مراقبت از پوستوبلاگ

معرفی 8 دستورالعمل اسکراب پا خانگی برای نرمی و لطافت

بهترین اسکراب پا خانگی و کاملا طبیعی

پوشیدن کفش و راه رفتن روزانه برای مسافت های طولانی، می تواند پاهای شما را در شرایط نامطلوب و حتی دردناکی قرار دهد. شما ممکن است متوجه ترک های پاشنه پاها، پینه ها، درد، زخم و یا خشکی شدید پاهای خود شده باشید. در چنین شرایطی، هیچ کرم مرطوب کننده ای نمی تواند به کمک شما بیاید! یکی از راه های مراقبت از پوست پا، تراشیدن و خلاص شدن از شر پوست های خشک و قدیمی است.

از آنجایی که بسیاری از انواع اسکراب پا موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی و دانه های ریز پلاستیکی هستند. استفاده از این محصولات می تواند در دراز مدت برای محیط زیست و بدن خطرناک باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راه حل های ارزان و خانگی برای ساخت اسکراب پا هستند. برای همین منظور، ما در این مقاله از سایت دکتر فارمو چند دستور العمل خانگی و ساده برای ساخت اسکراب پا را ارائه داده ایم. این انتخاب ها به شما در داشتن پاهایی نرم و بدون پینه کمک می کنند.

اسکراب پا: حاوی عصاره نعناع، روغن و شکر با قابلیت تسکین دهندگی

مواد سازنده:

 • 1 فنجان شکر معمولی
 • روغن زیتون یا نارگیل
 • چند قطره اسانس نعناع فلفلی

برای ساخت این اسکراب پا، یک فنجان شکر را در کاسه ای بزرگ بریزید و به آرامی روغن زیتون یا نارگیل را به آن اضافه کنید. سپس این ترکیب را با هم مخلوط کنید تا به خوبی قوام بیاید. چند قطره اسانس روغن نعناع به آن اضافه کنید. اسکراب پا را در داخل یک بطری بریزید و در حمام، از آن برای لایه برداری، مرطوب کردن و از بین بردن زخم پاها و خشکی پوست استفاده کنید.

اسکراب پا: حاوی عصاره نعناع، روغن و شکر با قابلیت تسکین دهندگی

اسکراب پا: حاوی عطر لیمو و شکر برای طراوت بخشیدن به پوست پاها

مواد سازنده:

 • دو پیمانه شکر معمولی
 • 4/1 تا 3/1 فنجان روغن بادام یا نارگیل
 • 6 الی 8 قطره اسانس لیمو

شکر را در یک کاسه خشک بریزید و روغن را به آرامی به آن اضافه کنید تا ترکیبی نرم و لطیف ایجاد شود. تا جایی که مایلید روغن لیمو را به این ترکیب اضافه کنید. این ترکیب را پیش از حمام کردن بر روی پاهای خود بمالید و اجازه دهید برای پنج دقیقه روی پوست پاها استراحت کند. سپس پاهای خود را آب بکشید.

اسکراب پا: حاوی شیر برای از بین بردن ترک پاشنه های پا

مواد سازنده:

 • یک فنجان شیر
 • پنج فنجان آب گرم
 • 4 قاشق غذاخوری شکر یا نمک
 • نصف فنجان روغن بچه
 • سنگ پا
 • پد های آکنه اسید سالیسیلیک
 • کرم مرطوب کننده مورد علاقه شما
 • جوراب

برای ساخت این اسکراب پا، یک فنجان شیر و پنج فنجان آب گرم را در یک وان حمام یا لگن بزرگ با یکدیگر مخلوط کنید. سپس پاهای خود را به مدت پنج الی ده دقیقه در این مخلوط قرار دهید. در یک ظرف جداگانه، شکر یا نمک را با روغن بچه ترکیب کنید. این ترکیب را به یک خمیر غلیظ تبدیل کنید و سپس آن را بر روی تمام پاها بمالید و با حرکت دایره ای آن را ماساژ دهید. سپس سنگ پا را به آرامی بر روی اسکراب بمالید تا پوست های مرده از پا جدا شوند. پاها را به خوبی شسته و خشک کنید.

اسکراب پا: حاوی شیر برای از بین بردن ترک پاشنه های پا

پس از خشک کردن پاها، پد های آکنه را به آرامی روی پاهای خود بکشید تا لایه ای از پوست های مرده از آن جدا شود. در نهایت نیز از یک مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید. پس از مرطوب کردن، پاهای خود را با استفاده از یک جوراب ضخیم بپوشانید و چند ساعت استراحت کنید. بهتر است در این مدت پاهای خود را بالا نگه دارید و یا حتی با جوراب بخوابید.

اسکراب پا: حاوی قهوه و دارای خاصیت آنتی اکسیدان

مواد اولیه

 • 2/1 فنجان قهوه آسیاب شده
 • 4/1 پیمانه شکر قهوه ای
 • 2/1 فنجان روغن نارگیل
 • 1 قاشق چای خوری عصاره وانیل اصل

روغن نارگیل را با دمای بیش از 80 درجه فارنهایت گرم کنید تا کاملا به صورت مایع در بیاید. سپس قهوه، روغن نارگیل و عصاره وانیل را با یکدیگر مخلوط کنید. اجازه دهید مخلوط خنک شود و سپس شکر قهوه ای را به آن اضافه کنید. این کار از ذوب شدن شکر قهوه ای جلوگیری می کند.

اسکراب پا: حاوی قهوه و دارای خاصیت آنتی اکسیدان

پس از آنکه تمام مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شدند، آنها را روی پوست خود ماساژ دهید و سپس پاهای خود را آب بکشید یا پاک کنید. بهتر است این ترکیب را با یک دستمان تمیز از روی پوست خود پاک کنید تا باقی مانده روغن نارگیل روی پوست، اثرات مثبت بیشتری را برایتان به همراه داشته باشد.

اسکراب پا: حاوی نارگیل دارای خاصیت مرطوب کنندگی

مواد اولیه

 • نصف فنجان روغن نارگیل بکر ارگانیک، ترجیحا جامد اما نرم
 • 1 فنجان شکر سفید یا قهوه ای

روغن نارگیل را تا جایی گرم کنید که به راحتی با کمک چنگال له شود. از ذوب کردن کامل این روغن خودداری کنید. شکر و روغن نارگیل را با کمک یک چنگال با یکدیگر ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و سپس تمام آن را به خوبی شسته و پاک کنید. شما می توانید این اسکراب را در یک ظرف درب بسته به مدت سه هفته نگه داری کنید.

اسکراب پا: حاوی سرکه برای درمان درد پا

مواد اولیه:

 • اب داغ
 • دو قاشق غذاخوری سرکه سفید
 • نمک اپسوم یا نمک دریا

برای ساخت این اسکراب پا، ابتدا وان حمام یا یک لگن بزرگ را با آب داغ پر کنید. سپس سرکه را به آن اضافه کنید. همچنین یک مشت نمک دریایی را به این ترکیب اضافه کنید. به مدت بیست دقیقه پاهای خود را در این ترکیب نگه دارید. سپس همین ترکیب را این بار با استفاده از آب سرد برای خود درست کنید. یک حوله تمیز را در این ترکیب خنک خیس کنید و آن را به مدت پنج دقیقه دور پاهای خود بپیچید.

اسکراب پا: حاوی سرکه برای درمان درد پا

شما می توانید روغن های ضروری، مانند اسطوخودوس، اکالیپتوس یا گریپ فروت را به این ترکیب اضافه کنید تا به نرمی بیشتر پاهایتان کمک کنند. برای کاهش التهاب پاها و تسکین درد آن ها، بهتر است این کار را چند بار در طول روز تکرار کنید.

اسکراب پا: حاوی آناناس و ماست

مواد اولیه:

 • نصف فنجان آناناس تازه و له شده
 • نصف پیمانه شکر سفید
 • 2 قاشق غذاخوری ماست ساده

شما می توانید آناناس تکه شده را خریداری کنید و یا آن را با کمک مخلوط کن، خرد کنید. در ابتدا ماست و شکر را با یکدیگر مخلوط کنید و نصف فنجان آناناس له شده را به آن اضافه کنید. پاهای خود را به مدت ده دقیقه در این ترکیب نگه دارید و سپس اجازه دهید مواد برای ده دقیقه بر روی پوست پای شما قرار گیرند. سپس پاهای خود را با آب تمیز بشویید.

اسکراب پا: حاوی جوش شیرین

مواد اولیه:

 • سه قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • سه فنجان آب گرم
 • آب نصف لیمو ترش

تمام موارد فوق را با یکدیگر کاملا ترکیب کنید. ترکیب جوش شیرین و آب لیمو سبب می شود مخلوطی جوشان به وجود بیاید. پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در این ترکیب خیس کنید و سپس آن را به خوبی از پاهای خود بشویید.

استفاده از اسکراب پا چه مزایایی دارد؟

زمانی که در خصوص دستورالعمل های زیبایی صحبت می کنیم، معمولا کمتر کسی به پاها توجه می کند. حتی اگر ماهانه و به صورت منظم پیگیر جلسات پدیکور خود هستید، این امر نمی تواند تمام نیازهای پوست پاهای شما را برآورده کند. پاهای شما به مراقبت هفتگی یا حتی روزانه احتیاج دارند. استفاده از یک اسکراب پا می تواند به عنوان بخشی از روتین زیبایی و مراقبتی شما باشد و بدین ترتیب، مزایای بسیار زیادی را برایتان به ارمغان بیاورد. در ادامه به چند مورد از مهم ترین مزایای استفاده از اسکراب های پا خواهیم پرداخت.

پینه کمتر

استفاده از اسکراب پا برای دو بار در هفته می تواند سبب شود تا پوست پای شما نرم و صاف گردد. این امر همچنین می تواند از بروز پینه در پاهای شما جلوگیری کند. در اثر پوشیدن کفش های پاشنه بلند، راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت، فعالیت های شدید ورزشی و روزانه، ممکن است پاهای ما پینه ببندند. اگر مراقب این امر نباشیم، ممکن است پینه ها حتی سخت تر شوند و درد بیشتری را به همراه داشته باشند. در صورت استفاده مداوم از اسکراب پا، شما می توانید از رشد پینه ها جلوگیری کنید و پوست پاهای خود را نرم و صاف نگه دارید.

پوستی نرم

استفاده از اسکراب پا تنها سبب جلوگیری از بروز پینه نمی شود، بلکه می تواند مزایای بسیار بیشتری را برای پوست پاهای شما به همراه داشته باشد. این کار پوست پای شما را نرم نگه می دارد و ظاهر پاهای شما را بهبود می بخشد. مهمترین مزیت این کار، جلوگیری از ترک خوردن پاها در هوای خشک است.

پوستی نرم

استفاده از مرطوب کننده های مخصوص پوست و اسکراب پا، یکی از مهم ترین اقدامات برای نگه داری از آنها محسوب می شود. با این حال، هر چقدر بیشتر به این روتین زیبایی و مراقبتی خود پایبند باشید، پوست پاهای شما نرم تر و لطیف تر خواهد بود و در آب و هوای خشک زمستان، کمتر آسیب خواهد دید.

درد کمتر

در نهایت نیز، اسکراب پا و استفاده مرتب از کرم مرطوب کننده کامان، می تواند به بهبود جریان خون در پاها و کاهش دردهای نامنظم کمک کند. این کار همچنین درد ناشی از ایستادن در طول روز را کاهش می دهد. اگر به دنبال کاهش درد پاهای خود هستید، سعی کنید آن ها را هر شب با استفاده از مرطوب کننده های مناسب، ماساژ دهید. انجام این کار حتی برای چند دقیقه، می تواند تفاوت بزرگی را در پاهای شما ایجاد کند.

پدیکور بهتر

اگر مایل هستید پدیکور را خودتان در خانه انجام دهید، یک اسکراب پا و کرم مرطوب کننده می تواند شکل ظاهری پدیکور را بهبود ببخشد. شما میتوانید با ابزارهای لازم و کیت‌های پدیکور و مانیکور در وبسایت دکتر فارمو آشنا شوید. با نرم کردن و لایه برداری پوست های سخت در اطراف ناخن ها، شما به پولیش کمتری احتیاج پیدا می کنید. با این کار انگشتان پاهای شما زیباتر خواهند بود و احساس بهتری را نیز تجربه خواهند کرد.

پدیکور بهتر

مراقبت از پاها شاید اولویت شما در برنامه شلوغ روزانه تان نباشد، اما باید توجه داشته باشید که این کار می تواند تفاوت بزرگی را نه تنها در شکل ظاهری پاها، بلکه در احساس شما نیز ایجاد کند. اگر به دنبال پاهایی نرم و بدون درد هستید، بر روی یک اسکراب پا و نرم کننده سرمایه گذاری کنید. بهتر است برای حداقل دو روز در هفته، بخشی از زمان خود را به رسیدگی به پاهایتان اختصاص دهید. پاهایتان از شما بابت این کار تشکر خواهند کرد!

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.4/5 - (31 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا