مجله آرایشی و زیبایی

آرایش لایت چیست ؟ آموزش انواع آرایش لایت و سبک

آشنایی با انواع آرایش لایت

یکی از قدیمی‌ترین راهکارهای بشر برای رسیدن به زیبایی بیشتر «آرایش و میکاپ» است. در حال حاضر این صنعت به قدری گسترده شده که هر روز تکنیک‌ها و محصولات جدید و پیشرفته‌تری در آن کشف می‌شود.

تا چند سال پیش، به دلیل محدودیت لوازم و منابع، سبک‌های آرایش محدود بودند اما در حال حاضر این محدودیت‌ها برداشته شدند؛ فقط کافی است به هر چیزی که دوست دارید فکر و آن را اجرا کنید. در میان سبک‌های مختلف میکاپ «آرایش لایت» از همه محبوب‌تر است. در این سبک، هدف حفظ ظاهر طبیعی فرد و برجسته کردن زیبایی‌های اصیل اوست.

آرایش لایت چیست؟

آرایش لایت چیست ؟ منظور از آرایش لایت چیست ؟

آرایش لایت یا اروپایی یک میکاپ عالی برای زندگی روزمره‌، مراسم و مهمانی‌های مختلف حتی عروسی است. در این سبک معمولاً از رنگ‌های ملایم و مکمل استفاده می‌شود.
در آرایش لایت رژ لب‌های تیره، رژ گونه‌های پر رنگ، سایه‌های چندرنگ و خط چشم‌های بلند وجود ندارد بلکه هر چیزی با توجه به فرم صورت فرد انتخاب و اجرا می‌شود تا ایرادهای او رفع و ظاهر طبیعی‌اش حفظ شود. ابزارهای موردنیاز برای این میکاپ کرم مرطوب کننده، کرم پودر، پرایمر، کانسیلر، سایه، خط چشم، رژ لب، ریمل مژه و ابروست.

انواع آرایش لایت

میکاپ لایت انواع مختلفی دارد که می‌تواند از لحاظ رنگ، سن یا مراسمی که قصد دارید برای آن آماده شوید، دسته‌بندی شود؛ به‌عنوان مثال می‌توان به آرایش لایت ساده، دخترانه، عروس یا آرایش لایت صورتی، قرمز یا کرم اشاره کرد.

آرایش لایت چشم

آرایش لایت
آرایش لایت
آموزش میکاپ چشم لایت
آموزش میکاپ چشم لایت

آرایش لایت چشم

انواع سایه چشم لایت

 1. در قدم اول اطراف چشم‌هایتان را کاملاً پاک کنید.
 2. یک کرم مخصوص دور چشم یا مرطوب‌کننده را به آرامی روی پوستتان بمالید.
 3. یک کانسیلر مناسب انتخاب کنید و آن را زیر چشم و بالای پلک‌هایتان بزنید. بهتر است رنگ‌های کرم یا قهوه‌ای روشن را انتخاب کنید.
 4. برای سایه زدن رنگ‌های مات مناسب‌ترند اما اگر دوست دارید چشم‌هایتان جذاب و خیره کننده به نظر برسند، می‌توانید از سایه‌های پررنگ هم استفاده کنید. برای زدن سایه تیره ابتدا از امتداد پلک‌هایتان شروع کنید و برای زدن سایه روشن تمرکز خود را روی نواحی زیرین ابرو بگذارید. زیر چشمانتان را با یک مداد، کمی بکشید تا سایه‌تان زیباتر به نظر برسد.
 5. برای درشت‌تر و لایت‌تر دیده شدن آرایش چشمتان باید یک خط چشم نازک و باریک بکشید، حتی می‌توانید درون چشم‌هایتان را با یک مداد سفید یا بژ آرایش کنید.
 6. برای فیت کردن سایه از یک براش مخصوص استفاده کنید و آن را به‌صورت دورانی پشت پلک بکشید.
 7. در قدم آخر با کمک فر مژه و ریمل مژه‌هایتان را حالت دهید.

برای آرایش چشم لایت شما می‌توانید از سایه‌های مختلف مانند سایه‌های پودری، سایه‌های کرمی، سایه‌های آبرنگی، سایه‌های مایع، سایه‌های پودری، سایه‌های مات، سایه‌های نیمه‌مات، سایه‌های براق یا شاین‌دار، سایه‌های متالیک، سایه‌های چرب، سایه‌های خشک، سایه‌های مدادی یا سایه‌های سنگی استفاده کنید.

آرایش لایت با موی مشکی

آرایش لایت مو مشکی
آرایش لایت مو مشکی

 

 • پیشنهاد ما این است که ابتدا کرم پودر، کانسیلر و پنکک را بر اساس رنگ پوستتان انتخاب کنید.
 • بهتر است رنگ سایه چشم دودی، تیره یا خنثی باشد تا با موهای مشکی‌تان همخوانی داشته باشد.
 • با توجه به این که آرایش شما لایت است، نباید آرایش چشم‌هایتان خیلی تیره و غلیظ باشد.
 • رنگ رژ لب را می‌توانید نود یا قرمز انتخاب کنید.

آرایش لایت با رژ قرمز

آرایش لایت عروس

آموزش میکاپ لایت عروس

آرایش لایت عروس
آرایش لایت عروس
میکاپ لایت عروس
میکاپ لایت عروس

عروس‌هایی که تصمیم می‌گیرند سبک میکاپ خود را اروپایی انتخاب کنند، در حقیقت می‌خواهند در عین سادگی، شیک به نظر برسند. سبک‌های آرایش عروس مدام در حال تغییر است، پس شما می‌توانید در عین رعایت نکاتی که بررسی کردیم از مدل‌های خاص و نوین هم استفاده کنید تا نتیجه کار باب میل عروس و شما باشد.

آرایش لایت دخترانه

ارایش لایت ساده دخترانه
ارایش لایت ساده دخترانه
آرایش لایت دخترانه
آرایش لایت دخترانه

آرایش لایت دخترانه

ویژگی اصلی در آرایش لایت دخترانه ملایم بودن آرایش است؛ در این سبک آرایشی دیگر از قلب‌های قرمز استفاده نمی‌شود. آرایش چشم بیش از حد پررنگ یا غلیظ نیست؛ این آرایش باید حداکثر سه رنگ واضح و مکمل داشته باشد تا نتیجه کار زیبا باشد.

 • ابتدا با رنگ‌های خیلی ملایم یا نود آرایش چشم‌ها را شروع کنید.
 • یک خط چشم ظریف بکشید و کمی ریمل بزنید.
 • پرایمر، مرطوب‌کننده و کانسیلر را فراموش نکنید.
 • برای زاویه‌سازی صورت می‌توانید از کانتور استفاده کنید. کانتور برای قلمی کردن بینی هم استفاده می‌شود.
 • میکاپ دخترانه باید کاملاً محو باشد، پس هنگام کرم زدن آن را با حرکات ضربه‌ای محو کنید.
 • یک رژگونه کم‌رنگ و رژ لب ملیح (بالم لب، مرطوب کننده یا برق لب) می‌تواند تکمیل کننده آرایش شما باشد.

آرایش لایت عروسکی

آرایش لایت عروسکی

آرایش لایت عروسکی فرق چندانی با مدل‌های دیگر ندارد، با این تفاوت که شما می‌توانید برای سایه یا حتی رژ از رنگ‌های مختلفی که در حالت عادی خیلی استفاده نمی‌کنید -مانند صورتی یا بنفش- استفاده کنید. فقط حواستان باشد خیلی زیاده‌روی نکنید تا از حالت لایت‌بودن خارج نشود.

آرایش لایت صورتی

آرایش لایت صورتی

در این آرایش می‌توانید رنگ سایه، رژ گونه یا رژ لب خود را صورتی انتخاب کنید و بقیه آرایش چهره‌تان را مطابق با اصولی که بررسی کردیم، انجام دهید.

مدل آرایش لایت 2023

آرایش لایت 2023

رنگ سال ۲۰۲۳ قرمز آتشین با رگه‌هایی از زرشکی است. امسال ساده و ملایم بودن آرایش بسیار اهمیت دارد. اگر می‌خواهید در کنار آرایش لایت، از رنگ‌های سال نیز استفاده کنید، می‌توانید رنگ سایه خود را متالیک و رنگ رژ لبتان را مطابق با رنگ سال انتخاب کنید و حتماً از ژل ابرو بهره بگیرید، زیرا در سال جدید ابروهای کم رنگ و نازک جای خود را به ابروهای پهن و ضخیم دادند.

آموزش آرایش لایت ساده

مراحل زیر را به ترتیب و با دقت انجام دهید.

1. پاک‌سازی

اول باید پاک‌سازی کنید. پاک‌سازی اولین و مهم‌ترین مرحله در آرایش لایت است. در پاک‌سازی، هرگونه آلودگی و چربی اضافی از سطح پوست پاک می‌شود و بعد از آن پوست پذیرای هرگونه مواد آرایشی می‌شود. اگر صورت شما از آن صورت‌هایی است که بعد از شستشو خشک و پوسته‌پوسته می‌شود، حتماً از پاک‌کننده‌های متناسب با پوستتان استفاده کنید.

2. کرم مرطوب کننده

مرحله بعدی هیدراتاسیون و رطوبت‌رسانی است. شایع‌ترین عاملی که باعث می‌شود میکاپ شما حرفه‌ای به نظر نرسد، رعایت نکردن این موضوع است. دهیدراتاسیون باعث کدر شدن و تیرگی پوست، خشکی یا ماسیدن کرم پودر روی صورت می‌شود.

اگر می‌خواهید از این مشکل جلوگیری کنید باید قبل از آرایش با رطوبت رسانی پوستتان را آماده کنید. پیشنهاد ما این است که ابتدا از تونرهای آبرسان استفاده کنید سپس سرم یا لوسیون آبرسان را روی پوستتان بزنید و در مرحله آخر از مرطوب کننده‌ها کمک بگیرید. این مرحله برای میکاپ لایت بسیار اهمیت دارد.

3. پرایمر

اگر یک روز یا مراسم طولانی را پیش رو دارید و می‌خواهید آرایشتان در تمام این مدت حفظ شود، باید روی پرایمر تمرکز کنید. اگر پوستی چرب و نسبتاً براق دارید پرایمرهای مات‌کننده و اگر پوست حساس و خشکی دارید پرایمرهای تقویت‌کننده و آبرسان بهترین گزینه هستند. پرایمرها ناهمواری‌های پوست و منافذ باز را پر می‌کنند و باعث می‌شوند پوست صورتتان صاف و یکدست به نظر برسد.

4. کانسیلر

همه ما دچار ناهمواری‌های پوستی و لک‌های مختلف هستیم. کانسیلر بهترین گزینه برای حل این مشکل است. شما می‌توانید با کانسیلر تمام ناهمواری‌ها و لک‌های صورتتان را محو کنید.

ابتدا با کانسیلرهای اصلاح رنگ شروع کنید و آن را روی لک‌های خود بمالید، سپس با براش آرایشی آن را روی صورت پخش کنید. مراقب باشید نواحی عطر رنگی نشوند. وقتی کانسیلر جذب شد، از کانسیلرهای معمولی برای یکدست کردن پوست صورتتان استفاده کنید.

5. کرم پودر

فونداسیون یا کرم پودر هم جزو بخش‌های مهم در زیرسازی پوست است. این کرم را باید بر اساس جنس و تناژ رنگی پوستتان انتخاب کنید.

6. آرایش چشم

چهره اصلی یک فرد با چشم‌ها و ابروهایش ارزیابی می‌شود. آرایش چشم به قدری اهمیت دارد که می‌تواند به تنهایی نمایانگر سبک آرایش شما باشد. حالا که آرایش لایت را انتخاب کردید، باید در اجرایش دقت کافی داشته باشید.

7. آرایش ابرو

برای آرایش ابرو باید از مدادهای مخصوص استفاده کنید و خط‌هایی را در ابروهایتان بکشید تا طبیعی‌تر به نظر برسند. پیشنهاد می‌کنیم تا مراحل زیر را با دقت دنبال کنید.

 1. ابتدا مداد ابرو را بردارید و خطوط خیلی نازکی را در میان ابروهایتان بکشید تا بخش‌های خالی پر شود.
 2. فرچه را بردارید و ابروهایتان را مرتب کنید.
 3. با کمک سایه یا هاشور ابرو، جاهایی را که خالی مانده پر کنید.
 4. برای تثبیت حالت ابروها از ژل یا صابون ابرو استفاده کنید.
 5. یک بار دیگر ابروهایتان را نشانه بزنید تا مرتب و فیکس شوند.

8. رژ گونه

رژ گونه به آرایش شما روح می‌بخشد. برای این کار، اول براش بزرگ خود را به رژ گونه آغشته کنید و آن را چند بار روی دستتان بکشید تا بخش‌های اضافی از بین برود. حالا در آینه لبخندی به خودتان بزنید تا گونه‌هایتان برجسته شود؛ سپس براش را از انتهای شقیقه تا بخش برجستگی گونه به آرامی بکشید و این کار را چند بار تکرار کنید تا رژ گونه محو شود و تنها هاله طبیعی از آن باقی بماند.

9. رژ لب

و در آخر میکاپ لایت خود را با یک رژ لب نود به پایان برسانید. رژ لبتان می‌تواند مات، مایع یا شاین باشد. اگر طبیعی بودن آرایش خیلی برایتان اهمیت دارد، می‌توانید فقط از بالم لب یا برق لب استفاده کنید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا