مجله مراقبت از مو

ریزش مو سکه ای چیست ؟ درمان ریزش مو سکه ای در زنان و مردان

ریزش مو سکه ای در زنان چیست؟

در ریزش مو سکه ای تارهای مو به صورت دسته ای جدا شده و پوست محل ریزش به اندازه یک سکه نمایان می شود. این نوع ریزش که کچلی سکه ای نیز نامیده می شود به شرایطی گفته می شود که موی قسمتی از بدن ریزش پیدا می کند. بر اثر این عارضه بر روی سطح پوست کچلی های نقطه ای به اندازه یک سکه وجود می آید. فرد دچار استرس شده و زندگی روزانه وی دچار اختلال می شود. در این مطلب به بررسی علل ریزش مو، انواع درمان ریزش مو سکه ای ، علائم و سوالات متداول در این خصوص خواهیم پرداخت.


ریزش مو سکه ای یا کچلی سکه ای چیست؟

ریزش مو سکه ای

کم شده سکه ای مو به شرایطی گفته می شود که در آن موها در نقطه ای خاص به صورت دسته ای جدا شده و می ریزند. در برخی موارد مقدار ریزش مو ناچیز بوده و قابل توجه نخواهد بود. با این حال مواردی وجود دارد که مقدار ریزش موها قابل توجه بوده و به اندازه یک سکه نمایان می شود. در این حالت به دلیل مشخص شدن پوست سر و عدم رویش مو در آن محل، فرد متوجه این بیماری می شود. درمان ریزش سکه ای به روش های مختلف پزشکی و خانگی امکان پذیر است.

دلیل علمی ریزش مو سکه ای چیست؟

این بیماری بر اثر شرایطی موسوم به خود ایمنی ظاهر می شود. این شرایط وقتی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن سلول های خود را به عنوان یک ماده خارجی اشتباه می گیرد. سیستم ایمنی وظیفه محافظت بدن از انواع باکتری ها و ویروس ها را دارد. در این نوع ریزش مو سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول های مو حمله می کند.

در این حالت فولیکول های مو کوچک شده و فعالیت آنها متوقف می شود. این وضعیت به ریزش مو منجر می گردد. به دلیل عدم اطلاع از اینکه چرا این مشکل به وجود می آید، درمان ریزش سکه ای به طور قطعی وجود ندارد. در این بیماری تارهای مو به طور دسته ای کنده شده و به دلیل توقف فعالیت فولیکول در این ناحیه، طاسی موضعی روی می دهد. محل طاسی یا کچلی به اندازه یک سکه نمایان می شود.

 

ریزش مو سکه ای در چه نواحی از بدن رخ می دهد؟

در نظر داشته باشید که این نوع از ریزش در نقاط مختلف پوست سر، موی سر ، ابرو، مژه و نقاط مختلف صورت بروز می یابد. این را در نظر بگیرید که کچلی سکه ای ممکن است در نقاط مختلف بدن به وجود آید. این عارضه می تواند به مرور زمان گسترش پیدا کرده و یا اینکه پس از یک دوره استراحت مجددا فعالیت خود را آغاز نماید.

کچلی سکه ای

تابحال روشی برای درمان ریزش مو سکه ای به طور قطعی شناخته نشده است. شرایط منجر به ریزش مو سکه ای می تواند منجر به ریزش کامل موها شود. در این بیماری حتی پس از ریزش مجدد مو در ناحیه مورد نظر، امکان ریزش مجدد موها وجود دارد. میزان ریزش و رویش مجدد مو در افراد مختلف متفاوت است.

چه کسانی به کچلی سکه ای مبتلا می شوند؟

ریزش مو سکه ای اغلب در افرادی بروز می یابد که سابقه فامیلی و ارثی از شرایط خود ایمنی داشته باشد. افرادی که بیماری هایی نظیر هپاتیت نوع یک و آرتریت روماتوئید را در اطرافیان خود مشاهده می کنند در معرض شرایط خود ایمنی قرار دارند. به همین دلیل برخی محققان بر تاثیر عوامل ژنتیکی در ریزش مو سکه ای تاکید دارند. در کنار عوامل ژنتیکی و خود ایمنی، شرایط محیطی مانند تغذیه نامناسب، استرس، عادات نادرست و عدم تحرک در تشدید این عارضه موثر است. در ادامه به معرفی انواع روش های درمان ریزش مو سکه ای خواهیم پرداخت.

درمان ریزش مو سکه ای چیست؟

برخی روش های درمانی وجود دارند که رویش مجدد موها را تسریع نموده و از ریزش مجدد مو در آینده جلوگیری نماید. همچنین برخی درمان های منحصر بفرد وجود دارد که به درمان ریزش مو کمک می نماید. روش های درمان ریزش مو سکه ای اعم از درمان های دارویی و درمان های خانگی ممکن است نتایج متفاوتی در افراد مختلف داشته باشد.

درمان ریزش مو

بنابراین هر فردی نیاز دارد که ضمن مراجعه به پزشک متخصص و عمل کردن به توصیه های او، از طریق آزمون و خطا تشخیص دهد که کدام روش درمان برای وی موثر است.

درمان دارویی کم شدن سکه ای مو

درمان ریزش مو سکه ای به روش پزشکی و استفاده از دارو یکی از روش های متداول درمان ریزش مو سکه ای است. در این روش فرد بیمار با مالیدن دارو بر روی پوست محل طاسی، رویش مجدد مو را تقویت می نماید. تعداد زیادی از انواع روغن، پماد و داروهای مختلف در دسترس است که برخی از آنها نیاز به نسخه و تجویز پزشک داشته و برخی بدون نسخه از داروخانه ها قابل تهیه است.

مینوکسیدیل

تاثیر داروی مینوکسیدیل روی افزایش رشد مو مشخص شده است و می توان از این دارو با مشورت پزشک برای رشد مجدد مو بهره برد.

بیشتر بدانید!

ایمونوتراپی

روش دیگر درمان ریزش مو سکه ای، ایمونوتراپی موضعی است. در این روش مواد شیمیایی مانند دیفن سایپرون با ایجاد تحریکات شیمیایی بر روی پوست منجر به تحریک فولیکول های مو و رویش مجدد مو می شود. در این روش برای کسب نتیجه موثر، درمان باید ادامه داشته باشد.

آمپول های استروئیدی (آمپول ریزش مو سکه ای)

تزریق آمپول های استروئیدی در پوست ناحیه ریزش مو منجر به تحریک رویش مجدد مو می شود. برای درمان موثر تزریق آمپول هر یک تا دو ماه تکرار می شود. در این روش ممکن است موهای جدید دوباره دچار ریزش شوند. به عبارتی درمان ریزش مو سکه ای در این روش منجر به عدم ریزش مجدد مو در آینده نمی شود.

قرص های کورتیزون

انواع قرص های کورتیزون برای درمان ریزش مو وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال مصرف این قرص ها با عوارضی همراه است. لذا توصیه می شود از پزشک متخصص پوست و مو خود در خصوص استفاده از این قرص ها کمک بخواهید. این داروها را به دلیل داشتن عوارضی مانند افزایش فشار خون و آسیب به کلیه و کبد نمی توان برای مدت طولانی مصرف نمود.

نور درمانی

از دیگر روش های درمان ریزش مو سکه ای نور درمانی است. در این روش اشعه UV به محل ریزش مو تابیده می شود. در این روش انواع قرص و داروهای خوراکی برای تکمیل درمان نیز تجویز می شود.

توصیه می شود قبل از مصرف دارو یا انتخاب روش درمانی حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید وبراساس توصیه های پزشکی دارو مصرف کنید.

درمان خانگی ریزش مو سکه ای

درمان خانگی ریزش مو سکه ای

در برابر درمان ریزش مو سکه ای با انواع داروها و روش های شیمیایی و پزشکی، برخی افراد ترجیح می دهند که از انواع روش های خانگی و طبیعی برای رفع عارضه استفاده نمایند. در کنار روش های دارویی و درمانی، انواع روش های خانگی و مصرف مواد غذایی مفید در رویش مجدد مو و جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله روش های خانگی درمان ریزش مو سکه ای می توان مصرف ویتامین ها، زینک و بیوتین، مالیدن آب پیاز و سیر در محل ریزش مو، انواع ژله و نوشیدنی آلوئه ورا، استفاده از روغن درخت چای، روغن رزماری، روغن اسطوخودوس، روغن نعناع فلفلی، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن جوجوبا و روغن زیتون را معرفی نمود. در کنار مالیدن روغن ها و پمادهای فوق بر روی پوست محل ریزش مو، داشتن رژیم غذایی مناسب برای افزایش سیستم ایمنی بدن توصیه می شود.

این رژیم غذایی به پروتکل ایمنی خودکار بدن معروف بوده و شامل گوشت و سبزیجات است. در نهایت ماساژ پوست محل ریزش مو منجر به افزایش جریان خون، افزایش خونرسانی و تغذیه فولیکول های مو و در نهایت تحریک آنها برای رویش مجدد می شود. داروهای گیاهی مانند جینسینگ و چای سبز نیز در بهبود سیستم ایمنی بدن و درمان کم شدن سکه ای موثرند.

بیشتر بدانید!

نکات مهم برای درمان ریزش سکه ای

در درجه اول بسیار مهم است که برای حل مشکل خود حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و طبق نظر وی اقدام به مصرف دارو و یا استفاده از روش های درمانی بفرمایید.

درمان دارویی ریزش مو سکه ای

روش های درمان ریزش سکه ای خانگی دارای تاثیرات اثبات شده ای نیستند لذا نمی توان آنها را به طور علمی پیشنهاد نمود. تاثیر روش های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای اینکه تاثیر درمان و داروهای معرفی شده را احساس کنید ممکن است نیاز به استفاده از چندین روش درمانی داشته باشید. در نهایت این را در نظر بگیرید که روش های درمانی فوق اعم از روش های دارویی و روش های خانگی موقت بوده و ممکن است پس از رویش مجدد مو، دوباره دچار ریزش مو شوید.

این روش های درمانی ممکن است برای فردی تاثیر مثبت داشته باشد ولی برای شما تاثیری نداشته و یا تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین برای یافتن بهترین روش درمان ریزش مو سکه ای باید خود به بهترین نتیجه برسید. متذکر می شود که کلیه روش های فوق توسط افراد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و اغلب نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

سوالات متداول برای درمان ریزش مو سکه ای

روش درمان برای تمام افراد اعم از زنان و مردان اتفاق می افتد. این اتفاق حالت ناخوشایندی داشته و فرد را دچار استرس و نگرانی می نماید. در ادامه به سوالات متداول برای درمان می پردازیم.

چگونه می توان ریزش مو سکه ای را با داروها و روشهای خانگی درمان نمود؟

درمان های خانگی موثر و تایید شده برای ریزش مو در این نوع بیماری به صورت محدود است و پیشنهاد می شود برای رفع این مشکل به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. با این حال برخی افراد روش های درمان خانگی شامل مالیدن آب پیاز و سیر، چای سبز خنک، رزماری، روغن بادام، عسل یا شیر نارگیل بر روی پوست سر محلی که دچار ریزش شده است را پیشنهاد می کنند، که ممکن است تا حدی تاثیر گذار باشد اما نمی توان به عنوان درمان قطعی و معتبر به آن نگاه کرد.

چه نوع شامپو برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است؟

افرادی که دچار این بیماری میشوند میتوانند با تایید پزشک از شامپو کتوکونازول استفاده کنند. این شامپو برای پاکسازی سطح پوست و فولیکول های مو مفید است. همچنین استفاده از روغن های طبیعی مناسب برای پوست برای تغذیه مناسب مو و کمک به رشد دوباره آنها سودمند خواهد بود.

چگونه می توان از پیشرفت کم شده سکه ای مو جلوگیری نمود؟

برای جلوگیری از پیشرفت ریزش مو در سایر نقاط توجه به برخی نکات الزامی است. استفاده از برس مو نرم با دندانه های با فاصله از یکدیگر جهت جلوگیری از فشار زیاد به موها، عدم استفاده زیاد از مواد شیمیایی و برس زدن موها جهت محافظت از پوست سر و موهای آسیب دیده، تغذیه مناسب و استفاده از غذاهای سالم و مفید برای پوست و مو، خواب کافی و تحرک و ورزش روزانه که موجب افزایش گردش خون می شود و در نهایت کاهش استرس نقش موثری در جلوگیری و درمان ریزش مو سکه ای دارد.

غذاهای مفید برای درمان ریزش سکه ای کدامند؟

برخی خوراکی ها و مواد غذایی برای درمان و جلوگیری از ریزش مو مفید هستند. هویج به دلیل داشتن بتاکارن و ویتامین A، مواد غذایی حاوی ویتامین D مانند ماهی سالمون، تخم مرغ، آووکادو و صدف دریایی، انواع بری ها، اسفناج، سیب زمینی، انواع مغزها و دانه های خوراکی برای درمان ریزش مو سکه ای مناسب است.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.1/5 - (54 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫10 دیدگاه ها

  1. میترا عزیز، ریزش مو سکه ای معمولا کاملا مشخص است چون دقیقا به شکل دایره و سکه کچلی رخ می دهد و سایر قسمت ها ریزش مو ندارد.

   1. با سلام خیلی ممنونم از مطالب خوبتون.
    من الان پیش از یک ساله دچار ریزش سکه ای ریش شدم و تمام داروها و امپول ها از جمله ماینوکسیدیل هم استفاده کردم تا الان بیش از ۶ دوره امپول زدم روش گیاهی هم امتحان کردم ولی ریشام ک در نیومد هیچ بیشترم ریخته و این اعتماد ب نفسمو بشدت گرفته خاستم بدونم راهی واسه درمان هست دارویی ک بهترین تاثیر رو بزاره؟؟؟
    ممنونم اگه جواب بدید.🙏🏻

    1. علیرضا عزیز
     دلایل متعددی باعث ایجاد ریزش مو سکه ای می شوند، قبل از مصرف هر دارویی ابتدا، دلیل ابتلا خود را از طریق پزشک متخصص شناسایی کنید و سپس اقدام به مصرف دارو کنید.
     پیشنهاد ما این هست که حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و با انجام آزمایش مشکل خود را شناسایی کنید و سپس دارو آن را مصرف کنید.
     امیدواریم هر چه زودتر بهبودی برای شما حاصل شود.

 1. با عرض سلام و تبریک سال نو . من تازگی متوجه شدم که پشت سرم دچار ریزش موی سکه‌ای شده و بخاطر تعطیلات نوروزی فعلا نزد پزشک مناسبی مراجعه نکردم . ولی یکی از دوستام که قبلا این مشکل روداشت (البته ریش) چنتا آمپول تزریق کرد و خیلی خوب و به مدت کوتاهی جواب گرفت و خوب شد . الان قرار شده همون آمپول که آلمانیم هس یکی دو روزه بهم برسونه هرچند ایرانیشم هس ولی میگن جواب نمیده . حالا سوالم اینه که آیا بدون مراجعه به متخصص و طبق همون دستورالعمل منم آمپول‌هارو استفاده کنم ایراد داره و یا ممکنه مشکلی پیش بیاد بنظرتون ؟ ممنون میشم جوابمو بدین چونکه واقعا خیلی اعتماد بنفسمو پایین آورده و واسم مشکل ساز شده .ممنون و با کـــمال تشکــــر

  1. سپهر عزیز
   ما پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدامی به دکتر متصص پوست مراجعه کنید چون ممکن است دلیل ریزش مو سکه ای شما متفاوت از دوست تون باشه و نیازی لزوما به آمپول نباشه.
   امیدواریم که زودتر مشکل تون برطرف بشه. :)

   1. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. چند روزی است متوجه شدم روی سر پسرم که می‌ره تو هشت سال یه دایره کوچک کچل است. احتمال داره کچلی سکه ای باشه. موهاش را که کوتاه کردم بیشتر مشخص شده. البته احتمال میدم از خیلی وقت پیش بوده و من نادیده گرفته بودم.

    1. نرجس جان
     پیشنهاد می کنیم برای بررسی بهتر موضوع حتما به دکتر مختصص پوست و مو مراجعه کنید و حتی اگر فرصت مراجعه حضوری ندارید حداقل بصورت آنلاین مشاوره بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا