آرایشی و زیباییوبلاگ

انتخاب بهترین لاک ناخن و پرطرفدارترین رنگ ها

ویژگی های یک برند لاک خوب

لاک ناخن نوعی ماده ی شیمیایی است که کاربرد آرایشی دارد و زیبایی ناخن ها را چند برابر می کند و حتی می توانند محافظ ناخن ها نیز باشد. با پیشرفت صنعت مد و زیبایی و افزایش رو افزون استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی، تنوع مدل ها و رنگ های لاک ناخن نیز بیشتر از همیشه شده که به شما این امکان را میدهد که دقیقا مطابق با سلیقه و استایل خود لاک ناخنی که مناسب شما را انتخاب کنید.

مشخصات لاک ناخن خوب

در این مطلب دکتر فارمو در مورد ویژگی بهترین لاک های ناخن و پرطرفدارترین رنگ های آن صحبت می کنیم و هر آنچه برای انتخاب یک لاک ناخن خوب نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهیم.

لاک ناخن چیست؟

لاک ناخن نوعی ماده ی شیمیایی است که کاربرد آرایشی دارد و زیبایی ناخن ها را چند برابر می کند. جالب است که حتی قبل از وجود لاک ناخن به شکل امروزی، انسان ها برای تزئین ناخن های خود از رنگ های طبیعی استفاده می کردند و این نشان دهنده ی قدمت علاقه ی بشر به زیبایی دست ها و ناخن های خود است. لاک ناخن خوب باید ضمن داشتن رنگ و ظاهری مناسب، مقاومت خوبی در برابر خراشیدگی داشته باشد، از مواد حساسیت زا در آن استفاده نشده باشد و به بافت ناخن ها نیز آسیب نرساند.

بهترین لاک ناخن چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین لاک ناخن
لاک ناخن دستان شما را زیباتر می کند.

خیلی از افراد برای خرید محصولات آرایشی بیشتر به قیمت آن توجه می کنند و به کیفیت محصول آن طور که باید دقت نمی کنند که این نکته ی ضروری باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. لاک ناخن هم از این موضوع مستثنا نیست و قیمت در کیفیت لاک ها بی تاثیر نیست، اما موارد بیشتری هستند که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند تا شما یک لاک ناخن با خوب را خریداری کنید.

به عنوان مثال موارد زیادی است که باید برای استفاده از پولیش ها مورد توجه قرار داد، اگر واقعا به دنبال یک لاک خوب هستید ابتدا باید به مواد شیمیایی آن توجه کنید و بدانید لاک از چه موادی تشکیل شده است، در برخی از لاک ها موادی مثل سرب استفاده می شود که برای بدن بسیار مضر است. در ادامه برخی از معیار هایی که هنگام خرید یک لاک ناخن با کیفیت باید به آنها توجه کنید را بیان کردیم.

غلظت لاک

غلظت لاک ناخن یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود، یک لاک مناسب باید غلظت کافی داشته باشد، غلظت کافی به این معنی است که نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق باشد، البته در صورتی که لاک شما غلیظ است می توانید با اضافه کردن چند قطره آستون به آن یک لاک رقیق خوب داشته باشید اما در حین خرید حتما به این موارد دقت کنید.

اگر غلظت لاک نامناسب و زیاد باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خشک شود و باعث بهم ریختگی شکل ظاهری ناخن می شود. اصولا لاک های غلیظ بعد از استفاده تغییر شکل می دهند و آراستگی ناخن ها را از بین می برند. اگر پولیش شما رقیق هم باشد با یک بار استفاده رنگ مناسبی را نشان نمی دهد و برای بهتر شدن باید چند بار از آن استفاده شود، پس دقت به غلظت لاک نکته ی مهمی است که باید به خاطر سپرد.

 

زمان خشک شدن لاک

بهترین لاک های ناخن معمولا 2 تا 3 دقیقه طول می کشد تا خشک شوند و اگر بیشتر از این زمان طول بکشید، نوع لاک شما شاید خیلی مرغوب نباشد. هر چند بررسی این معیار هنگام خرید شاید شدنی نباشد اما به خاطر داشته باشید که زمان خشک شدن لاک نیز نکته ی مهمی است که با غلظت پولیش رابطه ی مستقیم دارد و هرچه غلظت بیشتر باشد زمان بیشتری صرف خشک شدن می شود.

اگر لاک شما دیر خشک شود احتمال خراب شدن و بد شکل شدن و ایجاد حباب در سطح آن وجود دارد. پس دقت کنید که نباید مدت زمان خشک شدن لاک روی ناخن هایتان بیشتر از حد معمول باشد.

مدت ماندگاری لاک روی ناخن

در صورت نگهداری درست معمولا لاک های ناخن با کیفیت 4 تا 5 به زیبایی روی دستان شما ماندگاری خواهند داشت و اگر لاک شما در مدت کم تری دچار خراشیدگی ، دون دون شدن و… کند یعنی احتمالا نوع لاک شما خیلی مرغوب نباشد.لاک مناسب ماندگاری بیشتری روی ناخن ها دارد، اغلب مشاهده کرده اید که بعد از لاک زدن مدت زمان زیادی نمی گذرد که قسمتی از لاک شما از بین می رود یا پوسته می شود، یک لاک ناخن خوب مدت زیادی روی ناخن می ماند و مقاومت خوبی در برابر خراشیدگی دارد.

جنس فرچه ی لاک

کیفیت جنس قلم یک لاک یا فرچه ی آن نیز مهم است، فرچه ای که در لاک ها استفاده می شود باید از انعطاف پذیری کافی برخوردار باشد، اگر فرچه یا قلم مو خیلی خشک و سفت باشد استفاده از آن سخت است و بعد از استفاده رنگی یکدست و صاف به شما تحویل نخواهد داد، فرچه باید با یک بار استفاده رنگ کافی را روی ناخن شما به جای بگذارد.

قلم مو باید به گونه ای باشد که لاک را یکدست روی ناخن پخش کند و باعث تکه تکه شدن یا کنده شدن قسمتی از رنگ نشود. به طور کلی کار کردن آسان با یک لاک خیلی مهم است، استفاده ی از فرچه و لاک باید سهولت کافی را داشته باشد.

محبوب ترین و پرطرفدارترین رنگ های لاک ناخن

امروزه محلول تقویت کننده ناخن و لاک ها در انواع مدل ها و رنگ ها وجود دارند و هر فردی می تواند به سلیقه ی خودش و متناسب با تیپ و استایلی که در نظر دارد، لاک ناخن خود را انتخاب کند. البته این تمایل غیر از تیپ و استایل به معیار های دیگری مانند سن، مناسبت ها و حتی شرایط روحی نیز وابسته است. لاک ها در کاشت ناخن نیز استفاده می شوند و برخی از رنگ ها برای مردم جلوه ی بیشتری دارند و تمایل به خرید آن ها نیز بیشتر است.

بیشتر خانم ها علاقه دارند که تمام رنگ ها با انواع مارک ها را در خانه ی خود داشته باشند البته این کار آسان نیست، چون هر روزه رنگ ها و مارک های زیادتری در زمینه ی زیبایی و به خصوص ناخن تولید و پخش می شود. به همین دلیل برخی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رنگ های لاک ناخن در ادامه ذکر شده اند تا بتوانید متناسب با شرایط و سلیقه خود انتخاب کنید.

لاک قرمز

لاک ناخن قرمز
لاک ناخن قرمز

اولین رنگ لاکی که مطمئنانه در وسایل آرایشی هر خانمی پیدا می شود رنگ قرمز است، از گذشته تا به امروز از زمان پیدایش و تولید لاک ناخن خانم ها این رنگ را خریداری می کردند و یکی از پرطرفدار ترین رنگ ها چه در کاشت ناخن و چه در لاک ها است.

لاک نود

لاک ناخن نود
لاک ناخن نود یا رنگ بدن

دیگر رنگی که این روز ها بسیار پر طرفدار شده است لاک های نود ( رنگ بدن) است، لاک های نود رنگ های ملایم تری نسبت به دیگر رنگ ها دارند، برای ست کردن با هر لباس و رنگی مناسب هستند، پولیش نود یک رنگ کلاسیک اما همزمان امروزی و قابل توجه است. این رنگ، به رنگ زمینه ی ناخن شباهت بسیاری دارد. می توان لاک های نود را به رنگ هلویی، قهوه ای تیره یا کمرنگ، سفید، کرم، خاکستری، طوسی، گوشتی، صدفی، نارنجی و یاسی، یافت.

لاک صورتی

لاک ناخن صورتی
لاک ناخن صورتی

لاک ناخن با رنگ صورتی روشن، یا تیره و رنگ صورتی گرم و براق نیز اخیرا یکی از محبوب ترین رنگ لاک ها بوده است. طیف های رنگ متفاوتی وجود دارد از صورتی ناشی می شود و اکثر این طیف ها بسیار پر طرفدار هستند.

لاک اکلیلی

لاک ناخن اکلیلی
لاک ناخن اکلیل

از دیگر رنگ های پر طرفدار و محبوب می توان از رنگ های اکلیلی نام برد. رنگ های اکلیلی براق تر هستند، از این رنگ ها با یک رنگ پایه و کلاسیک می توان استفاده کرد. برای مثال اگر پایه ی لاک شما مشکی است می توانید یکی از ناخن های خود را رنگی براق مثل طلایی بزنید، این جلوه ی زیبایی به ناخن های شما خواهد داد.

لاک آینه ای

لاک ناخن آینه ای
لاک ناخن آینه ای

لاک های کروم یا آینه ای لاک هایی هستند که برخی برند ها اقدام به تولید آن کرده اند و برخی از زنان به استفاده از آن تمایل دارند. رنگ های کروم و هولوگرامی یکی از محبوب ترین رنگ های لاک هستند.

از دیگر لاک های محبوب می توان به لاک هایی با رنگ طوسی، سفید، آبی تیره یا سرمه ای و مشکی اشاره کرد. اخیرا این رنگ ها بین زنان بسیار محبوب تر بوده است، البته استفاده از هر رنگ بستگی به سلیقه ی و تمایل شما به آن دارد.

نکاتی که قبل از خرید لاک ناخن باید به آنها دقت کنید

 • اگر لاک خاصی از یک برند خاص را می خواهید تهیه کنید حتما به شکل ظاهری برند اصل آن توجه کنید، بیشتر لاک ها با مارک های خاص، تقلبی نیز دارند، برای جلوگیری از خرید جنس تقلبی حتما به مواردی که برند اصلی مد نظر داشته است، توجه کنید.
 • بهتر است لاک هایی را خریداری کنید که گواهی سلامت از وزارت بهداشت یا موسسات معتبر را دارند. به تاریخ مصرف و انقضای لاک ها نیز توجه کنید، اغلب لاک ها بعد از اتمام تاریخ مصرف، کیفیت خود را از دست می دهند.
 • هرگز از لاک های ناخن تلبی استفاده نکنید چون اگر از لاک ناخن تقلبی و با کیفیت پایین استفاده کنید بعد از مدتی متوجه آسیب های آن به بدن و ناخن ها می شوید، بعد از استفاده ی مکرر از این پولیش های بی کیفیت، ناخن ها شکننده و پوسته می شوند، مواد شیمیایی موجود در این لاک ها باعث آسیب به بافت ناخن و حتی دست می شود، برخی از آن ها باعث حساسیت پوستی و ایجاد دون های  متورم و قرمز می شود.

لاک ها از چه موادی تشکیل شده اند؟

مواد تشکیل دهنده لاک ناخن
مواد تشکیل دهنده لاک ناخن بهتر بشناسید

مواد تشکیل دهنده لاک ناخن مستقیما روی کیفیت آن تاثیر گذار است از این رو در این بخش مهم ترین مواد تشکیل دهنده لاک ناخن بیان شده اند تا درک بهتری از آنها زمان خرید داشته باشید. به عنوان مثال برق ناخن یا اصطلاحا لاک های شفاف از نیترو سلولز محلول در بوتیل استات یا اتیل استات تهیه می شوند. با تبخیر شدن ماده ی استات نیتروسلولز یک لایه ی براق تشکیل می دهد. در بیشتر پولیش ها یا لاک ناخن ها از مواد گسترده تری استفاده می شود.

حلال ها

حلال ها مایعاتی هستند که از مخلوط کردن آن ها با دیگر مایعات لاک استفاده می شود تا رنگی یکدست و یکنواخت به دست آید. معمولا اولین ترکیب هر لاک ناخن حلال است. به محض اینکه اقدام به لاک زدن بکنید کار یک حلال به پایان می رسد و از بین می رود. مقدار و نوع یک حلال مشخص می کند که ضخامت لاک چه قدر است و چه مقدار طول می کشد تا خشک شود. برای مثال به حلال هایی معمول مثل اتیل استات، بوتیل استات و الکل می توان اشاره کرد. تولوئن، زایلن، فرمالین و فرمالدئید مواد شیمیایی و حلال های قوی ای هستند که کمتر در لاک ناخن استفاده می شود.

چسبنده کننده ها

یکی از مواد شیمیایی موجود در لاک که سطح ناخن را صاف و صیقلی می کند نیترو سلولز است. رزین ها یکی دیگر از مواد شیمیایی مورد استفاده است که باعث می شود تا پولیش به ناخن بچسبد، این مواد به لایه ی لاک عمق، براقیت و سختی می بخشند. یک نمونه از پلیمری که به عنوان رزین در پولیش ها استفاده می شود، رزین توزیلامید فرمالدئید است.

نرم کننده ها

اصولا رزین ها و حلال ها و دیگر مواد باعث سفت شدن و شکننده شدن لاک می شوند برای جلوگیری از شکنندگی یک زنجیره ی پلیمری به لاک ناخن اضافه می شود که به عنوان یک نرم کننده عمل می کند و از خراشیدگی سطح لاک جلوگیری به عمل می آورد، کافور یک نرم کننده ی رایج است. رنگی بودن پولیش ها با استفاده از رنگدانه های شیمیایی محقق می شود.

رنگدانه ها

رنگدانه های معمولی شامل اکسیدهای آهن و سایر مواد رنگی است. در لاک ناخن هایی که جلوه ی خاصی دارند موادی در آن ها استفاده می شود مثل تکه های پلاستیک یا مواد افزودنی دیگر، برای تولید این پولیش های مخصوص از اکسید تیتانیوم یا میکا استفاده می شود. برای جدا نشدن مواد لاک از هم از ضخیم کننده هایی مثل استئار الکونیوم هکتوریت استفاده می شود. برخی از لاک ها فیلتر هایی در برابر نور خورشید دارند مثل بنزوفنون که این فیلتر ها باعث می شود لاک تغییر رنگ پیدا نکند.

آیا استفاده از لاک ناخن ها ضرر دارد ؟

ضرر لاک ناخن
آیا لاک ناخن برای دستان شما ضرر دارد؟

مواد زیادی در لاک ناخن ها استفاده می شود اما برخی از آن ها ممکن است باعث آسیب به بدن شود. رزین فرمالدئید، دی بوتیل فتالات و تولوئن نیز می توانند باعث آلرژی شوند. کافور که به عنوان یک ماده ی نرم کننده در لاک مورد استفاده است، مدتهاست به عنوان یک داروی خارجی برای بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، اما اگر از طریق دهان مصرف شود می تواند سمی باشد. تحقیقات نشان داده است که مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن می توانند در بدن جذب شوند، برای جلوگیری از آسیب به بدن بهتر است بعد از استفاده پولیش ها، ناخن ها را به دهان نبرده و با دندان سطح آن را نجوید.

چگونه از لاک ناخن هایم مراقبت کنم؟

اگر به سلامتی پوست و ناخن خود اهمیت می دهید و نمی خواهید برای احیای لاک خود از استون استفاده کنید، برای نگهداری پولیش ها باید محیط خاصی را ر نظر بگیرید، اغلب آن ها باید در محیط های خشک نگهداری شوند و بهتر است محیطی تاریک مثل کشو یا استند و جعبه ی مخصوص را برای نگهداری لاک ها در نظر بگیرید. لاک ها در محیط خیلی سرد یا خیلی گرم مثل جایی نزدیک بخاری یا وسایل گرمایشی قرار ندهید. لاک نباید در جایی باشد که نور خورشید می تابد، نور خورشید باعث تغییر مواد شیمیایی آن می شود.

بهترین برندها لاک ناخن در ایران

بهترین برندهای لاک ناخن
بهترین برندهای لاک ناخن

در سطح دنیا و همچنین کشور ایران برند های مختلفی اقدام به تولید لوازم آرایشی و لاک ناخن ها می کنند، برخی از این برند ها به علت کیفیت قابل توجهی که دارند شناخته شده و برخی از آن ها هنوز ناشناس هستند. در کشور ما نیز تولید کننده کاگن داخلی زیادی هستند که لاک ناخن تولید میکنند و با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و به صرفه نبودن ماشبه خارجی، محصولات خیلی از این شرکت ها نیز پرطرفدرا شده است که در ادامه برخی از آنها را معرفی کرده ایم.

 • مای – MY

یکی از برند های ایرانی که تقریبا بین افراد شناخته تر شده است برند مای است، این برند اقدام به تولید انواع لاک ها با رنگ های مختلف کرده است.

 • آنیکا

یک کمپانی ایرانی دیگر به اسم آنیکا نیز وجود دارد که لاک ناخن در انواع رنگ ها را تولید و پخش می کند.

 • برند مدیا
 • کالیستا
 • آتوسا
 • ورتوسا
 • داتمه
 • لیزانو
 • آلبورا
 • گلباران
 • مارال
 • هایلی
 • پولو

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

 

4.9/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا