وبلاگمجله تناسب اندام

لیست بهترین قرص های لاغری و چربی سوزی + مزایا و عوارض

قرص لاغری و کاهش وزن

شما می‌توانید برای کاهش وزن، راه های بسیار زیادی را امتحان کنید. این روش ها اغلب از انواع قرص لاغری، داروها و مکمل های طبیعی کمک می‌گیرند. بسیاری از این رژیم ها و روش های لاغری مدعی هستند که می‌توانند به کاهش وزن شما کمک کنند و یا حداقل می‌توانند در ترکیب با سایر روش ها، این فرایند را تسریع و تسهیل کنند. در این مقاله از وبسایت دکتر فارمو به بررسی محصولاتی می‌پردازیم که معتقد هستیم برای خوانندگان ما مفید هستند.

بررسی اثر قرص لاغری و چربی سوز پرفروش در دنیا

پزشکان و متخصصان برای کاهش وزن و تناسب اندام راه های بسیار زیادی را پیشنهاد می‌کنند، اکثر روش های موجود بر پایه یک یا چند مکانیسم مختلف کار می کنند. این مکانیسم ها عبارتند از:

 • کاهش اشتها: داروها، قرص ها و مکمل‌هایی که باعث می شوند احساس سیری بیشتری کنید و در نتیجه، کالری کمتری مصرف کنید.
 • کاهش جذب مواد مغذی: مانند چربی که سبب کاهش کالری مصرفی شما می‌شود.
 • افزایش چربی سوزی: که باعث از دست دادن کالری بیشتر می‌شود.

در همین راستا، ما در این مقاله قصد داریم هشت قرص لاغری و مکمل غذایی محبوب که توسط آزمایشگاه ها و افراد متخصص تایید شده اند را به شما معرفی کنیم.

لیست بهترین قرص های لاغری

قرص لاغری عصاره گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا اولین بار در سال 2012 و در برنامه تلویزیونی دکتر اوز به جهان معرفی شد. این محصول به سرعت شهرت و محبوبیت بسیار زیادی کسب کرد. گارسینیا کامبوجیا یک میوه کوچک سبز رنگ است که شکل ظاهری آن شباهت بسیار زیادی به کدو تنبل دارد. این میوه در پوست خود حاوی اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) است. این ماده فعال در عصاره گارسینیا کامبوجیا (Garcinia gummi-gutta) نیز وجود دارد و به عنوان یک قرص لاغری به بازار عرضه می‌شود.

نحوه اثر گذاری و میزان اثر بخشی گارسینیا کامبوجیا

تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که این ماده می‌تواند آنزیم تولید چربی در بدن را مهار کرده و سبب افزایش سطح سروتونین در بدن شود. این فرایند به کاهش اشتها کمک می‌کند. در جریان یک تحقیق که بر روی 130 نفر انجام شده است، اثر گارسینیا کامبوجیا با سایر قرص های لاغری موجود در بازار، مقایسه شده است.

قرص لاغری عصاره گارسینیا کامبوجیا

گروه های مختلف این تحقیق که از قرص های لاغری مختلفی استفاده کرده بودند، هیچ تفاوتی در وزن و درصد چربی بدن خود نشان ندادند. یک مطالعه دوره ای در سال 2011 که نتایج 12 مقاله در خصوص اثرات گارسینیا کامبوجیا را بررسی کرده بود، نشان داد که به طور متوسط این ماده می تواند سبب از دست دادن 0.88 کیلوگرم در طی چندین هفته شود.

عوارض جانبی قرص گارسینیا کامبوجیا

هیچ گزارشی مبنی بر عوارض جانبی جدی این قرص لاغری وجود ندارد. برخی از مصرف کنندگان این داروی لاغری گزارش‌هایی حاکی از مشکلات خفیف گوارشی ثبت کرده اند. اگرچه گارسینیا کامبوجیا ممکن است سبب کاهش وزن شود، اما اثرات آن به قدری اندک است که چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

قرص لاغری هیدروکسی کات

بیش از یک دهه است که هیدروکسی کات برای کاهش وزن در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان یکی از محبوب ترین مکمل های کاهش وزن حال حاضر جهان شناخته می‌شود.

هیدروکسی کات انواع مختلفی دارد اما رایج ترین آن، تحت عنوان بسیار عمومی “Hydroxycut” شناخته می‌شود. هیدروکسی کات حاوی چندین ماده مختلف، از جمله کافئین و چند عصاره گیاهی است که بر اساس ادعاهای صورت گرفته همگی می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند.

میزان اثربخشی و عوارض جانبی هیدروکسی کات

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مصرف هیدروکسی کات در یک دوره 3 ماهه می‌تواند باعث کاهش 9.5 کیلوگرم وزن شود. اگر به کافئین حساس هستید، مصرف هیدروکسی کات ممکن است شما را دچار  عوارض جانبی شدیدی کند. این عوارض عبارتند از:

 • اضطراب
 • بی قراری
 • لرزش
 • حالت تهوع
 • اسهال و تحریک پذیری شدید

متاسفانه تا به امروز تنها یک مطالعه در خصوص عوارض جانبی این ماده انجام شده است و اطلاعاتی در خصوص اثرات طولانی مدت هیدروکسی کات بر بدن وجود ندارد و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

قرص کافئین

کافئین یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین مواد روانگردان در جهان است. این ماده به طور طبیعی در چای سبز، قهوه و شکلات تلخ یافت می‌شود و همچنین به بسیاری از غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده اضافه می‌شود.

قرص کافئین

کافئین یک ماده طبیعی است که می تواند متابولیسم بدن را تقویت کند. این ماده اغلب به مکمل های تجاری کاهش وزن نیز اضافه می‌شود. نتایج یک مطالعه کوتاه مدت نشان داده است کافئین می‌تواند متابولیسم بدن را بین 3 تا 11% و چربی سوزی را تا 29% درصد افزایش دهد.

میزان اثربخشی و عوارض جانبی کافئین:

نتایج مطالعات انجام شده حاکی از آن است که مصرف کافئین می‌تواند سبب کاهش وزن اندک در انسان ها شود. مصرف مقدار زیاد کافئین در برخی از افراد می تواند سبب بی خوابی، بی قراری، تحریک پذیری، حالت تهوع، اسهال و سایر علائم  شود. کافئین ماده ای اعتیاد آور است و می‌تواند کیفیت خواب را کم کند.
image

شما نیازی به مصرف قرص لاغری یا مکمل های کافئین دار ندارید. بهترین منبع این ماده غذایی، قهوه با کیفیت و چای سبز است. این دو ماده حاوی مقدار بسیار زیادی آنتی اکسیدان هستند و فواید بسیار زیادی برای سلامتی بدن انسان دارند. کافئین می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد و در کوتاه مدت، سبب افزایش چربی سوزی در بدن شود. با این حال توجه داشته باشید که بدن ممکن است خیلی سریع، در برابر اثرات این ماده، مقاوم شود.

قرص لاغری اورلیستات (Alli)

قرص Orlistat یک داروی شیمیایی است که بدون نسخه تحت نام Alli و با نسخه تحت نام Xenical به فروش می‌رسد. اثر گذاری این قرص کاهش وزن فرایند تجزیه چربی در روده ها را مهار می‌کند و سبب می‌شود تا بدن شما، کالری کمتری از چربی ها دریافت کند.

مزایا، عوارض جانبی و میزان اثربخشی Orlistat

بر اساس یک تحقیق گسترده که خود شامل 11 تحقیق کوچک تر بوده است، Orlistat می‌تواند سبب کاهش 2.7 کیلوگرم شود که در مقایسه با سایر قرص های دیگر، اثر گذاری قابل قبولی است. Orlistat می‌تواند تاثیر اندکی در کاهش فشار خون داشته باشد. همچنین نتایج یک مطالعه نشان داده است که این دارو می‌تواند خطر دیابت نوع دو را تا 27 درصد کاهش دهد.

این دارو اثرات جانبی زیادی در فرایند هضم غذا دارد. مواردی از جمله مدفوع شل و چرب، نفخ، حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت است، از جمله اثرات جانبی این دارو هستند. مصرف این ماده همچنین ممکن است باعث  کمبود ویتامین های محلول در چربی مثل A، D، E و K شود.

مزایا، عوارض جانبی و میزان اثربخشی Orlistat

به منظور کاهش عوارض جانبی این دارو، معمولا توصیه می‌شود که در کنار مصرف Orlistat از یک رژیم غذایی کم چرب نیز پیروی کنید. شاید جالب باشد بدانید که رعایت یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم (و بدون مصرف هیچ دارو یا مکمل غذایی) می‌تواند به اندازه ترکیب Orlistat و یک رژیم غذایی کم چربی موثر باشد.

به علاوه قرص Orlistat که تحت عنوان Alli یا Xenical نیز شناخته می‌شود، می تواند مقدار چربی که بدن شما از رژیم غذایی دریافت می‌کند را به حداقل رسانده و به شما در فرایند کاهش وزن کمک کند. این دارو اثرات جانبی بسیار زیادی دارد که برخی از آن ها ناخوشایند هستند.

قرص لاغری کتون های تمشک

اگر از بوی خاص و متمایز تمشک‌ها لذت می‌برید، باید بدانید که کتون ها عامل اصلی این بو هستند. امروز یک نسخه آزمایشگاهی از کیوتن تمشک، به عنوان یک مکمل غذایی کاهش وزن به فروش می‌رسد.

نحوه اثرگذاری، میزان اثربخشی و عوارض جانبی

مطالعاتی که بر روی سلول های ایزوله چربی موش ها انجام شده است، مشخص کرده اند که کتون های تمشک فرایند شکسته شدن چربی ها را افزایش می دهند و سطح هورمونی به نام آدیپونکتین را نیز بالا می برند. برخی از محققین بر این باور هستند که این هورمون با کاهش وزن در ارتباط است.

حتی یک تحقیق درباره ی میزان اثرگذاری کتون تمشک بر انسان وجود ندارد؛ با این حال تحقیقات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد که مصرف این ماده با دوز بالا می تواند در کاهش وزن موثر باشد. مصرف این ماده ممکن است سبب شود که باد گلوی شما بوی تمشک بگیرد!

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کتون‌های تمشک می‌توانند سبب کاهش وزن در انسان شوند، وجود ندارد. مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نیز نشان می‌دهد که تنها مصرف مقدار بسیار زیاد این ماده، می تواند تا حدودی سبب کاهش وزن شود.

عصاره دانه قهوه سبز

دانه های سبز قهوه در واقع همان دانه های قهوه معمولی هستند که برشته نشده اند. این دانه ها حاوی دو ماده مهمی هستند که به کاهش وزن کمک می کنند: کافئین و اسید کلروژنیک.

مزایا، نحوه اثر گذاری و میزان اثربخشی قهوه سبز

کافئین می تواند فرایند چربی سوزی را افزایش دهد و اسید کلروژنیک می تواند فرایند تجزیه کربوهیدرات ها در روده را کند کند. چندین مطالعه انسانی نشان داده اند که عصاره دانه قهوه سبز می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. بررسی های انجام شده در سه تحقیق مختلف نشان داده اند که این مکمل باعث می شود افراد 5.4 پوند (2.5 کیلوگرم) بیشتر از  سایر داروهای معمولی لاغری و مکمل های غذایی، وزن کم کنند.

عصاره قهوه ی سبز به کاهش سطح قند خون کمک کرده و فشار خون را کاهش می دهد. این عصاره غنی از آنتی اکسیدان است.عوارض عصاره قهوه ی سبز مشابه کافئین است. کلروژنیک اسید می تواند سبب اسهال شود و ممکن است برخی از افراد به قهوه ی سبز آلرژی داشته باشند. عصاره دانه قهوه سبز ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از مطالعات با حمایت صنعت انجام شده اند.

قرص لاغری گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر است که در ریشه گیاه elephant yam یافت می شود و از آن تحت عنوان konjac نیز یاد می شود. گلوکومان با جذب آب به یک ژل تبدیل می‌شود. این ژل بر روی بافت چربی می‌نشیند و سبب ایجاد احساس سیری در فرد می‌شود. بدین ترتیب، فرد کالری کمتری را در هر وعده غذایی مصرف می‌کند.

مزایا، عوارض جانبی و میزان اثربخشی گلوکومانان

نتایج سه مطالعه انسانی نشان داده است که ترکیب گلوکومان با یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به کاهش وزن 8 تا 10 پوند (3.6 تا 4.5 کیلوگرم) در طی 5 هفته کمک کند.

گلوکومان یک فیبر است و می تواند باکتری های سالم روده شما را تغذیه کند. این ماده می‌تواند سطح قند، تری گلیسیرین و کلسترول خون شما را کاهش دهد و برای درمان یبوست بسیار موثر است. گلوکومان می‌تواند باعث نفخ و ایجاد مدفوع نرم شود. در صورت مصرف همزمان گلوکومان با برخی از داروهای خوراکی، احتمال ایجاد تداخل دارویی وجود دارد.

بهتر است گلوکامان را به همراه یک لیوان آب و نیم ساعت قبل از وعده غذایی خود مصرف کنید. این ماده غذایی را می‌توانید در آمازون و برخی از خرده فروشی های معتبر به راحتی پیدا کنید.

مطالعات به صورت ثابت نشان می‌دهند که فیبر گلوکامان وقتی با رژیم غذایی سالم ترکیب شود، می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. این مکمل همچنین می تواند به بهبود سلامتی بدن در جنبه های مختلف کمک کند.

قرص لاغری مراتریم

مراتریم یک قرص لاغری جدید در بازار است. این قرص از دو عصاره گیاهی مهم تشکیل شده است. که می‌توانند متابولیسم سلول های چربی بدن را تغییر دهند.

نحوه اثرگذاری و عوارض جانبی مراتریم

بر اساس ادعاهای انجام شده، این قرص می‌تواند فرایند تکثیر سلول های چربی در بدن را دشوار کند. در نتیجه این امر، میزان چربی که بدن شما از جریان خون جذب می‌کند، کاهش می یابد. این قرص همچنین می توانید به سوزاندن چربی های ذخیره شده در بدن کمک کند.

تاکنون، تنها یک تحقیق علمی و قابل استناد بر روی مراتریم انجام شده است. در این تحقیق، 100 شرکت کننده با مشکل چاقی تحت یک رژیم لاغری غذایی سخت 2000 کالری قرار گرفتند. گروهی از این افراد از مراتریم و گروهی دیگر از یک قرص لاغری ساختگی استفاده کردند.

نحوه اثرگذاری و عوارض جانبی مراتریم

بعد از 8 هفته گروهی که مراتریم مصرف کرده بودند 11 پوند (5.2 کیلو گرم) وزن از دست داده بودند و 4.7 اینچ (11.9 سانتی متر) از سایز دور کمر آن ها کاهش یافته بود. کیفیت زندگی این افراد همچنین ارتقا یافته بود و سطح قند، کلسترول و تری گلیسیرید خون این افراد نیز کاهش پیدا کرده بود. تا به امروز، عوارض جانبی در خصوص این قرص گزارش نشده است.

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مصرف مراتریم می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و مزایای دیگری نیز برای سلامتی افراد به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که این مطالعه با حمایت بخش صنعت انجام شده است و تحقیقات بی طرف بیشتری برای بررسی اثرات جانبی این ماده، باید صورت بگیرند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.3/5 - (127 امتیاز)

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام میخواستم سفارش قرص لاغری بدم ،ولی متاسفانه شماره تماس در صفحه تون ندارید

  1. نگار عزیز
   در حال حاضر ما محصولی برای فروش ندارم اما در صورتی که محصولی نیاز داشتید می تونین از طریق ارسال پیام و یا ایمیل دکتر فارمو با ما در ارتباط باشید که مراکز فروش معتبر آن محصول رو به شما معرفی کنیم.

  1. راحله عزیز
   قرص های لاغری رو فقط از داروخانه ها تهیه کنین. در صورتی که پیدا نکردین لطفا برای ما پیام بذارید تا واستون بررسی کنیم.

  1. فاطمه عزیز
   متاسفانه بدون بررسی و معاینه امکان پیشنهاد قرص لاغری را نداریم و پیشنهاد می کنیم برای استفاده از هر قرص لاغری حتما با پزشک متخصص و یا متخصص تغذیه مشورت کنین.

   1. سلام‌ ببخشید من داروی‌الانزاپین مصرف میکنم بشدت چاق شده ام میشه یع قرص معرفی کنید لاغر بشم و عوارض هم نداشته باشه

  1. داریوش عزیز
   قبل از هر چیز به شما توصیه می کنیم برای استفاده از هر قرص لاغری حتما با پزشک متخصص و یا متخصص تغذیه مشورت کنین. برای تهیه قرص های لاغری نیز فقط به داروخانه ها مراجعه کنین و از تهیه قرص های لاغری از طریق اشخاص پرهیز کنین.

  1. فاطمه عزیز
   در ابتدا توصیه میکنیم قبل از خرید هر محصولی با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنین.
   برای اطلاع از مسیر های مطمئن خرید محصول از طریق صفحه تماس با ما میتونین با ما در ارتباط باشین :)

    1. الهه عزیز
     در حال حاضر محصولی برای فروش نداریم، اما برای کمک به شما لطفا ایمیل و اطلاعات تماس خودتان را در قسمت تماس با ما ارسال کنید تا در صورت اطلاع از مراکز فروش این محصول به شما معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا