مو

درمان ریزش مو سکه ای ؛ اعتماد به نفس خود را دوباره بدست آورید!

4.3
(4)

در ریزش مو سکه ای تارهای مو به صورت دسته ای جدا شده و پوست محل ریزش به اندازه یک سکه نمایان می شود. ریزش مو سکه ای که کچلی سکه ای نیز نامیده می شود به شرایطی گفته می شود که موی قسمتی از بدن ریزش پیدا می کند. بر اثر این عارضه بر روی سطح پوست کچلی های نقطه ای به اندازه یک سکه وجود می آید. فرد دچار استرس شده و زندگی روزانه وی دچار اختلال می شود. در این مطلب به بررسی علل ریزش مو سکه ای، انواع درمان ریزش مو سکه ای ، علائم و سوالات متداول در این خصوص خواهیم پرداخت.


ریزش مو سکه ای یا کچلی سکه ای چیست؟

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای به شرایطی گفته می شود که در آن موها در نقطه ای خاص به صورت دسته ای جدا شده و می ریزند. در برخی موارد مقدار ریزش مو ناچیز بوده و قابل توجه نخواهد بود. با این حال مواردی وجود دارد که مقدار ریزش موها قابل توجه بوده و به اندازه یک سکه نمایان می شود. در این حالت به دلیل مشخص شدن پوست سر و عدم رویش مو در آن محل، فرد متوجه این بیماری می شود. درمان ریزش مو سکه ای به روش های مختلف پزشکی و خانگی امکان پذیر است.

دلیل علمی ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش مو سکه ای بر اثر شرایطی موسوم به خود ایمنی ظاهر می شود. این شرایط وقتی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن سلول های خود را به عنوان یک ماده خارجی اشتباه می گیرد. سیستم ایمنی وظیفه محافظت بدن از انواع باکتری ها و ویروس ها را دارد. در ریزش مو سکه ای سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند.

در این حالت فولیکول های مو کوچک شده و فعالیت آنها متوقف می شود. این وضعیت به ریزش مو منجر می گردد. به دلیل عدم اطلاع از اینکه چرا این مشکل به وجود می آید، درمان ریزش مو سکه ای به طور قطعی وجود ندارد. در این بیماری تارهای مو به طور دسته ای کنده شده و به دلیل توقف فعالیت فولیکول در این ناحیه، طاسی موضعی روی می دهد. محل طاسی یا کچلی به اندازه یک سکه نمایان می شود.

ریزش مو سکه ای در چه نواحی از بدن رخ می دهد؟

کچلی سکه ای

ریزش مو سکه ای در نقاط مختلف پوست سر، موی سر ، ابرو، مژه و نقاط مختلف صورت بروز می یابد. این را در نظر بگیرید که کچلی سکه ای ممکن است در نقاط مختلف بدن به وجود آید. این عارضه می تواند به مرور زمان گسترش پیدا کرده و یا اینکه پس از یک دوره استراحت مجددا فعالیت خود را آغاز نماید.

تابحال روشی برای درمان ریزش مو سکه ای به طور قطعی شناخته نشده است. شرایط منجر به ریزش مو سکه ای می تواند منجر به ریزش کامل موها شود. در ریزش مو سکه ای حتی پس از ریزش مجدد مو در ناحیه مورد نظر، امکان ریزش مجدد موها وجود دارد. میزان ریزش و رویش مجدد مو در افراد مختلف متفاوت است.

چه کسانی به کچلی سکه ای مبتلا می شوند؟

ریزش مو سکه ای اغلب در افرادی بروز می یابد که سابقه فامیلی و ارثی از شرایط خود ایمنی داشته باشد. افرادی که بیماری هایی نظیر هپاتیت نوع یک و آرتریت روماتوئید را در اطرافیان خود مشاهده می کنند در معرض شرایط خود ایمنی قرار دارند. به همین دلیل برخی محققان بر تاثیر عوامل ژنتیکی در ریزش مو سکه ای تاکید دارند. در کنار عوامل ژنتیکی و خود ایمنی، شرایط محیطی مانند تغذیه نامناسب، استرس، عادات نادرست و عدم تحرک در تشدید این عارضه موثر است. در ادامه به معرفی انواع روش های درمان ریزش مو سکه ای خواهیم پرداخت.

درمان ریزش مو سکه ای چیست؟

درمان ریزش مو

برخی روش های درمانی وجود دارند که رویش مجدد موها را تسریع نموده و از ریزش مجدد مو در آینده جلوگیری نماید. همچنین برخی درمان های منحصر بفرد وجود دارد که به درمان ریزش مو کمک می نماید. روش های درمان ریزش مو سکه ای اعم از درمان های دارویی و درمان های خانگی ممکن است نتایج متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد. بنابراین هر فردی نیاز دارد که ضمن مراجعه به پزشک متخصص و عمل کردن به توصیه های او، از طریق آزمون و خطا تشخیص دهد که کدام روش درمان برای وی موثر است.

درمان دارویی ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای به روش پزشکی و استفاده از دارو یکی از روش های متداول درمان ریزش مو سکه ای است. در این روش فرد بیمار با مالیدن دارو بر روی پوست محل طاسی، رویش مجدد مو را تقویت می نماید. تعداد زیادی از انواع روغن، پماد و داروهای مختلف در دسترس است که برخی از آنها نیاز به نسخه و تجویز پزشک داشته و برخی بدون نسخه از داروخانه ها قابل تهیه است.

مینوکسیدیل

تاثیر داروی مینوکسیدیل روی افزایش رشد مو مشخص شده است و می توان از این دارو با مشورت پزشک برای رشد مجدد مو بهره برد.

ایمونوتراپی

روش دیگر درمان ریزش مو سکه ای، ایمونوتراپی موضعی است. در این روش مواد شیمیایی مانند دیفن سایپرون با ایجاد تحریکات شیمیایی بر روی پوست منجر به تحریک فولیکول های مو و رویش مجدد مو می شود. در این روش برای کسب نتیجه موثر، درمان باید ادامه داشته باشد.

آمپول های استروئیدی

تزریق آمپول های استروئیدی در پوست ناحیه ریزش مو منجر به تحریک رویش مجدد مو می شود. برای درمان موثر تزریق آمپول هر یک تا دو ماه تکرار می شود. در این روش ممکن است موهای جدید دوباره دچار ریزش شوند. به عبارتی درمان ریزش مو سکه ای در این روش منجر به عدم ریزش مجدد مو در آینده نمی شود.

قرص های کورتیزون

انواع قرص های کورتیزون برای درمان ریزش مو وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال مصرف این قرص ها با عوارضی همراه است. لذا توصیه می شود از پزشک متخصص پوست و مو خود در خصوص استفاده از این قرص ها کمک بخواهید. این داروها را به دلیل داشتن عوارضی مانند افزایش فشار خون و آسیب به کلیه و کبد نمی توان برای مدت طولانی مصرف نمود.

نور درمانی

از دیگر روش های درمان ریزش مو سکه ای نور درمانی است. در این روش اشعه UV به محل ریزش مو تابیده می شود. در این روش انواع قرص و داروهای خوراکی برای تکمیل درمان نیز تجویز می شود.

توصیه می شود قبل از مصرف دارو یا انتخاب روش درمانی حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید وبراساس توصیه های پزشکی دارو مصرف کنید.

درمان خانگی ریزش مو سکه ای

درمان خانگی ریزش مو سکه ای

در برابر درمان ریزش مو سکه ای با انواع داروها و روش های شیمیایی و پزشکی، برخی افراد ترجیح می دهند که از انواع روش های خانگی و طبیعی برای رفع عارضه استفاده نمایند. در کنار روش های دارویی و درمانی، انواع روش های خانگی و مصرف مواد غذایی مفید در رویش مجدد مو و جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله روش های خانگی درمان ریزش مو سکه ای می توان مصرف ویتامین ها، زینک و بیوتین، مالیدن آب پیاز و سیر در محل ریزش مو، انواع ژله و نوشیدنی آلوئه ورا، استفاده از روغن درخت چای، روغن رزماری، روغن اسطوخودوس، روغن نعناع فلفلی، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن جوجوبا و روغن زیتون را معرفی نمود. در کنار مالیدن روغن ها و پمادهای فوق بر روی پوست محل ریزش مو، داشتن رژیم غذایی مناسب برای افزایش سیستم ایمنی بدن توصیه می شود.

این رژیم غذایی به پروتکل ایمنی خودکار بدن معروف بوده و شامل گوشت و سبزیجات است. در نهایت ماساژ پوست محل ریزش مو منجر به افزایش جریان خون، افزایش خونرسانی و تغذیه فولیکول های مو و در نهایت تحریک آنها برای رویش مجدد می شود. داروهای گیاهی مانند جینسینگ و چای سبز نیز در بهبود سیستم ایمنی بدن و درمان ریزش مو سکه ای موثرند.

نکات مهم برای درمان ریزش مو سکه ای

درمان دارویی ریزش مو سکه ای

در درجه اول بسیار مهم است که برای حل مشکل خود حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و طبق نظر وی اقدام به مصرف دارو و یا استفاده از روش های درمانی بفرمایید.

روش های درمان ریزش مو سکه ای خانگی دارای تاثیرات اثبات شده ای نیستند لذا نمی توان آنها را به طور علمی پیشنهاد نمود. تاثیر روش های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای اینکه تاثیر درمان و داروهای معرفی شده را احساس کنید ممکن است نیاز به استفاده از چندین روش درمانی داشته باشید. در نهایت این را در نظر بگیرید که روش های درمانی فوق اعم از روش های دارویی و روش های خانگی موقت بوده و ممکن است پس از رویش مجدد مو، دوباره دچار ریزش مو شوید.

این روش های درمانی ممکن است برای فردی تاثیر مثبت داشته باشد ولی برای شما تاثیری نداشته و یا تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین برای یافتن بهترین روش درمان ریزش مو سکه ای باید خود به بهترین نتیجه برسید. متذکر می شود که کلیه روش های فوق توسط افراد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و اغلب نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

سوالات متداول برای درمان ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای برای تمام افراد اعم از زنان و مردان اتفاق می افتد. این اتفاق حالت ناخوشایندی داشته و فرد را دچار استرس و نگرانی می نماید. در ادامه به سوالات متداول برای درمان ریزش مو سکه ای می پردازیم.

چگونه می توان ریزش مو سکه ای را با داروها و روشهای خانگی درمان نمود؟

درمان های خانگی موثر و تایید شده برای ریزش مو سکه ای محدود است و پیشنهاد می شود برای رفع این مشکل به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. با این حال برخی افراد روش های درمان خانگی شامل مالیدن آب پیاز و سیر، چای سبز خنک، رزماری، روغن بادام، عسل یا شیر نارگیل بر روی پوست سر محلی که دچار ریزش شده است را پیشنهاد می کنند، که ممکن است تا حدی تاثیر گذار باشد اما نمی توان به عنوان درمان قطعی و معتبر به آن نگاه کرد.

چه نوع شامپو برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است؟

افرادی که دچار ریزش مو سکه ای میشوند میتوانند با تایید پزشک از شامپو کتوکونازول استفاده کنند. این شامپو برای پاکسازی سطح پوست و فولیکول های مو مفید است. همچنین استفاده از روغن های طبیعی مناسب برای پوست برای تغذیه مناسب مو و کمک به رشد دوباره آنها سودمند خواهد بود.

چگونه می توان از پیشرفت ریزش مو سکه ای جلوگیری نمود؟

برای جلوگیری از پیشرفت ریزش مو در سایر نقاط توجه به برخی نکات الزامی است. استفاده از برس مو نرم با دندانه های با فاصله از یکدیگر جهت جلوگیری از فشار زیاد به موها، عدم استفاده زیاد از مواد شیمیایی و برس زدن موها جهت محافظت از پوست سر و موهای آسیب دیده، تغذیه مناسب و استفاده از غذاهای سالم و مفید برای پوست و مو، خواب کافی و تحرک و ورزش روزانه که موجب افزایش گردش خون می شود و در نهایت کاهش استرس نقش موثری در جلوگیری و درمان ریزش مو سکه ای دارد.

غذاهای مفید برای درمان ریزش مو سکه ای کدامند؟

برخی خوراکی ها و مواد غذایی برای درمان و جلوگیری از ریزش مو مفید هستند. هویج به دلیل داشتن بتاکارن و ویتامین A، مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی سالمون، تخم مرغ، آووکادو و صدف دریایی، انواع بری ها، اسفناج، سیب زمینی، انواع مغزها و دانه های خوراکی برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است.    

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات درمان ریزش مو سکه ای را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. 🙂 “

تیم تحریریه دکتر فارمو

این محتوا چقدر برای شما مفید بود؟!

برای امتیاز دادن به این محتوا روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد امتیازهای داده شده 4

اولین نفر برای امتیاز دادن باشید! 🙂

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا