مجله جراحی زیبایی

بررسی تزریق چربی: مزایا، عوارض و نحوه انجام آن

همه چیز در مورد تزریق چربی

یکی از دلایل اصلی عدم تمایل افراد به استفاده از جراحی زیبایی، استفاده از مواد مصنوعی در جراحی های بزرگ کردن است. بعضی دیگر از حس و ظاهر غیرواقعی نتیجه جراحی با مواد مصنوعی ناراضی هستند. اما فرایند تزریق چربی، راهکاری طبیعی برای چیزی است که به دنبال آن هستید.
یکی از مزیت های عمده تزریق چربی، استفاده از سلول‌های بدن خود بیمار – و انتقال آنها از یک نقطه به نقطه دیگر در بدن – است. بعلاوه عدم استفاده از مواد جانوری و مصنوعی در این فرایند به معنای از بین رفتن احتمال بروز واکنش های آلرژیک یا پس زدن توسط سیستم ایمنی است.

مزایای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

بسیاری از بیماران به دلیل ماهیت طبیعی و از بین رفتن احتمال پس زدن آن توسط بدن، تزریق چربی را در مقایسه با پروتزهای مصنوعی ترجیح می دهند. سلولهای چربی بعد از انتقال به نقطه جدید، نتایج ماندگار و بهبود جریان خون در این نقطه را به همراه می آورد.

تزریق چربی در چه نقاطی از بدن ممکن است؟

از تزریق چربی می توان در نقاط مختلفی از بدن استفاده کرد:

 • جوانسازی صورت (مثل بزرگ کردن گونه، لب و چانه یا پر کردن فرورفتگی های زیر چشم به عنوان روشهای درمانی مستقل یا روش کمک درمانی در کنار جراحی زیبایی)
 • اصلاح ناهمواری پوست بعد از فرایندهایی مثل لیپوساکشن
 • اصلاح بدشکلی یا عدم تقارن سینه ها، یا ترمیم بعد از ماستکتومی جزئی یا کامل
 • بزرگ کردن سینه ها
 • بزرگ کردن باسن و ران
 • بزرگ کردن ساق و قوزک پا
 • جوانسازی پشت دست
 • اصلاح کانتورینگ قسمتهای مختلف بدن

فرایند تزریق چربی به چه شکلی است؟

فرایند تزریق چربی به چه شکلی است؟

فرایند تزریق چربی از سه مرحله اساسی تشکیل شده است:

مرحله 1: تخلیه چربی

در این مرحله از یک کانولای 3 م م یا کوچکتر برای بیرون کشیدن چربی به کمک روش لیپوساکشن استفاده می شود. این مرحله باید با کمترین آسیب به سلولهای چربی بیرون کشیده همراه شود، چرا که احتمال موفقیت پیوند سلول های چربی آسیب دیده به نقطه جدید پایین است.

مرحله 2: آماده سازی چربی

دومین مرحله فرایند تزریق چربی شامل آماده سازی چربی برای انتقال به کمک وسیله ای به اسم سانتریفیوژ است. چرخاندن چربی گرفته شده از بدن برای جداسازی آن از خون و مایعات دیگر انجام می شود.

مرحله 3: تزریق چربی

مرحله پایانی این فرایند شامل تزریق چربی (انتقال یا گرافت چربی) می شود. در این مرحله از کانولای بسیار نازک تری در مقایسه با کانولای استفاده شده در تخلیه چربی، برای تزریق چربی فرآوری شده در مقادیر اندک به مسیرها و نقاط مختلف و به منظور حداکثرسازی نرخ موفقیت استفاده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی

پس از اتمام فرایند، به یک اتاق راحت برده می شوید تا مرحله استراحت و ریکاوری را بگذرانید و آماده رفتن به خانه شوید.

تسکین درد

احتمالا بلافاصله بعد از عمل شاهد کمی درد، تورم و خونمردگی خواهید بود که طبیعی است و بعد از گذشت چند هفته از بین خواهد رفت. در صورت صلاحدید پزشکتان، تمامی داروهای مورد نیاز برای دو هفته بعد از ترک بیمارستان را به بیمار خواهیم داد – که البته این موضوع برای بخشی از بیماران با هزینه اضافه همراه خواهد بود.
بعد از رفتن به خانه باید شدت فعالیت هایتان را کم کنید و احتمالا چند هفته از کارتان مرخصی بگیرید. احتمالا لازم خواهد بود تا به مدت چند روز بعد از جراحی، دور محل تخلیه چربی را با پانسمان کشی (یا گن) ببندید.

نتایج نهایی

نتایج نهایی تزریق چربی

باید انتظاراتتان از نتایج تزریق چربی را مانند روش‌های دیگر درمانی، به صورت کامل با جراحتان در میان بگذارید و سپس درباره اجرای آن تصمیم گیری کنید. متخصص درباره نتایج احتمالی درمان، خطرات همراه با آن و گزینه های دیگر با شما صحبت خواهد کرد تا تصمیم گیری مناسبی داشته باشید.
شاید بعد از گذشت چند هفته نیز شاهد تورم جزئی باشید، اما چیزی که قطعی است، دستیابی به پوستی سفت تر و حجیم تر و ظاهری جوان تر خواهد بود. می توانید نتایج اولیه درمان را بلافاصله مشاهده کنید، اما برای قضاوت درباره نتایج نهایی درمان احتمالا باید حداقل یک ماه منتظر بمانید.

تزریق چربی شامل انتقال سلولهای چربی زنده بدن خود بیمار است؛ همه سلولهای چربی تزریق شده زنده نمی مانند، بنابراین نرخ موفقیت این فرایند می تواند متفاوت باشد و در مواردی به جلسات ترمیمی تزریق چربی نیاز پیدا می شود.

نقش عزیزانتان در این فرایند چیست؟

هنگام مرخص شدن از بیمارستان، امکان رانندگی نخواهید داشت و باید از یک تاکسی، دوست یا عضو خانواده بخواهید تا شما را به خانه ببرند. بعلاوه آنها تا یکی دو هفته باید لطفشان را شامل حالتان کنند و در کارهایی مثل خرید یا نظافت منزل به شما کمک کنند.

خطرات و عوارض تزریق چربی چیست؟

دکتر الناز احمدی، متخصص زیبایی در ارتباط با عوارض جانبی تزریق چربی می‌گوید: «عمل تزریق چربی معمولا فرایند ایمنی محسوب می شود، اما نمی توان از احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی نیز چشم پوشی کرد.» او در ادامه  برخی از عوارض تزریق چربی را موارد زیر معرفی نمود:

 • خونمردگی و تورم (این مورد موقتی است و بعد از چند روز فروکش می کند)
 • بیحسی موقتی
 • باقی ماندن جای زخم (ناچیز)
 • عدم موفقیت بخشی از چربی تزریق شده

ایشان در ادامه فرمودند:« اگرچه تزریق چربی، یک روش تهاجمی (مثل جراحی) محسوب نمی شود، اما باز هم احتمال بروز مشکلات ناشی از جراحی وجود دارد که عبارتند از:

 • روند ناقص بهبود بعد از جراحی
 • خونریزی یا عفونت
 • حالت تهوع
 • جمع شدن خون در زیر پوست (هماتوما)
 • بافت مردگی چربی پیوندزده شده
 • آمبولی چربی (ورود چربی به جریان خون)»

پزشک در جلسه مشاوره، جزئیات بیشتری از خطرات و عوارض جانبی، و روش درمان آنها در صورت بروز را برای شما توضیح خواهد داد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.6/5 - (5 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا