مراقبت از پوستوبلاگ

درمان خشکی پوست (معرفی موثرترین درمان ها)

10 روش خانگی برای درمان خشکی پوست

خشکی پوست یکی از عارضه های شایع است که ممکن است برای هر فردی اتفاق افتد. درمان خشکی پوست به روش خانگی می تواند نقش موثری در رفع خشکی پوست داشته باشد. در ادامه به معرفی انواع روش های درمان خانگی، دلایل بروز خشکی پوست و نشانه های آن خواهیم پرداخت.

دلایل بروز خشکی پوست اعم از بالا رفتن سن، شرایط لایه های زیرین پوست یا عوامل محیطی موجب ایجاد ناراحتی و خارش می شود. روش های مختلفی برای درمان خشکی پوست در منزل وجود دارد. اما موضوع این است که کدام روش درمان بیشترین تاثیر را دارد. با دکتر فارمو همراه باشید تا با 10 روش خانگی مؤثر آشنا شوید و معجزه درمان خشکی پوست کل بدن را مشاهده کنید.

خشکی پوست چیست؟

خشکی پوست عارضه ای عادی است که دلایل زیادی دارد. بروز خشکی پوست نشانه ای است که لزوم توجه بیشتر به پوست را نشان می دهد. در اغلب موارد خشکی پوست بر اثر عوامل محیطی رخ می دهد. این عوامل موجب از دست رفتن رطوبت سطح پوست می شود. عواملی مانند گرما، حمام آب گرم، آب و هوای خشک و صابون های قوی موجب بروز خشکی پوست می شوند.

خوشبختانه با انواع روش های درمان خشکی پوست خانگی می توان خشکی پوست را درمان و رطوبت از دست رفته را بازگرداند. برای اطلاع از روش های درمانی با ما در ادامه همراه باشید. اغلب افراد در فصل زمستان دچار خشکی پوست می شوند. علت این موضوع آن است که زمان شست و شو، دست قادر به حفظ رطوبت نیست و باید از مرطوب کننده ها و روش های خانگی برای درمان خشکی پوست دست استفاده کنید. برای درمان خشکی پوست در تابستان می توانید مقاله ما را در فارمو بخوانید.

علائم خشکی پوست چیست؟

نشانه اصلی خشکی پوست خارش است. افرادی که پوست خشک دارند، اغلب زائده های زبر، قرمز و خشک خارش دار بر روی پوست خود پیدا می کنند. نواحی مانند بازوها، دستها، ساق پا، شکم و قسمتهایی مانند کف پا و مچ پا که دارای اصطکاک زیادی است بیشتر دچار خشکی می شوند.

علائم خشکی پوست

در مواردی که خشکی پوست تشدید شود علائمی مانند ترک و شکاف بر روی پوست به وجود می آید که با درمان خشکی می توان آنرا برطرف نمود.

علائم و نشانه های خشکی پوست:

 • خارش
 • پوست زبر و خشک
 • دانه های قرمز رنگ اگزما

احساس خارش می تواند شدت خشکی پوست را بیشتر کند. خارش پوست منجر به ایجاد خراش بر روی پوست می شود. فردی که در پوست خود احساس خارش دارد شروع به خراشیدن پوست کرده و این موضوع به تشدید خارش می انجامد. این رفتارها بیشتر در زمان خواب که فرد کنترلی بر روی رفتار خود ندارد رخ می دهد.

قسمتهایی از بدن که بیشتر در معرض خارش هستند شامل موارد زیر هستند:

 • ساق پا
 • دستها
 • بازوها

اصطکاک و تماس پوست با اشیا و لباس منجر به نازکی و خشکی پوست می شود. در برخی افراد دانه های قرمز کوچک در سطح پوست به وجود می آید. در صورت خراشیدن سطح پوست این دانه ها و لکه ها تحریک شده و ممکن است سر باز کرده و آلوده شوند.

علت خشکی پوست صورت و بدن

خشکی پوست زمانی اتفاق می افتد که پوست رطوبت و چربی کافی نداشته باشد. عارضه خشکی پوست برای هر فردی و در هر زمانی می تواند اتفاق افتد. افراد ممکن است در طول سال و یا تنها در ماههای سرد سال که دما و میزان رطوبت کاهش می یابد به خشکی پوست دچار شوند.

در موارد ذیل خشکی پوست تشدید می شود:

 • سفر
 • سکونت در مناطق خشک
 • تماس با آب کلردار در استخر
 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

پوست خشک در برخی موارد باعث ایجاد ترک پوستی می شود. ایجاد ترک بر روی پوست به ورود باکتری به درون بدن و ایجاد زخم و عفونت کمک می کند. در صورت ایجاد عفونت برای درمان خشکی پوست و عفونت به دکتر مراجعه کنید.

برخی از نشانه های عفونت پوستی شامل موارد ذیل است:

 • قرمزی
 • حرارت
 • چرک و عفونت
 • دانه
 • تاول
 • تب

روش های درمان خشکی پوست صورت و بدن (10 روش خانگی)

استفاده از مواد ذیل جهت از بین بردن خشکی پوست مفید بوده و می تواند باعث بهبود پوست خشک شود.

1. درمان خشکی پوست با روغن نارگیل

درمان خشکی پوست

روغن نارگیل خاصیت نرم کنندگی قوی دارد. این ماده فضای میان سلولهای پوست را پر کرده و سطحی صاف ایجاد می کند. اسیدهای چرب اشباع شده ای که در روغن نارگیل وجود دارد سلولهای پوست را آبرسانی و سطح آنها را صاف می کند.

شما می توانید بطور روزمره از روغن نارگیل در نقاط حساس بدن خود مانند دور چشم و اطراف دهان استفاده کنید. مزیت دیگر روغن نارگیل این است که نیازی به استفاده با دیگر مواد ندارد. روغن نارگیل به اندازه کافی نرم و ملایم است که به تنهایی استفاده شود.

2. استفاده از مواد مرطوب کننده

درمان خشکی پوست با وازلین

طبق بررسی های صورت گرفته انواع مواد نرم کننده و ژلاتینی که از فرآورده های نفتی تهیه می شود مانند وازلین، خاصیت ترمیم کنندگی پوست در بزرگسالان دارد. این مواد دارای روغن معدنی است که سطح پوست را با یک لایه محافظ پوشانده و رطوبت پوست را محفوظ می نماید. این به بهبود لکه های پوستی خشک و تحریک شده کمک می کند.

3. شستشو پوست با بلغور جو دوسر

درمان خشکی پوست با پوست با بلغور جو دوسر

 

بلغور جو دوسر یکی از روش های درمانی رایج برای پوستهای خشک و تحریک شده است. در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد بر روی این موضوع بررسی گردید که چگونه درمان خشکی پوست با استفاده از جو دوسر برای قرنها به عنوان یک روش درمانی موثر بکار می رفته است.

این روش درمان با جو دوسر برای رفع خارش پوست بسیار موثر است. این ماده خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که در رفع تحریکات پوستی موثر است. هنگام استفاده باید پوست شما مرطوب باشد تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. برای بکار بردن این روش درمانی ابتدا بلغور جو دوسر را آرد کرده و با آب گرم مخلوط کنید تا ماده خمیر مانندی درست شود. سپس آنرا بر روی ناحیه ای از پوست که دچار خشکی است بمالید.

4. درمان خشکی پوست با استفاده از آنتی اکسیدان ها و امگا۳

وقتی پوست شما خشک است، به این معنی است که برخی عوامل وجود دارند که باعث خرابی سلولهای پوست شما شده اند بطوریکه سرعت این تخریب بیش از قدرت ترمیم کنندگی طبیعی پوست است. براساس تحقیقات کلینیک مایو برخی مواد غذایی وجود دارند که به شما در داشتن پوست سالم کمک می کنند.

درمان خشکی پوست با آنتی اکسیدان ها

مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان شدت تخریب سلولها را کم کرده و موجب داشتن سلولهای سالم می شود. برخی مواد غذایی سودمند برای درمان خشکی پوست شامل موارد ذیل است:

 • بلوبری
 • گوجه فرنگی
 • هویج
 • نخود فرنگی
 • لوبیا
 • عدس

مواد غذایی سرشار از امگا ۳ مانند ماهی سالمون به داشتن پوست درخشان کمک می کند.

5. استفاده از دستکش

دستها بیشترین تماس را با محیط اطراف دارند. این تماس شامل انواع شوینده ها می شود. عادت کنید که در زمانی که دستهای شما با آب در تماس است از دستکش استفاده کنید. در زمانی که دمای هوا کاهش می یابد و شما در فضای بیرون کار می کنید نیز دستهای شما در معرض آسیب قرار می گیرند.

دستکش

در مواقعی که مشغول کارهای منزل هستید و یا اینکه در هوای خیلی سرد و گرم کار می کنید پوست شما در معرض آسیب و تحریک قرار دارد.

6. تنظیم دمای آب گرم حمام

انجمن پوست و مو آمریکا می گوید که تسکین خشکی پوست برخی اوقات به سادگی تنظیم دمای آب گرم موقع استحمام است. اغلب افراد تمایل دارند که دوش آب داغ بگیرند و این موضوع به پوست آسیب می زند. همچنین برخی صابون هایی که به عنوان نرم کننده پوست بکار می روند خاصیت عکس دارند.

خشکی پوست و حمام

این مواد واکنش های آلرژیک ایجاده کرده و پوست را با استفاده از مواد شیمیایی نازک می کنند. برای استحمام از آب گرم استفاده کنید نه آب داغ و به دنبال صابون هایی باشید که عطر و طعم ملایمی دارند.

7. استفاده از دستگاه رطوبت ساز

استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای درمان خشکی پوست ناشی از گرمای داخل منزل مناسب است. انواع وسایل گرمایی گازی و برقی داخل منزل اثرات نامطلوبی بر روی پوست دارند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط دانشکده پزشکی هاروارد، استفاده از رطوبت ساز با ۶۰ درصد توانایی تولید رطوبت به خنثی کردن اثرات آن کمک می کند.

درمان پوست خشک با بخور

8. اجتناب از مواد حساسیت زا و تحریک کننده

خشکی ناگهانی پوست می تواند بر اثر لباسی که می پوشید و یا آنچه با پوست شما در تماس است به وجود آید. نشستن کنار شومینه، قرار گرفتن طولانی مدت در آب کلردار و یا دارای مواد شیمیایی یا حتی پوشیدن لباس پشمی می تواند پوست شما را تحریک کرده و موجب خشکی پوست شود.

9. آلوئه ورا برای درمان خشکی پوست

آلوئه ورا درمان خشکی پوست
آلوئه ورا درمان خشکی پوست

برای مصرف آلوئه ورا به عنوان مرطوب کننده برای پوست و درمان خشکی پوست، بهتر است از یک برگ آلوئه ورا استفاده کنید. برگ را ببرید و مواد ژل‌ مانند داخل آن را درون ظرفی بریزید. سپس می‌توانید آن را مستقیماً بر روی پوست خشک خود بمالید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای جذب روی پوست خود بگذارید. پس از این مدت زمان، پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و سپس از یک مرطوب کننده خوب برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید. برخی افراد به آلوئه ورا حساسیت دارند و باید قبل از استفاده از آلوئه ورا آن را در بخش کوچکی از پوست خود امتحان کنند. 

آلوئه ورا دارای فواید بسیاری برای درمان پوسک خشک است. برخی از این فواید در زیر اشاره شده است:

 1. مرطوب کننده
 2. التیام بخش
 3. درمان التهابات پوستی
 4. آنتی‌اکسیدان
 5. افزایش تولید کلاژن

10. استفاده از روغن های مختلف برای درمان پوست خشک 

روغن برای درمان خشکی پوست
روغن برای درمان خشکی پوست

روغن تراپی یکی از روش‌های مؤثر در درمان خشکی پوست است. این روش با استفاده از روغن‌های طبیعی، پوست را مرطوب کرده و چربی مورد نیاز پوست را تأمین می‌کند. در واقع، استفاده از روغن تراپی برای پوست، مانند مصرف غذای سالم برای بدن است. به علاوه، در پوست‌هایی که در اثر استفاده مداوم از محصولات شیمیایی و عوامل محیطی دچار خشکی شده‌اند، روغن‌تراپی می‌تواند التیام‌بخش باشد.

روغن‌های طبیعی دارای خواص مرطوب کننده، التیام بخشی، ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی هستند که به پوست کمک می‌کنند تا رطوبت خود را حفظ کرده و درمان خشکی پوست را برطرف کنند. به علاوه، استفاده روزانه و بلند مدت از روغن‌های طبیعی نه تنها ضرری ندارد، بلکه سلامت و زیبایی پوست را ارتقاء می‌دهد.

نوع روغن تراپی برای هر فرد بستگی به نوع پوست و وضعیت آن دارد. برای مثال، روغن نارگیل برای پوست خشک و حساس مفید است و روغن بادام برای پوست خشک و درمان آکنه مناسب است. در ادامه در مورد برخی از روغن های مناسب برای درمان خشکی پوست صحبت خواهیم کرد:

1- روغن بادام: روغن بادام یکی از روغن‌های طبیعی است که دارای خواص مرطوب کننده، ضد التهابی و ضد باکتری است. با استفاده از روغن بادام می‌توانید پوست خشک و خارش دار را تسکین دهید. همچنین، به دلیل خاصیت ضد التهابی، می‌تواند به درمان آکنه و التهابات پوست کمک کند.

2- روغن نارگیل: روغن نارگیل از جمله روغن‌هایی است که می توانید به عنوان درمان خشک شدن پوست از آن کمک بگیرید. با استفاده از روغن نارگیل می‌توانید پوست خشک را بهبود بخشید.

3- روغن آووکادو: استفاده از روغن آووکادو نیز یکی دیگر از روش های روغن تراپی است و می‌تواند به پوست کمک کند تا رطوبت خود را حفظ کند و خشکی پوست را بهبود بخشد. روغن آووکادو می‌تواند به سلامت پوست کمک کند و باعث جوان‌تر شدن آن شود. پس اگر می خواهید پوست جوان تری داشته باشید، استفاده از این روغن را فراموش نکنید. 

روغن برای خشکی پوست
روغن برای خشکی پوست

4- روغن جوجوبا: روغن جوجوبا یکی از مرطوب کننده های طبیعی است که با استفاده از عناصر طبیعی موجود در خود، از خشکی و عوارض آن در پوست پیشگیری می کند. این روغن می تواند هر گونه خشکی، حساسیت، خارش، پوسته پوسته شدن و التهاب را کاهش دهد. همچنین، این روغن یک آبرسان طبیعی است که می تواند اثرات آلودگی های محیطی، محصولات شوینده، مواد آرایشی و حتی اشعه های مضر آفتاب و رادیکال های آزاد را خنثی کند. با توجه به فواید بسیار زیاد روغن جوجوبا برای پوست، بسیاری از محصولات مراقبتی پوست و شوینده های موجود در بازار، شامل مقادیری از این ماده طبیعی هستند.

پیشگیری از خشکی پوست 

جلوگیری از خشکی پوست اهمیت زیادی دارد. پوست شما اولین لایه محافظ در برابر انواع باکتری و ویروس است. زمانی که پوست شما خارشی است ممکن است عفونت ایجاد شود. یک روش درمان خشکی پوست موثر می تواند استفاده از کرم مرطوب کننده پوست جهت استفاده روزانه باشد.

در واقع استفاده روزانه از محصولات محافظت پوست بهترین روش برای پیشگیری از خشکی پوست است. از دیگر محصولات موثر استفاده از کرم ضد آفتاب مرطوب کننده جهت جلوگیری از خشکی و خرابی پوست است.

در مواقعی که در محیط با دمای بالا و یا شرایط تحریک کننده پوست فعالیت دارید، از لباسهای کتان نرم و راحت برای مراقبت از پوست استفاده کنید. پوست خیلی خشک نشان دهنده شرایط نامناسب است. در صورتی که روش های درمان خشکی پوست خانگی کارساز نبود، توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کنید.


نکات کلی برای پیشگیری خشکی پوست

 • صورت خود را بطور روزانه با پاک کننده های ملایم و آب نیمه گرم بشویید.
 • از محصولات مراقبتی متناسب با نوع پوست (چرب، خشک و نرمال) خود استفاده کنید.
 • از پوست خود با کرم های ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ مراقبت کنید.
 • بعد از استحمام از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از مواد نرم کننده ترکیبات نفتی جهت مرطوب کردن پوست استفاده کنید.

 چه زمانی به پزشک پوست مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک

اولین گام برای درمان خشکی پوست کاهش نشانه های آن است. در مواقع ذیل با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خشکی پوست پس از استفاده مداوم از محصولات مراقبت پوست
 • بروز عفونت ناشی از ترک های پوستی
 • در صورت قرار گرفتن در معرض شرایط نامساعد برای پوست

در صورت مشاهده شرایط ذیل علی رغم نشانه های ضعیف، نیاز به درمان پوست توسط پزشک دارید:

 • اگزما که موجب پوست خیلی خشک در صورت و سایر قسمتهای بدن مانند اگزما در پوست سر می شود.
 • عارضه درماتیت سبوره‌ای حتی مناطقی مانند بینی و ابروها را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • پسوریازیس یک عارضه پوستی است که موجب پوسته شدن، خشکی و سایر علایم دیگر می شود.

در این موارد پزشک برای درمان پوست داروهایی مانند کورتیکوستروئید یا داروهایی تقویت سیستم ایمنی تجویز می کند. در برخی موارد انواع محصولات مراقبت پوست نیز تجویز می شود.

آماده سازی قبل از ویزیت دکتر

برای درمان خشکی پوست شما می توانید به پزشک خانوادگی خود رفته و یا به متخصص پوست مراجعه کنید. برخی اقدامات لازم قبل از مراجعه به پزشک شامل موارد ذیل است:

کارهایی که می توانید انجام دهید

تهیه لیستی از سوالات مورد نظر شما که باید از پزشک پرسش شود به شرح ذیل:

 • دلایل بروز خشکی پوست
 • آیا نیاز به آزمایش است؟
 • آیا خشکی به وجود آمده بدون درمان رفع می شود؟
 • چه مراقبت هایی پیشنهاد می شود؟

دکتر چه سوالاتی می پرسد؟

برخی سوالاتی که پزشک در روند درمان خشکی پوست از شما می پرسد شامل موارد ذیل است:

 • آیا نشانه های دیگری دارید؟
 • علائم خشکی پوست دائمی است یا موقت؟
 • آیا چیزی بر روی پوست شما تاثیر مثبت دارد؟
 • آیا مواردی بر روی پوست شما تاثیر منفی دارد؟
 • هر چند وقت یکبار به حمام می روید؟ آیا از آب داغ استفاده می کنید؟ چه نوع شامپو و صابون استفاده می کنید؟
 • آیا از کرم های مرطوب کننده استفاده می کنید؟ چه نوع و هر چند وقت یکبار؟

نتیجه گیری درمان خشکی پوست

تنظیم دمای آب در زمان استحمام یا بکار بردن محصولات مراقبتی پوست می تواند در طول یک هفته یا نظیر آن به درمان خشکی پوست منجر شود. برای مشاهده این اصلاحات، روند درمان و تغییر عادات روزانه خود را ادامه دهید. مداومت در درمان تنها راه بهبود است.

در مواردی که خشکی پوست تشدید شود به پزشک مراجعه کنید. برخی موارد خشکی پوست به دلیل عوارض زیر پوستی است. متخصص پوست می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

در زمانی که خشکی پوست در دوره معینی از سال مانند هوای سرد رخ می دهد از پوست خود مراقبت بیشتری داشته باشید. برخی اقدامات لازم مانند کم کردن دمای آب حمام و یا استفاده از محصولات مراقبت پوست متفاوت می تواند به شما در درمان خشکی پوست کمک زیادی نماید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

2.7/5 - (38 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫4 دیدگاه ها

  1. زهرا عزیز خشکی پوست خودش یک نوع وضعیت غیر عادی در بدن هستش اما خطرناک نیست ولی عدم رسیدگی به پوست زمانی که خشک شده می تونه منجر به مشکلات پوست شدید تری بشه

  1. ممنون از نظرتون
   سعی میکنیم راهکارهای جدید تری رو ارائه بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا