مجله تناسب اندام

افزایش قد چه روش هایی دارد؟ چگونه قد بلند شویم؟

بلند شدن قد چه تاثیری بر زندگی افراد دارد؟

قد بلند بودن مزایای خاص خودش را دارد. قد بلند شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. متاسفانه، برخلاف وزن، قد افراد به راحتی قابل تغییر نیست و افزایش قد تابع عوامل زیادی است.

در دوران بلوغ، میزان رشد قد می تواند هر سال تا 4 اینچ افزایش یابد. افراد در این دوره به حداکثر قد خود می رسند. به طور معمول، رشد در دختران زودتر از پسران شروع می شود و در حدود 16 سالگی متوقف می شود. پسرها در پایان نوجوانی دچار افزایش ناگهانی قد می شوند. مسئله ای که ذهن افراد را درگیر کرده است افزایش قد پس از نوجوانی می باشد.

چه عاملی قد افراد را تعیین می کند؟

عامل اصلی تعیین قد، ساختار ژنتیکی فرد است. وجود افراد قد بلند در خانواده بیشتر از سایر عوامل موثر است. عوامل خارجی مانند تغذیه و ورزش نقش کمتری دارند. متاسفانه شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید. با این حال، برخی از عوامل می تواند رشد قد شما را در دوران نوجوانی به حداکثر برساند. همچنین در بزرگسالی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند قد بلندتر به نظر برسید. در ادامه این مقاله از وبسایت دکتر فارمو به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

مشاهده عناوین مقاله

راه‌ های افزایش قد

 1. راهکارهای پزشکی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای پزشکی از جمله داروهای هورمونی و تزریق هورمون رشد برای افزایش قد.
 2. تغذیه مناسب و افزایش قد: بررسی نحوه تأثیر تغذیه مناسب بر رشد قد و معرفی غذاهایی که به افزایش قد کمک می‌کنند.
 3. تمریناتی که به افزایش قد کمک می‌کنند: معرفی تمریناتی که می‌توانند به افزایش قد کمک کنند و رعایت نکات مهم در این حین.
 4. راهکارهای طب سنتی برای افزایش قد: بررسی راهکارهای موجود در طب سنتی برای افزایش قد، مانند مصرف گیاهان خاص و رعایت نکات مشخص.
 5. روش‌های روانشناختی برای کمک به افزایش قد: بررسی روش‌های روانشناختی مانند تمرینات مدیتیشن و تمرینات تمرکز برای کمک به افزایش قد.
 6. محصولاتی برای افزایش قد: معرفی محصولاتی که برای افزایش قد عرضه شده‌اند، مانند محصولات کمپرسی و روغن‌های خاص

درادامه مقاله با این روش های بیشتر آشنا خواهید شد

 • راهکارهای پزشکی برای افزایش قد

برخی افراد در شرایطی هستند که به دلیل مشکلاتی مانند بیماری‌های مزمن، اختلالات غدد، پوکی استخوانی، سوء تغذیه، کم‌خونی و… ممکن است قد کوتاهی داشته باشند. در این موارد پزشکان ممکن است از راهکارهای زیر استفاده کنند:

 • تجویز هورمون رشد (GH) به بیمارانی که بیماری های غددی دارند
 • مشاوره در خصوص تغذیه و رژیم غذایی مناسب
 • تجویز داروهای کمکی مانند استروئیدها، باعث افزایش ضخامت استخوان‌ها و در نتیجه افزایش قد شده

لازم به ذکر است که پیش از هرگونه تصمیم‌گیری باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم برای داشتن بدنی متناسب بسیار مهم است. به خصوص در سال های نوجوانی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای رشد ضروری است. غذاهای غنی از مواد مغذی باعث می شود پتانسیل رشد شما به حداکثر برسد. بزرگسالان نیز می توانند بدن خود را به همین ترتیب متناسب و سالم نگه دارند.

مواد مغذی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به تقویت استخوان ها و مفاصل شما برای افزایش قد کمک کند. مطالعات و شواهد نشان می دهند که تغذیه به عنوان یکی از عوامل اصلی در افزایش قد موثر می باشد. مشاهدات ثابت کرده اند که تفاوت زیادی در قد افرادی که در وضعیت های اقتصادی متفاوتی هستند وجود دارد.

رژیم غذایی سالم

کلسیم، منیزیم و ویتامین D ریزمغذی هایی هستند که برای استحکام استخوان باید مصرف شوند. همچنین پروتئین ها به ترمیم آسیب های بافتی کمک می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که پروبیوتیک ها باعث رشد در کودکان می شوند. این مواد مغذی برای بدن ضروری بوده و در سالهای اولیه رشد انسان بر قد او تاثیر می گذارند.

 • الگوی خواب

یک الگوی خواب ثابت و نرمال برای رسیدن به قد بلند بسیار مهم است. غدد هیپوفیز در شب ها هورمون های رشد ترشح می کنند. این هورمون ها باعث افزایش قد و ضخیم شدن استخوان ها می شوند.

بهم زدن نظم الگوی خواب یا کم خوابی عملکرد بدن را مختل می کند. وضعیت صحیح خوابیدن به علت تاثیر آن بر شکل ستون فقرات بسیار مهم است. خوابیدن در وضعیت نادرست ممکن است ستون فقرات و گردن را تحت فشار قرار دهد و منجر به توقف رشد در آن قسمت از بدن شود.

محققان دانشگاه ویرجینیا آزمایشی را روی 23 نوزاد انجام دادند. آنها از والدین نوزادان خواستند تا قبل از خواب جزئیات نحوه خوابیدن نوزادان خود را ثبت کنند. محققان مشاهده کردند که هر بار که نوزاد به موقع و در وضعیت صحیح می خوابد، میزان رشد به طور میانگینحدود 43 درصد افزایش می یابد. همچنین به ازای هر ساعت خواب اضافه، 20 درصد افزایش قد مشاهده می شود.

 • ورزش برای افزایش قد

ورزش منظم برای کودکان و بزرگسالان ضروری است. ورزش باعث افزایش تولید هورمون رشد می شود. تمرینات قدرتی شده و تناسب اندام شما را حفظ کرده و شما را لاغر نگه می دارد.

ورزش برای افزایش قد

ورزش افزایش قد به شما کمک می کند تا قد بلندتر به نظر برسید. ورزش هایی مانند یوگا و سایر تمرینات انعطاف پذیری نیز می توانند کمک کننده باشند. افراد مسن می توانند ورزش های ملایم مانند پیاده روی و تمرینات قدرتی را با شدت کم و به طور منظم انجام دهند تا به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

 • روش های روانشناختی و تمرکزی

تمرینات کششی: تمرینات کششی مانند یوگا و تمرینات استقامتی می‌تواند به افزایش قد کمک کند. این تمرینات باعث کشیده شدن عضلات و بافت‌های نرم تر می‌شود و قابلیت کشش بیشتری را به بدن می‌بخشد. به عنوان مثال:

تمرینات یوگا به افزایش قد کمک می کند. تمرینات یوگا شامل حرکات و تمرینات کششی است که باعث کشیده شدن عضلات و بافت های نرم بدن می شود که در نتیجه بلندتر شدن عضلات و کمک به افزایش قد می شود.

مطالعه بیشتر: بهترین قرص ضد حساسیت و خارش پوست راهی برای درمان سریع حساسیت های فصلی است.

برخی تمرینات یوگا مانند تمرین شیرینگان، پادۀ هسته، ستوتاسانا، ترایکوناسانا، فارساندوکناسانا و ارو پاسچیموتاناسانا (Paschimottanasana) می توانند به طور خاص به افزایش قد کمک کنند.استفاده از تمرینات یوگا مراقبت از ستون فقرات، آرامش افزایی، تعادل احساسی، کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری عضلات را نیز به دنبال دارد که همگی به افزایش قد کمک می کنند.لازم به ذکر است که برای بهترین نتیجه، تمرینات یوگا را به طور منظم و با رعایت توصیه‌های صحیح انجام داد. همچنین برای افزایش قد، تمرینات دیگری نیز مانند تمرینات کششی و تمرینات ورزشی می‌توانند ترکیب شوند.

 • محصولات موجود در بازار

 1. لباس های افزایش گردش خون: برخی از شرکت‌های تولید کننده این لباسها مدعی هستند که این محصول می‌تواند به تحریک فشار خون و جریان خون در منطقه‌ی ستون فقرات کمک کرده و در نتیجه باعث رشد قد شود.
 2. روغن گیاهی: برخی روغن‌های گیاهی به عنوان کمک‌هایی برای رشد قد معرفی شده‌اند. این روغن‌ها به دلیل حاوی مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم در بدن می‌توانند به رشد استخوان‌ها کمک کنند.
 3. مکمل‌های غذایی: برخی مکمل‌های غذایی شامل ویتامین D، کلسیم و پروتئین‌ها به عنوان راهکاری برای رشد قد معرفی شده‌اند. با این حال، بهترین راه برای تامین این مواد مغذی از طریق مصرف غذاهای سالم و متنوع است که در آن فراوانی مواد مغذی وجود دارد.

در هر صورت، قبل از استفاده از هر نوع محصولی برای افزایش قد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مهمترین مواردی که هنگام تصمیم به افزایش قد باید مورد بررسی قرار داده شوند:

 1. نوع فعالیت فیزیکی: علاوه بر مراقبت از تغذیه، فعالیت های فیزیکی مطمئن می تواند به بهبود قد کمک کند. تمرینات ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، شنا و کوهنوردی می توانند به تمرینات کششی و تفریحی اضافه شوند تا به فعالیت‌های متحرک و افزایش قد کمک کنند.
 2. روش های نوین: متاسفانه به دلیل وجود اطلاعات نادرست در اینترنت، برخی از شرکت ها و فروشگاه ها برای فروش محصولات خود در زمینه رشد قد از تکنولوژی های جدید و نوآورانه استفاده می کنند. در بعضی موارد، این شرکت ها ادعا می کنند که محصولاتشان، مثل قرص ها یا هورمون های مصنوعی، می توانند به طور سریع و آسان قد شما را افزایش دهند. اما بیشترین تاثیرات کنترل کیفی و کارآیی محصولات جدیدی که به بازار عرضه شده اند هنوز تحت بررسی است. بسیاری از متخصصان دارای پایگاه دانش در زمینه طب سنتی برای بلندتر کردن قد افراد، از طرق سنتی مثل تمرینات طولانی مدت، تعادل تغذیه، ورزش، و استفاده از گیاهان و مواد طبیعی استفاده می کنند.
 3. راهکارهای طب سنتی: مطالعات نشان داده اند که برخی از گیاهان مانند اسپرس، چای کوهی، گل مغان و حتی برخی از مکمل های گیاهی می توانند به فرد کمک کنند تا قد خود را افزایش دهد. اطلاعات دقیق تر در این زمینه میتواند افرادی که بیشتر به طب سنتی علاقه مند هستند را تحت تاثیر قرار دهد.
 4. تغذیه: نوعی از تغذیه که در آن باعث می شود که بدن هورمون هایی در خصوص رشد بیشتری ترشح کند، می تواند به افزایش قد شما کمک کند. برخی از مواد غذایی مانند پروتئین ها و ویتامین D می تواند به فرد کمک کند تا بهترین نوع غذا را برای افزایش حداکثر قد در رژیم غذایی روزانه خود قرار بگنجاند.

رشد قد به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل موثر بر افزایش قد

قد توسط طیف وسیعی از عوامل تعیین می شود، از جمله:

 • ژنتیک
 • جنسیت
 • شرایط و بیماری های خاص
 • نقش DNA و ساختار ژنتیکی فرد در بلندی قد

تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک شما حدود 80 درصد از قد شما را تعیین می کند. توسعه اخیر فن‌آوری‌های ژنوتیپ و توالی‌یابی DNA به دانشمندان کمک کرده است تا بینشی در مورد ساختار ژنتیکی قد انسان به دست آورند.

DNA و ساختار ژنتیکی فردDNA و ساختار ژنتیکی فرد

حدود 700 نوع ژن قد یک فرد را تعیین می کند. برخی از ژن ها بر رشد قد تاثیر می گذارند، در حالی که برخی دیگر بر هورمون رشد تاثیر می گذارند. افراد با پیشینه های قومی مختلف به دلیل داشتن DNA متفاوت دارای میزان قد متفاوتی هستند. شرایطی مانند کوتولگی و غول‌پیکری نیز از نتایج ساختار ژنتیکی است.

 • تاثیر جنسیت بر قد

در بین مردان و زنان، معمولاً زنان قد کوتاه‌تری نسبت به مردان دارند. این تفاوت به دلیل تفاوت در ترکیب هورمون‌های جنسی در بدن زنان و مردان است.

متوسط قد مردان بسته به منطقه جغرافیایی و نژاد متفاوت است. به طور کلی، متوسط قد مردان در بسیاری از مناطق جهان حدود ۱۷۰ سانتی‌متر است. در مقابل، متوسط قد زنان حدود ۱۶۰ سانتی‌متر است. با این حال، این تفاوت در قد جنسیت‌ها در هر منطقه و نژادی ممکن است متفاوت باشد.

همچنین لازم به ذکر است که قد یکی از معیارهای فیزیکی است که برای ارزیابی سلامت کلی بدن استفاده می‌شود، اما این تنها یکی از عوامل مهم است و برای ارزیابی سلامت بدن باید به عوامل دیگری مانند وزن، ترکیب بدن، فعالیت بدنی و سایر شاخص‌های سلامتی نیز توجه کرد.

 • بیماری های خاصی که روی قد تاثیر دارند

بیماری‌های مختلفی می‌توانند بر روی قد افراد تأثیر بگذارند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

1. اختلالات استخوانی: بیماری‌هایی مانند اوستئوپوروز (کاهش چگالی استخوان)، آرتریت روماتوئید (یک نوع التهاب مفصلی)، فیبروماتوز (توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم در استخوان‌ها) و اسکولیوز (انحراف زاویه‌ای قرنیه) می‌توانند باعث کوتاه شدن قد و تحت تأثیر قرار گیرند.

2. بیماری‌های مرتبط با ترشح هورمون: بیماری‌هایی مانند آکرومگالی (افزایش ترشح هورمون رشد) و هیپرتیروئیدیسم (افزایش ترشح هورمون تیروئید) ممکن است باعث رشد بیش از حد استخوان‌ها و کشیدگی تیرهای استخوان شوند و در نتیجه باعث افزایش قد شوند.

لازم به ذکر است که این فقط چند مثال از بیماری‌هایی است که می‌تواند بر روی قد تأثیر بگذارد و برای تشخیص و درمان این بیماری‌ها، نیاز به مشاوره با پزشک دارید.

آیا بلوغ زودرس بر قد تاثیر می گذارد؟

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که افراد در سنین بسیار پایین‌تری دچار تحولات نوجوانی می‌شوند. این عارضه معمولاً از هر 5000 کودک 1 نفر را مبتلا می کند. در چنین مواردی، دختران بین 8 تا 13 سالگی و پسران بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند.

در بیشتر موارد، قاعدگی پس از رسیدن به حداکثر قد در دختران رخ می دهد. دختران بعد از قاعدگی یک یا دو اینچ رشد می کنند. سن 14 تا 16 سالگی زمانی است که رشد بیشتر دختران قطع شده و ادامه نمی یابد. آنها در این سن به حداکثر میزان قد خود می رسند. پس از این سن، دیگر افزایش قد رخ نمی دهد.

به طور متوسط، پسران دو سال دیرتر از دختران به حداکثر میزان قد خود می رسند. آنها معمولاً از زنان قد بلندتر هستند. برخی از پسران در سنین 11 تا 12 سالگی بالغ می شوند و برخی دیگر در حدود 13 تا 14 سالگی بالغ می شوند.

علائم بلوغ زودرس شبیه بلوغ معمولی است. همچنین از نظر جسمی و روحی بر کودک تأثیر می گذارد. افرادی که دچار بلوغ زودرس می شوند در نهایت کوتاهتر از پتانسیل واقعی رشد خود خواهند شد. دلیل اصلی این امر این است که پایان بلوغ نشان دهنده پایان سالهای رشد است.

اهمیت وضعیت بدن برای داشتن قد بلند

نحوه نشستن، ایستادن و خوابیدن تأثیر زیادی بر قد افراد دارد. خمیدگی مداوم بدن انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد زیرا بدن باید با موقعیت تنظیم شود. جدا از معایب زیاد خمیده راه رفتن و نشستن، این کار روی قد شما نیز تاثیر می گذارد. تمرین مداوم برای حفظ وضعیت بدنی مناسب باعث می شود بلندتر از آنچه هستید به نظر برسید.

صاف راه رفتن و صاف نشستن می تواند قد شما را تا 2 اینچ افزایش دهد. بیشترین پتانسیل قد شما با صاف راه رفتن قابل دستیابی است. کاهش قد به دلیل خم شدن ستون فقرات و افتاده شدن شانه ها اتفاق می افتد. تنها چیزی که نیاز دارید صبر و تلاش مستمر برای حفظ حالت بدن در وضعیتی مناسب است.

همیشه به یاد داشته باشید که هنگام راه رفتن پشت خود را صاف نگه داشته و شق و رق بایستید. راه رفتن با وضعیتی مناسب یک حالت ایده آل برای بدن شما است. مراقب وضعیت ایستادن خود نیز باشید. پاهای خود را کمی از هم باز کنید و دست ها را به بدن نزدیک کنید. از قرار دادن دست ها در داخل جیب خودداری کنید زیرا باعث افتاده شدن شانه ها می شود.

صاف نشستن را تمرین کنید. نشستن طولانی مدت در نهایت منجر به خمیدگی پشت شما می شود. وضعیت بدن خود را اصلاح کنید. برای جلوگیری از خمیدگی پشت می توانید از صندلی های بدون پشتی استفاده کنید. وضعیت خواب نیز نقش مهمی در میزان قد شما دارد. از هر گونه وضعیتی که باعث کشیدگی کمر و گردن شما می شود خودداری کنید. صاف یا پهلو بخوابید و یک بالش را بین پاها یتان قرار دهید تا وضعیت مناسب برای ستون فقرات شما حفظ شود.

چه عاملی بر افرایش قد تاثیر منفی دارند؟

1-استرس: می‌تواند بر افزایش قد تأثیر منفی داشته باشد. زمانی که شما در استرس هستید، بدن شما هورمون کورتیزول را به میزان بیشتری ترشح می‌کند. این هورمون می‌تواند عضلات و استخوان‌ها را تضعیف کند و به همین دلیل ممکن است باعث کاهش قد شود.علاوه بر این، استرس می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی مانند دردهای عضلانی و کمر درد نیز شود که ممکن است منجر به کاهش فعالیت جسمانی و در نتیجه کاهش قد شود.

2-هورمون کورتیزول: اثرات مخرب بر رشد و افزایش قد ندارد، بلکه ممکن است در برخی موارد به رشد و افزایش قد کمک کند. هورمون کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود و وظیفه حمایت از بدن در شرایط استرس را دارد.هورمون کورتیزول با افزایش سطح قند خون، باعث افزایش سطح انسولین در بدن می‌شود و در نتیجه افزایش جذب برخی مواد مغذی در بدن. این فرآیند می‌تواند به رشد و افزایش قد کمک کند، زیرا مواد مغذی مهمی مانند کلسیم برای سلامت استخوان‌ها لازم هستند.بنابراین، در صورتی که سطح کورتیزول درون بدن در حد معمول باشد، ممکن است به رشد و افزایش قد کمک کند. با این حال، در صورتی که سطح کورتیزول به طور مداوم بالا باشد، ممکن است باعث تضعیف عضلات و استخوان‌ها شود و در نتیجه به کاهش قد منجر شود. بنابراین، برای حفظ سطح کورتیزول سالم در بدن و بهره بردن از اثرات مثبت آن در رشد و افزایش قد، لازم است به سبک زندگی سالمی پایبندیم که شامل تغذیه سالم، فعالیت بدنی مناسب، خواب کافی و کاهش استرس است.

راه کارهای رسیدن به قد بلند و مطلوب

عواملی مانند رژیم غذایی، خواب و ورزش بهترین راه برای رسیدن به قد بلند هستند. ورزش یوگا را به طور منظم انجام دهید. یوگا وضعیت بدن و تنفس را بهبود می بخشد. این ورزش کمک می کند تا شما همیشه صاف بایستید. ژست کوهستانی، ژست کودک و ژست کبرا برخی از ژست های یوگا است که حالت بدن را بهبود می بخشد.

ورزش هایی مانند پلانک، پیلاتس و کرانچ شکم باعث تقویت عضلات میانی بدن می شود. عضلات قوی قسمت میانی بدن از ستون فقرات حفاظت می کند و از خمیدگی پشت جلوگیری می کند.

برخی از تمرینات ورزشی مانند شنا، دوچرخه سواری و تمرینات کششی می تواند به افزایش قد کمک کند. با این حال، هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که ثابت کند قد افراد با انجام این ورزش ها صد در صد افزایش می یابد.

ورزش یوگا

نکته اصلی این است که هیچ راز جادویی برای افزایش ناگهانی قد وجود ندارد. تلاش برای حفظ وضعیت بدنی ایده آل و یک سبک زندگی خوب به شما کمک می کند تا بدون هیچ چالشی بهترین ظاهر خود را داشته باشید.

سوالات متدوال

آیا رژیم غذایی در قد بلند شدن افراد نقش دارد؟

یک رژیم غذایی متعادل با مقادیر ایده آل ویتامین D و کلسیم برای رسیدن به حداکثر پتانسیل رشد بدن ضروری است. قد زیر مجموعه ای از رشد بدن است. بدن انسان به تغذیه مناسب و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد تا خود را برای دوران بلوغ آماده کند.

ژنتیک چقدر در افزایش قد نقش دارد؟

ژنتیک مهمترین نقش را در تعیین قد نهایی افراد ایفا می کند. در بین تمام پارامترها، تاثیر ژنتیک نزدیک به 60-80٪ است. بقیه عوامل محیطی شامل تغذیه، سبک زندگی، سلامت کلی، بلوغ و فعالیت های بدنی هستند.

چه غذا هایی به افزایش قد کمک می کند؟

تغذیه عاملی حیاتی در افزایش قد است و غذاهایی که ویتامین B12، ویتامین D، کلسیم و پروتئین دارند به رشد کمک می کنند. بنابراین، لبنیات، ماهی، لوبیا و حبوبات منابع بسیار خوبی از این مواد مغذی هستند که باعث افزایش قد می شوند.

آیا ورزش منظم در بلندی قد موثر است؟

ورزش باعث تحریک هورمون های رشد می شود. همچنین، تمرینات هوازی به تنظیم و تعادل وضعیت بدن کمک می کند. بنابراین، ورزش می تواند تیپ بدنی شما را قد بلندتر کند.

آیا قد افراد بعد از 18 سالگی افزایش می یابد؟

برای اکثر افراد، افزایش قد پس از رسیدن به 18 تا 20 سال متوقف می شود. با این حال، شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و وضعیت بدنی صحیح می‌تواند تأثیر مثبتی بر قد شما داشته باشد و شما را قد بلندتر نشان دهد.

آیا می توان بعد از 25 سالگی قد را افزایش داد؟

اعتقاد بر این است که افزایش قد افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی متوقف می شود. قد بلندتر به نظر رسیدن دشوار است اما غیرممکن نیست. ژنتیک نیز نقش کلیدی در تعیین قد افراد دارد. بنابراین، یک رژیم غذایی سالم ، ورزش و حتی خواب برای کمک به رشد قد شما خوب است. طناب زدن، پرش و اسکوات تمرینات بسیار خوبی هستند که به شما کمک می کنند وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید و شما را قد بلندتر نشان می دهد.

آیا درمان طبیعی برای افزایش قد وجود دارد؟

متأسفانه خیر، هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند قد فرد را افزایش دهد. قد افراد با سبک زندگی خوب و تغذیه مناسب از سنین پایین می تواند به حد مطلوب خود برسد. کودکان هر روز باید حداقل 90 دقیقه را به فعالیت های بدنی مانند بازی در فضای باز یا شرکت در فعالیت های ورزشی و انجام یوگا و حرکات کششی اختصاص دهند.

آیا احتمال افزایش قد پس از هجده سالگی وجود دارد؟

قد افراد پس از رسیدن به سن 20-18 سالگی افزایش نمی یابد. برای دختران معمولاً قد در 14-15 سالگی به حداکثر خود می رسد. برای پسران، رشد و افزایش قد در بسیاری از موارد دیرتر اتفاق می افتد. پتانسیل قد را می توان در طول سال های نوجوانی با انجام ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب به حداکثر رساند. تراکم استخوان و رشد ماهیچه ها نیز در بلندی قد نقش مهمی دارند.

کمبود ویتامین D و کلسیم ممکن است منجر به ضعیف شدن استخوان ها شود و در نتیجه منجر کوتاهی قد می شود. با این حال، قد تا حد زیادی از ژنتیک تبعیت می کند. حتی با رژیم غذایی مناسب و اقداماتی در راستای سبک زندگی، اگر از نظر ژنتیکی بدن برای رسیدن به قد بلند طراحی نشده باشد، ممکن است فرد کوتاه قد بماند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (201 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من من پسرم و ۱۶ سالمه من پاهام کوتاه تره نسبت ب بدنم میگم امید دارم قد بکشم ؟ لطفا یکی بگه کمک کنه

 2. سلام من حسین رستگار هستم 13 سالمه سه ماه دیگه میرم تو 14 سالگی من قدم 153 هستش نسبت به همکلاسی هام قدم خیلی کوتاهه قد پدرم 178 و قد مادرم 169 هستش . خیلی زیاد افزایش قد ندارم مثلا از کلاس هفتم تا کلاس هشتم فقط ۳ سانتی متر افزایش قد داشتم لطفا راهنمایی ام کنید خیلی از این موضوع رنج میبرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا