وبلاگمراقبت از پوست

ویتامین E چیست ؟ ویتامین ای چه خواصی برای بدن دارد ؟

خواص جادویی ویتامین ای برای پوست بدن

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که می تواند، با رادیکال های آزاد مبارزه کند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که به DNA سلول ها آسیب می رسانند. معمولا افراد، ویتامین E را از رژیم غذایی خود (مواد غذایی) دریافت می کنند. اما ویتامین ای، امروزه به شکل مکمل هایی مثل قرص و کپسول و یا محصولات مراقبت از پوست نیز موجود است.

برخی از تولیدکنندگان محصولات بهداشتی و آرایشی، ویتامین E را به محصولات مراقبت از پوست از جمله روغن ها و مرطوب کننده ها اضافه می کنند. با این حال، فواید مصرف موضعی این ماده هنوز به اثبات نرسیده است. به مطالعه این مقاله از وبسایت دکتر فارمو ادامه دهید تا با فواید ویتامین E برای پوست و خطرات احتمالی آن آشنا شوید.

 

 ویتامین E چیست ؟

ویتامین E یک ماده مغذی است که بدن به تنهایی قادر به تولید آن نمی باشد. این ویتامین در برخی از مواد غذایی از جمله مغزها و دانه ها موجود بوده و به صورت مکمل نیز عرضه می شود.

ویتامین ای یک آنتی اکسیدان است، بنابراین قادر است، آسیبی که رادیکال های آزاد به سلول ها وارد کرده اند را متوقف کرده و یا سلول ها را بازسازی کند. این ویتامین همچنین التهاب قسمت های مختلف پوست را کاهش می دهد.

ویتامین E

ویتامین ای برای چه خوب است ؟

بدن انسان، ویتامین E را در لایه های اپیدرم خارجی پوست و همچنین در لایه های داخلی درم پوست ذخیره می کند. به دلیل فواید ویتامین E برای پوست است که بسیاری از محصولات مراقبتی، حاوی این ماده جادویی هستند.

این ماده مغذی در غدد چربی که پایه فولیکول های مو را تشکیل می دهند، نیز یافت می شود. بدن انسان ویتامین ای را از طریق سبوم به پوست انتقال می دهد، سپس این ماده روغنی، پوست را نرم کرده و از آن محافظت به عمل می آورد.

 

انواع ویتامین E

ویتامین E شامل دو گروه هشت تایی از ویتامین ها می باشد که عبارتند از:

 • توکوفرول ها

بیشترین نوع ویتامین E که در بدن انسان وجود دارد، توکوفرول ها هستند. این گروه به چهار نوع تقسیم بندی می شوند: آلفا، بتا، دلتا و گاما.

انواع ویتامین E

 • توکوترینول ها

این گروه از ویتامین ها به میزان کمتری در بدن وجود دارند. توکوترینول ها نیز در زیرگروه های آلفا، بتا، دلتا و گاما دسته بندی می شوند. محصولات بسیاری، حاوی ویتامین E هستند که برخی از آن ها را نام می بریم:

 • مواد غذایی

بعضی از سبزیجات، میوه ها و دانه های روغنی، ویتامین E دارند. از جمله: روغن ذرت، بادام، اسفناج و گوجه فرنگی.

 • مکمل های خوراکی

مکمل های خوراکی بسیاری به صورت کپسول ویتامین E، بدون نسخه در داروخانه ها موجود بوده و عرضه می شوند. حتما قبل از مصرف مکمل، دستورالعمل مصرف و میزان دوز مصرفی را بررسی نمایید.

 • ویتامین E موضعی

این گروه، محصولاتی حاوی ویتامین ای هستند که افراد می توانند، بر روی پوست خود استفاده کنند، به طور مثال کرم های مرطوب کننده.

 

فواید ویتامین E برای پوست

برخی از فواید ویتامین E و مزایای بالقوه آن برای پوست و موی بدن عبارتند از:

 • مرطوب کنندگی

محققان دریافته اند که محصولات ویتامین E، پوست را مرطوب می کنند. اما آن ها نتوانسته اند، ارتباطی بین مصرف ویتامین E و هیدراته کردن پوست پیدا کنند. از این رو افرادی که می خواهند، از ویتامین ای برای مرطوب کردن پوست خود بهره ببرند، باید کرم های موضعی حاوی این ویتامین را استفاده کنند.

 • مبارزه با آسیب های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید

دانشگاه ایالتی اورگان چندین مطالعه و تحقیق را منتشر کرده است که فواید ویتامین E برای پوست آسیب دیده در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را نشان می دهند. ویتامین E می تواند، با آسیب های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید مبارزه کند.

فواید ویتامین E برای پوست

البته بیشتر این تحقیقات، بر روی حیوانات و یا سلول های پوست انسان در محیط های آزمایشگاهی انجام شده اند. لازم به ذکر است که ویتامین E به تنهایی، یک کرم ضد آفتاب کامل و موثر نیست، اما اضافه کردن ویتامین E به کرم ضد آفتاب، فایده های بیشتری برای پوست در بر دارد.

 • بهبود زخم

برخی از محققان، التیام زخم را یکی از فواید ویتامین E برای پوست می دانند. از آن جایی که کمبود ویتامین ای می تواند، روند بهبود زخم را کندتر کند، بنابراین مقدار مناسبی از آن، روند التیام زخم را سرعت خواهد بخشید. البته تحقیقات باکیفیتی در این مورد انجام نشده است.

 • خواص ضد التهابی

التهاب، واکنش بدن به آسیب و یا عفونت است که به شکل درد، تغییر رنگ و تورم خودش را نشان می دهد. بسیاری از بیماریهای پوستی باعث ایجاد التهاب از جمله آکنه های پوستی می شوند.

یک مطالعه در سال 2020 در منبع معتبر علمی انجام شد و 26 کارآزمایی بالینی بررسی گردید. شواهد این تحقیق نشان می دهد که یکی دیگر از فواید ویتامین ای برای پوست، کاهش التهاب در بزرگسالان است. با این وجود، تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم است.

 

آیا ویتامین E می تواند منجر به روشن شدن پوست شود؟

برخی از افراد برای روشن کردن پوست خود، از ترکیب ویتامین E به همراه آب لیمو و یا مواد دیگر استفاده می کنند. اما هیچ مدرکی دال بر این که روشن کردن پوست از فواید ویتامین E برای پوست باشد، در دسترس نیست. افزون بر آن می تواند، عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • آسیب به پوست
 • افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
 • ناهماهنگی در رنگ قسمت های مختلف پوست

بسیاری از درمان های خانگی که برای روشن شدن پوست با ویتامین ای، در اینترنت موجود هستند، دارای هیچ پشتوانه علمی نمی باشند. همچنین ممکن است، عوارض جانبی غیر قابل جبرانی در پی داشته باشند.

 

آیا ویتامین E به درمان جای زخم (اسکار) کمک می کند؟

با این که ویتامین E، سابقه طولانی در استفاده برای بهبود اسکار دارد، اما اکثر تحقیقات جدید این موضوع را تایید نمی کنند. در سال 2016 بررسی 6 مطالعه در یک تحقیق نشان داد که شواهد کافی برای اثبات فایده ویتامین E در درمان اسکار وجود ندارد.

آیا ویتامین E به درمان جای زخم (اسکار) کمک می کند؟

سه مورد از این مطالعه ها، فواید ویتامین E برای پوست حاوی اسکار و کمرنگ شدن اسکارها  را نشان دادند، اما سه مطالعه دیگر، این موضوع را رد کردند. انجمن آکادمی پوست آمریکا می گوید، مرطوب نگه داشتن زخم، از تولید اسکار (جای زخم) جلوگیری می کند و بدین منظور وازلین را پیشنهاد می دهد.

 

نحوه استفاده از ویتامین E

از سن 14 سالگی به بعد، افراد به صورت روزانه به 15 میلی گرم ویتامین E نیاز دارند. البته خانم ها در دوران شیردهی، روزانه به حدود 19 میلی گرم ویتامین E نیاز دارند. هیچ مدرکی دال بر این که مصرف بیش از حد ویتامین ای، فایده ای برای بدن دارد، موجود نیست و دوزهای بالا، مضر می باشند.

نحوه استفاده از ویتامین E

بهترین راهکار برای استفاده از محصولات حاوی ویتامین E، دنبال کردن مراحل زیر است:

 • مشورت با پزشک
 • مطالعه دستورالعمل مصرف و رعایت دوز مصرفی
 • تست اشکال مختلف و بررسی این که کدام یک، تاثیر بیشتری دارد.
 • در صورت بروز عوارض جانبی و حساسیت های پوستی، مصرف را قطع کنید.
 • استفاده از ضد آفتاب هنگام مصرف ویتامین E
 • برخی از اشکال ویتامین E، بخصوص آن ها که حاوی استر هستند، ممکن است، سبب بروز واکنش های حساسیتی شوند.
 • قبل از استفاده کامل، روی قسمت کوچکی از پوست امتحان شود.

 

نتیجه گیری

فواید ویتامین E برای پوست، حفظ سلامت آن می باشد. این ماه را می توان، از رژیم غذایی، مکمل ها و محصولات مراقبت از پوست دریافت کرد. دقت داشته باشید که فواید مصرف موضعی ویتامین ای به اثبات نرسیده است و مصرف دوز خوراکی بالا نیز خطرناک است.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.9/5 - (33 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا