مجله تناسب اندام

رژیم فستینگ 16 8

آیا رژیم فستینگ 16 8 فستینگ واقعا باعث لاغری میشود؟

مجموعه مشکلاتی که اضافه‌ وزن به همراه دارد، باعث شده که افراد راه‌ها و تکنیک‌های مختلفی را برای ازبین‌بردن چربی‌ها و رسیدن به وزن ایده‌آل امتحان کنند. یکی از این راه‌های مشهور، انتخاب بهترین رژیم غذایی است. 

امروزه رژیم‌های مختلفی وجود دارند که هرکدام به شکل خاصی وزن افراد را کاهش می‌دهد. یکی از بهترین و مشهورترین رژیم‌ها، فستینگ یا روزه‌داری متناوب نام دارد. این رژیم که تقریباً مانند روزه‌داری است، به چند روش ممکن انجام می‌گیرد که یکی از پرطرف‌دارترین آنها رژیم فستینگ 16 8 نام دارد. 

همان‌طور که از اسم این رژیم مشخص است، افراد باید ۱۶ ساعت رساندن کالری به بدن خود را متوقف کرده و در ۸ ساعت باقی‌مانده کالری مورد نیاز آن را تأمین کنند. در ادامه این مقاله، هرآنچه که نیاز باشد درباره رژیم ۱۶.۸ فستینگ بدانید را بیان خواهیم کرد تا بیشتر از پیش با فواید و تأثیرات آن بر بدن آشنا شوید. 

رژیم ۱۶/۸ فستینگ و فواید آن

رژیم ۱۶/۸ فستینگ به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین رژیم‌های فستینگ یا روزه‌داری متناوب شناخته می‌شود. در این رژیم افراد باید ۱۶ ساعت رساندن کالری به بدن را با نخوردن مواد غذایی متوقف کرده و در ۸ ساعت باقی‌مانده خوردن این نوع از مواد را آغاز کنند. البته افراد در طول ۱۶ ساعت، می‌توانند آب یا چایی‌های گیاهی که کالری ندارند را مصرف کنند. 

در رژیم ۱۶/۸ فستینگ، افراد قادر خواهند بود تایم رژیم را بر اساس توانایی و سلیقه خود انتخاب کنند، اما برای اینکه بهتر و راحت‌تر این رژیم را اجرا کنند، بهتر است که تایم ۱۶ ساعت را به زمان خواب اختصاص دهند. یعنی در حد امکان، ۸ ساعتی که باید غذا مصرف کنند، در تایم روز باشد. 

یکی از ویژگی‌های بسیار عالی رژیم 8 به 16 این است که علاوه بر کاهش وزن و سوزاندن چربی‌های بدن، فواید دیگری هم برای افراد به همراه دارد. از جمله مهم‌ترین و شاخص‌ترین فواید رژیم ۱۶/۸ فستینگ، می‌توان موارد زیر را نام برد. 

 • کنترل و درمان قند خون با کاهش میزان انسولین
 • افزایش عملکرد مغز
 • کاهش التهاب
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان
 • خواب بهتر
 • افزایش باکتری‌های مفید روده
 • بهبود خلق‌وخو
 • کاهش فشارخون
 • کاهش کلسترول
 • کنترل و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی
 • تغییرات مثبت در هورمون‌های بدن

راه‌های فهمیدن دائرةالمعارف رژیم ۱۶.۸ فستینگ

با پیشرفت علم و دسترسی تام افراد به منابع مختلف، راه‌های فهمیدن دائرةالمعارف رژیم ۱۶.۸ فستینگ بسیار آسان شده است. امروزه افراد می‌توانند از راه‌های مختلفی به تمام سؤالات و نیازهای خود درباره این رژیم دست پیدا کنند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌های فهمیدن دائرةالمعارف رژیم ۱۶.۸، مراجعه حضوری یا آنلاین به پزشکان متخصص تغذیه است. 

پزشکانی که در حوزه تغذیه فعالیت می‌کنند، اطلاعات کامل و آپدیتی در حوزه رژیم ۱۶.۸ فستینگ دارند. این افراد باتکیه‌بر تجربه و دانش خود، بایدها و نبایدهای رژیم، بهترین تایم برای اجرای رژیم، مواد غذایی مصرف شده و هرآنچه که باید درباره رژیم فستینگ دانست را یادآوری خواهند کرد. البته در این راه، مجله‌های پزشکی و سایت‌های تخصصی هم می‌توانند به‌عنوان راهی برای فهمیدن دائرةالمعارف رژیم ۱۶.۸ فستینگ باشند. 

علم پشت رژیم ۱۶/۸ فستینگ

معمولاً بسیاری از افراد برای کاهش وزن خود روش‌های علمی را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل در هنگام انتخاب رژیم ۱۶.۸ فستینگ با این سؤال مواجه می‌شوند که آیا دلایل علمی پشت این رژیم است؟ در جواب این افراد باید گفت که رژیم فستینگ از آن دسته رژیم‌های کاربردی است که تحقیقات زیادی توسط متخصصین روی آن انجام شده است و در نهایت به‌خاطر نتایج به‌دست‌آمده، از آن به‌عنوان یکی از مؤثرترین رژیم‌های کاهش وزن یاد شده است. 

محققانی که درباره این رژیم مطالعه کرده‌اند، نحوه کاهش وزن، تغییرات هورمونی، درمان و کنترل بیماری‌های مختلف را مشاهده کرده‌اند. این افراد برای تمام این نتایج، دلایل علمی آورده‌اند که تمامی آنها نشئت‌گرفته از تأثیرات رژیم ۱۶.۸ فستینگ است. 

بررسی فواید رژیم ۱۶.۸ فستینگ برای لاغری

فواید بسیار خوبی که رژیم ۱۶.۸ فستینگ برای لاغری به همراه دارد، باعث شده که افراد زیادی در سراسر جهان، این نوع از رژیم را در دستور کار خود قرار بدهند. 

یکی از فواید بسیار عالی این رژیم برای لاغری این است که تأثیرات آن دائمی بوده و افراد دغدغه بازگشت به دوران چاقی خود را ندارد. البته رسیدن به ثبات وزنی و مشاهده تأثیرات دائمی رژیم ۱۶.۸ فستینگ بستگی به رعایت کامل نکات و دستورات پزشک متخصص تغذیه دارد. 

یکی دیگر از مزایا رژیم ۱۶.۸ برای لاغری این است که سرعت رسیدن به نتیجه دلخواه به نسبت روش‌های معمولی، دو برابر بیشتر است. همچنین رسیدن به شرایط روحی مناسب، انجام فعالیت‌های مختلف فیزیکی و… از جمله مزایا دیگر این رژیم برای لاغری است. 

رژیم 5.2 فستینگ را از اینجا بخوانید

راه‌های کاربردی برای شروع رژیم ۱۶/۸ فستینگ

شروع رژیم ۱۶.۸ فستینگ شاید برای بسیاری از افراد سخت باشد و همواره به دلیل ناتوانی در اجرای آن، شروع را به تأخیر بیندازند. در حال حاضر راه‌های مختلفی وجود دارند که این دسته از افراد با اطلاع از آنها، هرچه سریع‌تر دوره رژیم ۱۶.۸ را شروع می‌کنند. 

یکی از مهم‌ترین راه‌های کاربردی، اطلاع از بایدها و نبایدهای رژیم و انتخاب بهترین زمان ممکن برای آن است. هرچه اطلاعات افراد از انجام رژیم بیشتر باشد و زمان بهتری را برای گرفتن کالری انتخاب کنند، انجام رژیم ساده‌تر شده و در نهایت سریع‌تر آن را شروع خواهند کرد. 

یکی دیگر از راه‌های بسیار عالی که آغاز رژیم را سریع‌تر می‌کند، مراجعه به پزشک متخصص تغذیه است. معمولاً پزشکان بر اساس شرایط مراجعه‌کنندگان، رژیم را برای آنها تنظیم کرده و با ارائه اطلاعات، مزایا و تأثیرات بسیار عالی آن، فرایند شروع رژیم ۱۶.۸ فستینگ سریع‌تر می‌کند. 

نمونه رژیم فستینگ 16 8

رژیم غذایی 16.8 فستینگ
رژیم غذایی 16.8 فستینگ

بعضی از نمونه‌های غذایی مناسب برای رژیم فستینگ 16 8 عبارتند از:

– صبحانه: تخم مرغ سرخ شده، پنیر پرسود، نان کامل‌گندم، سبزیجات تازه
– میان وعده: میوه، مغزهای خشک، یوگورت یا کوهی
– ناهار: سالاد سبزیجات با مرغ یا ماهی سرخ شده، سوپ سبزیجات، ساندویچ تن ماهی، سالاد تن ماهی، سالاد مرغ سرخ شده
– میان وعده: میوه، مغزهای خشک، یوگورت یا کوهی
– شام: گوشت سرخ شده یا ماهی، سبزیجات تازه، سالاد، کینوآ یا برنج قهوه‌ای، سالاد مرغ سرخ شده

یادآوری می‌شود که همواره پیش از شروع هر رژیم غذایی، بهتر است با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید. همچنین، در صورت بروز هرگونه علائم نامطلوب مانند سرگیجه، تهوع و خستگی، بهتر است این رژیم را ترک کرده و با پزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب برای خود صحبت کنید.

داشتن راهنمای جامع  رژیم ۱۶.۸ فستینگ باعث می‌شود که افراد اطلاعات کاملی درباره این رژیم داشته باشند و بر اساس شرایط خود انجام آن را برنامه‌ریزی کنند. در راهنمای جامع رژیم ۱۶.۸، افراد باید اطلاعات کاملی درباره موارد زیر به دست بیاورند. 

 • نحوه انجام رژیم ۱۶.۸
 • بهترین زمان برای اجرای رژیم
 • بهترین مواد غذایی برای رساندن کالری به بدن
 • فواید و مزایای اجرای رژیم
 • معایب و عوارض رژیم
 •  ممنوعیت رژیم برای افراد خاص

ذکر تمامی این مسائل در راهنمای جامع رژیم ۱۶.۸ فستینگ بسیار واجب و ضروری است. معمولاً کارشناسان خبره که در این زمینه تجربه زیادی دارند، تمام این مسائل را با جزئیات کامل در اختیار افراد مراجعه‌کننده قرار می‌دهند. 

چرا رژیم ۱۶.۸ فستینگ برای بهبود سلامتی ارزش پیگیری دارد

رژیم-16.8-فستینگ-چگونه-است؟
رژیم-16.8-فستینگ-چگونه-است؟

بسیاری از افراد که تاکنون با رژیم فستینگ و الگوهای مختلف آن آشنایی ندارند، با این سؤال مواجه می‌شوند که چرا رژیم ۱۶/۸ فستینگ برای بهبود سلامتی ارزش پیگیری دارد؟ در جواب این افراد باید گفت که تحقیقات انجام شده روی رژیم فستینگ و نتایج به‌دست‌آمده از تأثیرات آن بر بدن افراد، باعث شده که از آن به‌عنوان یک رژیم کاملاً علمی و تأثیرگذار یاد شود. 

سرعت کاهش وزن در این رژیم دوبرابر سایر روش‌های معمولی است و اگر به‌صورت اصولی انجام شود، احتمال بازگشت نخواهد داشت. رژیم ۱۶.۸ علاوه بر کاهش وزن، در کنترل و درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر بوده و هزینه‌های به نسبت رژیم‌های دیگر بسیار کمتر است. تمام این موارد در کنار هم باعث شده که رژیم ۱۶.۸ فستینگ برای بهبود سلامتی ارزش بالایی داشته باشد. رژیم های دیگری مانند فستینگ گیاهی به کاهش وزن و سلامت بدن کمک می کنند.

رژیم ۱۶:۸ فستینگ و بهبود وضعیت پوست و مو

بهبود وضعیت پوست و مو بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد، اما بدون شک داشتن یک رژیم غذایی سالم و استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین e،و انواع ویتامین های A, b c D، مواد معدنی و… تأثیر چشمگیری در سلامت پوست و تقویت موهای بدن دارد. 

ازآنجایی‌که رژیم ۱۶.۸ فستینگ یکی از بهترین رژیم‌ها برای دریافت انواع ویتامین، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مقوی و مورد نیاز بدن است، پس می‌توان گفت که اجرای درست آن، تأثیر بسیار مثبتی روی بهبود وضعیت پوست و موی افراد می‌گذارد. 

مزایای رژیم ۱۶/۸ فستینگ برای کاهش التهابات بدن

التهابات موجود در بدن، مشکلات مختلفی را برای افراد به همراه خواهد داشت. به همین دلیل افراد باید برای درمان آنها چاره‌ای بیندیشند. یکی از راه‌های درمانی که معمولاً پزشکان برای التهابات موجود در بدن تجویز می‌کنند، رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد مغذی بسیار عالی است. 

ازآنجایی‌که رژیم ۱۶.۸ فستینگ یکی از بهترین سالم‌ترین رژیم‌های ممکن است و افراد در این دوره انواع مواد مقوی را مصرف می‌کنند، قطع به‌یقین می‌توان گفت که بعد از مدتی میزان التهابات بدن به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کنند. 

رژیم 16/8 فستینگ برای کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت

مصرف غذا در طول روز باعث می‌شود که سطح انسولین به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند که این امر برای بیمارانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، یک خطر جدی است. به همین دلیل است که این افراد باید هنگام غذا داروی مخصوص دیابت مصرف کنند. 

رژیم ۱۶.۸ روی میزان انسولین تأثیر مثبتی دارد. هنگامی که افراد در طول ۱۶ ساعت، کالری خاصی به بدن خود نرسانند، میزان انسولین کم شده و در نهایت قند خون افراد دیابتی هم کنترل می‌شود. 

طبق آخرین تحقیقات انجام شده،  رژیم ۱۶.۸ فستینگ میزان انسولین را تا 31 درصد هم پایین آورده که این امر کاهش 3 الی 6 درصدی قند خون را به همراه خواهد داشت. 

تأثیرات رژیم ۱۶/۸ فستینگ در عملکرد شناختی و ذهنی

اضافه‌وزن و چاقی تأثیرات مخربی بر عملکرد شناختی و ذهن افراد می‌گذارد. در بسیاری از مواقع این افراد با کاهش اعتمادبه‌نفس و مشکلات روحی مواجه شده و استرسی ناشی از این اتفاقات، از لحاظ ذهنی و شناختی آنها را با مشکل مواجه می‌کند. 

یکی از مهم‌ترین تأثیرات رژیم ۱۶.۸ فستینگ این است که سریعاً میزان وزن آنها را پایین آورده و عملیات سوخت‌وساز چربی را در تمام بدن گسترش می‌دهد. بعد از مدت کوتاهی، روحیه و اعتمادبه‌نفس افراد بازگشته و به دلیل داشتن یک رژیم سالم، ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن هم رشد چشمگیری پیدا می‌کنند. تمامی این موارد در کنار هم باعث بالارفتن عملکرد شناختی و ذهنی افراد می‌شود. 

چرا رژیم 16/8 فستینگ بهترین گزینه برای شروع آغاز سال است؟

معمولاً افرادی که قصد کاهش وزن خود را دارند، همواره رژیم‌های مختلفی را امتحان کرده و توانایی انجام آنها را نداشته‌اند. اما داستان رژیم فستینگ کاملاً فرق می‌کند. این رژیم بسیار ساده است و هزینه زیادی روی دست افراد نمی‌گذارد. مشاهده تأثیرات آن در زمان کمی، باعث شده که محبوبیت آن بیشتر شده و از آن به‌عنوان بهترین گزینه برای شروع آغاز سال یاد کنند. 

رژیم ۱۶/۸ فستینگ و تأثیر آن در بهبود وضعیت صحیح و سلامتی قلبی

افزایش وزن و چربی‌های اضافی بدن، موجب مبتلا شدن افراد به بیماری‌های مختلفی مانند فشار خون، کلسترول و… می‌شود. این بیماری‌ها در صورت پیشرفت، به طور مستقیم عملکرد قلب را تحت‌تأثیر قرار داده و مشکلات بسیار زیادی را برای آن به وجود می‌آورند. 

همان‌طور که گفتیم، رژیم بسیار عالی ۱۶.۸ فستینگ، به دلیل ویژگی‌ها و تأثیرات بسیار خوبی که بر بدن دارد، باعث کنترل و درمان فشار و کلسترول خون می‌شود. هنگامی که میزان چربی‌های اضافی در بدن کاهش پیدا کند و این بیماری‌ها کنترل شوند، قطعاً میزان سلامت و بهبودی قلب افزایش پیدا می‌کند. 

مزایای روزانهٔ رژیم ۱۶:۸ فستینگ برای بهبود سطح هورمونی بدن

رژیم روزانه ۱۶.۸ فستینگ، تأثیرات خاصی روی هورمون‌های بدن می‌گذارد. به همین دلیل است که تغییرات وزن افراد و افزایش متابولیسم بدن به نسبت سایر رژیم‌ها سریع‌تر رخ می‌دهد. با کاهش سطح انسولین بدن در زمان اجرای رژیم، هورمون رشد افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. 

نوراپی‌نفرین (نورآدرنالین) از دیگر هورمون‌هایی است که بر اثر رژیم ۱۶.۸ دچار تغییرات می‌شود. سیستم عصبی افراد این هورمون را به سمت سلول‌های چربی فرستاده و آنها را به اسیدهای چرب آزاد تجزیه می‌کنند. در نهایت این اسیدهای چرب آزاد، می‌توانند برای تولید انرژی مصرف شوند. 

کاهش انسولین و تأثیر آن بر تسهیل چربی‌سوزی، تغییرات متابولیکی دیگری است که در اثر اجرای رژیم ۱۶.۸ ایجاد می‌شود. این کاهش انسولین، علاوه بر کنترل قند خون، روند چربی‌سوزی را بیشتر از پیش کرده و افراد را زودتر به هدف خود می‌رساند. 

نکاتی برای رعایت رژیم ۱۶/۸ فستینگ در روزهای رمضان

همان‌طور که گفتیم، برای اینکه افراد بتوانند راحت‌تر رژیم را انجام دهند، بهتر است که ۸ ساعت را در تایم روز قرار دهند. اما اگر اجرای رژیم با ماه رمضان هم‌زمان شد، باید به نکات خاصی توجه داشته باشند. 

مهم‌ترین تفاوت روزه‌داری متناوب با روزه ماه رمضان این است که در روزه‌داری متناوب برای کاهش وزن، اجازه خوردن هرگونه مواد غذایی به‌دلخواه وجود ندارد. افراد باید بر اساس دستوراتی که پزشک به آنها ارائه کرده است، مواد موردنیاز خود را مصرف کنند. 

در ماه رمضان حتماً باید نسبت ۱۶ به ۸ اجرا شود. پس اگر زمان روزه ماه رمضان با رژیم ۱۶.۸ متفاوت است، باید از بین رژیم و روزه‌داری ماه رمضان یکی را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که رعایت رژیم در ماه رمضان مقداری سخت است، چون در طول روز اجازه نوشیدن آب یا موادی که کالری ندارند، به افراد داده نمی‌شود. 

پس کسانی که قصد اجرای رژیم ۱۶:۸ فستینگ در ماه رمضان را دارند، باید بدانند که انجام این کار بسیار سخت است و آنها را از برنامه اصلی دور می‌کند. 

شاید جالب باشد بدانید رژیم 7 روزه کتوژنیک نیز شباهت زیادی به رژیم های فستینگ دارد.

سخن نهایی

رژیم فستینگ 16 8   یکی از بهترین و محبوب‌ترین رژیم‌های کاهش وزن است که امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجرای این رژیم به‌گونه‌ای است که افراد باید ۱۶ ساعت هیچ‌گونه کالری به بدن خود نرسانند و در ۸ ساعت بعدی طبق برنامه تعیین شده مواد مورد نیاز را مصرف کنند. 

در این مقاله به طور جامع و مفصل رژیم روزانه ۱۶/۸ فستینگ را مورد بررسی قرار دادیم تا با اطلاعات جامع‌تری اجرای آن را آغاز کنید. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان سؤال خاصی درباره رژیم 16 8 فستینگ دارید، از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.  

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا