مراقبت از پوستوبلاگ

فواید و خواص قرص امگا ۳ برای پوست و مو و بدن چیست ؟

خواص قرص امگا3 برای پوست و مو

در میان مواد مغذی مختلف، فواید امگا 3 بسیار مورد توجه است. امگا 3 در غذاهایی مانند گردو، غذاهای دریایی، ماهی‌های چرب و برخی از دانه‌ها و روغن های گیاهی به وفور یافت می‌شود. چربی امگا 3 را می توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد:

  • آلفا-لینولنیک اسیدها (ALA)
  • ایکوزاپنتانوئیک اسیدها (EPA)
  • اسید دوکوزاهگزانوئیک ها (DHA)

نقش و فواید امگا 3 برای بدن

چربی‌های امگا 3 به‌خاطر فواید بسیار تاثیر گذاری که برای سلامتی دارند، بسیار مورد توجه هستند. امگا3 می تواند در مبارزه با افسردگی، کاهش التهاب و کاهش نشانه های بیماری‌های قلبی موثر واقع شود. با این حال این چربی ها یک مزیت دیگر هم دارند که معمولا کمتر به آن پرداخته می شود: مفید بودن این اسید آلی برای تقویت مو و مراقبت از پوست است. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص مزیت امگا 3 برای پوست و موها صحبت کنیم.

 محافظت از پوست و موی شما در برابر آسیب‌های ناشی از نور شدید آفتاب

امگا 3 می تواند از شما در برابر اشعه مضر فرابنفش نوع A (UVA) و نوع B (UVB) محافظت کند. مطالعات نشان داده اند که ترکیب DHA و EPA (دو چربی امگا 3 با زنجیره بلند) می توانند حساسیت پوست به اشعه فرا بنفش را کاهش دهند. یک منبع معتبر نیز نتایج تحقیقی را منتشر کرده است که در آن شرکت کنندگان به مدت سه ماه، چهار گرم از EPA را مصرف کرده اند. نتایج نشان می‌دهد که مقاومت این افراد در برابر آفتاب سوختگی تا 136 درصد افزایش یافته است.

 محافظت از پوست و موی شما در برابر آسیب های ناشی از نور شدید آفتاب

در مطالعه دیگری، افراد شرکت کننده پس از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه UVB، مقداری روغن ساردین که غنی از EPA و DHA است را روی پوست خود مصرف کردند. در مقایسه با گروه کنترل، قرمزی و حساسیت های پوستی در این گروه تا 25 درصد کاهش یافته بود. البته شایان ذکر است که تاثیر مشابه در سایر انواع روغن امگا 3 مشاهده نشد.

برخی از اختلالات پوستی در اثر حساسیت به نور و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه فرا بنفش به وجود می آیند (مانند بثورات پوستی یا تاول های پر از مایع). شواهدی وجود دارد دال بر اینکه روغن امگا 3 می تواند شدت علایم ناشی از این حساسیت های پوستی را کاهش دهد. با این حال نتایج دانشمندان در این خصوص هنوز تکمیل نشده است و تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است.

 کاهش آکنه

رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی روغن امگا 3 باشد، می تواند از بروز آکنه جلوگیری کرده و یا شدت آن را کاهش دهد. تحقیقات ثابت کرده اند که امگا3 می تواند سبب کاهش آکنه و التهاب شود. این در حالی است که آکنه ناشی از التهاب می باشد. به همین دلیل است که پزشکان معتقد هستند امگا 3 می تواند به صورت غیر مستقیم با آکنه مقابله کند.

 کاهش آکنه

نتایج چند مطالعه دیگر درباره فواید امگا 3 نیز نشان می دهد که مصرف مکمل omega3 به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد مغذی، می تواند به کاهش چشمگیر ضایعات آکنه کمک شایان توجهی کند. همچنین به نظر می رسد مکمل های حاوی امگا 3، می توانند عوارض جانبی ناشی از ایزوترتینوئین راه کاهش دهند.

از این دارو معمولا برای درمان آکنه های شدید یا مزمن استفاده می شود. با این حال، باید توجه داشت که مطالعات کمی اثرات ناشی از مصرف امگا 3 (به صورت خالص) را بررسی کرده اند و نتایج آن ها در افراد مختلف، بسیار متفاوت بوده است. این در حالی است که اکثر تحقیقات بر روی اثر مصرف این ماده غذایی در ترکیب با سایر مواد مغذی، معطوف بوده اند. مطالعات و بررسی های بیشتری برای نتیجه گیری نهایی مورد نیاز است.

محافظت از پوست در برابر خشکی، قرمزی یا خارش

امگا 3 می تواند پوست را مرطوب نگه داشته و از قرمزی پوست، خشکی یا خارش ناشی از اختلالات پوستی مانند درماتیت آتوپیک و پسوریازیس جلوگیری کند. این بدان سبب است که امگا3 می تواند عملکرد لایه محافظ پوست را بهبود ببخشد و با ایجاد عایقی از رطوبت، از پوست در برابر عوامل تحریک کننده محافظت کند. یک مطالعه محدود بر روی زنانی که روزانه چیزی در حدود نصف قاشق چای خوری (2.5 میلی لیتر) روغن بذر کتان مصرف می کردند، انجام شد.

محافظت از پوست در برابر خشکی، قرمزی یا خارش

در نظر داشته باشید که روغن بذر کتان غنی از امگا 3 است. پس از 12 هفته، 39 درصد از این افراد افزایش رطوبت را در پوست خود تجربه کردند. در مقایسه، پوست افرادی که در مدت زمان مشابه، روغن بذر کتان مصرف نکردند، خشک تر و حساس تر بود. مصرف مقدار زیاد روغن امگا 3 همچنین خطر درماتیت اتوپیک در نوزادان را کاهش می دهد. علایم پسوریازیس در بزرگسالان نیز با مصرف این روغن بهبود پیدا می کند. البته این نتایج باید توسط مطالعات بیشتری تایید شود.

دوزهای مختلف مصرف این ماده و همچنین شیوه مطالعه اثر این روغن بر روی افراد در تحقیقات مختلف، متفاوت است. به همین دلیل است که تحقیقات انجام شده در این حوزه، در مواردی ممکن است نتایج متناقضی با یکدیگر داشته باشند. بدیهی است که در چنین شرایطی، برای دستیابی به نتایج دقیق تر، تحقیقات بیشتری نیز مورد نیاز است.

 سایر مزایای بالقوه این ماده مغذی برای پوست و مو

امگا 3 فواید بیشتری نیز برای پوست و مراقبت از مو دارد که در این بخش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • امگا 3 می تواند فرایند بهبود زخم را تسریع کند. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که تزریق وریدی امگا 3 و یا استفاده موضعی از این روغن می تواند فرایند بهبود زخم را تسریع کند. البته این نتایج هنوز بر روی نمونه انسانی مورد بررسی قرار نگرفته است.
  • امگا 3 می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد. رژیم های غذایی غنی از امگا 3 قادر هستند از رشد تومور در حیوانات جلوگیری کنند. این اثر هنوز در انسان ها بررسی و تایید نشده است.
  • امگا 3 می تواند رشد مو را تقویت کرده و ریزش مو را کاهش دهد. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهند که امگا 3 می تواند در تقویت رشد مو ها نقش مهمی را ایفا کند. مطالعات بیشتری در مورد اثرات امگا 3 بر فرایند رشد و یا ریزش مو در انسان ها مورد نیاز است.

باید به این نکته اشاره کنیم که تنها تعداد کمی از مطالعات توانسته اند فواید یاد شده روغن امگا 3 را در انسان بررسی کنند. همچنین اکثر مطالعات انجام شده، اغلب اثر ترکیبی چندین مکمل را به صورت همزمان بررسی کرده اند، چرا که جدا کردن امگا3 از سایر مکمل ها و بررسی اثرات مثبت آن به تنهایی دشوار است. از این رو، نتایج فوق باید توسط مطالعات دقیق تر و بیشتری، به صورت جداگانه تایید شود.

 سایر مزایای بالقوه این ماده مغذی برای پوست و مو

 کلام آخر

امگا 3 (omega 3) مجموعه چربی های سالمی هستند که در ماهی، غذاهای دریایی و غذاهای گیاهی مانند گردو، دانه کتان، دانه شاهدانه و دانه چیا یافت می شوند. این چربی ها علاوه بر فواید مثبت بی شمار خود برای سلامتی بدن، ممکن است برای مو و پوست نیز مفید باشند.

اگرچه تحقیقات محدود است، اما نتایج موجود نشان می دهند که روغن امگا 3 می تواند مقاومت پوست را در برابر آفتاب سوختگی افزایش دهد، اثرات آکنه را کاهش داده و از خشکی، قرمزی و خارش پوست نیز جلوگیری می کند؛ این دسته از چربی‌های سالم یک افزودنی ساده و ارزشمند به رژیم غذایی شما هستند، چرا که آن ها نه تنها برای مو و پوست، بلکه برای سلامت کل بدن بسیار مفید می‌باشند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.8/5 - (29 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا