وبلاگ

نکات مهم مراقبت از پوست در یائسگی و بعد از آن

یک نام مستعار برای یائسگی وجود دارد: “تغییر”.

یائسگی یکی از بزرگترین تغییرات بیولوژیکی در زندگی یک زن است. پس میتوان نام مستعار یائسگی را تغییر در نظر گرفت. برای بعضی ها این تغییر، یعنی آغاز دوران  بدون PMS و درد که ممکن است یک اتفاق مثبت باشد. از طرفی دیگر، تغییرات هورمونی که باعث یائسگی می شود نیز می تواند باعث ایجاد تغییراتی در پوست شده که ممکن است چندان خوشایند نباشد.

دکتر کلی رید (Kellie Reed)، متخصص پوست Westlake در آستین می گوید: «پوست ما بخشی از انعکاسی است که هنگام نگاه کردن به آینه می بینیم و از تغییرات یائسگی مستثنی نیست. بسیاری از مردم … ممکن است احساس کنند ظاهر آنها بخشی از هویتشان است.

رید اضافه میکند که زیبایی چیزی بیشتر از ظاهر پوست است و درک آنچه در داخل و خارج بدن شما می‌گذرد می‌تواند به شما کمک کند برای آنها آماده شوید.

خوشبختانه، راه هایی برای کاهش برخی از مشکلات پوستی که ممکن است در دوران یائسگی ظاهر شوند، وجود دارد.در ادامه این راه‌ها را بیان کرده‌ایم.

تاثیر یائسگی روی پوست چگونه است؟

رید توضیح می دهد که یائسگی باعث کاهش سطح استروژن می شود که می تواند باعث تغییراتی در پوست شود، از جمله:

 • کاهش تولید کلاژن
 • افزایش خطوط ریز و چین و چروک 
 • نازک و شل شدن پوست
 • خشکی پوست
 • افزایش موهای زائد صورت
 • آکنه
 • لکه های ناشی از نور خورشید 
 1. یک مطالعه قدیمی تر در سال 2013 نشان داد که برخی از انواع کلاژن ممکن است در پنج سال اول پس از یائسگی تا 30 درصد کاهش یابد.
 2. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ روی  ۸۸ مرد و زن نشان داد که صورت زنان یائسه سریع‌تر از مردان پیر می‌شود. افتادگی بافت نرم یکی از علائم بارز پیری صورت بود.
 3. یک بررسی سال 2018 نشان داد که سطوح پایین استروژن در دوران یائسگی با تغییرات پوستی و علائم پیری مرتبط است. این بررسی نشان داد که سیاهی دور چشم در زنان یائسه که فقط یک شب کمتر از 5 ساعت می‌خوابیدند بیشتر میشد. این بررسی همچنین نشان داد که محرومیت از خواب می تواند منجر به سطوح بالاتر از دست دادن آب از طریق پوست شود.
 4. اگرچه نازک شدن موها اغلب نشانه پیری است، موهای صورت ممکن است در پوست افراد یائسه ظاهر شوند. یک بررسی سال 2020 نشان داد که افزایش موهای صورت یکی از علائم رایج یائسگی است که به دلیل کاهش استروژن ایجاد می شود. یک بررسی در سال 2022 موهای صورت، چین و چروک و افتادگی پوست را به عنوان علائم یائسگی ذکر کرد.
 5. تحقیقات در مورد شیوع آکنه در طول یائسگی و بعد از آن متفاوت است، اما یک بررسی در سال 2021 اشاره کرد که تغییرات هورمونی احتمالاً باعث آن هستند.
تاثیر یائسگی روی پوست
تاثیر یائسگی روی پوست

نحوه مراقبت از پوست در دوران یائسگی

پیری یک فرآیند طبیعی است و یائسگی بخشی از روند پیری است. متخصصان پوست می گویند که نمی توان به طور کامل یا دائمی ساعت را به عقب برگرداند و پوست را دوباره جوان کرد. 

با این حال، راه‌هایی وجود دارد که با ورود بدنتان به فصل بعدی زندگی یعنی یائسگی ، همچنان بهترین ظاهر و احساس را نسبت به خود داشته باشید.

درمان خطوط ظریف

خطوط ریز می توانند اولین علامت قابل توجه پیری پوست باشند. کارشناسان سه مرحله اصلی مراقبت از پوست را جهت پیشگری از ظاهر شدن این خطوط توصیه می کنند:

استفاده از پپتیدها در دوران یائسگی

دبرا جالیمن (Debra Jaliman) می گوید پپتیدها می توانند تولید کلاژن را تحریک کنند. جلیمن یک متخصص پوست و استادیار پوست، همچنین نویسنده کتاب “قوانین پوست: اسرار تجاری از یک متخصص پوست برجسته نیویورک” است.

از آنجایی که کلاژن یکی از فیبرهایی است که پوست را صاف نگه می دارد، پپتیدها می توانند به کاهش ظاهر خطوط ریز کمک کنند.

یک بررسی در سال 2021 نشان داد که پپتیدهای زیست فعال موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی می توانند به کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک کنند.

استفاده از رتینول در دوران یائسگی

رید می گوید رتینول می تواند چین و چروک و خطوط ریز را در دوران یائسگی کاهش دهد.

یک مطالعه مقایسه ای در سال 2015 نشان داد که استفاده موضعی از رتینول دارای مزایای ضد پیری است.

استفاده از ضدآفتاب در دوران یائسگی

دکتر رید میگوید اگر کرم ضد آفتاب بخشی از روتین مراقبت از پوست شما نیست، اکنون زمان ایجاد تغییرات این روتین پوستی ناقص است.

مطالعه‌ای در سال 2021 نشان داد که زنان بالای 40 سال می‌توانند با استفاده از کرم ضد آفتاب چین و چروک پوست را تا حد مناسبی کاهش دهند.

روتین پوستی در یائسگی
روتین پوستی در یائسگی

درمان خشکی پوست در یائسگی

دکتر جلیمان توضیح می دهد که با افزایش سن، پوست رطوبت خود را از دست می دهد. پس باید به دنبال محصولاتی باشید که به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. مثل:

 • اسید هیالورونیک
 • گلیسرین
 • سرامیدها

بررسی مطالعات درباره مرطوب کننده ها در دوران یائسگی :

 1. یک مطالعه در سال 2021 روی 40 زن 30 تا 65 ساله نشان داد که استفاده از یک سرم موضعی حاوی اسید هیالورونیک می تواند آبرسانی پوست را تامین کند.
 2. با این حال، یک منبع موثق در سال 2021 پیشنهاد کرد که مرطوب کنندگی اسید هیالورونیک به وزن مولکولی اسید هیالورونیک مورد استفاده بستگی دارد.
 3. یک مطالعه کوچک در سال 2017 از زنان با میانگین سنی 40 سال نشان داد که یک محصول حاوی هیالورونیک اسید، گلیسیرین می تواند به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را به مدت 24 ساعت بهبود بخشد.
 4. یک مطالعه دیگر در سال 2018 نشان داد که سرامیدها می توانند خشکی پوست را بهبود بخشند، اگرچه محققان محصولات را به طور خاص روی افراد یائسه آزمایش نکردند.

درمان افزایش موی صورت در دوران یائسگی

دکتر رید پیشنهاد می کند قبل از انجام هر کاری برای از بین بردن موهای صورت با یک پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل دیگری مانند بیماری های تیروئید و … وجود ندارد.

اگر مشکلات تیروئید رد شود، رید پیشنهاد می‌کند که این موارد را در نظر بگیرید:

 • لیزر موهای زائد
 • استفاده از کرم موضعی به تجویز پزشک
 • اصلاح موهای زائد صورت
 • اپیلاسیون موهای زائد صورت
 • الکترولیز
 • مصرف اسپیرونولاکتون، یک داروی خوراکی که برای کاهش رشد موهای صورت استفاده می شود

درمان آکنه در دوران یائسگی

آکنه لزوماً چیزی نیست که در نوجوانی تجربه کنیم. در دوران یائسگی نیز ممکن است آکنه روی پوست شما ظاهر شود. در ادامه بهترین درمان های آکنه را بررسی میکنیم:

اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک

اگرچه تحقیقات در مورد شیوع آکنه در یائسگی متفاوت است، دکتر رید پاک کننده های حاوی اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک را توصیه می کند. با این حال، او خاطرنشان می کند که این مواد برای همه انتخاب مناسبی نیستند.

دکتر رید می‌گوید: «اگر پوست شما خشک‌ است، به جای این پاک‌کننده‌های اسیدی، یک پاک‌کننده ملایم را انتخاب کنید.

رتینول

رتینول ها به ویژه برای افرادی که پوست خشکی ندارند نیز ممکن است مفید باشد.

یک بررسی در سال 2019 نشان داد که رتینول موضعی روشی موثر برای درمان آکنه بزرگسالان است، اما هشدار داد که این ماده می تواند باعث افزایش حساسیت به اشعه ماوراء بنفش شود. همین بررسی همچنین نشان داد که لایه بردارهای شیمیایی حاوی برخی مواد می تواند آکنه را کاهش دهد، از جمله:

 • اسید سالیسیلیک
 • اسید گلیکولیک
 • اسید ماندلیک
 • رتینول

این بررسی به طور خاص اشاره کرد که لایه‌برداری‌های ترکیبی مانند اسید سالیسیلیک-ماندلیک در پایه ژل یا لایه‌برداری با اسید لاکتیک ممکن است برای افرادی با پوست حساس مفید باشد.

آکنه در یائسگی
جوش زدن در یائسگی

درمان تغییر رنگ پوست در دوران یائسگی

تغییرات هورمونی و سال‌ها آسیب ناشی از نور خورشید می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات رنگدانه در پوست شود.

دکتر رید می گوید: یک آنتی اکسیدان موضعی که حاوی ویتامین C است به اتصال رادیکال های آزاد از خورشید و آلودگی کمک می کند، کلاژن را تحریک می کند و به رفع لکه های تیره کمک می کند. او همچنین میگوید استفاده از ضد آفتاب با طیف وسیع حداقل SPF 30+ می‌تواند از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کند.

یک بررسی در سال 2021 ثابت کرد که پپتیدها باعث کاهش ترکیباتی می شوند که رنگدانه های پوست را بیشتر می کنند.

روتین پوستی در یائسگی مرحله به مرحله

همانطور که بدن شما تغییر می کند، روتین مراقبت از پوست شما نیز ممکن است نیاز داشته باشد. با این حال، نیازی به پیچیده شدن بیش از حد این روتین ندارد. انتخاب چند محصول موثر ممکن است فراتر از استفاده بیش از حد کرم، لوسیون و سرم باشد.

Jaliman موارد زیر را برای روتین روزانه مراقبت از پوست در دوران یائسگی و بعد از آن پیشنهاد می کند:

 • صورت خود را با آب ولرم و یک پاک کننده ملایم حاوی سرامید، اسید هیالورونیک و/یا گلیسیرین بشویید.
 • از یک مرطوب کننده حاوی سرامید، اسید هیالورونیک و/یا گلیسیرین استفاده کنید.
 • یک ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. 
 • اگر زیاد زیر نور آفتاب هستید، ضد آفتاب را هر دو ساعت تمدید کنید.
 • شب ها، قبل از خواب، از پاک کننده و یک محصول ضد پیری پوست حاوی پپتید استفاده کنید.
 • استفاده از محصولی با رتینول را در شب برای کاهش چین و چروک و آکنه در صورت لزوم پیشنهاد می شود.

محصولات حاوی سرامید، اسید هیالورونیک و گلیسیرین می توانند به حفظ رطوبت کمک کنند، در حالی که پپتیدها ممکن است به کاهش تغییر رنگ، خطوط ریز و چین و چروک کمک کنند.

استفاده مکرر از ضد آفتاب نه تنها می تواند به جلوگیری از خطوط ریز، چین و چروک و تغییر رنگ کمک کند. طبق یک مطالعه سال 2020، ضدآفتاب بزرگترین سد دفاع در برابر سرطان پوست است.

بهترین روتین پوستی در یائسگی
بهترین روتین پوستی در یائسگی

موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید!

مراقبت از پوست در هیچ مقطعی از زندگی ما یکسان نیست. در دوران یائسگی و بعد از آن، باید چند نکته را به خاطر داشته باشید.

روتین پوستی مناسب خود را پیدا کنید

رید می گوید ممکن است برای پیدا کردن  آنچه در پاک کننده ها و مرطوب کننده ها برای پوست شما بهتر عمل می کند نیاز به  آزمون و خطا باشد. انواع پوست واکنش متفاوتی به مواد تشکیل دهنده مرطوب کننده ها و … نشان می دهند.

به عنوان مثال، افرادی که پوست خشک دارند ممکن است متوجه شوند که رتینوئیدها خشکی پوستشان را بیشتر می کند و نیاز به یافتن محصولات دیگری برای کاهش چین و چروک دارند.

به یاد داشته باشید، پوست پس از یائسگی نمی تواند مانند گذشته خود را هیدراته کند.

رید می‌گوید افرادی که یائسه می‌شوند یا در مرحله پس از یائسگی قرار می‌گیرند، باید عادت‌های مراقبت از پوست خود را با شرایط جدید بدن خود تطبیق و تغییر دهند.

از آزمون و خطا نترسید

رید می‌گوید افرادی که پوست حساسی دارند بهتر است روی ناحیه کوچکی از پوست دست محصولات جدید را آزمایش کنند تا دچار تحریکات پوستی نشوند:

برای انجام آزمایش مراحل زیر را انجام دهید:

دو بار در روز به مدت هفت تا 10 روز مقداری از محصول را روی یک نقطه مانند مچ دست یا داخل آرنج خود بمالید.اگر پس از 7 تا 10 روز واکنش پوستی مانند قرمزی، خارش یا تورم پوست نداشتید، می توانید از محصول استفاده کنید.

اگر پوست شما دچار تحریک و حساسیت شد، محصول را در اسرع وقت بشویید و مصرف را قطع کنید.

رید می‌گوید: «به خاطر داشته باشید، گاهی اوقات یک ناحیه از پوست ممکن است نماینده سایر قسمت‌های بدن نباشد. به طور کلی، استفاده از هر محصول جدید را آهسته و در مقدار کم شروع کنید و به آرامی افزایش دهید تا پوست شما بتواند آن را تحمل کند.

او پیشنهاد می‌کند که در مورد نگرانی‌های خاص با یک متخصص پوست صحبت کنید و در صورت نیاز، آزمایش پچ را در مطب در نظر بگیرید.

رنگ پوست ممکن است عاملی برای علائم پیری باشد

رنگ پوست تیره حاوی ملانین بیشتری است. چین و چروک و لکه های خورشید ممکن است دیرتر برای افراد با رنگ پوست تیره ایجاد شود.

روش های پیشگیری، مانند استفاده از کرم های ضد آفتاب، همچنان برای محافظت در برابر علائم پیری و سرطان پوست حیاتی است.

جمع بندی

پوست با افزایش سن تغییر می کند. در خانم ها یائسگی باعث تغییرات هورمونی مانند کاهش سطح استروژن می شود. این تغییرات می تواند علائم پیری پوست را ایجاد یا تسریع کند.

در طول یائسگی و بعد از آن، افراد ممکن است متوجه خطوط ریز، چین و چروک، خشکی پوست، موهای زائد در صورت، جوش و تغییر رنگ پوست شوند.

پیشگیری کامل از پیری ممکن نیست، اما برخی از محصولات می توانند به کاهش برخی علائم و نشانه ها کمک کنند. مرطوب‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های حاوی سرامید، اسید هیالورونیک و/یا گلیسیرین می‌توانند با ایجاد  رطوبت را خشکی را کاهش دهند.

استفاده منظم از ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30+ می تواند آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش از جمله چین و چروک، تغییر رنگ و سرطان پوست را کاهش دهد.

هر محصولی برای هر فردی مناسب نیست. ابتدا یک پچ تست انجام دهید و در صورت داشتن واکنش یا نگرانی با یک متخصص پوست مشورت کنید.

ترجمه شده از : healthline

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا