مجله تناسب اندام

ورزش برای افزایش قد

موثرترین ورزش و حرکات کششی برای افزایش قد

حرکات کششی برای افزایش قد تأثیرگذارترین روش برای داشتن قد بلند و کشیده است. قد بلندی یکی از معیارهای زیبایی است و این باعث می‌شود مسئله افزایش قد تا این اندازه در بین نوجوانان و والدین داغ باشد. اولین راهکاری که برای افزایش قد به ذهن هرکسی می‌رسد، ورزش است. به طور خلاصه ورزش برای افزایش قد شامل بسکتبال، والیبال، شنا و یوگا می شود که البته حرکات کششی مانند حرکت پل، کبری و حرکت شنای خشک و رول آپ را نباید فراموش کنیم.

بدون شک ورزش بهترین راهکار است و می‌تواند قد شما را افزایش دهد. البته باید بدانید چه نوع ورزشی منجر به افزایش قد می‌شود چرا که ممکن است با تصمیم اشتباه، نتیجه برعکس بگیرید. نگران نباشید ما در این مطلب ورزش‌های بلندی قد و بهترین حرکات ورزشی برای رشد استخوان‌ها و عضلات را به شما آموزش می‌دهیم تا به طور طبیعی قد خود را افزایش دهید. اگر حوصله ورزش ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله انگیزه برای ورزش کردن را بخوانید.

بهترین ورزش برای افزایش قد

بهترین ورزش های افزایش قد را در ادامه بررسی می کنیم. حتماً بارها در ذهنتان این سوال مطرح شده است که “چه ورزش هایی قد را بلند میکند؟” و به جواب درستی نرسیده اید. ورزش برای افزایش قد نوجوانان یکی از راهکارهایی است که به رشد قد آنها کمک می کند. پس اگر نوجوان هستید، ورزش مورد علاقه خود را در این لیست پیدا کنید.

  • شنا
  • بسکتبال
  • والیبال
  • دویدن
  • یوگا
  • پیلاتس
  • دوچرخه سواری

شنا

ورزش برای افزایش قد نوجوانان

شنا نیز مانند هر ورزشی، صرفا برای قد بلند شدن نیست؛ اما در افزایش قد موثر است. شنا به عنوان یک ورزش بدنسازی بدون وزنه است که بر روی تمام عضلات بدن اثر می‌گذارد. با تقویت عضلات پشتی و ستون فقرات، می‌توانید وضعیت ایستادگی و راستای بدن را بهبود دهید که ممکن است در افزایش قد تاثیرگذار باشد. همچنین حرکات کششی برای افزایش قد انجام شده در شنا موجب افزایش قد می شود.

بسکتبال

ورزش های افزایش قد

مطالعات جدید نشان می دهد که بین بازی بسکتبال و رشد قد انسان ارتباط وجود دارد. شواهد حاکی از آن است که فعالیت های مربوط به بسکتبال می تواند در افزایش رشد قد و به خصوص در دوران نوجوانی که هنوز صفحات رشد بسته نشده اند موثر باشد.

به گفته دانشمندان، حرکات کششی که در هنگام بازی بسکتبال انجام می شود، مانند پریدن و جهش های بلند، باعث افزایش جریان خون به سمت مغز می شود. این افزایش جریان خون منجر به ترشح هورمون رشد در بدن می شود و در نتیجه باعث افزایش قد می شود. این نتیجه نشان می دهد که فعالیت های فیزیکی مانند بازی بسکتبال می توانند به طور مستقیم بر رشد قد تأثیرگذار باشند.

والیبال

حرکات کششی افزایش قد

والیبال یک ورزش عالی برای تندرستی است که می‌تواند به طور غیرمستقیم به افزایش قد کمک کند. با انجام منظم تمرینات والیبال، تقویت عضلات و استخوان‌ها، بهبود وضعیت بدن و انعطاف‌پذیری، می‌توانید به افزایش قد خود کمک کنید. این ورزش نیز مانند بسکتبال دارای پرش های بلندی است که موجب کشیدگی بدن می شود و در نهایت در افزایش قد تاثیر گذار است.

دویدن

دویدن برای افزایش قد
دویدن برای افزایش قد

دویدن با تحریک صفحات رشد می تواند در رشد قد تاثیر گذار باشد و به عنوان یکی از ورزش های افزایش قد محسوب شود. دویدن دارای اصولی است که باید آنها را رعایت کنید. دویدن اصولی کمک می کند تا علاوه بر سلامتی بدن، قدمی کوچک برای افزایش قد بردارید. زمان دویدن ماهیچه های زیادی درگیر هستند و گردش خون در بردن، مخصوصاً در پاها افزایش پیدا می کند.

یوگا برای افزایش قد

یوگا ورزشی است که برای افزایش هورمون رشد میشود. و متخصصان تناسب اندام اصرار دارند که تمرینات یوگا قطعا یکی از راه‌های شارژ کردن این هورمون‌ها و کارآمد کردن آن‌ها برای شماست. انجام منظم یوگا می تواند فواید بی شماری برای ذهن، بدن و روح به همراه داشته باشد، زیرا آساناهای یوگا حالت های فیزیکی همراه با تنفس هستند که مستلزم انعطاف، قدرت، استقامت و تعادل هستند و زمانی که این تمرینات را به طور مکرر انجام دهید، می تواند در افزایش قد شما بسیار مفید باشد.

یوگا وضعیت بدنی شما را بهبود می بخشد، یکی از عوامل مهم که هورمون رشد را تحریک می کند، پرانایاما یا تمرینات تنفس عمیق است. پرانایاما یک راه موثر برای آرام کردن بدن و دوری از استرس است و می تواند بعد از حرکات قدرتی یوگا اجام شود تا افزایش قد در کودکان و بزرگسالان کمک کند.

پیلاتس برای افزایش قد

به نقل از  onlymyhealth قد ویژگی است که بر اساس ژنتیک شما تعیین میشود. اما عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به افزایش قد به طور طبیعی بدون نیاز به مصرف مکمل های رشد کمک کند و  پیلاتس یکی از آنهاست.  کاری که پیلاتس انجام می دهد این است که به شما کمک می کند تا ماهیچه ها را کشیده ترکنید، ماهیچه های ستون فقرات را تقویت کنید و در نتیجه وضعیت بدن را  بهتر کنید. این ورزش باعث می شود صاف تر بایستید، صاف تر راه بروید و همچنین می توانید چند اینچ به قد خود اضافه کنید. پیلاتس فقط پتانسیل ژنتیکی شما را به حداکثر می‌رساند زیرا ستون فقرات را خم نمی‌کنید.

افرادی که به منظم تمرینات پیلاتس انجام می دهند، گزارش می دهند که قدشان بلندتر شده است. بنابراین، تنها قد بلندتر شدن نیست، بلکه بهبود وضعیت بدنی نیز باعث می‌شود آنها بلندتر از قبل به نظر برسند.

دوچرخه سواری برای افزایش قد

به نقل از saturn.health اگر صفحات رشد شما هنوز باز است و بدن شما هنوز هورمون رشد قد (HGH) تولید می کند، دوچرخه سواری ممکن است ابزار مفیدی برای تسریع روند رشد باشد. البته دوچرخه سواری همیشه تولید HGH را افزایش نمی دهد و این افزایش تنها در سنین کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد. ماهیچه های شما در حین دوچرخه سواری بسیار سخت کار می کنند. اگر هر روز حداقل 4 کیلومتر رکاب بزنید، عضلات ران و ساق پا سفت می شوند. در نتیجه، پایین تنه لاغرتر می شود. وقتی چنین بدنی را خلق می کنید، بدون شک قد بلند به نظر می رسید. شکم شما نیز قوی تر خواهد شد. اگر هنوز در سن رشد قد هستید، ممکن است بتوانید چند اینچ اضافه کنید.

13 حرکت کششی برای افزایش قد سریع 

در این بخش 13 حرکت معروف و مؤثر در ورزش افزایش قد را معرفی می‌کنیم. این حرکات ورزشی شامل انواع حرکات کششی و پرشی هستند. سعی کنید به شیوه‌ای صحیح هر حرکت را اجرا کنید تا آسیبی به بدنتان نرسد. تداوم و پیوستگی را نیز از یاد نبرید. هیچ تمرینی نمی‌تواند در مدت‌زمان کوتاه ‌قد شما را افزایش دهد. در ادامه همراه ما باشید تا حرکات کششی برای افزایش قد و همچنین ورزش هایی که موجب قد بلند می شود را بررسی می کنیم. حالا وقت آن است که با 13 نمونه از آنها آشنا شوید.

حرکت دیپ

دیپ، یک حرکت ساده برای رشد بالاتنه است. برای انجام آن پشت به یک صندلی، نیمکت یا مبل قرار بگیرید و دست‌های خود را روی آن قرار دهید. پاشنه پا نیز به کف زمین بچسبد. حالا خیلی آرام بالا و پایین بروید.

حرکت دیپ برای افزایش قد
حرکت دیپ برای افزایش قد

حرکت پل

انواع ورزش برای قد بلند شدن وجود دارد اما تعدادی از آنها مثل حرکت پل بسیار معروف‌تر هستند. نحوه انجام این حرکت به این صورت است که باید دراز بکشید و دست‌ها را به‌صورت صاف در کنار خود قرار دهید. پاها را خم کنید و به باسن خود نزدیک کنید به‌گونه‌ای که کف پا کامل به زمین بچسبد. حال از طریق فشار به پاشنه پا، باسن خود را بالا ببرید و 20 ثانیه در این حالت بمانید. بعد از 20 ثانیه باسن را به‌ آرامی پایین بیاورید. همچنین می‌توانید پاهای خود را روی یک سطح بلند مثل مبل یا نیمکت قرار دهید و باسن را بلند کنید.

حرکت ورزشی پل برای افزایش قد
حرکت ورزشی پل برای افزایش قد

بارفیکس

بارفیکس یا آویزان شدن از یک میله باعث کشیده‌شدن ستون فقرات و افزایش قد می‌شود. انجام این حرکت در درازمدت می‌تواند 3 سانتی‌متر به قد شما اضافه کند. طوری میله را بگیرید که کف دست‌ها رو به بیرون باشد. می‌توانید پاهایتان را به‌صورت ضربدری قرار بدید یا اینکه وزنه‌ای را به کمک آن بلند کنید تا پایین‌تنه‌تان سنگین شود. 3 بار حداقل به مدت 30 ثانیه این حرکت را تکرار کنید و هر هفته این زمان را بیشتر کنید تا از این ورزش افزایش قد نتیجه بهتری بگیرید.

چگونه سریع قد بکشم؟
ورزش بارفیکس جهت افزایش قد

طناب زدن

طناب زدن روشی مؤثر برای افزایش قد و رشد استخوان‌ها و عضلات است. وقتی که طناب می‌زنید فشار زیادی به استخوان‌ها و ماهیچه‌ها وارد می‌کنید و از این طریق، باعث رشد و بزرگ‌شدن آنها می‌شوید.

با چه روشی قد بلند شویم؟ طناب زدن

کشش روبه‌جلو

یکی از حرکات کششی برای افزایش قد، لمس‌کردن پا با انگشتان دست است. برای این حرکت باید روی زمین بنشینید و سعی کنید با کشیدن بدن و انگشتان دست، انگشت پای خود را لمس کنید. البته پا باید کاملاً صاف و کشیده باشد. انجام این حرکت در اوایل برای کسانی که بدن منعطفی ندارند مقداری سخت است. >

حرکت کششی رو به جلو برای افزایش قد
حرکت کششی رو به جلو برای افزایش قد

حرکت کبری

حرکت کبری یا  Cobra Stretch یکی از حرکات کششی برای افزایش قد و برای کاهش فشار نیروی جاذبه و کشیدن ستون فقرات است. بر روی شکم خود، روی زمین دراز بکشید. دست‌ها را به‌اندازه عرض شانه باز کرده و روی زمین قرار دهید. سپس بالاتنه خود را به‌صورت کمانی بلند کنید و 20 ثانیه در همین حالت باقی بمانید. خوب بدن را بکشید و حداقل 5 تا 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت کششی ورزشی کبری
حرکت کششی ورزشی کبری

کشش در حالت ایستاده

حرکت Standing Stretch یا کشش در حالت ایستاده یک ورزش افزایش قد تقریبا سخت است که با وارد کردن فشار بر بدن، باعث تحریک رشد استخوان‌ها و عضلات می‌شود. برای اجرای این حرکت کششی برای افزایش قد، کافی است خود را خم کنید و کف دست را روی زمین قرار دهید. اگر بدن خشکی دارید، می‌توانید فقط دست را به شست پا نزدیک کنید. وقتی خم شدید 10 تا 30 ثانیه در همان حالت بمانید و هر روز 5 تا 8 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت کششی ایستاده برای بلند قدی
حرکت کششی ایستاده برای قد بلندی

حرکت شنای خشک

شنا یک نوع ورزش برای قد بلند شدن است اما اگر شرایط یا تمایل رفتن به داخل آب را ندارید پس شنای خشک انجام دهید. روی شکم دراز بکشید و دست‌وپای مخالف را با هم بلند کنید. سعی کنید دست و پایتان را در هر نوبت خوب بکشید. می‌توانید به‌صورت هم‌زمان نیز دو دست و پا را بالا بیاورید.

حرکت شنای خشک برای افزایش قد

حرکت پرش ضربدری

انجام ورزش افزایش قد که حرکات پرشی را نیز شامل می‌شود، سریع‌تر شما را به قد دلخواهتان می‌رساند. یک نمونه از این حرکات، حرکت پرش ضربدری است. برای شروع بایستید و دست‌وپای مخالف را به هم نزدیک کنید به صورتی که زانو و آرنجتان به هم برخورد کند. حداقل  8 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت ورزش پرش ضربدری برای فزایش قد
حرکت ورزشی پرش ضربدری برای فزایش قد

رول‌آپ پیلاتس

مجموعه حرکات پیلاتس با تأثیرگذاری روی ماهیچه‌ها بزرگ، عضلات بلند، استخوان‌ها، رباط‌ها و… روی افزایش قد تأثیر زیادی می‌گذارند. رول‌آپ پیلاتس نمونه‌ای از این حرکات است. برای انجام آن روی زمین دراز بکشید. درحالی‌که دست‌ها کنار بدن قرار دارد، پایین‌تنه را از ناحیه کمر بلند کرده و به‌صورت خود نزدیک کنید. هر چه بیشتر بدن را بکشید، تأثیرگذاری این حرکت نیز بیشتر است.

حرکت کششی رول آپ پیلاتس
حرکت کششی رول آپ پیلاتس

 

عوامل مؤثر در بلندی قد

علاوه بر ژنتیک که مهم‌ترین عامل در بلندی قد است، موارد محیطی و رژیم غذایی سالم نیز روی قد تأثیرگذار هستند. به‌طورکلی می‌توان به موارد زیر به عنوان مهم‌ترین عوامل مؤثر در بلندی قد، اشاره کرد:

ژنتیک

ژنتیک و ویژگی‌هایی که از والدین به ارث می‌رسد، تأثیری 60 تا 80 درصدی روی قد دارند.

رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی مناسب  که بتوان از طریق آن مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را بدن رساند، برای بلندشدن قد ضروری است. تغذیه مناسب شامل انواع میوه، سبزی، لبنیات، پروتئین، غلات و ویتامین D است.( در این مقاله بهترین برنامه غذایی بدن سازی را معرفی کرده ایم)

خواب کافی

بدن در زمان خواب، هورمون رشد آزاد می‌کند. به همین دلیل خواب مناسب و باکیفیت می‌تواند در کنار سایر عوامل مثل ورزش‌های بلندی قد روی افزایش قد تأثیر بگذارد.

اصلاح و حفظ حالت بدن

افتادگی شانه، قوز کردن و… می‌تواند قد واقعی شما را کمتر نشان دهد. بنابراین اصلاح این حالت‌ها تأثیر زیادی روی بلندی قد دارد.

استفاده از مکمل

مکمل‌هایی که در سن رشد و توسط پزشک تجویز می‌شود، روی بلندی قد تأثیرگذار هستند. ( در رابطه با مکمل های ورزشی و بدن‌سازی بیشتر بدانید)

زندگی سالم و به‌دور از سیگار و مشروبات الکلی

همه ما درباره ضررهای مواد مخدر و مشروبات الکی می دانیم! عدم استفاده از این موارد میتواند باعث رشد قد شود.

سخن نهایی

یکی از موثرترین راه های افزایش قد ورزش و سبک زندگی سالم است. رسیدن به قد بلند بدون ورزش، تغذیه سالم، خواب کافی و… امکان‌پذیر نیست. پس برای افزایش قد، باید زندگی شما با معیارهای یک زندگی سالم، هماهنگ باشد. ورزشی که قصد دارید به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنید یا حرکاتی که در خانه انجام می‌دهید، می‌توانند روی افزایش قد شما تأثیرگذار باشند. در این مطلب بهترین ورزش افزایش قد و محبوب‌ترین حرکات ورزشی را معرفی کردیم. می‌توانید این حرکات را به فرزندان و اطرافیان خود نیز آموزش دهید تا همه از آن بهره‌مند شوند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (177 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا