مجله جراحی زیبایی

آشنایی با انواع عمل زیبایی صورت

معرفی انواع عمل های جراحی زیبایی برای بانوان

در اسناد تاریخی، مشخص شده است که چیزی در حدود 4000 سال پیش، انسان های اولیه از ابزاری برای اصلاح جراحت های موجود از عمل زیبایی صورت استفاده می کردند. همچنین در قرن 16 میلادی و پس از همه گیری بیماری آبله در اروپا، بسیاری از پزشکان تکنیک هایی را برای برطرف کردن ناهنجاری های به جا مانده از این بیماری، کشف کردند.

همه انسان ها از دیدن زیبایی لذت می‌برند و در عین حال، دوست دارند زیبا دیده شوند. ما در دورانی زندگی می کنیم که پیشرفت چشمگیر علم بشری، زمینه ساز پیدایش جراحی های زیبایی صورت فراوانی شده است. جراحی های زیبایی بسیار پرطرفدار هستند و روز به روز نیز به تعداد این عمل ها افزوده می شود. با این حال، جراحی زیبایی تنها محصول پیشرفت سریع علم و تکنولوژی در دهه های اخیر نیست؛ بلکه قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد.

 

در میان تکنیک های موجود، به نظر می رسد جراحی های زیبایی در ناحیه صورت بیش از پیش پرطرفدار هستند. جراحی های زیبایی صورت به قدری متنوع هستند که افراد با هر بودجه ای می توانند آنها را امتحان کنند. به منظور آشنایی بیشتر با این تکنیک ها، ما نیز تصمیم گرفتیم تا این مقاله از سایت دکتر فارمو را به مرور انواع جراحی های زیبایی صورت، اختصاص دهیم.

انواع جراحی های زیبایی صورت: لب های زیبا

لب ها و چشم ها دو عضو مهم و تاثیرگذار در صورت انسان محسوب می شوند. به مرور زمان، عواملی همچون پیری، نور آفتاب، عوامل ارثی و استعمال دخانیات می توانند بر ظاهر لب ها اثر بگذارند. در این میان عدم تقارن در لب ها، نازکی و یا افتادگی پوست در اطراف دهان، از جمله مشکلات رایج هستند.

انواع جراحی های زیبایی صورت: لب های زیبا

برای پرتر کردن و جوان تر کردن ظاهر لب ها، پزشکان راه حل های مختلفی را ارائه می کند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

تزریق چربی:

در این روش، جراح پلاستیک معمولا از چربی بدن خود بیمار استفاده می کند و با تزریق چربی کنترل شده، لب ها را پرتر و جوان تر نشان می دهد.

پرکننده های لب:

یکی دیگر از روش های رایج و کم خطر برای پرتر نشان دادن لب ها، استفاده از فیلرها و بوتاکس است. این مواد می توانند با پرتر نشان دادن لب ها، زیبایی و جوانی آن ها را حفظ کنند.

کاشت لب:

در این روش، جراح یک برش کوچک در گوشه دهان ایجاد می کند و ایمپلنت را در داخل لب ها جای گذاری می کند. ایمپلنت باعث می شود لب ها بزرگتر و جوانتر به نظر برسند.

لیفت لب ها:

در این روش جراح پلاستیک پوست اضافی بین لب بالایی و بینی و یا پوست اضافی در گوشه لب ها را برش می زند. این کار با تغییر در آناتومی صورت، سبب می شود تا لب ها به سمت بالا کشیده شوند و در نتیجه، پرتر و جوانتر به نظر برسند.

انواع عمل زیبایی بینی

جراحی بینی را می توان یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی صورت در سراسر جهان دانست. این جراحی به طور کلی با دو هدف زیبایی یا درمان اجرا می شود. این جراحی می تواند عیوب مادرزادی را که به طور طبیعی بر روی آناتومی بینی اثر گذاشته و تنفس را برای بیمار سخت کرده اند، برطرف کند. شکستگی بینی، آسیب های ناشی از تصادفات، ضربه و حتی آسیب های پزشکی نیز با کمک این جراحی قابل درمان هستند.

انواع عمل زیبایی بینی

در رویکرد زیبایی، بیمار هیچ گونه مشکلی در تنفس ندارد و صرفا با هدف زیباتر شدن شکل بینی، تن به این جراحی می دهد. در این نوع از جراحی ها بیماران معمولا به دنبال کوچک کردن بینی، از بین بردن قوز آن و یا ایجاد تغییراتی در بخش زیرین و میانی سوراخ های بینی هستند. برای انجام این کار، پزشکان راه حل های مختلفی را توصیه می کنند که رایج ترین آن ها عبارتند از:

جراحی بینی:

این روش با بیهوشی بیمار همراه است و دوران نقاهت آن نیز طولانی است. در این روش پزشک با ایجاد برش هایی در بخش داخلی بینی (جراحی بینی بسته) و یا برش هایی در بخش خارجی آن (جراحی بینی باز) اقدام به برطرف کردن مشکلات می کند.

رینوپلاستی:

این روش تحت عنوان عمل بینی بدون جراحی نیز شناخته می شود. همانطور که از نامش پیداست، در این تکنیک پزشک برای ایجاد تغییرات در ساختار بینی نیازی به ایجاد برش در سطح آن و یا بیهوش کردن بیمار ندارد. در رینوپلاستی پزشک با تزریق فیلر تلاش می کند تا مشکلات بینی را برطرف کند. این روش معمولا برای برطرف کردن مشکلاتی از جمله کاهش برآمدگی بینی، لیفت نوک بینی، تصحیح عدم تقارن در بینی و آسیب های تروماتیک توصیه می شود.

مقاله پیشنهادی:

جراحی هم‌ زمان پلک و بینی

انواع جراحی های زیبایی چشم

چشم ها اولین عضو از صورت ما هستند که در مواجهه با سایر افراد، جلب توجه می کنند. این در حالی است که اولین نشانه های پیری، از اطراف چشم ها آغاز می شود. چین و چروک های ریز، پف آلودگی چشم ها و افتادگی پلک ها از جمله مشکلات رایجی هستند که در اثر پیری و عوامل ژنتیکی بروز می کنند. برای برطرف کردن این مشکلات، دو راه حل کلی وجود دارد:

راه حل های کوتاه مدت برای جوان سازی چشم:

تزریق ژل، بوتاکس و فیلر می تواند در کوتاه مدت مشکلاتی از قبیل چین و چروک های اطراف پوست، گودی چشم و موارد مشابه دیگر را از بین ببرد. این روش ها غیر تهاجمی هستند و عوارض اندکی دارند اما هر چند ماه یک بار، باید تکرار شوند.

انواع جراحی های زیبایی چشم

راه حل های بلند مدت برای جوان سازی چشم:

جراحی زیبایی چشم یا بلفاروپلاستی یکی از راه حل های موثر برای از بین بردن مشکلات زیبایی ناحیه چشم محسوب می شود. این روش جراحی شامل تکنیک های مختلفی است اما هدف نهایی تمام آن ها، از بین بردن مشکلاتی همچون افتادگی پلک می باشد. در این روش، که تهاجمی است و معمولا بیمار در خلال آن بیهوش می شود، پزشک پوست ها و چربی های اضافی را از نواحی اطراف چشم خارج می کند. گاهی لیفت صورت یا لیفت شقیقه در اطراف چشم می تواند مشکل بیمار را برطرف کند و گاهی نیز پزشک مجبور می شود تکنیک های پیشرفته تر، مانند اسلینگ را اجرا کند. اگرچه دوران نقاهت این دسته از درمان ها طولانی تر است اما نتیجه آن ها بسیار مثبت می باشد.

اهمیت داشتن پوستی زیبا و جوان

پوست صورت به شدت به عوامل محیطی، ژنتیک و افزایش سن حساس است. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان و همچنین برندهای زیبایی و بهداشتی، تلاش دارند تا رویکرد های مختلفی را برای مراقبت از پوست ارائه کنند. در حال حاضر مجموعه گسترده ای از روش های غیر تهاجمی برای مقابله با طیف وسیعی از مشکلات پوستی وجود دارد که در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

درم ابریژن:

این تکنیک با هدف از بین بردن اثر آکنه، لکه های پوستی ناشی از تابش آفتاب و بهبود رنگ پوست اجرا می شود. در این روش، پوست بی حس شده و سپس با کمک یک دستگاه مخصوص، لایه فوقانی آن برداشته می شود. با از بین بردن لایه ای از پوست های قدیمی، سلول های پوستی تحریک شده و می توانند پوستی شادابتر و جوانتر ایجاد کنند. میکرودرم ابریژن نسخه دیگری از این تکنیک است که شدت کمتری دارد.

در روش درم ابریژن نیز متخصص از یک دستگاه مخصوص کمک می گیرد و با استفاده از کریستال های ریز، سطح خارجی پوست شما را می تراشد. این روش باید برای چند بار تکرار شود تا اثرات خود را نشان دهد. همچنین به یاد داشته باشید که اجرای تکنیک درم ابریژن تنها باید زیر نظر متخصص پوست انجام شود.

لایه برداری با کمک لیزر:

یکی دیگر از روش های رایج برای از بین بردن چین و چروک صورت، جای آکنه، خال ها و زگیل های مادرزادی و لکه های ناشی از آفتاب، لیزر جوانسازی پوست است. در این روش پزشک با تابدین پرتوهای نور به صورت پالس های مکرر، لایه خارجی و آسیب دیده پوست را از بین می برد. حرارت ناشی از نور لیزر نیز سلول های پوست را ترغیب به تولید کلاژن بیشتر می کند. در نتیجه، بیمار پس از مدتی به پوستی شفاف تر، سفت تر و شاداب تر دست پیدا می کند.

لایه برداری با کمک لیزر:

روش های ذکر شده در بالا به منظور از بین بردن جای چین و چروک ها، لکه ها و جوانسازی پوست اجرا می شوند. در کنار این روش ها، جراحی های زیبایی صورت با هدف لیفت صورت، از بین بردن غبغب، تعدیل تقارن و زاویه سازی و همچنین ایجاد خط گونه نیز رایج هستند.

انواع عمل های زیبایی دهان و دندان:

دندان هایی سالم و سفید می توانند نقش بسیار مهمی در زیبایی ما داشته باشند. به همین منظور، در دندانپزشکی ها و کلینیک های زیبایی، اقدامات متنوعی با هدف زیبایی بیشتر دندان ها انجام می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

سفید کردن دندان ها:

دندان ها ممکن است در اثر مصرف سیگار، چای و الکل تغییر رنگ دهند که در اکثر اوقات، با جرم گیری برطرف می شود. به توصیه پزشک، جرم گیری دندان ها حداقل یک بار در سال ضروری است و می تواند به حفظ مینای دندان کمک کند. البته روش های دیگری نیز برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. استفاده از لیزر، نوارهای سفید کننده دندان و بلیچینگ نیز می توانند در این راستا، کارساز باشند.

ایمپلنت دندان:

در این روش، پزشک می تواند با ساختن یک تاج مصنوعی، دندان های آسیب دیده و یا از دست رفته را ترمیم کند. این روش همچنین برای افرادی که در اثر ورزش، تصادف و یا ضربه دچار شکستگی دندان و یا آسیب های مشابه شده اند، موثر است.

عمل زاویه دهی و زیبایی فک

به طور کلی افرادی که به دنبال عمل زاویه دهی فک هستند را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: افرادی که با دلایل پزشکی تن به این عمل می دهند و افرادی که با هدف زیبایی بیشتر صورت خود، عمل زاویه دهی را انتخاب می کنند. عمل زاویه دهی فک می تواند به افرادی که به صورت مادرزاد و یا در طی یک حادثه شدید، مانند تصادف، دچار مشکل در ناحیه فک شده اند کمک کند.

عمل جراحی گوش

در جراحی اتوپلاستی، شکل ظاهری گوش اصلاح شده و اندازه آن تغییر می‌یابد و موقعیتش بهتر می‌شود. اتوپلاستی تلاش می‌کند تا اندازه گوش‌ها را متعادل و طبیعی کند. اتو یعنی «گوش» و پلاستی یعنی «شکل دادن». در عمل زیبایی اتوپلاستی متخصصان تلاش می‌کنند تا گوش را طوری شکل دهند که ظاهر زیبا پیدا کند.

 

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7/5 - (130 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا