آرایش مو

انواع بافت مو جدید و زیبا

جدیدترین روش های بافت مو

یکی از عناصر اصلی در استایل هر شخصی فرم و شکل موهای آنهاست. برای انتخاب استایل موردنظرتان فرم‌های مختلفی وجود دارد. از صاف‌کردن و فر مو گرفته تا شینیون کردن آن و هر کدام نیاز به‌وقت و انرژی خاص خود خواهد داشت. اما نگران نباشید برای مراقبت از مو و آراستن آن‌یکی از راه‌ها بافت مو بوده که انواع گوناگونی هم دارد. انواع بافت مو باتوجه‌به فرهنگ و سلیقه متفاوت است و از دیرباز مورد پسند هم خانم‌ها و هم آقایان قرار گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید که بیشتر راجب بافت مو و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه بافت مو

بافت مو یکی از ابتدایی‌ترین ابداعات بشر در مورد آرایش و شینیون مو است. قدمت زیاد این نوع آرایش مو باعث شده نتوانیم آن را به تمدن خاصی نسبت دهیم. بسیاری از باستان‌شناسان بافت مو را به‌عنوان یک پدیده نادر معرفی کرده‌اند که تملک فرهنگی خاصی ندارد. یکی از قدیم‌ترین تمدن‌ها به 30000 سال قبل برمی‌گردد و متعلق به مجسمه زن است. این مجسمه حدود 25000 تا 28000 سال قبل از میلاد ساخته شده و در بسیاری از مناطق آسیای صغیر، خاور دور، شمال آفریقا، مدیترانه شرقی از هنر بافت مو برای آراستن موها استفاده می‌کردند.

در اکتشافات وایکینگ‌ها، بومیان باستان امریکا و اروپای قرون‌وسطی نیز شاهد بافت مو در بین مردان و زنان بوده‌اند. حتی برخی از مدل‌های بافت مو چیزی فراتر از ظاهر زیبا بوده و به‌عنوان وضعیت تأهل، طبقه اجتماعی، مذهب و شغل و پیشه به کار گرفته شده است. 

چرا باید موها را ببافیم؟

انجام بافت مو و یادگیری انواع بافت به‌عنوان یک مهارت و هنر شناخته می‌شود. به همین خاطر همیشه یادگیری مهارت جدید برای اینکه بتوان ذهن را فعال نگه داشت بسیار مفید خواهد بود. برای افرادی که موهای بسیار بلندی دارند بافت مو فواید بسیاری خواهد داشت. بافت مو باعث می‌شود موها همیشه مرتب باشد و تارها داخل یکدیگر گره نخورد و همین شما را از شانه‌زدن مکرر بی‌نیاز می‌کند. 

همان‌طور که می‌دانید شانه‌زدن زیاد موها به خصوص زمانی که گره داشته باشد باعث انواع ریزش مو خواهد شد. پس بافتن مو تا حد زیادی این گره‌ها را کاهش می‌دهد و از ریزش آن جلوگیری می‌کند. اگر شب‌ها قبل از خواب موهای خود را ببافید به نرمی و سالم ماندن ساقه موی خود کمک زیادی خواهید کرد. وقتی شب‌هنگام خواب موهایتان به بالش ساییده می‌شود این سایش به‌مرورزمان باعث خشکی مو شده و گره‌خوردگی در آن بیشتر می‌شود.

اگر موهای موج دار می‌خواهید بدون استفاده از دستگاه و فقط با بافت مو می‌توانید این کار انجام دهید. با این عمل از ساقه موهای خود در برابر حرارت دستگاه محافظت می‌کنید. یکی دیگر از دلایلی که باید موها را ببافید این است که پوست سر نیز مانند سایر نقاط بدن در اثر فعالیت دچار تعریق می‌شود به خصوص اگر موها بلند و هوا هم گرم باشد. پس وقتی موها با چربی پوست سر تماس داشته باشند و این چربی به‌صورت و گردن مالیده شود ایجاد جوش خواهد کرد. اما با بافت مو ساقه‌ها تماس کمتری با چربی پوست سر خواهند داشت و در نتیجه به رفع جوش‌ زدن صورت کمک خواهد کرد.

چند تکنیک برای یادگیری بافت مو

آموزش بافت مو
آموزش بافت مو

یکی از جذاب‌ترین نوع شینیون برای موها بافت مو بوده که طرف‌داران زیادی هم دارد. این هنر زیبا می‌تواند در زمان کوتاهی بهترین استایل را برایتان فراهم کند. تکنیک‌های بافت مو بیشتر در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود؛ اما برخی از آنها نیز در منزل به‌راحتی قابل‌اجرا خواهد بود. 

اگر بخواهید تمام تکنیک‌های بافت مو را یاد بگیرید کار ساده‌ای نخواهد بود و نیاز به آموزش خواهید داشت. اما با چند ترفند کاربردی می‌توانید برخی از این تکنیک‌ها را یاد بگیرید. دستورالعمل‌های زیر شما را با این راهکارها آشنا می‌کند:

 • در ابتدا باید دو آینه به اندازه‌های متوسط انتخاب کنید. یکی از آینه‌ها را جلوی خود قرار دهید و دیگری را پشت سرتان و بعد طوری آنها را تنظیم کنید که در آینه‌جلو بتوانید پشت موهایتان را کامل ببینید. با این ترفند کار بافت مو برایتان بسیار آسان خواهد شد.
 • موهای فر و مجعد کمی بافت آنها دشوارتر است و با استفاده از روغن‌های مغذی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. روغن باعث ازبین‌رفتن وز مو شده و کنترل بافت مو را راحت‌تر می‌کند. همچنین با این کار ویتامین‌های مورد نیاز مو را نیز تأمین خواهید کرد.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که بافت مو را سخت‌تر می‌کند بلندی و حجیم بودن مو است. در چنین شرایطی از کلیپس‌های نگهدارنده و کش موی محکم می‌توانید استفاده کنید.

انواع بافت مو کاربردی 

بافت مو یکی از هنرهایی است که متنوع و بسیار جذاب بوده و با استفاده از آن می‌توان صدها مدل مختلف به مو داد. اما اول‌ازهمه باید بافت‌های پایه‌ای و ساده را یاد بگیرید تا مدل‌های پیچیده هم برایتان راحت شود. در این بخش می‌خواهیم انواع مدل‌های بافت مو را معرفی و نوع اجرای آن را آموزش دهیم.

بافت مو کلاسیک:

بافت موی کلاسیک
بافت موی کلاسیک

بافت کلاسیک نخستین و اساسی‌ترین نوع بافت مو است که برای بافت‌های حرفه‌ای و پیچیده یادگیری آن ضروری خواهد بود. این مدل بسیار ساده بوده و مراحل آن به‌صورت زیر اجرا می‌شود:

 • ابتدا موهای خود را با کمک برس کامل شانه کنید که گره‌های مو باز شود. اگر موهای وزی دارید بهتر است از کمی روغن مغذی برای ازبین‌بردن وز مو بهره ببرید.
 • از پشت سر موهایتان را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در این نوع بافت مو مساوی بودن حجم موها بو خواهد بود چرا که در حالت و مرتب بودن موها تأثیر بسیار زیادی دارد.
 • در این مرحله موهای شما یک حالت چپ، راست و میانی داشته و برای شروع باید دست راست شما موها قسمت راست و دست چپتان موها دست چپ را بگیرد.
 • قسمت راست موها را از روی قسمت میانی عبور دهید و جای آنها را با یکدیگر عوض کنید. یعنی قسمت سمت راست جای بخش میانی را گرفته باشد.
 • بعد از آن موهای قسمت سمت چپ را بردارید و از وسط عبور داده تا این بار سمت چپ به قسمت میانی منتقل شود.
 • سپس با تکرار این الگو بافت مو را تا انتهای مو ادامه دهید و در آخر قسمت پایینی را با کش ببندید.

بافت مو فرانسوی:

بافت مو فرانسوی مدل بافت مو فرانسوی

بافت مو فرانسوی یکی از جذاب‌ترین و پرطرف‌دارترین نوع بافت مو بوده که با انواع استایل‌ها هماهنگ می‌شود. برای کسانی که به دنبال مدل موی زیبا جلو هستند این بافت می‌تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. برای یادگیری این نوع بافت باید نوع کلاسیک را به‌خوبی یاد گرفته باشید. پس قبل از امتحان‌کردن بافت فرانسوی روی بافت کلاسیک تمرین زیادی انجام دهید که دستتان برای انجام این مدل روان شود. برای اجرای این بافت طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا موهای خود را خوب شانه بزنید و در صورت وز بودن با روغن آن را صاف کنید
 • موها را از قسمت تاج سر به سه قسمت تقسیم کنید.
 • برای شروع بافت مو فرانسوی ابتدا دو تا سه ردیف را به روش کلاسیک ببافید.
 • بعد همان‌طور که دارید به سمت عقب می‌روید موهای سمت چپ و راست را به بافت اضافه کنید. تا وقتی به قسمت انتهای پشت گردن می‌رسید این کار را ادامه دهید.
 • وقتی بافت از پشت گردن رد شد شروع به بافت کلاسیک کرده و تا انتهای مو آن را ادامه داده و بعد با کش ببندید.
 • در آخر می‌توانید موهای بافته شده را به کمک دست‌کمی از هم باز کرده تا زیباتر و درشت‌تر دیده شود.

ویدیو آموزش بافت مو مدل فرانسوی

با فیل‌تر‌شکن مشاهده کنید:

بافت مو تیغ ماهی

بافت مو تیغ ماهی
بافت مو تیغ ماهی

بافت مو تیغ ماهی جدید

 بافت تیغ ماهی یکی دیگر از انواع مدل‌های بافت مو بوده که می‌توان آن را در دسته موهای کلاسیک یا پایه قرار داد. این مدل بسیار راحت است و ظاهری منحصربه‌فرد به موهایتان خواهد بخشید.

 • همانند مراحل قبلی ابتدا موهای خود را برس کشیده و کامل صاف کنید.
 • تکنیک بافت مو تیغ ماهی به این صورت است که حجم موها کمتر به نظر می‌رسد. پس اگر می‌خواهید حجم موها بیشتر دیده شود قبل از شروع کار موهای خود را بابلیس و حالت دهید.
 • موهای خود را با استفاده از کش‌های پلاستیک دم‌اسبی ببندید.
 • سپس موها را از پشت به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.
 • این دو قسمت را در دست بگیرید و بعد قسمت نازکی را قسمت راست جدا کرده و به سمت چپ ببرید و برعکس.
 • سپس این کار را تا انتها ادامه دهید و در آخر موها را با کش محکم ببندید.

ویدیو بافت مو مدل تیغ ماهی

با فیل‌تر‌شکن مشاهده کنید:

بافت مو هلندی:

بافت موی هلندی

بافت مو هلندی
بافت مو هلندی

هرکسی که برجستگی‌های بافت مو هلندی را ببیند حتماً وسوسه خواهد شد این بافت جذاب را امتحان کند. یکی از محبوب‌ترین بافت‌ها همین بافت مو هلندی بسیار جذاب است. این نوع بافت شباهت بسیار زیادی با بافت فرانسوی دارد. پس قبل از اینکه این بافت را امتحان کنید ابتدا تکنیک بافت فرانسوی را به‌خوبی یاد بگیرید و بعد شروع به اجرای این بافت کنید. برای انجام‌دادن آن مراحل زیر را دنبال فرمایید:

 • ابتدا با برس مطمئن شوید وزها و گره موهایتان از بین رفته است.
 • بعد از قسمت تاج سر همانند بافت فرانسوی موهای خود را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. دو تا سه ردیف اول را با بافت کلاسیک شروع کنید.
 • برای این بافت به‌جای اینکه قسمت‌های چپ و راست را از قسمت میانی عبور دهید آن را از زیر رد کنید. 
 • در هر مرحله قسمت کمی از موهای اطراف را به بافت اضافه کرده و در همه مراحل توجه داشته باشید موها را از زیر باید رد کرد. در این سبک احتمال اشتباه‌کردن بسیار زیاد بوده پس باید دقت خود را بالا ببرید
 • برای قسمت انتهای می‌توانید از انواع بافت مو کلاسیک و یا تیغ ماهی استفاده کنید.

ویدیو بافت مو مدل هلندی

با فیل‌تر‌شکن مشاهده کنید:

بافت مو آفریقایی:

بافت مو افریقایی
بافت مو افریقایی

بافت موی آفریقایی

برای کنترل حجم بالای موهای مجعد و فر باید از بافت مو آفریقایی کمک گرفت. این نوع بافت تنوع بسیار زیاد داشته و با انواع اکستنشن‌ها و اکسسوری‌ها ترکیب خواهد شد. اجرای بافت مو آفریقایی به‌صورت زیر است:

 • در بافت موی آفریقایی اریقایی  کم‌کردن حجم و وزی مو بسیار مهم خواهد بود. پس ابتدا موها را با کمک اتو مو کامل صاف کنید.
 • سپس موها را با استفاده از برس کامل شانه کرده و گره‌ها مو را باز کنید. از ماسک مو مخصوص وزی مو برای داشتن بافتی مرتب و منظم می‌توانید کمک بگیرید.
 • در این مرحله بعد از صاف‌کردن مو به ابزارهایی مانند کش موی محکم، کشهای ریز و کوچک، اسپری فیکساتور یا چسب مو نیاز خواهید داشت.
 • موها را کامل بالای سر خود جمع کنید و با کمک کش محکم به‌صورت دم‌اسبی ببندید.
 • در این مرحله موها را به دسته‌های کوچک تقسیم کرده و هر کدام از آنها را به دو بخش دیگر تقسیم کنید.
 • به هرکدام از این دسته‌ها به مقدار کافی ژل یا چسب مو بزنید. سپس یک دسته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و دسته دیگر را خلاف جهت آن و بعد آنها را به هم ببافید و با کش ریز محکم انتهای آن را ببندید.
 • البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در موهای آفریقایی چرخش موها به‌دور یکدیگر در سفت‌ترین حالت ممکن باید انجام شود.
 • سپس این مراحل را برای تمام موهای خود انجام دهید تا در آخر رشته‌های مختلف موی بافته شده داشته باشید.

ویدیو بافت مو مدل آفریقایی

با فیل‌تر‌شکن مشاهده کنید:

بافت مو دوتایی یا حلقه‌ای:

بافت موی دوتایی

بافت موی حلقه یا دوتایی
بافت موی حلقه یا دوتایی

بافت مو دوتایی یا حلقه‌ای یکی از ساده‌ترین انواع بافت‌ها بوده که در عین سادگی بسیار زیبا و جذاب است. این بافت برای افرادی که موهای کم‌حجم و نازک دارند مناسب خواهد بود.

 • موها را برس کشیده و یا در صورت تمایل و داشتن وقت کافی بابلیس و یا فر کنید
 • بعد از آن موها را به دو دسته مساوی تقسیم کرده و هر دو دسته را به طور مجزا به دو بخش دیگر تقسیم کنید. 
 • سپس یکی از دسته‌ها را جدا کرده و در جهت چرخش عقربه‌های ساعت بچرخانید و با کلیپس کوچکی آن را فیکس کنید. دسته دیگر را این بار خلاف چرخش عقربه ساعت بچرخانید و بعد دو قسمت را به‌دور هم بپیچید و انتهای آن را با کش محکم ببندید. 
 • این کار را با دسته بعدی نیز تکرار کنید. این بافت بسیار راحت بوده و نسبت به فشاری که روی چرخاندن موها وارد می‌شود می‌توانید حجم مو را کمتر یا بیشتر کنید.

بافت موی دخترانه:

بافت مو دخترانه

در بافت موی دخترانه تنوع بسیار زیادی دارد و برای دختربچه‌ها بسیار جذاب و شیک است. یکی از روش‌های بافت مو در کودکان استفاده از مروارید بوده و انجام‌دادن آن راحت است و به‌صورت مراحل زیر باید پیش بروید:

 • در ابتدا قسمتی از موها را که می‌خواهید ببافید جدا کنید.
 • بعد یک نخ نسبتاً ضخیم را بردارید و مروارید موردنظر خود را از آن رد کرده و قسمتی از موها را که انتخاب کرده بودید با نخ محکم کنید.
 • در این مرحله مروارید نخ شده را به سمت بالا بگیرید و بالای دسته مویی که قرار است بافته شود قرار دهید.
 • در این مرحله شروع به بافتن موها کنید و تا سه سانت به بافت خود ادامه داده و سپس مروارید بعدی را از نخ رد کنید.
 •  این کار را تا جایی که می‌خواهید ادامه دهید و در آخر موها را محکم با همان نخ و یا کش ببندید.

انجام تکنیک‌های جالب در هنگام بافت مو

تا اینجای کار با انواع بافت مو و نحوه انجام آن آشنا شدید. در این بخش می‌خواهیم به انجام تکنیک‌های جالب در هنگام انجام این نوع بافت‌ها اشاره کنیم. از اکسسوری‌های مو در بافت‌های خود استفاده کنید که شامل انواع حلقه، اکستنشن فانتزی، مروارید و نگین مو بوده و همگی در بازار وجود دارند.

یکی از تکنیک‌های پرطرف‌دار در شینیون مو انجام بافت‌ها ترکیبی است. در مواقعی که وقت کافی ندارید این نوع تکنیک بسیار کاربردی خواهد بود. همچنین می‌توانید از رنگ‌های پودر و صابون‌های مو برای تزئین بافت مو استفاده کنید. اسپری رنگ، اکلیل‌های چسبی و شاین مو از جمله روش‌های دیگر برای جذاب کردن بافت است. افرادی که می‌خواهند بافت موی خود را چند روزی نگه دارند باید از چسب مو، فیکساتور، اسپری، ژل و تافت کمک بگیرند.

برای تزئین بافت مو می‌توان از اسکارف، توربان و باندانا استفاده کرد. با استایل تابستانه خود اسکارف و باندانا را ست کنید و ظاهری خاص و جذاب به موهای خود ببخشید. اگر موهای بافته شده را چند روز نگه می‌دارید بهتر است خرید شامپوی خشک را در لیست خود قرار دهید چرا که موها بعد از چند روز به طور طبیعی چرب می‌شوند و در طول روز در معرض انواع آلودگی قرار می‌گیرند. مجموعه این عوامل باعث به‌هم‌ریختن موها شده که برای دوری از چنین حالتی استفاده از شامپو لازم است.

چه نکاتی هنگام بافت مو باید رعایت شود؟

در هنگام انجام‌دادن بافت مو باید به یک‌سری نکات اصلی دقت کنید که بافت منظم و مرتبی داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر است:

 • قبل از بافت مو حتماً موها را برس بکشید تا ظاهر بهتری داشته باشد.
 • موها باید حالت نرم داشته و شکننده و خشک نباشند. از اسپری نرم‌کننده مو می‌توانید استفاده کنید.
 • یکی دیگر از موارد که باید به آن دقت داشته باشید این است که هنگام انجام‌دادن بافت موها را زیاد از سطح سرنکشید؛ چون امکان دارد پوست سرتان درد بگیرد و باعث ریزش مو شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به تاریخچه بافت مو، فواید و انواع بافت‌ها پرداختیم. پس اگر می‌خواهید انواع بافت مو را یاد بگیرید باید اول‌ از همه تمرین و تکرار داشته باشید و بعد برای راحتی کار خود از ابزارهای موجود برای این کار بهره ببرید.

4.4/5 - (14 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا