مجله جراحی زیبایی

بوتاکس در صورت چیست؟

مزایا و معایب تزریق Botox

با اندکی گشت و گذار در بروشورهای تبلیغاتی جراحان پلاستیک و یا صفحه های مجازی کلینیک های زیبایی، احتمالا بارها با کلمه بوتاکس روبرو خواهید شد. تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین و رایج ترین تکنیک های زیبایی برای از بین بردن مشکلات مختلف، از جمله خط اخم، خط دور لب، جوانسازی پوست و موارد مشابه دیگر است. این امر تا جایی پرطرفدار است که در بسیاری از آرایشگاه های زنانه نیز خدمات تزریق بوتاکس ارائه می شود. بوتاکس در واقع یک نوروتاکسین (سم عصبی) قوی است. این سم از رقیق کردن سم بوتولیسم (که سمی بسیار کشنده است) به وجود می آید و با فلج کردن اعصاب در بخش تزریق، به آرام کردن عضلات و رهایی آن ها کمک می کند.

تزریق بوتاکس معمولا در نواحی پیشانی، اطراف چشم ها و خط لب رواج دارد. با این حال، تزریق این سم به بدن بدون خطر نیست. عوارضی همچون از کار افتادگی دائمی اعصاب، کوری و حساسیت های شدید پوستی در اثر تزریق ناشیانه این سم، امکان پذیر هستند. به همین دلیل است که تزریق بوتاکس، جز زیر نظر افراد متخصص و دارای مجوز، ریسک بسیار بزرگی است. ما در این مقاله قصد داریم تا به چند پرسش بسیار رایج در خصوص Botox پاسخ دهیم. بنابراین اگر به فکر تزریق بوتاکس هستید، پیشنهاد می کنیم ابتدا این مقاله از سایت دکتر فارمو را تا انتها دنبال کنید.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تزریق بوتاکس، در صورت اجرای صحیح این تکنیک، بی خطر است. شاید تصور فروکردن سرنگی تیز در پیشانی، میان ابروها، نزدیک چشم ها و یا در کنار لب ها، ترسناک به نظر برسد؛ اما اگر این کار توسط یک فرد متخصص و خبره صورت گیرد، خطری شما را تهدید نخواهد کرد. بوتاکس تاییدیه های لازم از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرده است و تزریق این ماده، این روزها یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی صورت در جهان محسوب می شود.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تزریق بوتاکس اگرچه بیشتر با هدف زیبایی صورت می گیرد اما این تکنیک، می تواند برخی از مشکلات جدی تر را نیز بهبود ببخشد. شاید جالب باشد بدانید که بوتاکس اولین بار در سال 1989 و با هدف درمان بلفارواسپاسم پلک به FDA معرفی شد و توانست مجوز های لازم را دریافت کند. تزریق این سم می تواند بیماری های دیگر، از جمله هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) و یا میگرن مزمن را نیز درمان کند.

میلیون ها نفر از سال 1989 تا به امروز  تزریق امن بوتاکس را تجربه کرده اند و از مزایای این عمل بهره مند شده اند. تنها نکته ای که در این خصوص باید به آن توجه کنید، عدم اعتماد به افراد غیر متخصص در تزریق این سم است.

آیا استفاده از بوتاکس سن خاصی دارد؟

برخی معتقد هستند تزریق بوتاکس باید پس از چهل سالگی آغاز شود. ما به شما می گوییم که برای تزریق بوتاکس، هیچ محدودیت سنی خاصی وجود ندارد. متقاضیان جوان تر تزریق این سم، حتی پیش از نمایان شدن چروک های صورت یا عمیق شدن آن ها به پزشک مراجعه می کنند. آن ها تزریق بوتاکس در این مرحله را اقدامی پیشگیرانه می دانند. در واقع چروک های روی پوست با توجه به ژنتیک و عادت های رفتاری افراد، ممکن است در سنین مختلفی شکل بگیرند.

برخی از افراد از دیدن چروک های روی پیشانی و یا در اطراف خط لبخند شان ناراحت نمی شوند اما عده ای دیگر، نمی توانند حتی کمترین میزان چروک را روی صورت خود تحمل کنند. این افراد می توانند هر میزان که بخواهند، تزریق Botox داشته باشند. بنابراین تعیین یک سن خاص برای تزریق این سم، امکان پذیر نیست و کاملا به شرایط افراد بستگی دارد.قبل از تزرق بوتاکس می توانید با دکتر خود برای لیفت صورت مشوت کنید

آیا بعد از تزریق بوتاکس حالات صورت غیر طبیعی می شوند؟

برخی از منتقدان معتقد هستند که تزریق Botox سبب می شود تا افراد حالت و شخصیت چهره خود را از دست بدهند. همه ما داستان هایی را در خصوص افرادی شنیده ایم که پس از تزریق بوتاکس، صورتشان در هنگام خنده، عصبانیت یا ناراحتی، مصنوعی یا غیر طبیعی به نظر می رسد. در واقع دامنه حرکتی عضله در صورت این افراد کاهش پیدا کرده و در نتیجه، صورتی غیر طبیعی پیدا کرده اند. کاهش دامنه حرکتی عضلات پس از تزریق بوتاکس حقیقت دارد.

آیا بعد از تزریق بوتاکس حالات صورت غیر طبیعی می شوند؟

در واقع هرچه میزان دوز تزریق بوتاکس افزایش یابد، دامنه حرکتی عضلات به سبب ایجاد فلجی موقت، کاهش می یابد. تعیین دوز دقیق Botox و همچنین تزریق آن در نقطه ای از صورت که کمترین آسیب و تاثیر منفی را داشته باشد، تنها از عهده پزشک متخصص بر می آید. بنابراین بار دیگر تاکید می کنیم که ین سم را تنها زیر نظر افراد متخصص و دارای مجوز، تزریق کنید. برای دریافت پاسخ سوال تفاوت تزریق بوتاکس با چربی میتوانید مقاله مرتبط با تزریق چربی را مطالعه کنید.

 

آیا بوتاکس می تواند تمام چین و چروک ها را از بین ببرد؟

بوتاکس معجزه نمی کند و نمی تواند تمام چین و چروک های صورت را از بین ببرد. Botox تنها می تواند آن دسته از چین و چروک های صورت را محو کند که به مرور زمان و در اثر داشتن حالت های خاصی ( مانند اخم کردن یا چین دادن به پیشانی) شکل گرفته اند. بوتاکس با آرام کردن عضلات صورت در اطراف این دسته از چین و چروک ها، باعث آزاد شدن عضلات و از بین رفتن چین و چروک ها می شود.

بهتر است پیش از تزریق بوتاکس، با پزشک خود مشورت کنید. شاید راه حل های جایگزین، مانند لیزر و یا تزریق فیلرها، راهکارهای مناسب تری برای از بین بردن چین و چروک های مد نظر شما باشند. می توانید مقاله فیلر چین و چروک صورت را نیز مطالعه کنید تا با این روش از چین و چروک روی صورت جلوگیری و یا آن ار کاهش دهید.

آیا بوتاکس حساسیت زاست؟

سیستم ایمنی برخی از افراد به طور طبیعی به سم بوتولینوم واکنش نشان می دهد. در صورت پخش شدن این سم (در اثر تزریق) به سایر بخش های بدن، احتمال واکنش های سیستم ایمنی بدن افزایش می یابد. در چنین شرایطی، علایمی همچون خارش پوست، جوش‌های پیشانی، درد، ورم، کبودی، علائمی شبیه به آنفولانزا و حساسیت چشم بروز می کنند. حساسیت به بوتاکس بسیار نادر است اما در صورت بروز، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که درد، سوزش و قرمزی در محل تزریق در ساعت های اولیه، کاملا طبیعی است.

آیا بوتاکس حساسیت زاست؟

آیا تاثیرات تزریق بوتاکس تا ابد ماندگار است؟

خیر، تاثیرات تزریق Botox تنها حدود سه ماه ماندگار است و پس از آن، پوست به حالت اول خود باز می گردد. چند ماه پس از تزریق بوتاکس، بدن به طور طبیعی گیرنده های استیل کولین تولید می کند که به موجب آن، عصب ها قادر خواهند بود تا پالس های جدید ارتباط را ارسال کنند. در نتیجه حالت فلجی صورت از بین می رود. از بین رفتن فلجی موقت عضلات به معنای بازگشت چین و چروک های صورت است. استفاده مجدد از بوتاکس، می تواند این اثر را از بین ببرد و چین و چروک ها را، مطابق با خواسته شما محو کند. به همین دلیل است که هر سه الی شش ماه، مجبور هستید برای تجدید بوتاکس اقدام کنید.

خطرات جدی بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس یکی از امن ترین جراحی های پلاستیک در دنیا است. با این حال، در موارد نادر، این عمل نیز ممکن است عوارض جانبی شدیدی را به دنبال داشته باشد. این علایم شامل:

  • افتادگی پلک یا ابرو
  • از دست دادن کنترل ادرار و یا احساس سوزش و درد به هنگام ادرار
  • افزایش میزان تعریق به ویژه در نواحی زیر بغل
  • مشکل در بلع
  • احساس درد در گردن، سر، کمر، پاها و بازوها
  • ضعف عضلانی غیر عادی

در صورت بروز این موارد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. نکته ای که بار دیگر باید به آن تاکید کنیم، نقش کلیدی پزشک در تزریق Botox است. انتخاب یک پزشک حاذق می تواند شما را از تمام خطرات فوق مصون بدارد و در عین حال، بهترین نتیجه را برایتان به همراه داشته باشد. بهتر است خیلی سریع نسبت به تزریق بوتاکس اقدام نکنید و زمانی را به تحقیق و پرس و جو در خصوص پزشکی مورد اعتماد و با تجربه، اختصاص دهید.

خطرات جدی بوتاکس چیست؟

اهمیت تعیین دوز استاندارد تزریق Botox

زمانی که برای مشاوره به پزشک خود مراجعه می کنید، یکی از مهم ترین سوالاتی که باید از او بپرسید، میزان دوز مورد نیاز است. انسان ها شرایط متفاوتی دارند و دوز ایده آل این سم برای افراد، باید با توجه به شرایط آنها تعیین شود. در صورتی که کمتر از دوز مورد نیاز، بوتاکس دریافت کنید، هیچ تاثیر مثبتی بر روی ظاهر خود نخواهید دید. دوزهای بالا نیز می توانند حالات صورت شما را تحت الشعاع قرار دهند و غیر عادی به نظر برسید. مطمئن شوید پزشک این میزان را با دقت و با توجه به نیاز شما تعیین خواهد کرد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به برخی از رایج ترین پرسش ها در خصوص تزریق بوتاکس (از جمله خطرات این امر و تاثیرات مثبت آن) بپردازیم. ورود سوزنی تیز حاوی سم به هر نقطه از صورت، شاید ترسناک به نظر برسد اما اگر توسط فردی حاذق و با تجربه انجام شود، هیچ خطری ندارد. به افرادی که پزشک نیستند و یا مجوز های لازم را برای تزریق Botox در اختیار ندارند (مانند افرادی که در آرایشگاه های زنانه اقدام به تزریق می کنند) اعتماد نکنید. این افراد می توانند به راحتی صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد کنند.

اگر قصد تزریق بوتاکس برای قسمت های بین ابرو و شقیقه را دارید حتما با پزشک درباره مزایای لیفت شقیقه مشروت کنید

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫2 دیدگاه ها

  1. متشکرم از اطلاعات کامل تون، امکانش هست چند دکتر متخصص خوب هم معرفی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا