مجله جراحی زیبایی

بررسی عمل جراحی crp زنان؛ پرینورافی چیست؟

عمل پرینورافی یا CRP برای چه کسانی مناسب است؟

در طی سال‌های اخیر عمل زیبایی در زنان افزایش پیدا کرده است. با انجام این عمل‌ها زنان احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنند. یکی از این عمل‌ها که زنان رایج شده عمل جراحی crp زنان (تنگ کردن مدخل واژن) بوده که به‌منظور کاهش سایز مدخل واژن انجام می‌شود. این عمل با جراحی لابیاپلاستی متفاوت بوده. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا درباره مقاله جامع لابیاپلاستی یا زیبایی واژن بیشتر بخوانید

روابط جنسی در بین زنان و مردان اهمیت زیادی دارد و شکل و نحوه این رابطه روی بهبود روابط زناشویی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر تنگ کردن واژن به‌عنوان یک فاکتور برای افزایش اعتمادبه‌نفس در زنان و ایجاد رضایت در آقایان تبدیل شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید که بیشتر راجب عمل جراحی crp زنان و مزایا و عوارض آن صحبت خواهیم کرد.

عمل جراحی پرینورافی واژن چیست؟

عمل جراحی پرینورافی یا تنگ کردن واژن
عمل جراحی پرینورافی یا تنگ کردن واژن

پرینه یک واژه فرانسوی بوده که این ناحیه بین قسمت ورودی آلت تناسلی و مقعد است. با افزایش سن و انجام زایمان‌های متعدد در زنان، انجام ورزش‌های شدید، افزایش وزن و…  واژن گشاد می‌شود. یکی از نارضایتی‌ها هم در روابط جنسی همین گشاد شدن واژن است. پاره شدن پرینه در زایمان طبیعی هم یک امر کاملاً عادی و قابل‌درمان خواهد بود. این گشادی واژن را با عمل جراحی crp یا پرینورافی می‌توان برطرف کرد. 

عمل پرینورافی یا عمل CRP یک عمل جراحی زیبایی  و ترمیمی است و از بی‌حسی و یا بیهوشی ساده برای انجام آن استفاده می‌شود و جراح با نزدیک‌کردن دیواره‌های پشتی به یکدیگر با بخیه آنها را به هم متصل می‌کند. با انجام چنین عملی واژن تنگ خواهد شد.

علل و دلایل شل‌شدگی و گشاد شدن واژن

دلایل و عوامل متعددی باعث شل‌شدگی و گشاد شدن واژن می‌شود. یکی از عوامل بسیار مهم زایمان طبیعی است که در چنین حالتی جراح برای خروج راحت نوزاد قسمتی از ناحیه پرینه را برش داده و به آن اپیزیوتومی گفته می‌شود. یکی دیگر از دلایل کاهش وزن شدید و یا برعکس افزایش وزن و چاقی است. با کاهش ناگهانی زیاد وزن عضلات ناحیه پرینه شل می‌شوند و باعث آویزان شدن دائمی آن خواهد شد. با عمل جراحی crp زنان می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

در هنگام افزایش وزن و چاقی نیز به عضلات پرینه فشار وارد می‌شود و در نتیجه حالت کشسانی خود را از دست می‌دهد. همچنین با افزایش سن و نزدیک‌شدن به یائسگی تغییرات زیادی در بدن به وجود می‌آید که یکی از آنها شل‌شدن عضلات و قسمت پرینه است. سایر عوامل در شل‌شدن و گشادشدن واژن می‌تواند وراثت و حتی سرفه‌های زیاد باشد. گشاد شدن واژن علائمی هم دارد که در ادامه این بخش به آن خواهیم پرداخت.

علائم گشاد شدن واژن

علائم گشاد شدن واژن
علائم گشاد شدن واژن

گشاد شدن واژن علائم مختلفی دارد که در زیر به برخی از موارد اشاره می‌کنیم:

 • داشتن عفونت‌های مکرر
 • ارگاسم دشوار و نرسیدن به ارگاسم در رابطه زناشویی
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عدم رضایت در نزدیکی طرفین
 • احساس پری در ناحیه زیر شکم
 • احساس درد در حین رابطه جنسی

بیشتر بخوانید: 

جراحی همزمان پلک و بینی

روش انجام عمل پرینورافی یا crp

عمل جراحی crp زنان یا پرینورافی توسط جراح زیبایی انجام می‌شود که در آن دیواره‌های پشتی واژن را به یکدیگر نزدیک و به‌وسیله بخیه آنها را به هم متصل می‌کنند. در نتیجه چنین عملی سایز واژن کاهش پیدا می‌کند. مدت زمانی که برای این عمل جراحی لازم است 45 دقیقه الی یک ساعت است و با حسی موضعی و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

دوره نقاهت این جراحی حدود یک هفته بوده و اگر بیمار هم‌زمان دچار افتادگی مثانه و رحم شده باشد جراح متخصص می‌تواند هم‌زمان در کنار عمل جراحی crp جراحی‌های مربوط به رفع افتادگی را نیز انجام دهد. این جراحی نیازی به بیهوشی کامل نخواهد داشت.

دوره نقاهت جراحی پرینورافی واژن

دوره نقاهت جراحی پرینورافی واژن به شرح زیر است:

 • یک هفته بعد از انجام‌دادن عمل جراحی crp زنان برگشتن به فعالیت‌های عادی روزانه بلامانع بوده؛ ولی انجام رابطه جنسی تا یک ماه نباید صورت بگیرد.
 • محل جراحی را همیشه خشک و تمیز نگه دارید که از بروز هرگونه عفونتی جلوگیری شود.
 • استفاده از داروهایی آنتی‌بیوتیک که پزشک تجویز می‌کند الزامی خواهد بود.
 • پس از جراحی پرینورافی میزان درد بسیار کم بوده و با مصرف مسکن ساده می‌توانید درد خود را به صفر کاهش دهید.
 • انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های مانند دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری و… ممنوع است.
 • برای کاهش میزان فشار به ناحیه واژن پس از جراحی باید از بروز یبوست خودداری کنید.
 • این جراحی اگر توسط پزشک ماهر و متخصص انجام شود هیچگونه عوارض بعد عملی نخواهید داشت.

عوارض جراحی تنگ کردن واژن

پس از انجام‌دادن عمل جراحی crp زنان (تنگ کردن واژن) عوارض کمی وجود دارد؛ اما اگر هر یک از موارد زیر که به آن اشاره می‌کنیم ایجاد شد حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

 • داشتن علائم عفونت
 • خونریزی شدید
 • یبوستی که با دریافت فیبر هم برطرف نمی‌شود.
 • ترشحات واژن همراه با بوی بد

تنگ کردن واژن با لیزر

یکی از روش‌های غیرجراحی برای تنگ کردن واژن استفاده از لیزر است. این روش برای افرادی که می‌خواهند عمل واژینوپلاستی خود را بدون درد و خونریزی انجام دهند بسیار مناسب خواهد بود. با لیزر واژن می‌توان مشکلاتی مانند: خارش و سوزش واژن، گشادی واژن، بی‌اختیاری ادرار، شل‌شدگی واژن و افتادگی رحم را نیز برطرف کرد. این روش همچنین با افزایش کلاژن به بهبود عملکرد گردش خون کمک می‌کند. لیزر واژینال هیچگونه آسیبی به دستگاه تناسلی زنان وارد نمی‌کند.

تنگ کردن واژن با نخ

حالت ارتجاعی واژن در کنار وضعیت جسمانی زنان باعث شده به‌مرورزمان و با افزایش سن بافت واژن دچار افتادگی و شل‌شدگی شود. در چنین شرایطی پزشک معالجتان با استفاده از تکنیک و روش نخ به بالا کشیدن پرینه و واژن کمک خواهد کرد.

مزایای واژینوپلاستی چیست؟

مزایای واژینوپلاستی
مزایای واژینوپلاستی

واژینوپلاستی دارای مزایای برای زنان خواهد بود. یکی از این مزایا برای زنانی که اختلال ارگاسم دارند انجام عمل جراحی crp بسیار مناسب است. همچنین برای افرادی که در اثر عواملی مانند زایمان طبیعی دچار پارگی پرینه شده‌اند و یا با افزایش سن، چاقی و لاغری گشادشدن واژن و شل‌شدگی پیدا کرده‌اند این جراحی مفید بوده و موجب درمان این مشکلات می‌شود.

رعایت نکات پیش از واژینوپلاستی

پیش از انجام‌دادن واژینوپلاستی حتماً با پزشک خود مشورت کنید و اگر دچار بیماری خاصی هستید آن را در میان بگذارید. اگر به هرگونه عفونت واژن مبتلا شده‌اید قبل از عمل جراحی crp زنان (تنگ کردن واژن) آن را درمان کنید. همچنین آزمایش‌های ضروری مانند تست پاپ‌اسمیر، انعقاد خون و… را انجام دهید.

جمع‌بندی

برای خانم‌های که دچار شل‌شدگی و گشاد شدن واژن در اثر زایمان طبیعی، افزایش سن، ورزش‌های سنگین، افزایش وزن و… شده‌اند عمل جراحی crp یا پرینورافی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. با این جراحی اندام تناسلی شما به قبل از زایمان برمی‌گردد. البته باید توسط یک پزشک متخصص و ماهر این کار انجام شود تا نتیجه رضایت‌بخشی را بگیرید

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!.

4.2/5 - (8 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا