مجله جراحی زیبایی

عمل هم‌ زمان بینی و پلک

آیا میتوانیم بینی و پلک را به طور همزمان عمل کنیم؟

عمل هم‌ زمان بینی و پلک، همانطور که مشخص است به صورت همزمان انجام می شود. این دو جراحی به این دلیل در یک زمان اجرا می شوند که علاوه بر صرفه جویی در هزینه، افرادی که محدودیت دارویی دارند نیز بتوانند سریع تر به زیبایی مورد نظر خود دست پیدا کنند. افرادی وجود دارند که نباید داروی بیهوشی زیادی به بدن آنها تزریق شود؛ به همین دلیل این عمل جراحی مناسب آنهاست.

پیشرفت علم پزشکی در حوزه جراحی زیبایی تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه هم‌زمان با جراحی بینی، یک‌سری عمل دیگر مانند جراحی پلک را هم انجام می‌دهند. شاید برایتان سؤال باشد که چرا دو عمل زیبایی را به‌صورت هم‌ زمان انجام می‌دهند یا با این سؤال مواجه شوید که آیا عمل هم‌ زمان بینی و پلک خطراتی به همراه دارد؟ 

عمل جراحی همزمان بینی و پلک

جراحی همزمان بینی و پلک یکی از روش‌هایی است که برای اصلاح شکل بینی و پلک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، جراحی بینی (رینوپلاستی) و جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به صورت همزمان انجام می‌شود.

روش‌های انجام جراحی بینی

در جراحی بینی، دو روش اصلی برای انجام این عمل وجود دارد: روش باز و روش بسته. در روش باز، بینی با بریدگی بینی باز می‌شود و در روش بسته، بینی از داخل بینی با برش‌های کوچک اصلاح می‌شود. در هر دو روش، بسته به نیاز، بافت‌های بینی به شکل و شمایل دلخواه اصلاح می‌شوند. ویدیو زیر روش انجام این عمل را نشان می دهد.

 روش‌های انجام جراحی پلک

در جراحی پلک، دو روش اصلی برای انجام این عمل وجود دارد: جراحی پلک بالا و جراحی پلک پایین. در جراحی پلک بالا، پوست بالای چشم اصلاح می‌شود و در جراحی پلک پایین، پوست پایین چشم اصلاح می‌شود. در هر دو روش، پوست اضافی پلک برش داده می‌شود و بافت‌های زیرین اصلاح می‌شوند.در ویدیوی زیر روش انجام این عمل را مشاهده می کنید.

انجام عمل‌های زیبایی نیازمند استفاده از داروی بی‌هوشی است. همان‌طور که می‌دانید؛ تجربه این دارو برای چندمرتبه در طول سال، عوارض خطرناکی را برای افراد به همراه دارد. به همین دلیل جامعه پزشکی انجام چندین عمل زیبایی در طول سال را توصیه نمی‌کند. 

از طرفی دیگر بسیاری از افراد قصد انجام چند عمل زیبایی را دارند. با پیشرفت علم پزشکی و انجام چند عمل زیبایی هم‌زمان، این مشکل هم برطرف شد. امروزه در کنار عمل بینی که در طی آن بیمار برای مدت زیادی بی‌هوش است؛ عمل‌های زیبایی دیگری مانند عمل پلک یا همان بلفاروپلاستی را هم انجام می‌دهند. 

معمولاً افراد قبل از تصمیم‌گیری برای عمل هم‌زمان پلک و بینی، توجه خاصی به تجربیات و نتایج به‌دست‌آمده دارند. این افراد باید بدانند که رسیدن به نتایج دلخواه، بستگی به عوامل مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها مراجعه به پزشک متخصص و حرفه‌ای است. امروزه پزشکان بسیار حرفه‌ای و مجربی در این زمینه کار می‌کنند که تجربیات بیماران آنها اغلب مثبت بوده و معمولاً تمام آنها را به نتایج دلخواه رسانده‌اند. 

مزیت‌های انجام جراحی همزمان

انجام همزمان این عمل باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. همچنین، پس از جراحی، زمان بازگشت به حالت طبیعی نیز کوتاه‌تر است.

آیا انجام جراحی همزمان می‌تواند عوارضی داشته باشد؟

انجام جراحی همزمان بینی و پلک در برخی موارد می‌تواند به عوارضی، مانند عفونت، خونریزی، بی‌حسی و… منجر شود. به همین دلیل، همیشه باید از یک پزشک متخصص معتبر و با تجربه برای انجام این جراحی استفاده کنید. همچنین، باید به مراقبت‌های پس از جراحی توجه کنید تا احتمال بروز عوارض کاهش یابد.

جراحی‌هایی که می‌توان همزمان با جراحی بینی انجام داد

علاوه بر جراحی پلک، در برخی موارد می‌توان دیگر جراحی‌های زیبایی را همزمان با جراحی بینی انجام داد. به‌عنوان مثال، جراحی لیفت صورت و جراحی گوش نیز می‌توانند همزمان با جراحی بینی انجام شوند.

عمل جراحی پلک
عمل جراحی پلک

آیا هزینه جراحی‌های همزمان بالاست؟

بسته به نوع و تعداد جراحی‌هایی که همزمان انجام می‌شوند، هزینه جراحی ممکن است بالا برود. با این حال، همزمان انجام دادن چندین جراحی می‌تواند صرفه‌جویی در زمان و هزینه باشد. قبل از اقدام به جراحی، باید با پزشک خود درباره هزینه‌ها و نحوه پرداخت صحبت کنید.

نکات مهم پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی، باید به مراقبت‌های خاصی توجه کنید. به‌عنوان مثال، باید از انجام ورزش‌های سنگین و برخی فعالیت‌های دیگر به مدت چند هفته پس از جراحی خودداری کنید. همچنین، احتمال بروز عوارضی مانند خونریزی، عفونت و بی‌حسی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

انواع روش‌های جراحی بینی در ایران

در ایران، دو روش اصلی برای انجام جراحی بینی وجود دارد: روش بسته و روش باز. هر دو روش با مزیت‌ها و معایب خود همراه هستند و بسته به شکل و اندازه بینی، پزشک شما باید برای شما روش مناسب را تعیین کند.

 

سؤال پرتکرار برای جراحی بینی:

برای جراحی بینی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

ترکیب جراحی پلک و بینی: ارتباطات بین مسائل زیبایی و عملکردی

مسائل زیبایی و عملکردی، همواره ارتباط نزدیکی باهم داشته‌اند. دقیقاً به‌خاطر همین ارتباط بسیار نزدیک است که بیشتر افراد انجام عمل‌های زیبایی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. امروزه بسیاری از افراد جامعه برای اینکه زودتر به هدف ایده‌آل خود برسند و تأثیر زیادی روی مسائل عملکردی خود بگذارند؛ جراحی‌های مختلف زیبایی از جمله جراحی بینی و پلک را باهم انجام می‌دهند. 

انجام جراحی هم‌زمان پلک و بینی، قطعاً تأثیر بسیار زیادی روی زیبایی صورت گذاشته و حسابی چهره افراد را زیباتر خواهد کرد. پس ترکیب این جراحی‌ها، علاوه بر افزایش زیبایی، به‌شدت روی مسائل عملکردی هم تأثیر خواهد گذاشت. 

آمادگی برای عمل هم‌ زمان پلک و بینی: بهترین روش‌ها و گزینه‌های درمانی

جراحی عمل بینی و پلک
جراحی عمل بینی و پلک

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام عمل هم‌ زمان بینی و پلک باید به آن توجه شود؛ آمادگی برای عمل جراحی و انتخاب بهترین روش‌ها و گزینه‌های درمانی است. 

در گذشته برای جراحی بینی و پلک روش‌های زیادی وجود نداشت؛ اما با گذشت زمان، تجربه و دانش پزشکان جراح بیشتر شد و روش‌های نوین و ساده‌تری برای انجام عمل‌های زیبایی ابداع کردند. در حال حاضر عمل زیبایی بینی به چند روش مختلف انجام می‌شود و در کنار آن با تکنیک‌های خاصی جراحی پلک را هم انجام می‌دهند. حال سؤال اینجاست که کدام روش بهر و مناسب‌تر است؟ 

انتخاب بهترین روش و گزینه‌های درمان بستگی به نوع بینی و شرایط بیمار دارد. تنها کسی که می‌تواند این روش را انتخاب کنند؛ پزشک متخصص است. معمولاً پزشکان جراحی که در حوزه زیبایی کار می‌کنند؛ ابتدا باید شرایط و وضعیت بیمار را بررسی کنند؛ و سپس بهترین و مناسب‌ترین روش را برای او اجرا کنند. 

ارزیابی ریسک و فواید جراحی هم‌زمان پلک و بینی

قبل از هرگونه عمل زیبایی، ابتدا بیماران باید ریسک آن را ارزیابی کرده و از عوارض احتمالی آن اطلاعات کافی کسب کنند. جراحی بینی و پلک هم مانند هرگونه عمل زیبایی دیگری، عوارض خاصی به همراه دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

  • کبودی و تورم در اطراف پلک و بینی
  • تجربه درد و ناراحتی بعد از عمل
  • سختی نفس‌کشیدن بعد از عمل 

البته لازم به ذکر است که این موارد با توصیه‌های پزشک متخصص و مهارت ایشان در هنگام جراحی، تا حد زیادی برطرف خواهد شد. از طرفی دیگر، وجود فواید بسیار عالی جراحی هم‌زمان پلک و بینی، باعث شده که افراد این عوارض و ریسک انجام عمل را قبول کنند. موارد زیر، از جمله بهترین فواید جراحی هم‌زمان پلک و بینی هستند. 

  • صرفه‌جویی در هزینه‌های بستری و خدمات بیمارستان
  • تجربه یک‌بار بی‌هوشی
  • کاهش دوره نقاهت
  • کاهش درد ناشی از جراحی به طور جداگانه
  • حفظ سلامت فرد به دلیل مصرف یک‌بار داروهای مسکن بعد از جراحی
جراحی پلک و بینی همزمان
جراحی پلک و بینی همزمان

دوره نقاهت عمل همزمان بینی و پلک

یکی دیگر از مسائلی که متقاضیان جراحی هم‌زمان پلک و بینی باید به آن توجه کنند؛ مدت‌زمان دوره نقاهت و بازگشت به زندگی روزمره است. یکی از مزایای انجام این عمل ترکیبی این است که بیماران فقط یک دوره نقاهت را طی می‌کنند. معمولاً مدت‌زمان این دوره برای آقایان بیشتر از خانم‌ها است. 

مدت‌زمان دوره نقاهت و بازگشت افراد به زندگی عادی، بستگی به عوامل مختلفی دارد. یکی از این عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار، پزشک جراح است. هرچه تجربه و مهارت پزشک در زمینه جراحی هم‌زمان پلک و بینی بیشتر باشد؛ قطعاً دوره نقاهت کمتر خواهد بود. 

مقایسه جراحی هم‌زمان با جراحی جداگانه پلک و بینی

جراحی پلک و بینی، هم به‌صورت جداگانه و هم به‌صورت هم‌زمان انجام می‌گیرد. اما باتوجه‌به فوایدی که جراحی هم‌زمان پلک و بینی برای بیماران به همراه دارد؛ بهتر است بیماران از انجام عمل به‌صورت جداگانه پرهیز کنند. 

در انجام عمل به‌صورت هم‌زمان، فقط یک‌بار داروی بیهوشی وارد بدن می‌شود که این امر افزایش سلامتی را به همراه دارد. همچنین دوره نقاهت و بستری افراد در بیمارستان تنها یک‌بار انجام شده و خیلی زود دوباره به زندگی عادی و روزمره برمی‌گردند. 

راهنمایی برای پس از جراحی ترکیبی پلک و بینی: مراقبت از خود و پیشگیری از عوارض

جراحی بینی
جراحی بینی

کسانی که قصد انجام عمل جراحی هم‌زمان پلک و بینی را دارند؛ اطلاعات کاملی درباره مراقبت‌ها و عوارض این نوع از عمل جراحی ندارند. به همین دلیل لازم است که در اولین جلسه معاینه و قبل از بستری، تمامی آنها را از پزشک خود بپرسند. البته تمامی پزشک‌ها قبل از انجام جراحی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل را به بیماران می‌گویند تا بهتر و راحت‌تر دوران نقاهت را سپری کنند. 

معمولاً پزشک‌های جراح بینی به بیماران توصیه می‌کنند که قبل از عمل جراحی از مصرف داروهای آسپرین، ایبوپروفن یا هرگونه داروی غیراستروئیدی ضدالتهابی پرهیز کنند. علاوه بر مصرف دارو، کشیدن سیگار و دخانیات، خوردن و آشامیدن قبل از جراحی و… برای بیماران ممنوع می‌شود. 

توصیه‌های بعد از عمل جراحی را معمولاً پزشکان به طور کامل شرح داده و آنها را روی کاغذ به همراه بیمار تحویل می‌دهند. معمولاً توصیه‌هایی مانند خواب کافی، استفاده از کمپرس سرد، غذاهای آبکی، مصرف داروها در تایم مشخص شده و… شامل این دستورات می‌شود. 

تأثیر جراحی هم‌زمان پلک و بینی بر تغییرات روحی و اعتمادبه‌نفس بیماران

همان‌طور که گفتیم؛ جراحی هم‌زمان پلک و بینی، به طرز قابل‌توجهی ظاهر افراد را تغییر داده و صورت آنها را زیباتر می‌کند. پس می‌توان گفت که انجام این کار، به‌شدت اعتمادبه‌نفس آنها را بالاتر برده و از لحاظ روحی آنها را به حد مطلوبی خواهد رساند. 

 

سخن نهایی؛ آیا جراحی پلک و بینی مناسب شماست؟

عمل همزمان بینی و پلک یکی از روش‌هایی است که برای اصلاح شکل بینی و پلک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، جراحی بینی و جراحی پلک به صورت همزمان انجام می‌شود. بسته به نوع و تعداد جراحی‌هایی که همزمان انجام می‌شوند، هزینه جراحی ممکن است بالا برود. با این حال، همزمان انجام دادن چندین جراحی می‌تواند صرفه‌جویی در زمان و هزینه باشد. پس از جراحی بینی، باید به مراقبت‌های خاصی توجه کنید و در صورت بروز هرگونه علائم غیرمعمولی، به پزشک خود مراجعه کنید.

در این مقاله به طور کامل عمل هم‌ زمان بینی و پلک را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادیم تا با اطلاعات بیشتر و کامل‌تری برای انجام عمل بینی و پلک اقدام کنید. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره جراحی هم‌زمان پلک و بینی سؤال خاصی دارید یا از انجام این عمل تجربه مهمی کسب کرده‌اید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. 

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا