آرایش مومجله آرایشی و زیبایی

هایلایت مو چیست؟ بررسی انواع هایلایت مو و روش انجام آنها

معرفی انواع هایلایت بر اساس رنگ، اندازه، مناسبت و روش انجام

هایلایت مو چیست

صنعت مد، فشن و زیبایی در سال‌های اخیر به سمتی رفته‌اند که طبیعی‌تر به نظر برسند و هایلایت مو هم که یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های رنگ مو است از این قاعده مستثنی نبوده. در این روش فقط بخش هایی از مو رنگ می‌شوند که معمولا این بخش ها نسبت به موی طبیعی شما دارای رنگ روشن‌تر خواهند بود.
ترندهای مو می‌آیند و می‌روند، اما هایلایت ها برای سال‌های زیادیست که همچنان محبوبیت دارند زیرا گزینه‌های قابل انتخاب به یک مدل محدود نمی‌شود. برای دستیابی به افکتی مدنظر دارید، می‌توانید بین انواع تکنیک‌هایی که هر روز اضافه می‌شوند، یکی را انتخاب کنید.

هایلایت مو چیست
هایلایت مو چیست

درگذشته، آرایشگرها همه خدمات را به شکل یکجا به مشتری ارائه می‌دادند. اما امروزه خدمات زیبایی آن‌قدر گسترده شده که به تخصص خاص خودش نیاز دارد. حتی در بعضی از سالن‌ها تنها خدمات مربوط به رنگ مو ارائه می‌شود.
چراکه هرکدام از روش‌هایی که در حال حاضر در سالن‌ها ارائه می‌شوند، نیاز به دانش و تخصص دارد. شناخت رنگ‌ها و جنس موی افراد و همچنین روشی که برای هایلایت یا رنگ مو انجام می‌شود، بسیار نیازمند تجربه است و به سمتی می‌رود که زیبایی طبیعی‌تری به مو بدهد و درعین‌حال آسیب کمتری به آن برساند.

به لطف کیت‌های هایلایت و تعداد بی‌شماری از انواع رنگ مو که وجود دارد، می‌توانید پیش از هر تصمیمی، بررسی کنید که کدام تکنیک با رنگ مو، مدل مو و پوست صورتتان مطابقت دارد.

فرق هایلایت مو با مش چیست؟

در آرایشگرهای قدیمی، فرق مش و هایلایت از نظر روشن کردن مو و درجه روشنی موها مشخص می‌شود. هنگامی که از هایلایت استفاده می‌کنید، موها باید به صورت 2 تا 3 درجه روشن‌تر از رنگ پایه رنگ شوند. اما در صورتی که موها تا 5 درجه روشن‌تر شوند، به آن مش می‌گویند. این روش شامل دو مرحله است. در مرحله اول، تمام موها با رنگ پایه رنگ می‌شوند و در مرحله دوم، بخش‌هایی از موها را روشن می‌کنند و یا به آن‌ها رنگ تیره می‌دهند که به آن لولایت یا هایلایت می‌گویند.

هنگامی که مش استفاده می‌شود، تارهایی از مو که از سوراخ‌های کلاه مش درآمده‌اند، با استفاده از پودر دکلره بی‌رنگ و روشن می‌شوند. اما در هایلایت، از رنگ‌های مو برای روشن کردن استفاده می‌شود. اگر قصد استفاده از دکلره را ندارید، ترکیب رنگ مو بدون دکلره را مطالعه کنید.

هایلایت مو جدید
هایلایت مو جدید

انواع هایلایت مو (بر اساس نوع و روش انجام)

انواع هایلایت مو چه به لحاظ اجرا، چه به لحاظ پراکندگی و میزان رنگ‌های روشن در بین مو، می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد. انواع هایلایت مو از نظر پراکندگی و سبکی که انتخاب می‌کنیم، به این شرح است:

لو لایت

لو لایت - low light

برخلاف هایلایت ها که روشن‌تر از رنگ پایه هستند، لو لایت از زمینه موی پایه تیره‌تر است. این تکنیک رنگ‌آمیزی، عمق ایجاد کرده و کنتراست به مو اضافه می‌کند. برای افرادی که موهای ظریف‌تری دارند و می‌خواهند موهایشان ضخیم‌تر به نظر برسد، عالی است.

بالیاژ

balayage - بالیاژ

بالایاژ یا همان بالیاژ مو یک کلمه فرانسوی و به معنای جارو کردن است. در این تکنیک، هایلایت ها با دست نقاشی می‌شوند یا به شکل تصادفی انتخاب شده تا حالت طبیعی به مو بدهند. آرایشگر معمولا روشن‌کننده را از وسط روی مو میزند و با حرکت به سمت پایین مو، رنگ متراکم‌تر می‌شود.
در این روش آرایشگر برای روشن کردن بخش انتخابی، از کلاه یا فویل استفاده نمی‌کند بلکه با تبحر، رنگ را روی بخش‌هایی از مو می‌گذارد و اجازه می‌دهد مواد در فضای آزاد، کارشان را روی مو انجام دهند. در این روش، غلظت رنگ باید طوری باشد که به بخش دیگری از مو رخنه نکند و همان قسمت‌های مورد نظر آرایشگر روشن شود.

هالف لایت

هالف لایت - half light

در این روش که چندان متداول نیست، نیمی از مو به رنگ تیره و نیمی دیگر به رنگ روشن در می‌آید که برای برخی سلیقه‌ها جذاب است. بعد از نمایش فیلم Cruella این مدل مو در بین تینیجرها بیشتر رواج یافت.

آمبره

ombre - آمبره

مدل آمبره هم از محبوب‌ترین‌هاست و به یکی از بزرگ‌ترین ترندهای رنگ مو در دو دهه اخیر تبدیل‌شده است. آمبره شباهت زیادی به بالیاژ دارد. اما در آمبره بخش هایی که آرایشگر برای روشن کردن انتخاب می‌کند، در فویل قرار می‌گیرد و مو دکلره و سپس رنگساژ می‌شود اما در بالیاژ، مو در فویل نمی‌رود و آرایشگر با براش مخصوص رنگ را روی مو می‌گذارد و اجازه می دهد در هوای آزاد تغییر رنگ دهد. آمبره زمانی به کار می‌رود که فرد قصد دارد هایلایت روشن‌تری روی مو بگذارد که به تنهایی با رنگ قابل‌اجرا نیست و مو باید حتما پیش از رنگساژ دکلره شود.

سامبره

sambre - سامبره

این روش در واقع ترکیبی از بالیاژ و آمبره است. بخش‌هایی از مو که لازم است روشن‌تر شوند، در فویل قرار می‌گیرند و بخش‌های دیگر با براش، موادگذاری می‌شوند. با این روش آرایشگر آشفتگی‌هایی که بر اثر رنگ کردن‌های مداوم انجام داده‌اید را اصلاح کرده و یک نتیجه مطلوب را به شما ارائه می‌دهد. البته نباید فراموش کرد که این روش، کاری بسیار زمانبر است که نیازمند دقت و تخصص بالاییست.

لایت رنگین کمانی و رنگی

Rainbow Highlights - لایت رنگین کمانی

هایلایت مو رنگی
هایلایت مو رنگی

اجرای این روش بسیار پیچیده است و حتما باید توسط متخصص لاین مو اجرا شود. در لایت رنگین کمانی بخش‌های دکلره شده مو در مرحله رنگساژ به چندین رنگ فانتزی تبدیل می‌شوند و همان‌طور که از نامش پیداست حالتی شبیه رنگین کمان را ایجاد می‌کند.

انواع رنگ مو هایلایت (بر اساس رنگ، اندازه مو و مناسبت)

اجرای رنگ مو هایلایت همان‌طور که گفته شد روش‌های مختلفی دارد و برای انواع موی کوتاه، بلند، کم‌پشت و ضخیم کاربرد دارد. فقط کافیست پیش از هر انتخابی، مدل موردنظرتان را به آرایشگر نشان دهید و در مورد اجرای آن نظرخواهی کنید.

هایلایت مو روشن (برای موی روشن)

هایلایت مو روشن - هایلایت برای موی روشن

درست است که هایلایت به معنی ایجاد سایه‌ای تیره و روشن برای ایجاد جذابیت بیشتر است، اما این به این معنی نیست که نمی‌توان بر روی موی روشن هایلایت انجام داد. حتی می‌توان رنگ‌های تیره‌ای مابین موی روشن ایجاد کرد. همه این‌ها به سلیقه و انتخاب شما بازمی‌گردد.

هایلایت مو تیره

هایلایت مو تیره - هایلایت برای مو تیره

موی تیره یا قهوه‌ای مناسبت‌ترین زمینه برای ایجاد هایلایت تیره است. اگر نخواهید تمام مو را رنگ کنید، این روش بسیار مناسب است و حالتی طبیعی به رنگ مو می‌دهد. حتی می‌توانید زمینه را تیره نگه‌دارید یا چند درجه آن را روشن‌تر کنید و مطابق سلیقه خود درجه هایلایت را انتخاب کنید. این بخش ها می‌توانند به سمت خیلی روشن بروند و حالت بلوند به مو بدهند یا می‌توانند نزدیک رنگ زمینه باشند و تنها یک سایه‌روشن ایجاد کنند.

هایلایت مو مشکی (هایلایت مناسب موی مشکی)

برای هایلایت روی موی مشکی اگر بخواهید مطابق‌ ترند حرکت کنید، بهترین انتخاب، هایلایت های فانتزی است که رگه‌های آبی، صورتی و دیگر رنگ‌های فانتزی بین موی مشکی ایجاد می کند و جلوه خاصی به مو می‌دهد.

هایلایت مو مشکی
هایلایت مو مشکی

این سبک بسیار جسورانه است و پیش از انجام بهتر است حتما چیزی را که مدنظر دارید را با ارائه یک عکس به آرایشگر نشان دهید. البته رنگ‌های فانتزی دوام کمی دارند و قابل تعویض هستند؛ اما دکلره‌هایی که برای زیرسازی اجرا می‌شوند تا وقتی کوتاه نشوند، باقی می‌مانند. البته هر بار رنگساژ و یا با شامپوی رنگ می‌توانید آن را تغییر دهید.

رنگ موی هایلایت عروس (هایلایت های متداول برای عروس ها)

هایلایت مو عروس - هایلایت مو مناسب عروس - هایلایت مو برای عروس

در مورد هایلایت برای عروس نظرها متفاوت است. بسیاری از مشاوران معتقدند، رنگ طبیعی یا رنگ‌هایی که نزدیک به رنگ واقعی موی شما هستند، برای عروس مناسب‌تر است. تا سادگی و معصومیت ایجاد کند و بعد از سال‌ها با تغییر ترندهای مد قدیمی نشوند.
و اگر ۲۰ سال بعد به‌عکس ازدواجتان نگاه کردید، از این کار پشیمان نشده باشید. بااین‌همه برای انجام هایلایت عروس حتما چند هفته قبل از مراسم این کار را انجام دهید تا اگر نظرتان عوض شد زمان برای تصمیم‌گیری داشته باشید.

مدل هایلایت جلوی موی سر

مدل هایلایت جلوی موی سر

هایلایت یکدست که کل مو را در برمی‌گیرد، جلوه زیباتری دارد. اما هایلایت جلوی موی سر برای مدل‌های موی کوتاه بسیار زیبا و یونیک هستند و مدل‌های معروف زیادی از آن پیروی می‌کنند. این کار با کلاه مش امکان‌پذیر است.

آموزش قدم به قدم هایلایت مو (روش های انجام)

سه روش متداول حرفه ای و دو روش خانگی (که خیلی توصیه نمی شود) برای هایلایت مو وجود دارد که در ادامه به‌طور مختصر روش انجام آنها را شرح می‌دهیم:

  • هایلایت مو با کلاه
  • هایلایت مو با فویل
  • هایلایت مو با براش
  • هایلایت مو با شانه
  • هایلایت مو با مسواک

به‌طورکلی برای انجام هایلایت باید بخشی از مو به شکلی از دیگر بخش‌ها جدا شده و رنگ متفاوتی روی آن زده شود؛ اما پیش از آن باید رنگ زمینه تعیین می‌شود. درصورتی‌که بخواهید این کار را روی موی خودتان انجام دهید و رنگ زمینه تغییر نکند، احتیاجی به رنگ کردن مو وجود ندارد.

هایلایت با کلاه

هایلایت با کلاه

پس از انتخاب رنگ زمینه، در روش اول کلاهی بر روی سر قرار می‌گیرد. آرایشگر قبل از گذاشتن کلاه، موها را صاف می‌کند و تقسیم‌بندی لازم را انجام می‌دهد.
کلاهی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، سوراخ‌هایی دارد و آرایشگر با توجه به درصد هایلایت، بخش‌هایی از مو را با قلاب از سوراخ‌ها آورده و سپس این بخش مو را دکلره و یا رنگ می‌کند. پس از اینکه مو به رنگ موردنظر رسید، کلاه برداشته می‌شود و موی روشن و تیره لابه‌لای هم قرار می‌گیرند.

هایلایت با فویل

هایلایت با فویل

در روش دوم مراحل اولیه رنگ زمینه مانند هایلایت با کلاه است اما دیگر کلاهی در کار نیست. بخش‌هایی که قرار است رنگ متفاوتی داشته باشند، توسط آرایشگر داخل فویل قرار می‌گیرند و به مواد آغشته می‌شوند. این روش برای موهای کوتاه تقریباً عملی نیست.

هایلایت با براش

هایلایت با براش

در روش سوم که قبلاً هم در مورد آن توضیح داده شد و به آن بالیاژ هم می‌گویند، جداسازی مو تنها با تقسیم مو انجام می‌شود و رنگ مو با استفاده از قلم، روی مو قرار می‌گیرد.

هایلایت مو با شانه

هایلایت مو با شانه

ابتدا به رنگ زمینه دلخواهتان برسید. بعد از اینکه مطمئن شدید، شانه را به رنگی روشن‌تر از رنگ زمینه آغشته کنید و بین موهای‌تان بکشید البته اگر موهای بلوند دارید، باید رنگی که برای هایلایت انتخاب می‌کنید، تیره‌تر باشد. رنگ غلیظ را به‌آرامی بر سطح مو بکشید و پس از چهل دقیقه آن را بشویید. از گذاشتن کیسه و کلاه بر روی رنگ خودداری کنید تا رنگ هایلایت به قسمت‌های دیگر تماس پیدا نکند. انجام این کار چندان توصیه نمی‌شود و به‌خصوص اگر موهای بلندی دارید، بهتر است برای هر نوع هایلایت خودتان را به دست متخصص این کار بسپارید.

هایلایت مو با مسواک

هایلایت مو با مسواک

هایلایت مو با مسواک یک روش اصولی نیست. این روش تقلیدی از بالیاژ است که می‌توانید در خانه آن را انجام دهید. برای این کار ابتدا زمینه مو را رنگ کنید و سپس موهایتان را با سشوار براشینگ کنید. یک رنگ روشن‌تر از زمینه انتخاب کرده و غلظتش را طوری تنظیم کنید که بر قسمت‌های دیگر مو شره نکند.

سرتان را مانند یک بوم نقاشی در نظر بگیرد و جاهایی که می‌خواهید به رنگ روشن‌تر دربیاید را با مسواک تاچ بزنید. بعد از ۴۰ دقیقه رنگ را بشورید. بهتر است پیش از انجام این کار چند ویدئوی آموزشی ببینید.

قیمت هایلایت مو – هزینه هایلایت مو

قیمت هایلایت مو بستگی به حجم موی سر و رنگی است که انتخاب می‌کنید. پارامترهای دیگر مانند رنگ زمینه و مواد اولیه در این مسئله نقش مهمی دارند. معمولا می‌توانید با گرفتن یک مشاوره رایگان از قیمت‌ها مطلع شوید.
اما به صورت کلی هزینه هایلایت مو برای یک موی متوسط و مواد کیفیت متوسط از 1 میلیون تومان آغاز می‌شود و در حدود ۴ ساعت زمان می‌برد. به یاد داشته باشید بعد از هایلایت موی شما به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد. ماسک مو و شستشوی درست بخشی از این مراقبت‌ها است.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (41 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا