مجله جراحی زیبایی

بررسی لیفت سینه از زوایا و روشهای مختلف

چه افرادی نیاز به لیفت سینه دارند؟

لیفت سینه چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ لیفت سینه چه عوارض و مضراتی دارد؟ قبل از انجام ماستوپکسی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ مراقبت‌های بعد از ماستو پکسی چیست؟

افتادگی سینه به دلایل مختلفی برای زنان اتفاق می‌افتد که افزایش سن و شیردهی از مهم‌ترین عوامل آن است. برای بسیاری این افتادگی ناخوشایند بوده و برای رفع آن به دنبال روش‌های مختلفی هستند. برای لیفت سینه امروزه روش‌های متفاوتی وجود دارد و می‌توان این افتادگی را از بین برد و سینه‌ها را سفت کرد. در ادامه بیشتر راجب انواع روش‌های لیفت سینه و فواید و مضرات آن صحبت خواهیم کرد.

لیفت سینه چیست؟

ایفت سینه چیست؟

همان‌طور که گفتیم سینه خانم‌ها به‌خاطر عوامل مختلفی فرم و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد. پس بسیار مهم خواهد بود که برای به‌دست‌آوردن فرم طبیعی و برطرف‌کردن چین‌وچروک سینه‌ها روش مناسبی را انتخاب کنید. یکی از جدیدترین روش‌ها لیفت سینه یا ماستوپکسی است. با این روش می‌توانید جوانی و زیبایی را دوباره به سینه‌های خود برگردانید. سینه‌های خوش‌فرم اعتمادبه‌نفس شما را بالا خواهد برد.

لیفت سینه فقط جنبه زیبایی ندارد در بسیاری از خانم‌ها افتادگی و شل‌شدن زیاد سینه‌ها به گردن و شانه‌ها فشار می‌آورد و یا عرق‌سوز شدن زیر سینه و ایجاد مشکلات پوستی ایجاد می‌شود. با انجام‌دادن لیفت سینه این مشکلات رفع خواهد شد و علاوه بر زیبایی باعث سلامتی در زنان می‌شود.

انواع روش‌های انجام لیفت سینه

روش های انجام لیفت سینه

ماستوپکسی یا لیفت سینه به دو روش جراحی و غیرجراحی صورت می‌گیرد. در روش جراحی پوست اضافی سینه را برمی‌دارند که باعث رفع افتادگی و سفت‌شدن سینه‌ها می‌شود. در روش بدون جراحی بالا کشیدن سینه دیگر نیازی به برش‌دادن سطح پوست نیست و بدون بیهوشی انجام خواهد شد. در ادامه به انواع روش‌های انجام لیفت سینه اشاره خواهیم کرد.

لیفت سینه با لیزر:

در لیزر درمانی با ایجاد پرتوهای انرژی قوی سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شود. این روش همچنین برای رفع چین و چروک‌های عمیق، جای اسکار و لکه‌های پوستی نیز به کار می‌رود. وقتی کلاژن‌سازی افزایش پیدا می‌کند در ناحیه سینه پوست کشش پیدا کرده و لیفتینگ سینه صورت می‌گیرد. اما باید بگوییم که این روش موقتی و جزئی بوده و برای گرفتن نتیجه مطلوب نیاز به درمان مکرر خواهید داشت.

لیفت سینه با نخ:

لیفت سینه با نخ بدین صورت انجام می‌شود که با استفاده از نخ‌های مخصوص پوست اطراف سینه به سمت بالا کشیده خواهد شد. در این روش از نخ‌های خاردار کوچک استفاده می‌کنند و جراح نخ‌ها را به‌وسیله سوزن باریک وارد بافت پوست می‌کند. 

در چنین شرایطی نخ‌ها محکم خواهند شد و پزشک نخ‌ها را به سمت بالا و نزدیک استخوان ترقوه می‌کشد. این روش بدون هیچگونه زخم و برشی انجام شده و بعد از یک یا دو سال با جذب نخ‌ها باید دوباره برای ترمیم اقدام کنید.

لیفت سینه با ترماژ:

لیفت سینه با ترماژ نیز باعث تحریک پوست برای کلاژن‌سازی می‌شود. امواج رادیویی در این روش برای سفت‌شدن فیبرهای پروتئینی پوست ایجاد خواهد شد. پزشک برای لیفت سینه از دستگاهی به نام ترماکول استفاده می‌کند و با فرستادن امواج رادیویی به اعماق پوست باعث سفت‌شدن پوست در این ناحیه می‌شود. 

اگر می‌خواهید با این روش به نتیجه دلخواه خود برسید باید دوره درمان خود را کامل کنید. در افتادگی شدید این روش کاربردی ندارد و پزشکان فقط برای افتادگی‌های خفیف این روش را استفاده می‌کنند.

لیفت سینه با تزریق ژل:

در این روش برای لیفت سینه از همان ژل‌های لیفت صورت استفاده می‌شود و حاوی اسید هیالورونیک هستند که در برندهای مختلفی ارائه شده است. برای اینکه نتیجه تزریق ژل را مشاهده کنید به چند ماه زمان نیاز خواهید داشت. این فیلرها یک روش غیر تهاجمی بوده و عوارض کمی دارد.

لیفت سینه با تزریق بوتاکس:

در تزریق بوتاکس از سم بوتولونیوم استفاده می‌کنند و باعث فلج شدن عصب و ماهیچه‌ها در زیر پوست می‌شود. بوتاکس اولین‌بار برای رفع چین‌وچروک و خطوط معرفی شد؛ ولی در حال حاضر برای درمان میگرن مزمن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای لیفت سینه پزشکان زیادی بوتاکس را به کار می‌برند. اما این روش توسط FDA آمریکا تأیید نشده است.

لیفت سینه با پلاسما:

یکی از فناوری‌های جدید برای سفت‌شدن سینه‌ها روش پلاسما بوده که برای لیفتینگ سینه انرژی پلاسمای سرد با بافت‌ها عمیق پوست فرستاده می‌شود. این انرژی موجب انقباض بافت پوست شده و باعث تولید کلاژن جدید خواهد شد. در این ناحیه شاهد اثرات جوان‌کننده خواهید شود. همانند روش ترماژ دستگاه روی پوست قرار می‌گیرد و انرژی آن باعث سفت‌شدن سینه‌ها شده و پس از چند ماه شاهد تغییرات در این قسمت از بدن می‌شوید.

لیفت سینه به روش Caci:

در این روش عضلات قفسه سینه هدف قرار می‌گیرد و با استفاده از یک دستگاه دستی پالس‌های الکتریکی به ماهیچه‌های اطراف سینه منتقل خواهد شد. این پالس‌ها باعث تحریک ماهیچه‌ها شده و در نتیجه سینه سفت می‌شود. این روش ماندگاری بلندمدتی دارد و نیاز به چندین بار تکرار در چند هفته خواهد داشت.

در یک مقاله به صورت کاملا جامع، لابیاپلاستی رو هم بررسی کردیم

لیفت سینه با جراحی ماستوپکسی:

لیفت سینه و ماستوپکسی

در روش جراحی لیفت سینه یا همان ماستوپکسی پوست اضافی سینه برداشته می‌شود. این روش محبوبیت بیشتری در سرتاسر جهان دارد. این روش باعث ظاهر جوان سینه‌ها شده و افتادگی آن را به هر دلیلی که باشد برطرف می‌کند. این جراحی به‌صورت سرپایی انجام خواهد شد و در برخی مواقع با بی‌حسی موضعی این عمل صورت می‌گیرد. در بعضی از مواقع نیز نیاز به بیهوشی کامل است و مراحل آن به تکنیک جراحی لیفت بستگی دارد. 

میزان ماندگاری لیفت سینه

افتادگی سینه به‌خاطر دلایل مختلفی است و عوارضی که برای فرد ایجاد می‌کند آزاردهنده خواهد بود. این افتادگی فقط در افرادی که سینه‌های بزرگی دارند اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه برای زنانی که سایز سینه کوچکی دارند نیز اتفاق خواهد افتاد. به همین خاطر برای رفع آن نیاز به روش‌های مختلفی خواهید داشت و نمی‌توان میزان ماندگاری لیفت سینه را دقیق تعیین کرد. چرا که عوامل مختلفی روی آن تأثیرگذار هستند. اگر لیفت و پروتز سینه را هم‌زمان انجام دهید دوام بیشتری دارد.

عوارض و مضرات لیفت سینه

عوارض لیفت سینه
عوارض لیفت سینه

لیفت سینه با روش‌های غیر جراحی به دلیل غیر تهاجمی بودن آن عوارض و مضرات کمتری دارد. ولی به‌هرحال هر عملی عوارض خاص خود را به دنبال خواهد داشت که در این روش طبیعی است. مثلاً در روش لیزر درمانی امکان ایجاد زخم، خونریزی و کمی درد وجود داشته و در مواقع بسیار کمی شاهد تغییر رنگ پوست نیز خواهید بود.

همچنین در روش تزریق ژل و بوتاکس شاهد کمی قرمزی و کبودی در ناحیه تزریق شده خواهید بود. در لیفت نخ نیز کمی ورم و قرمزی را در ناحیه بخیه مشاهده خواهید کرد. اما در روش جراحی همانند هر عمل دیگری شاهد خونریزی، واکنش به بیهوشی و عفونت خواهید بود. 

پس اگر جراح ماهر و باتجربه‌ای را برای این کار انتخاب کنید عوارض کمتری را مشاهده خواهید کرد. همچنین اثرات داروهای بی‌حسی و بیهوشی تا بعد از مدتی همراه شما خواهد بود. همه این عوارضی که به آن اشاره کردیم موقتی بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

فواید لیفت سینه

از مهم‌ترین فواید لیفت سینه می‌توان به جوان شدن و زیباتر شدن فرم سینه اشاره کرد. افرادی که از افتادگی سینه‌های خود ناراضی هستند با انجام این عمل اعتمادبه‌نفسشان بالا خواهد رفت. با لیفت سینه عوارض ایجاد شده در اثر شیردهی، بارداری و افزایش سن را می‌توانید از بین ببرید. از دیگر مزایای لیفت سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفظ تقارن سینه‌ها
  • کوچک و گرد شدن سینه
  • کاهش هاله دور سینه در صورت تمایل
  • بالابردن نوک سینه‌ها
  • رسیدن فرد به فرم درست بدن
  • سفت‌شدن سینه

نکات قبل از انجام ماستوپکسی

برای انجام ماستوپکسی یکی از نکات مهم انتخاب جراح ماهر و باتجربه است. همچنین شرکت در جلسات مشاوره قبل از انجام جراحی لیفت سینه لازم و ضروری بوده تا جراح با خواسته‌ها و اهداف بیمار آشنا شده و بیمار نیز به پاسخ تمام سؤالات خود برسد.

قبل از جراحی پزشک علاوه بر معاینه آناتومی سینه و بافت‌های آن به بررسی سوابق بیمار هم می‌پردازد. چرا که ابتلا به برخی از بیماری‌ها می‌تواند روی نتیجه جراحی تأثیرگذار باشد و همین باعث ایجاد عوارضی بعد از جراحی ماستوپکسی شود. هرگز در دوران بارداری یا شیردهی برای این کار اقدام نکنید؛ چون در این دوران فرم سینه تغییر می‌کند و اثر لیفت کامل از بین خواهد رفت. 

درصورتی‌که قبلاً لیفت سینه یا جراحی دیگری مانند لیفت باسن برزیلی، افزایش حجم باسن داشته‌اید حتماً با پزشک خود آن را در میان بگذارید. حداقل دو هفته قبل از لیفت از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید. حتماً قبل از انجام ماستوپکسی ماموگرافی و آزمایش‌های مربوط به سینه را انجام دهید.

مراحل انجام لیفت سینه

در جراحی لیفت سینه که با بیهوشی عمومی همراه است ابتدا محل‌هایی که باید برش داده شود علامت‌گذاری خواهد شد. این عمل بین 2 تا 4 ساعت زمان لازم دارد. برش معمولاً دور هاله سینه و برش دیگر عمود بر آن به‌طرف پایین سینه ایجاد می‌شود. پس از جراحی فرد حدود شش ساعت در بیمارستان بستری خواهد بود و این جراحی نیاز به درن داشته تا هرگونه مایع و هوا را از ناحیه جراحی شده بیرون بکشد. این درن‌ها نهایت یک روز بعد از لیفت سینه خارج خواهند شد.

مراقبت‌های بعد از انجام ماستوپکسی

بعد از جراحی ماستوپکسی درد، ورم و کبودی از علائم طبیعی هستند و پزشک با تجویز داروهای مسکن باعث کاهش این علائم می‌شود. بعد از لیفت سینه بیمار باید گن مخصوص بپوشد تا از سینه‌ها محافظت کند. باتوجه‌به نوع جراحی بیمار چند روزی را در خانه استراحت می‌کند. 

از بلندکردن اجسام سنگین، ورزش و فعالیت‌های شدید بدنی خودداری کنید. برای جلوگیری از عفونت حتماً بخیه‌ها را تمیز نگهدارید. در صورت تشدید علائمی مانند خونریزی، درد، تهوع و استفراغ حتماً پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. برای بسیاری اسکار بعد از انجام ماستوپکسی جای سؤال است که باید بگوییم قسمتی از روند جراحی خواهد بود. ولی بخیه‌ها در جایی زده می‌شود که کمترین جایی از آن باقی بماند.

تفاوت لیفت و پروتز سینه

در جراحی لیفت سینه برش در ناحیه خاصی از سینه ایجاد شده و با حذف و کشیدن پوست به سینه فرم و شکل مناسبی می‌دهند. برای بالا کشیدن سینه این روش کاربرد دارد. اما در پروتز سینه پس از اینکه در سینه‌ها برش ایجاد می‌کنند پروتزهای مخصوص را داخل سینه قرار می‌دهند و همین باعث افزایش سایز و حجم سینه می‌شود.

لیفت سینه قبل و بعد از زایمان

لیفت سینه در دوران بارداری به دلیل ازدست‌دادن فرم اصلی خود را از دست می‌دهد. پس اگر قبل از زایمان این جراحی را انجام داده باشید شاهد تغییر فرم سینه خود خواهید بود. چون در این مدت وزن شما به‌شدت دچار تغییر می‌شود و پوست شل و کشیده خواهد شد. 

به همین خاطر پزشکان توصیه می‌کنند که این عمل را زمانی انجام دهید که دیگر قصد بارداری نداشته باشید. البته با روش‌های دیگر لیفت سینه می‌توانید اثرات شیردهی و بارداری را از بین ببرید. ولی اگر قبلاً جراحی ماستوپکسی را انجام داده‌اید چنین کاری کمی مشکل خواهد بود.

روش‌های جایگزین لیفت سینه

برای انجام لیفت سینه روش‌های مختلف دیگری هم وجود دارد که پزشک متخصص باتوجه‌به آناتومی بدن هر فردی روش مناسب آن را انجام می‌دهد. در این بخش به روش‌های جایگزین لیفت سینه اشاره خواهیم کرد.

لیفت سینه در خانه:

برای رفع افتادگی پوست کرم‌های مختلفی وجود دارد که در فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی معتبر کرم فرم دهنده سینه و گردن را پیدا کنید. این نوع کرم به صافی پوست کمک کرده و چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد. برخی از روغن‌ها نیز مانند روغن بادام و زیتون نیز با انجام ماساژهای مناسب باعث لیفت سینه می‌شوند. البته این کرم‌ها و ماسک‌ها همانند جراحی ماستوپکسی نمی‌توانند خوب عمل کنند. اما در طولانی‌مدت باعث سفت‌شدن پوست اطراف سینه خواهند شد.

لیفت سینه با ورزش:

با فعالیت‌های ورزشی بافت‌های چربی در بدن کاهش پیدا می‌کند و ماهیچه‌ها تقویت می‌شوند. به همین خاطر با انجام تمرینات بالاتنه حرکات کششی ماهیچه‌های قفسه سینه را تقویت خواهید کرد. برای انجام این حرکات باید به مربیان حرفه‌ای مراجعه کنید تا با انجام تمرینات درست باعث خوش‌فرم شدن سینه‌های خود شوید.

عکس قبل و بعد از لیفت سینه

قبل و بعد از لیفت سینه عکس

قبل و بعد از لیفت سینه
قبل و بعد از لیفت سینه
قبل و بعد از ماستوپکسی
قبل و بعد از ماستوپکسی

جمع‌بندی؛ لیفت سینه

در تسریع روند پیری سینه‌ها بارداری، کاهش وزن، شیردهی، سینه سنگین و بزرگ می‌تواند تأثیرگذار باشد. بسیاری از زنان برای خوش‌فرم و زیباتر کردن سینه‌های خود به لیفت سینه روی می‌آورند. این عمل که در بین پزشکان به ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود یک نوع جراحی پلاستیک بوده که برای جوان‌سازی و برگرداندن سینه‌ها به حالت و فرم طبیعی خود صورت می‌گیرد. 

در این مطلب به انواع روش‌های آن و مضرات و فواید آن اشاره کردیم. پس اگر قصد انجام چنین عملی را دارید قبل از هر چیزی با انتخاب پزشک ماهر و باتجربه و مشورت با آنها این کار را انجام دهید. مجله جراحی زیبایی دکتر فارمو هر هفته به بررسی انواع عمل های زیبایی می پردازد. 

 

4.6/5 - (5 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا