مجله آرایشی و زیبایی

تشخیص رنگ پوست و تناژ های مختلف

شاید تاکنون به این مسئله توجه کرده‌اید که بعضی از رنگ ‌ها به بعضی از افراد بیشتر از دیگران می‌آید. بعضی از رنگ‌های لوازم آرایشی با بعضی از پوست‌ها هماهنگ تر است. اگر به این مسئله توجه کنید متوجه می‌شوید که  دلیل این امر به خاطر رنگ پوست افراد می‌باشد. با تشخیص رنگ پوست می‌توانید لوازم آرایش و لباس مناسب خودتان را پیدا کرده و در نتیجه زیباتر جلوه کنید. به طور کلی تشخیص رنگ پوست با نور و به کمک طلا یا نقره و همچنین رگ دست و… مشخص می شود.

معمولاً اصلی‌ترین عامل تعیین رنگ پوست ملانین می‌باشد که تعیین کننده رنگ چشم و مو نیز است. رنگ پوست افراد به وسیله مقدار ملانینی که در پوست وجود دارد و پوششی که این ملانین بر روی پوست ایجاد می‌کند تعیین می‌گردد. در واقع ملانین یک رنگدانه پیچیده می‌باشد که توسط سلول‌های پوستی تولید می‌شود.

هنگامی که پوست در معرض پرتو فرابنفش قرار می‌گیرد بدن در یک واکنش طبیعی باعث تولید فراوان ملانوسیت می‌شود. بنابراین تعداد زیادی ملانین برای جذب اشعه فرابنفش و محافظت از پوست تولید میگردد.

تشخیص رنگ پوست با چند روش

روش های تشخیص رنگ پوست
روش های تشخیص رنگ پوست

عوامل خارجی زیادی بر روی رنگ پوست تاثیرگذار می‌باشد. یکی از این عوامل پرتو فرابنفش می‌باشد که باعث بوجود آمدن رنگدانه‌های فوری می‌شود و رنگ پوست طی مدت چند روز تغییر می‌کند. انواع رنگ پوست به سه دسته روشن، سفید و برنزه تقسیم می‌شود که تناژ آن به سه دسته گرم ،سرد و خنثی تقسیم می‌گردد. برای تشخیص رنگ پوست انسان باید به قسمت‌هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار نگرفته است توجه شود. این قسمت‌ها شامل شکم،  داخل بازو، ران و کمر می‌باشد.

چگونگی تشخیص رنگ پوست با چند روش انجام می‌گیرد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

1. تشخیص رنگ پوست با نور

برای تشخیص نوع رنگ پوست به صورت خود در نور طبیعی دقت کنید. یک آینه را در زیر آفتاب بگیرید و خود را در آن مشاهده کنید. رنگ طبیعی و واقعی پوست شما  مشخص می‌گردد. چانه و فک شما نواحی هستند که کمتر در معرض آفتاب و عوامل خارجی دیگر قرار می‌گیرد و در نتیجه رنگ طبیعی پوست شما را نشان می‌دهند.

2. شناخت رنگ پوست با طلا یا نقره

برای تشخیص رنگ پوست می‌توانید از تست طلا یا نقره استفاده کنید. اگر نقره نسبت به طلا  بیشتر به رنگ پوست شما می‌آید شما دارای پوستی با رنگ روشن و زیبا می‌باشید و اگر طلا بیشتر به رنگ پوست شما بیاید پوست شما گرم است.

3. استفاده از رگ برای تشخیص تناژ پوست

در این روش که تشخیص رنگ پوست با رگ می‌باشد اگر رگ‌های شما آبی یا بنفش رنگ باشد رنگ پوست شما سرد است و اگر رگ‌های شما آبی مایل به سبز باشد رنگ پوست شما گرم می‌باشد. اگر قادر به تشخیص رنگ آبی و سبز رگ‌های خود نیستید پوست شما به رنگ خنثی می‌باشد. افرادی که چهره زیتونی دارند در این دسته قرار می‌گیرند.

تشخیص رنگ پوست با رگ
تشخیص رنگ پوست با رگ

4. تشخیص تناژ پوست با آفتاب

نحوه تشخیص رنگ پوست در این روش به گونه‌ای است که اگر پوست شما در معرض آفتاب سوختگی و تغییر رنگ دهد پس دارای پوستی روشن و سفید هستید. اگر پوست شما در مقابل آفتاب و برنزه شدن مقاومت نشان می‌دهد و یا دیر تغییر رنگ در آن ایجاد می‌شود شما رنگ پوست تیره و برنزه دارید.

5. تشخیص رنگ پوست با کاغذ

در این روش از یک کاغذ سفید استفاده کنید. روش تشخیص رنگ پوست توسط کاغذ سفید به این صورت است که هنگامی که این کاغذ را در کنار پوست صورت خود قرار می‌دهید اگر رنگ پوست شما گرایش به رنگ زرد داشت  توناژ پوست شما گرم است. اگر رنگ پوست شما سرخ و صورتی شد یعنی تناژ پوستتان سرد می‌باشد و در صورتی که در کنار کاغذ سفید رنگ پوست شما به رنگ خاکستری و طوسی نزدیک شد تناژ پوست شما خنثی و گرم می‌باشد.

آشنایی با انواع تناژ پوست

تناژ پوست با رنگ پوست فرق می‌کند. تناژ پوست به سه دسته گرم، سرد و خنثی تقسیم می‌گردد. که رنگ‌های زرد و نارنجی در دسته گرم و آبی و بنفش در دسته تناژ سرد قرار می‌گیرد. یک راه رایج برای تشخیص تناژ توجه به رگ های کف دست و مچ می باشد. سبز بودن رگ ها نشان دهنده تناژ گرم و آبی بودن رگ ها نشان دهنده تناژ سرد است.

رنگ پوست سفید

در روش تشخیص از رنگ پوست، رنگ پوست سفید نشان دهنده این است که ملانین آن کم می‌باشد . در نتیجه این پوست ممکن است دچار مشکلاتی مثل سرخی، کک و مک و سوزش شود‌. افرادی که پوست سفیدی دارند چشم‌ها و موهایشان روشن می‌باشد. معمولا این افراد در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند. این رنگ پوست در برابر آفتاب سریع دچار آفتاب سوختگی می‌گردد. استفاده از کرم ضد آفتاب  spf دار  برای این افراد ضروری است.

رنگ پوست گندمی

به دو دسته گندمی روشن و تیره تقسیم می‌شود. رنگ پوست گندمی روشن جزو پوست متوسط به حساب می‌آید. افرادی که دارای پوست گندمی می‌باشند زمانی  که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند به جای سوختن برنزه می شوند. موها در این افراد مشکی و تیره هستند. پوست گندمی و سبزه به پوست روشن و تیره نزدیک می‌باشد. این رنگ را می‌توان بین رنگ سیاه و روشن در نظر گرفت.

رنگ آبی زیر چشم  افراد نشان می‌دهد که پوستشان سفید می‌باشد رنگدانه‌های این پوست کم می‌باشد و نشان دهنده سفید و شیری‌ بودن پوست این افراد است. استفاده از کرم ضد آفتاب برای این نوع پوست هم ضروری می‌باشد. رنگ مو مناسب پوست گندمی برای افرادی که چشم قهوه ای دارند را در مقاله ما بخوانید.

شناخت انواع تناژ پوست
شناخت انواع تناژ پوست

پوست گندمی تیره

به ندرت در برابر آفتاب دچار سوختگی می‌گردد. این افراد به راحتی در مقابل نور آفتاب برنزه می‌شوند و استفاده از کرم ضد آفتاب برای این افراد نیز ضروری می‌باشد.

رنگ پوست سبزه

این نوع رنگ پوست نه تنها در مقابل آفتاب می‌سوزد بلکه بیشتر تیره می‌شود. افرادی که پوست‌های سبزه دارند احتمال آسیب پوستی در آن‌ها زیاد می‌باشد. بنابراین برای مراقبت از پوست باید عطرهای تند و شیمیایی را کنار بگذارند. رنگ پوست این افراد شبیه رنگ زیتون است و موهای تیره‌ای دارند پوست آنها ترکیبی از سه رنگ زرد، سبز و کمی قهوه‌ای می‌باشد. نوع تیره این رنگ پوست در مقابل آفتاب به راحتی می‌تواند برنزه شود اما استفاده از کرم ضد آفتاب در این نوع رنگ پوست هم توصیه می‌شود.

رنگ پوست تیره

افرادی که دارای پوست تیره می‌باشند نشان دهنده این است که ملانین در آنها زیاد ترشح می‌شود و در برابر سوختگی ناشی از آفتاب مقاومت بالایی دارند. برای این پوست معمولاً از محصولات بدون الکل و sls استفاده . این نوع پوست بیشتر در کشورهای آفریقایی  وجود دارد  و افرادی که دارای این نوع پوست هستند نمی‌توانند خود را برنزه کنند.

تشخیص رنگ پوست چه مزیتی دارد؟

حتماً افرادی را دیده‌اید که رنگ موهایی را انتخاب کردند که هرگز با چهره آنها هماهنگ نمی‌باشد ونه تنها چهره را زیباتر نمی‌کند بلکه از زیبایی آنها کم می‌کند. تشخیص رنگ پوست باعث می‌شود تا شما بتوانید به راحتی هنگام رنگ کردن موهای خود رنگ متناسب با چهره خود را انتخاب کرده و چهره زیباتری پیدا کنید. همچنین با دانستن نوع رنگ پوست می‌توانید کرم پودر متناسب با رنگ پوست خود را انتخاب کرده و در کنار آن از رنگ‌های رژ لبی که متناسب با پوست شما می‌باشد استفاده کنید.

مثلاً افرادی که رنگ پوست خیلی روشنی دارند نباید از آرایش خیلی تند استفاده کنند. مثلاً رنگ رژ لب آنها نباید قرمز باشد بلکه می‌توانند از رنگ‌های صورتی و ملایم استفاده کنند. همچنین می‌توانید در انتخاب نوع پوشش و لباس خود نیز رنگ‌هایی را که با رنگ پوست شما هماهنگ و نزدیک هستند انتخاب کنید.

سخن پایانی

رنگ پوستی که در بدن شما وجود دارد در واقع جنبه ژنتیکی دارد و تا حد زیادی از پدر و مادر شما به ارث رسیده است. افرادی که در مناطق آفتابی و گرم زندگی می‌کنند به صورت ژنتیکی از زمان تولد میزان ملاتونین پوستشان زیاد می‌باشد و در نتیجه پوست تیره‌ای دارند. پوست به سه دسته سفید، گندمی و سبزه تقسیم می‌شود. تناژ پوست هم به سه دسته سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌گردد.

برای تشخیص رنگ پوست روش‌های مختلفی وجود دارد که در بالا در مورد آن توضیح داده شده است. برای اینکه بتوانید یک رنگ موی زیبا که متناسب با چهره و رنگ پوست شما باشد انتخاب کنید و همچنین بتوانید تشخیص دهید که  کدام لباس‌ها چهره شما را زیباتر می‌کند تشخیص رنگ پوست بسیار مهم می‌باشد.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا