توسط زنان آفریقایی که به هلند مهاجرت کرده بودند ابداع شده است.

شاید برای افرادی که بافت ساده را خوب بلد نیستند این نوع بافت پیچیده به نظر بیاید؛ اما نگران نباشید در ادامه به شما یاد خواهیم داد چگونه به‌راحتی بتوانید بافت هلندی را انجام دهید.

انواع بافت مو هلندی

بافت مو هلندی بسیار جذاب و زیبا بوده و در هر نوع مراسمی می‌توانید از آن به‌عنوان مدل مو استفاده کنید. این بافت به 4 مدل مختلف قابل‌اجرا خواهد بود.

  • بافت موی هلندی از پشت
  • چندتایی
  • دوتایی یا دوطرفه
  • یک‌طرفه کج

قبل از اینکه هر نوع بافت مویی را یاد بگیرید در ابتدا باید بافت موی ساده و یا کلاسیک را به‌خوبی بدانید. بافت ساده بدین صورت است که موها را از پشت به سه قسمت مساوی تقسیم می‌کنید و بعد قسمت چپ را روی قسمت میانی گذاشته و سپس قسمت راست را بروی قسمت میانی این روند را تا انتهای مو تکرار کنید.

بافت مو هلندی از پشت:

بافت مو هلندی از پشت
بافت مو هلندی از پشت
مدل بافت موی هلندی از پشت
مدل بافت موی هلندی از پشت

یکی از انواع بافت موهای هلندی بافت از پشت بوده که بسیار جذاب و شیک است. در این مدل تمام موها در پشت سر بافته می‌شود. برای شروع کار ابتدا موها را خوب شانه بزنید و قسمتی از موها را بالای سر جدا کرده و به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. بعد حدود سه سانت ساده بافی مو را انجام دهید البته به‌صورت معکوس یعنی رشته‌های قسمت راست زیر قسمت میانی قرار دهید. 

در مرحله بعدی که مهم‌ترین قسمت بافت مو هلندی است باید قسمتی از موی آزاد در سمت راست را انتخاب و به رشته موهای سمت راست اضافه کنید. وقتی این دو رشته به یک‌رشته تبدیل شدند آنها را از زیر قسمت میانی رد کنید. قسمت سمت چپ نیز به همین‌طور و این کار را تا پشت گردن ادامه داده و وقتی موی آزادی باقی نماند بقیه مو را با بافت ساده تا انتها ادامه دهید.

بافت مو هلندی چندتایی:

بافت موی هلندی چندتایی
بافت موی هلندی چندتایی

در این نوع بافت باید موها را به چند بخش تقسیم کرده و هر کدام از بخش‌ها را مانند مراحل بالا جداگانه انجام دهید و سپس در انتها یا به‌صورت جداگانه رها کرده و یا آنها را به یکدیگر وصل کنید. یکی از خوبی‌های بافت مو هلندی این است که دستان شما باز بوده و می‌توانید موها را به هر سمتی که می‌خواهید هدایت کنید.

بافت مو هلندی دوتایی یا دوطرفه:

بافت موی هلندی دوتایی
بافت موی هلندی دوتایی

یکی دیگر از روش‌های بافت هلندی به‌صورت دوطرفه بوده که جذابیت بسیار داشته و طرف‌داران زیادی هم دارد. بعد از اینکه موهای خود را کامل شانه زدید با استفاده از یک شانه دم‌باریک موها را به دو قسمت مجزا از هم تقسیم کنید. یعنی از بالای پیشانی از ریشه مو تا انتهای مو در پشت گردن موها را جدا کرده و سپس از سمتی که می‌خواهید بافت را شروع کنید. 

در قسمتی که ابتدا انتخاب کردید موها را جدا کرده و سه دسته مساوی تقسیم کنید و مراحل بافت هلندی را به همان روش قبلی شروع کنید.

بافت مو هلندی یک‌طرفه کج:

بافت موی هلندی یک طرفه کج
بافت موی هلندی یک طرفه کج

در این مدل از همان ابتدا مشخص کنید که می‌خواهید از کدام طرف بافت را شروع کرده و به کدام سمت متمایل شود. این نوع بافت بسیار زیبا و مدرن است. برای این نوع بافت سمتی را که انتخاب کرده‌اید بخشی از موها را جدا کرده و به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس بافت هلندی را انجام دهید و به‌تدریج موهای آزاد به بافت اضافه کرده تا به سمت انتهای موی در طرف بعدی برسید.

جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم بافت مو هلندی یکی از محبوب‌ترین بافت‌ها بوده و برای مدل‌های مختلف آن دستتان برای تغییر دادن باز است. البته این نوع بافت تنوع زیادی داشته که ما در این مطلب به چند مدل اصلی آن اشاره کردیم.

 

4/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا