مجله تناسب انداموبلاگ

ورزش افزایش قد

معرفی موثرترین ورزش‌ها برای بلندی قد

ورزش افزایش قد، تأثیرگذارترین روش برای داشتن قد بلند و کشیده است. قد بلندی یکی از معیارهای زیبایی است و این باعث می‌شود مسئله افزایش قد تا این اندازه در بین نوجوانان و والدین داغ باشد. اولین راهکاری که برای افزایش قد به ذهن هرکسی می‌رسد، ورزش است. 

بدون شک ورزش بهترین راهکار است و می‌تواند قد شما را افزایش دهد. البته باید بدانید چه نوع ورزشی منجر به افزایش قد می‌شود چرا که ممکن است با تصمیم اشتباه، نتیجه برعکس بگیرید. نگران نباشید ما در این مطلب ورزش‌های بلندی قد و بهترین حرکات ورزشی برای رشد استخوان‌ها و عضلات را به شما آموزش می‌دهیم تا به طور طبیعی قد خود را افزایش دهید. اگر حوصله ورزش ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله انگیزه برای ورزش کردن را بخوانید.

کدام ورزش‌ها برای قد بلندتر شدن مؤثر هستند؟

ژنتیک و ویژگی‌های ارثی، عامل تعیین‌کننده در قد افراد هستند. والدینی که قد کوتاهی دارند، از رسیدن این ویژگی به فرزندان خود نگران می‌شوند. البته تا زمانی که چندین نوع ورزش برای قد بلند شدن وجود دارد، هیچ جای نگرانی نیست. ورزش باعث تحریک تولید هورمون رشد و رشد استخوان و عضلات می‌شود. 

بعد از به‌پایان‌رسیدن دوره بلوغ فرد، رشد او نیز متوقف می‌شود. البته باورهایی نیز وجود دارد که قد تا 25 سالگی نیز افزایش می‌یابد؛ اما هیچ سندی برای اثبات این گفته تابه‌حال ارائه نشده است. با وجود همه این موارد از این موضوع مطمئن هستیم که ورزش می‌تواند روی افزایش رشد و قد افراد مؤثر باشد. البته هر نوع ورزشی نمی‌تواند منجر به افزایش قد شود و تأثیر بعضی از ورزش‌ها به‌صورت برعکس است. در ادامه مؤثرترین ورزش‌های بلندی قد را معرفی می‌کنیم:

شنا

شنا با درگیرکردن مفاصل و ماهیچه‌ها و افزایش هورمون رشد، یک ورزش افزایش قد معروف به شمار می‌شود.

بسکتبال

دویدن و حرکات پرشی در بسکتبال باعث کاهش فشار روی ستون فقرات و افزایش تولید هورمون رشد می‌شود. 

والیبال

والیبال نیز تأثیری مشابه با بسکتبال را روی افزایش قد دارد و روی رشد استخوان‌ها و عضلات تأثیرگذار است.

دویدن

دویدن یک تمرین مهم و تأثیرگذار روی افزایش قد است که به طور طبیعی باعث افزایش رشد ساق پا می‌شود. 

یوگا

حرکات کششی متنوعی در ورزش یوگا، تأثیر بسزایی روی افزایش قد دارد.

دوچرخه‌سواری

با رکاب‌زدن خون بیشتری به سمت پاها جریان می‌یابد که منجر به افزایش قد می‌شود.

انواع حرکات ورزشی برای بلند شدن قد

حرکات زیادی وجود دارد که به طور طبیعی رشد و قد را افزایش دهند. با انجام این حرکات در سن مناسب، در زمان مناسب و به طور پیوسته، تأثیرات فوق‌العاده‌ آن را روی خود و اطرافیان خود مشاهده می‌کنید. انواع ورزش برای بلند شدن قد وجود دارد. حرکات پرشی و حرکات کششی را می‌توان مهم‌ترین حرکات ورزشی افزایش قد در نظر گرفت. ورزش‌هایی که در بخش قبل معرفی شدند و همچنین حرکاتی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم اکثرا از طریق کشش و پرش، رشد قد را تحریک می‌کنند. اهمیت حرکات اصلاحی را نباید از یاد ببریم. این حرکات، فرم بدن را اصلاح می‌کنند و در نهایت قد واقعی فرد نمایان می‌شود. مثلاً گودی کمر، افتادگی شانه و…به‌راحتی با حرکات اصلاحی، بهبود می‌یابند.

حرکات کششی برای افزایش قد سریع 

حرکات کششی در بسیاری از ورزش‌های افزایش قد به چشم می‌خورند و در صورت تداوم، منجر به افزایش قد سریع می‌شوند. این حرکات را می‌توان بدون نیاز به هیچ‌گونه هزینه و امکانات خاصی در خانه نیز انجام داد. گرم‌کردن بدن و عدم خوردن غذا و قهوه قبل از انجام حرکات کششی، دو نکته هم در ارتباط با آن است. سعی کنید حرکات کششی بالاتنه و پایین‌تنه را با هم انجام دهید و تناسب اندام خود را حفظ کنید. حرکات ورزش افزایش قد که کششی هستند، به طور مستقیم به عضلات فشار وارد می‌کنند. این تمرینات را بهتر است 5 روز در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه انجام دهید تا نتیجه فوق‌العاده آن را ببینید.

10 حرکت ورزشی برای قدبلندی 

در این بخش 10 حرکت معروف و مؤثر در ورزش افزایش قد را معرفی می‌کنیم. این حرکات ورزشی شامل انواع حرکات کششی و پرشی هستند. سعی کنید به شیوه‌ای صحیح هر حرکت را اجرا کنید تا آسیبی به بدنتان نرسد. تداوم و پیوستگی را نیز از یاد نبرید. هیچ تمرینی نمی‌تواند در مدت‌زمان کوتاه ‌قد شما را افزایش دهد. حالا وقت آن است که با 10 نمونه از ورزش‌های بلندی قد آشنا شوید. 

حرکت دیپ

دیپ، یک حرکت ساده برای رشد بالاتنه است. برای انجام آن پشت به یک صندلی، نیمکت یا مبل قرار بگیرید و دست‌های خود را روی آن قرار دهید. پاشنه پا نیز به کف زمین بچسبد. حالا خیلی آرام بالا و پایین بروید.

حرکت دیپ برای افزایش قد
حرکت دیپ برای افزایش قد

حرکت پل

انواع ورزش برای قد بلند شدن وجود دارد اما تعدادی از آنها مثل حرکت پل بسیار معروف‌تر هستند. نحوه انجام این حرکت به این صورت است که باید دراز بکشید و دست‌ها را به‌صورت صاف در کنار خود قرار دهید. پاها را خم کنید و به باسن خود نزدیک کنید به‌گونه‌ای که کف پا کامل به زمین بچسبد. حال از طریق فشار به پاشنه پا، باسن خود را بالا ببرید و 20 ثانیه در این حالت بمانید. بعد از 20 ثانیه باسن را به‌ آرامی پایین بیاورید. همچنین می‌توانید پاهای خود را روی یک سطح بلند مثل مبل یا نیمکت قرار دهید و باسن را بلند کنید.

حرکت ورزشی پل برای افزایش قد
حرکت ورزشی پل برای افزایش قد

بارفیکس

بارفیکس یا آویزان شدن از یک میله باعث کشیده‌شدن ستون فقرات و افزایش قد می‌شود. انجام این حرکت در درازمدت می‌تواند 3 سانتی‌متر به قد شما اضافه کند. طوری میله را بگیرید که کف دست‌ها رو به بیرون باشد. می‌توانید پاهایتان را به‌صورت ضربدری قرار بدید یا اینکه وزنه‌ای را به کمک آن بلند کنید تا پایین‌تنه‌تان سنگین شود. 3 بار حداقل به مدت 30 ثانیه این حرکت را تکرار کنید و هر هفته این زمان را بیشتر کنید تا از این ورزش افزایش قد نتیجه بهتری بگیرید.

چگونه سریع قد بکشم؟
ورزش بارفیکس جهت افزایش قد

طناب زدن

طناب زدن روشی مؤثر برای افزایش قد و رشد استخوان‌ها و عضلات است. وقتی که طناب می‌زنید فشار زیادی به استخوان‌ها و ماهیچه‌ها وارد می‌کنید و از این طریق، باعث رشد و بزرگ‌شدن آنها می‌شوید.

با چه روشی قد بلند شویم؟ طناب زدن

کشش روبه‌جلو

یکی دیگر از ورزش‌های بلندی قد برای افزایش رشد پایین‌تنه، لمس‌کردن پا با انگشتان دست است. برای این حرکت باید روی زمین بنشینید و سعی کنید با کشیدن بدن و انگشتان دست، انگشت پای خود را لمس کنید. البته پا باید کاملاً صاف و کشیده باشد. انجام این حرکت در اوایل برای کسانی که بدن منعطفی ندارند مقداری سخت است.

حرکت کششی رو به جلو برای افزایش قد
حرکت کششی رو به جلو برای افزایش قد

حرکت کبری

حرکت کبری یا  Cobra Stretch یکی از بهترین حرکت‌ها برای کاهش فشار نیروی جاذبه و کشیدن ستون فقرات است. بر روی شکم خود، روی زمین دراز بکشید. دست‌ها را به‌اندازه عرض شانه بازکرده و روی زمین قرار دهید. سپس بالاتنه خود را به‌صورت کمانی بلند کنید و 20 ثانیه در همین حالت باقی بمانید. خوب بدن را بکشید و حداقل 5 تا 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت کششی ورزشی کبری
حرکت کششی ورزشی کبری

کشش در حالت ایستاده 

حرکت Standing Stretch یا کشش در حالت ایستاده یک ورزش افزایش قد تقریبا سخت است که با واردکردن فشار بر بدن، باعث تحریک رشد استخوان‌ها و عضلات می‌شود. برای انجام آن کافی است خود را خم کنید و کف دست را روی زمین قرار دهید. اگر بدن خشکی دارید، می‌توانید فقط دست را به شست پا نزدیک کنید. وقتی خم شدید 10 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید و هر روز 5 تا 8 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت کششی ایستاده برای بلند قدی
حرکت کششی ایستاده برای قد بلندی

حرکت شنای خشک

شنا یک نوع ورزش برای قد بلند شدن است اما اگر شرایط یا تمایل رفتن به داخل آب را ندارید پس شنای خشک انجام دهید. روی شکم دراز بکشید و دست‌وپای مخالف را با هم بلند کنید. سعی کنید دست و پایتان را در هر نوبت خوب بکشید. می‌توانید به‌صورت هم‌زمان نیز دودست و پا را بالا بیاورید.

حرکت ورزشی شنا خشک در خانه برای بلندی قد
شنای خشک

حرکت پرش ضربدری

انجام ورزش افزایش قد که حرکات پرشی را نیز شامل می‌شود، سریع‌تر شما را به قد دلخواهتان می‌رساند. یک نمونه از این حرکات، حرکت پرش ضربدری است. برای شروع بایستید و دست‌وپای مخالف را به هم نزدیک کنید به صورتی که زانو و آرنجتان به هم برخورد کند. حداقل  8 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت ورزش پرش ضربدری برای فزایش قد
حرکت ورزشی پرش ضربدری برای فزایش قد

رول‌آپ پیلاتس

مجموعه حرکات پیلاتس با تأثیرگذاری روی ماهیچه‌ها بزرگ، عضلات بلند، استخوان‌ها، رباط‌ها و… روی افزایش قد تأثیر زیادی می‌گذارند. رول‌آپ پیلاتس نمونه‌ای از این حرکات است. برای انجام آن روی زمین دراز بکشید. درحالی‌که دست‌ها کنار بدن قرار دارد، پایین‌تنه را از ناحیه کمر بلند کرده و به‌صورت خود نزدیک کنید. هر چه بیشتر بدن را بکشید، تأثیرگذاری این حرکت نیز بیشتر است.

حرکت کششی رول آپ پیلاتس
حرکت کششی رول آپ پیلاتس

عوامل مؤثر در بلندی قد 

علاوه بر ژنتیک که مهم‌ترین عامل در بلندی قد است، موارد محیطی و رژیم غذایی سالم نیز روی قد تأثیرگذار هستند. به‌طورکلی می‌توان به موارد زیر به عنوان مهم‌ترین عوامل مؤثر در بلندی قد، اشاره کرد:

ژنتیک

ژنتیک و ویژگی‌هایی که از والدین به ارث می‌رسد، تأثیری 60 تا 80 درصدی روی قد دارند.

رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی مناسب  که بتوان از طریق آن مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را بدن رساند، برای بلندشدن قد ضروری است. تغذیه مناسب شامل انواع میوه، سبزی، لبنیات، پروتئین، غلات و ویتامین D است.( در این مقاله بهترین برنامه غذایی بدن سازی را معرفی کرده ایم)

خواب کافی

بدن در زمان خواب، هورمون رشد آزاد می‌کند. به همین دلیل خواب مناسب و باکیفیت می‌تواند در کنار سایر عوامل مثل ورزش‌های بلندی قد روی افزایش قد تأثیر بگذارد.

اصلاح و حفظ حالت بدن

افتادگی شانه، قوز کردن و… می‌تواند قد واقعی شما را کمتر نشان دهد. بنابراین اصلاح این حالت‌ها تأثیر زیادی روی بلندی قد دارد.

استفاده از مکمل

مکمل‌هایی که در سن رشد و توسط پزشک تجویز می‌شود، روی بلندی قد تأثیرگذار هستند. ( در رابطه با مکمل های ورزشی و بدن‌سازی بیشتر بدانید)

زندگی سالم و به‌دور از سیگار و مشروبات الکلی

همه ما درباره ضررهای مواد مخدر و مشوربات الکی می دانیم! عدم استفاده از این موارد میتواند باعث رشد قد شود.

سخن نهایی

یکی از موثرترین راه های افزایش قد ورزش و سبک زندگی سالم است. رسیدن به قد بلند بدون ورزش، تغذیه سالم، خواب کافی و… امکان‌پذیر نیست. پس برای افزایش قد، باید زندگی شما با معیارهای یک زندگی سالم، هماهنگ باشد. ورزشی که قصد دارید به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنید یا حرکاتی که در خانه انجام می‌دهید، می‌توانند روی افزایش قد شما تأثیرگذار باشند. در این مطلب بهترین ورزش افزایش قد و محبوب‌ترین حرکات ورزشی را معرفی کردیم. می‌توانید این حرکات را به فرزندان و اطرافیان خود نیز آموزش دهید تا همه از آن بهره‌مند شوند.

 

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

 

4.5/5 - (161 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا