مجله تناسب اندام

چگونه قد بلند شویم؟ افزایش قد در کودکی و بزرگسالی

افزایش قد چه روش هایی دارد؟ چگونه قد بلند شویم؟

راه های افزایش قد برای کودکان و نوجوانان دختر و پسر به ورزش کردن، تغذیه، خواب کافی و طب سنتی خلاصه می شود. البته که جراحی برای افزایش قد نیز گزینه دیگری برای افزایش قد است که اغلب برای افزایش قد در بزرگسالان انجام می شود.

قد بلند بودن مزایای خاص خودش را دارد. قد بلند شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. متاسفانه، برخلاف وزن، قد افراد به راحتی قابل تغییر نیست و افزایش قد تابع عوامل زیادی است.

در دوران بلوغ، میزان رشد قد می تواند هر سال تا 4 اینچ افزایش یابد. افراد در این دوره به حداکثر قد خود می رسند. به طور معمول، رشد در دختران زودتر از پسران شروع می شود و در حدود 16 سالگی متوقف می شود. پسرها در پایان نوجوانی دچار افزایش ناگهانی قد می شوند. مسئله ای که ذهن افراد را درگیر کرده است افزایش قد پس از نوجوانی می باشد.

چه عاملی قد افراد را تعیین می کند؟

عامل اصلی تعیین قد، ساختار ژنتیکی فرد است. وجود افراد قد بلند در خانواده بیشتر از سایر عوامل موثر است. عوامل خارجی مانند تغذیه و ورزش نقش کمتری دارند. متاسفانه شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید. با این حال، برخی از عوامل می تواند رشد قد شما را در دوران نوجوانی به حداکثر برساند. همچنین در بزرگسالی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند قد بلندتر به نظر برسید. در ادامه این مقاله از وبسایت دکتر فارمو به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

مشاهده عناوین مقاله

راه‌ های افزایش قد در سنین مختلف

به طور کلی راه های افزایش قد در ادامه به صورت خلاصه بیان شده است. همچنین در این مقاله به صورت کامل هر 7 مورد راه های افزایش قد را بررسی می کنیم. همراه مجله اینترنتی فارمو باشید.

 1. راهکارهای پزشکی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای پزشکی از جمله داروهای هورمونی و تزریق هورمون رشد برای افزایش قد.
 2. تغذیه مناسب و افزایش قد: بررسی نحوه تأثیر تغذیه مناسب بر رشد قد و معرفی غذاهایی که به افزایش قد کمک می‌کنند.
 3. خواب کافی: خواب کافی کمک می کند تا هورمون رشد به خوبی نقش خود را ایفا کند. برای رشد قد باید شب ها قبل از ساعت 11 و 10 بخوابید.
 4. ورزش و حرکات کششی برای افزایش قد: معرفی تمریناتی که می‌توانند به افزایش قد کمک کنند و رعایت نکات مهم در این حین.
 5. راهکارهای طب سنتی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای موجود در طب سنتی برای افزایش قد، مانند مصرف گیاهان خاص و رعایت نکات مشخص.
 6. محصولاتی برای افزایش قد: معرفی محصولاتی که برای افزایش قد عرضه شده‌اند، مانند محصولات کمپرسی و روغن‌های خاص
 7. جراحی افزایش قد: جراحی برای افزایش قد شاید آخرین مرحله برای قد بلندتر شدن باشد. زیرا زمان زیادی باید استراحت کنید و داروهای مختلفی برای برگشتن به زندگی روزمره باید مصرف شود.

راه های افزایش قد در 2 تا 12 سالگی

قد کودک از 2 سالگی به بعد حدود 2 تا 3 سانت در هر سال رشد میکند. با داشتن سبک زندگی سالم میتوان به کودک کمک کرد تا در بزرگسالی قد بلندتری داشته باشد.

 • تغذیه سالم و مغذی متناسب با سن و نیاز کودک
 • انجام ترمینات کششی
 • ورزش شنا
 • بازی کردن و ورزش های که پریدن و دویدن در آنها زیاد است مثل والیبال، بسکتبال یا فوتبال
 • خواب کافی و راس ساعت
 • جذب ویتامین دی از نور خورشید یا مصرف قرص ویتامین در در دوز مناسب بخصوص در فصل های سرد

راه ای افزایش قد در نوجوانی از 12 تا 18 سالگی

با رسیدن به دوره بلوغ رشد قد افزایش پیدا کرده و بهترین زمان برای کمک به نوجوان جهت افزایش قد بیشتر است.

 • خواب مفید و به موقع بین 8 تا 10 ساعت در شبانه روز
 • تغذیه سالم و مفید
 • داشتن سبک زندگی سالم
 • شنا
 • داشتن تحرک بدنی به صورت روزانه
 • انجلم ورش هایی مثل بارفیکس، ورزش های پرشی و کششی
 • انجام یوگا
 • دوری از استرس در نوجوان زیرا استرس تعادل هورمونی در بدن را به هم میزند.
 • داشتن شرایط بدنی سالم ( بررسی بیماری های مثل تیروئید و … و چکاپ دوره ای )
 • مصرف مکمل های غذایی و ویتامین
 • خوردن صبحانه
 • در صورت نیاز و با تجویز پزشک مصرف یا تزریق هورمون های رشد
 • جلوگیری از بلوغ زودرس یا به تعویق انداختن بلوغ برای رشد قد بیشتر

1. راهکارهای پزشکی برای افزایش قد

برخی افراد در شرایطی هستند که به دلیل مشکلاتی مانند بیماری‌های مزمن، اختلالات غدد، پوکی استخوانی، سوء تغذیه، کم‌خونی و… ممکن است قد کوتاهی داشته باشند. در این موارد پزشکان ممکن است از راهکارهای زیر استفاده کنند:

 • تجویز هورمون رشد (GH) به بیمارانی که بیماری های غددی دارند
 • مشاوره در خصوص تغذیه و رژیم غذایی مناسب
 • تجویز داروهای کمکی مانند استروئیدها، باعث افزایش ضخامت استخوان‌ها و در نتیجه افزایش قد شده

لازم به ذکر است که پیش از هرگونه تصمیم‌گیری باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

2. رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم برای داشتن بدنی متناسب بسیار مهم است. به خصوص در سال های نوجوانی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای رشد ضروری است. غذاهای غنی از مواد مغذی باعث می شود پتانسیل رشد شما به حداکثر برسد. بزرگسالان نیز می توانند بدن خود را به همین ترتیب متناسب و سالم نگه دارند.

مواد مغذی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به تقویت استخوان ها و مفاصل شما برای افزایش قد کمک کند. مطالعات و شواهد نشان می دهند که تغذیه به عنوان یکی از عوامل اصلی در افزایش قد موثر می باشد. مشاهدات ثابت کرده اند که تفاوت زیادی در قد افرادی که در وضعیت های اقتصادی متفاوتی هستند وجود دارد.

رژیم غذایی سالم

کلسیم، منیزیم و ویتامین D ریزمغذی هایی هستند که برای استحکام استخوان باید مصرف شوند. همچنین پروتئین ها به ترمیم آسیب های بافتی کمک می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که پروبیوتیک ها باعث رشد در کودکان می شوند. این مواد مغذی برای بدن ضروری بوده و در سالهای اولیه رشد انسان بر قد او تاثیر می گذارند.

3. خواب کافی و الگوی درست خواب

یک الگوی خواب ثابت و نرمال برای رسیدن به قد بلند بسیار مهم است. غدد هیپوفیز در شب ها هورمون های رشد ترشح می کنند. این هورمون ها باعث افزایش قد و ضخیم شدن استخوان ها می شوند.

بهم زدن نظم الگوی خواب یا کم خوابی عملکرد بدن را مختل می کند. وضعیت صحیح خوابیدن به علت تاثیر آن بر شکل ستون فقرات بسیار مهم است. خوابیدن در وضعیت نادرست ممکن است ستون فقرات و گردن را تحت فشار قرار دهد و منجر به توقف رشد در آن قسمت از بدن شود.

محققان دانشگاه ویرجینیا آزمایشی را روی 23 نوزاد انجام دادند. آنها از والدین نوزادان خواستند تا قبل از خواب جزئیات نحوه خوابیدن نوزادان خود را ثبت کنند. محققان مشاهده کردند که هر بار که نوزاد به موقع و در وضعیت صحیح می خوابد، میزان رشد به طور میانگینحدود 43 درصد افزایش می یابد. همچنین به ازای هر ساعت خواب اضافه، 20 درصد افزایش قد مشاهده می شود.

هر از چندگاهی کم خوابی در بلندمدت روی قد تاثیر نمی گذارد. اما اگر در دوران نوجوانی به طور منظم و هر شب کمتر از مقدار توصیه شده بخوابید ممکن است منجر به عوارضی مثل رشد افزایش قد شود.

به این دلیل است که بدن شما HGH را در حین خواب آزاد می کند. اگر به اندازه کافی نخوابید تولید این هورمون و سایر هورمون‌ها ممکن است کاهش یابد.

به نقل از healthline میزان خواب توصیه شده در گروه سنی های مختلف به صورت زیر است:

 • نوزادان تا 3 ماهگی: 14-17 ساعت
 • نوزادان 4-12 ماهه: 12-16 ساعت
 • کودکان نوپا 1-2 سال: 11-14 ساعت
 • کودکان خردسال 3-5 سال: 10-13 ساعت
 • کودکان 6-13 ساله: 9-12 ساعت
 • نوجوانان 14-17 ساله: 8-10 ساعت
 • بزرگسالان 18-64 سال: 7-9 ساعت
 • افراد مسن بالای 65 سال: 7-8 ساعت

داشتن خواب بیشتر حتی ممکن است تولید HGH را افزایش دهد، بنابراین خواب بیشتر از نیاز در دوران کودکی و نوجوانی و چرت های بین روز بسیار خوب است.

4. ورزش و حرکات کششی برای افزایش قد

ورزش منظم برای کودکان و بزرگسالان ضروری است. ورزش باعث افزایش تولید هورمون رشد می شود. تمرینات قدرتی شده و تناسب اندام شما را حفظ کرده و شما را لاغر نگه می دارد.

ورزش برای افزایش قد

ورزش افزایش قد به شما کمک می کند تا قد بلندتر شوید. ورزش هایی مانند یوگا و سایر تمرینات انعطاف پذیری نیز می توانند کمک کننده باشند. افراد مسن می توانند ورزش های ملایم مانند پیاده روی و تمرینات قدرتی را با شدت کم و به طور منظم انجام دهند تا به پوکی استخوان مبتلا نشوند. تمرینات ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، شنا و کوهنوردی می توانند به تمرینات کششی و تفریحی اضافه شوند تا به فعالیت‌های متحرک و افزایش قد کمک کنند.

تمرینات کششی: تمرینات کششی مانند یوگا و تمرینات استقامتی می‌تواند به افزایش قد کمک کند. این تمرینات باعث کشیده شدن عضلات و بافت‌های نرم تر می‌شود و قابلیت کشش بیشتری را به بدن می‌بخشد. به عنوان مثال:

تمرینات یوگا به افزایش قد کمک می کند. تمرینات یوگا شامل حرکات و تمرینات کششی است که باعث کشیده شدن عضلات و بافت های نرم بدن می شود که در نتیجه بلندتر شدن عضلات و کمک به افزایش قد می شود.

مطالعه بیشتر: بهترین قرص ضد حساسیت و خارش پوست راهی برای درمان سریع حساسیت های فصلی است.

برخی تمرینات یوگا مانند تمرین شیرینگان، پادۀ هسته، ستوتاسانا، ترایکوناسانا، فارساندوکناسانا و ارو پاسچیموتاناسانا (Paschimottanasana) می توانند به طور خاص به افزایش قد کمک کنند.استفاده از تمرینات یوگا مراقبت از ستون فقرات، آرامش افزایی، تعادل احساسی، کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری عضلات را نیز به دنبال دارد که همگی به افزایش قد کمک می کنند.لازم به ذکر است که برای بهترین نتیجه، تمرینات یوگا را به طور منظم و با رعایت توصیه‌های صحیح انجام داد. همچنین برای افزایش قد، تمرینات دیگری نیز مانند تمرینات کششی و تمرینات ورزشی می‌توانند ترکیب شوند.

5. راهکارهای طب سنتی برای افزایش قد

طب سنتی از دیگر راه های افزایش قد است. انواع دمنوش ها مانند دمنوش زعفران، دمنوش گیاه پونه و جنسینگ کمک می کند تا قد شما افزایش پیدا کند.مطالعات نشان داده اند که برخی از گیاهان مانند اسپرس، چای کوهی، گل مغان و حتی برخی از مکمل های گیاهی می توانند به فرد کمک کنند تا قد خود را افزایش دهد. اطلاعات دقیق تر در این زمینه میتواند افرادی که بیشتر به طب سنتی علاقه مند هستند را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع حجامت نیز در افزایش قد مؤثر است. برای مثال می توان به حجامت ساق پا اشاره کرد. مزاج نیز نقش مهمی دارد. اگر مزاج به درستی شناسایی شود، تغذیه شما بر اساس مزاجتان خواهد بود و در نهایت به رشد قد کمک خواهد کرد. توجه کنید که برای افزایش قد با طب سنتی باید به مرکزی معتبر مراجعه کنید.

6. محصولات موجود در بازار

 1. لباس های افزایش گردش خون: برخی از شرکت‌های تولید کننده این لباسها مدعی هستند که این محصول می‌تواند به تحریک فشار خون و جریان خون در منطقه‌ی ستون فقرات کمک کرده و در نتیجه باعث رشد قد شود.
 2. روغن گیاهی: برخی روغن‌های گیاهی به عنوان کمک‌هایی برای رشد قد معرفی شده‌اند. این روغن‌ها به دلیل حاوی مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم در بدن می‌توانند به رشد استخوان‌ها کمک کنند.
 3. مکمل‌های غذایی: برخی مکمل‌های غذایی شامل ویتامین D، کلسیم و پروتئین‌ها به عنوان راهکاری برای رشد قد معرفی شده‌اند. با این حال، بهترین راه برای تامین این مواد مغذی از طریق مصرف غذاهای سالم و متنوع است که در آن فراوانی مواد مغذی وجود دارد.

در هر صورت، قبل از استفاده از هر نوع محصولی برای افزایش قد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

7. عمل جراحی برای بلند قد شدن

جراحی برای افزایش قد روشی است که در آن استخوان ساق پا شکسته می شو د و فاصله ای بین دو استخوان ایجاد می شود تا به مرور زمان به کمک بافت استخوانی جدید، فاصله ایجاد شده توسط استخوان جدید پر می شود و در نهایت فرد قد بلندتری نسبت به قبل از عمل خواهد داشت. برای آشنایی بیشتر با این جراحی، مقاله جراحی افزایش قد را مطالعه کنید.

رشد قد به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل موثر بر افزایش قد

قد توسط طیف وسیعی از عوامل تعیین می شود، از جمله:

 • ژنتیک
 • جنسیت
 • شرایط و بیماری های خاص

نقش DNA و ساختار ژنتیکی فرد در بلندی قد

تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک شما حدود 80 درصد از قد شما را تعیین می کند. توسعه اخیر فن‌آوری‌های ژنوتیپ و توالی‌یابی DNA به دانشمندان کمک کرده است تا بینشی در مورد ساختار ژنتیکی قد انسان به دست آورند.

DNA و ساختار ژنتیکی فردDNA و ساختار ژنتیکی فرد

حدود 700 نوع ژن قد یک فرد را تعیین می کند. برخی از ژن ها بر رشد قد تاثیر می گذارند، در حالی که برخی دیگر بر هورمون رشد تاثیر می گذارند. افراد با پیشینه های قومی مختلف به دلیل داشتن DNA متفاوت دارای میزان قد متفاوتی هستند. شرایطی مانند کوتولگی و غول‌پیکری نیز از نتایج ساختار ژنتیکی است. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ژن و تاثیر آن در افزایش قد، مقاله “تاثیر ژن در افزایش قد” را مطالعه کنید.

تاثیر جنسیت بر قد

در بین مردان و زنان، معمولاً زنان قد کوتاه‌تری نسبت به مردان دارند. این تفاوت به دلیل تفاوت در ترکیب هورمون‌های جنسی در بدن زنان و مردان است.

متوسط قد مردان بسته به منطقه جغرافیایی و نژاد متفاوت است. به طور کلی، متوسط قد مردان در بسیاری از مناطق جهان حدود ۱۷۰ سانتی‌متر است. در مقابل، متوسط قد زنان حدود ۱۶۰ سانتی‌متر است. با این حال، این تفاوت در قد جنسیت‌ها در هر منطقه و نژادی ممکن است متفاوت باشد.

همچنین لازم به ذکر است که قد یکی از معیارهای فیزیکی است که برای ارزیابی سلامت کلی بدن استفاده می‌شود، اما این تنها یکی از عوامل مهم است و برای ارزیابی سلامت بدن باید به عوامل دیگری مانند وزن، ترکیب بدن، فعالیت بدنی و سایر شاخص‌های سلامتی نیز توجه کرد.

بیماری های خاصی که روی قد تاثیر دارند

بیماری‌های مختلفی می‌توانند بر روی قد افراد تأثیر بگذارند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

1. اختلالات استخوانی: بیماری‌هایی مانند اوستئوپوروز (کاهش چگالی استخوان)، آرتریت روماتوئید (یک نوع التهاب مفصلی)، فیبروماتوز (توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم در استخوان‌ها) و اسکولیوز (انحراف زاویه‌ای قرنیه) می‌توانند باعث کوتاه شدن قد و تحت تأثیر قرار گیرند.

2. بیماری‌های مرتبط با ترشح هورمون: بیماری‌هایی مانند آکرومگالی (افزایش ترشح هورمون رشد) و هیپرتیروئیدیسم (افزایش ترشح هورمون تیروئید) ممکن است باعث رشد بیش از حد استخوان‌ها و کشیدگی تیرهای استخوان شوند و در نتیجه باعث افزایش قد شوند.

لازم به ذکر است که این فقط چند مثال از بیماری‌هایی است که می‌تواند بر روی قد تأثیر بگذارد و برای تشخیص و درمان این بیماری‌ها، نیاز به مشاوره با پزشک دارید.

اهمیت وضعیت بدن برای داشتن قد بلند

نحوه نشستن، ایستادن و خوابیدن تأثیر زیادی بر قد افراد دارد. خمیدگی مداوم بدن انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد زیرا بدن باید با موقعیت تنظیم شود. جدا از معایب زیاد خمیده راه رفتن و نشستن، این کار روی قد شما نیز تاثیر می گذارد. تمرین مداوم برای حفظ وضعیت بدنی مناسب باعث می شود بلندتر از آنچه هستید به نظر برسید.

صاف راه رفتن و صاف نشستن می تواند قد شما را تا 2 اینچ افزایش دهد. بیشترین پتانسیل قد شما با صاف راه رفتن قابل دستیابی است. کاهش قد به دلیل خم شدن ستون فقرات و افتاده شدن شانه ها اتفاق می افتد. تنها چیزی که نیاز دارید صبر و تلاش مستمر برای حفظ حالت بدن در وضعیتی مناسب است.

همیشه به یاد داشته باشید که هنگام راه رفتن پشت خود را صاف نگه داشته و شق و رق بایستید. راه رفتن با وضعیتی مناسب یک حالت ایده آل برای بدن شما است. مراقب وضعیت ایستادن خود نیز باشید. پاهای خود را کمی از هم باز کنید و دست ها را به بدن نزدیک کنید. از قرار دادن دست ها در داخل جیب خودداری کنید زیرا باعث افتاده شدن شانه ها می شود.

صاف نشستن را تمرین کنید. نشستن طولانی مدت در نهایت منجر به خمیدگی پشت شما می شود. وضعیت بدن خود را اصلاح کنید. برای جلوگیری از خمیدگی پشت می توانید از صندلی های بدون پشتی استفاده کنید. وضعیت خواب نیز نقش مهمی در میزان قد شما دارد. از هر گونه وضعیتی که باعث کشیدگی کمر و گردن شما می شود خودداری کنید. صاف یا پهلو بخوابید و یک بالش را بین پاها یتان قرار دهید تا وضعیت مناسب برای ستون فقرات شما حفظ شود.

ورزش یوگا

 

 

سؤالات متداول برای راه های افزایش قد در سنین مختلف

آیا رژیم غذایی در قد بلند شدن افراد نقش دارد؟

یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر ایده آل ویتامین D و کلسیم برای رسیدن به حداکثر پتانسیل رشد بدن ضروری است. قد زیر مجموعه ای از رشد بدن است. بدن انسان به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد تا خود را برای دوران بلوغ آماده کند.

ژنتیک چقدر در افزایش قد نقش دارد؟

ژنتیک مهمترین نقش را در تعیین قد نهایی افراد ایفا می کند. در بین تمام پارامترها، تاثیر ژنتیک نزدیک به 60-80٪ است. بقیه عوامل محیطی شامل تغذیه، سبک زندگی، سلامت کلی، بلوغ و فعالیت های بدنی هستند.

آیا بلوغ زودرس بر قد تاثیر می گذارد؟

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که افراد در سنین بسیار پایین‌تری دچار تحولات نوجوانی می‌شوند. این عارضه معمولاً از هر 5000 کودک 1 نفر را مبتلا می کند. در چنین مواردی، دختران بین 8 تا 13 سالگی و پسران بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند.

در بیشتر موارد، قاعدگی پس از رسیدن به حداکثر قد در دختران رخ می دهد. دختران بعد از قاعدگی یک یا دو اینچ رشد می کنند. سن 14 تا 16 سالگی زمانی است که رشد بیشتر دختران قطع شده و ادامه نمی یابد. آنها در این سن به حداکثر میزان قد خود می رسند. پس از این سن، دیگر افزایش قد رخ نمی دهد.

به طور متوسط، پسران دو سال دیرتر از دختران به حداکثر میزان قد خود می رسند. آنها معمولاً از زنان قد بلندتر هستند. برخی از پسران در سنین 11 تا 12 سالگی بالغ می شوند و برخی دیگر در حدود 13 تا 14 سالگی بالغ می شوند.

علائم بلوغ زودرس شبیه بلوغ معمولی است. همچنین از نظر جسمی و روحی بر کودک تأثیر می گذارد. افرادی که دچار بلوغ زودرس می شوند در نهایت کوتاهتر از پتانسیل واقعی رشد خود خواهند شد. دلیل اصلی این امر این است که پایان بلوغ نشان دهنده پایان سالهای رشد است.

چه غذا هایی به افزایش قد کمک می کند؟

تغذیه عاملی حیاتی در افزایش قد است و غذاهایی که ویتامین B12، ویتامین D، کلسیم و پروتئین دارند به رشد کمک می کنند. بنابراین، لبنیات، ماهی، لوبیا و حبوبات منابع بسیار خوبی از این مواد مغذی هستند که باعث افزایش قد می شوند.

آیا ورزش منظم در بلندی قد موثر است؟

ورزش باعث تحریک هورمون های رشد می شود. همچنین، تمرینات هوازی به تنظیم و تعادل وضعیت بدن کمک می کند. بنابراین، ورزش می تواند تیپ بدنی شما را قد بلندتر کند.

آیا قد افراد بعد از 18 سالگی افزایش می یابد؟

برای اکثر افراد، افزایش قد پس از رسیدن به 18 تا 20 سال متوقف می شود. با این حال، شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و وضعیت بدنی صحیح می‌تواند تأثیر مثبتی بر قد شما داشته باشد و شما را قد بلندتر نشان دهد.

آیا می توان بعد از 25 سالگی قد را افزایش داد؟

اعتقاد بر این است که افزایش قد افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی متوقف می شود. قد بلندتر به نظر رسیدن دشوار است اما غیرممکن نیست. ژنتیک نیز نقش کلیدی در تعیین قد افراد دارد. بنابراین، یک رژیم غذایی سالم ، ورزش و حتی خواب برای کمک به رشد قد شما خوب است. طناب زدن، پرش و اسکوات تمرینات بسیار خوبی هستند که به شما کمک می کنند وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید و شما را قد بلندتر نشان می دهد.

آیا درمان طبیعی برای افزایش قد وجود دارد؟

متأسفانه خیر، هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند قد فرد را افزایش دهد. قد افراد با سبک زندگی خوب و تغذیه مناسب از سنین پایین می تواند به حد مطلوب خود برسد. کودکان هر روز باید حداقل 90 دقیقه را به فعالیت های بدنی مانند بازی در فضای باز یا شرکت در فعالیت های ورزشی و انجام یوگا و حرکات کششی اختصاص دهند.

آیا احتمال افزایش قد پس از هجده سالگی وجود دارد؟

قد افراد پس از رسیدن به سن 20-18 سالگی افزایش نمی یابد. برای دختران معمولاً قد در 14-15 سالگی به حداکثر خود می رسد. برای پسران، رشد و افزایش قد در بسیاری از موارد دیرتر اتفاق می افتد. پتانسیل قد را می توان در طول سال های نوجوانی با انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب به حداکثر رساند. تراکم استخوان و رشد ماهیچه ها نیز در بلندی قد نقش مهمی دارند.

کمبود ویتامین D و کلسیم ممکن است منجر به ضعیف شدن استخوان ها شود و در نتیجه منجر کوتاهی قد می شود. با این حال، قد تا حد زیادی از ژنتیک تبعیت می کند. حتی با رژیم غذایی مناسب و اقداماتی در راستای سبک زندگی، اگر از نظر ژنتیکی بدن برای رسیدن به قد بلند طراحی نشده باشد، ممکن است فرد کوتاه قد بماند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (207 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من من پسرم و ۱۶ سالمه من پاهام کوتاه تره نسبت ب بدنم میگم امید دارم قد بکشم ؟ لطفا یکی بگه کمک کنه

 2. سلام من حسین رستگار هستم 13 سالمه سه ماه دیگه میرم تو 14 سالگی من قدم 153 هستش نسبت به همکلاسی هام قدم خیلی کوتاهه قد پدرم 178 و قد مادرم 169 هستش . خیلی زیاد افزایش قد ندارم مثلا از کلاس هفتم تا کلاس هشتم فقط ۳ سانتی متر افزایش قد داشتم لطفا راهنمایی ام کنید خیلی از این موضوع رنج میبرم

 3. سلام من پسرم . من 16 سالمه و قدم 174 بنظرتون قدم خوبه یا نه و آیا امکان رشد داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا