مجله مراقبت از مو

درمان خانگی شپش سر با روش‌های مختلف

معرفی انواع روش های از بین بردن شپش سر در خانه

شپش سر چیست؟ روش‌های درمان شپش سر در خانه چگونه است؟ چگونه شپش سر بچه‌ها را باید درمان کرد؟ چه شامپوهایی برای درمان شپش سر مفید است؟

شپش سر حشره بسیار کوچکی بوده که در اثر تماس پوست سر به فرد مبتلا به‌سرعت قابل‌ انتقال است. این حشره روی موی سر انسان می‌ماند و از خون پوست سر تغذیه می‌کند. تخم‌ها یا همان رشک مانند شوره سر هستند؛ اما با حرکت‌دادن مو جابه‌جا نمی‌شوند و به مو می‌چسبند. در ادامه این مطلب به درمان خانگی شپش سر و روش‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.

شپش سر چیست؟

از بین بردن شپش سر
از بین بردن شپش سر

شپش سر حشره کوچک بدون بال و خونخواری بوده که روی موهای انسان زندگی می‌کند. این حشره از خون پوست سر تغذیه کرده و اندازه شپش بالغ چیزی حدود 1.6 میلیمتر است. اگر این شپش سر را جدی نگیرید باعث ایجاد خارش و تحریک پوست سر در کودکان خود خواهید شد. تخم شپش که به‌اندازه یک پوسته شوره سر است و به آن رشک می‌گویند.

روش‌های درمان شپش سر در خانه

روشهای درمان خانگی شپش سر
روشهای درمان خانگی شپش سر

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از مواد شیمیایی از روش‌های درمان خانگی شپش سر مختلفی که وجود دارد استفاده کنند تا از شر این موجودات آزاردهنده راحت شوند. در ادامه این بخش می‌خواهیم به این روش‌های درمانی اشاره کنیم.

درمان شپش سر با وازلین:

وازلین از حرکت شپش سر جلوگیری کرده و مانند یک عامل بازدارنده عمل می‌کند. وازلین با اثر خفه‌کنندگی که دارد باعث ازبین‌رفتن این حشره کوچک می‌شود. شب قبل از خواب با زدن یک‌لایه ضخیم وازلین به پوست سرتان بمالید و سپس با نایلون پلاستیکی و یا کلاه آن را بپوشانید. سپس صبح با روغن بچه و شانه ضد شپش اقدام به بیرون آوردن این حشرات کنید.

درمان شپش سر با سیر:

سیر دشمن اصلی شپش سر به‌حساب می‌آید و با استفاده از آن می‌توانید این حشره را از بین ببرید. با له کردن 8 تا 10 عدد سیر و مخلوط‌کردن آن با آبلیمو یک خمیر یکدست درست کنید و آن را روی پوست سر بمالید. مدت 30 دقیقه به آن زمان بدهید و بعد با آب گرم سرتان را تمیز بشویید.

نکته:

از این روش بهتر است برای کودکان استفاده نکنید؛ چون احتمال سوزش پوست سر در آنها وجود دارد.

درمان شپش سر با سرکه:

یکی دیگر از درمان‌های خانگی شپش سر استفاده از سرکه است. در این روش سرکه را به‌آرامی به پوست سر بمالید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید. بهتر است از سرکه سیب برای این کار کمک بگیرید. پس از شستن موها و شانه‌کردن آن می‌توانید از روغن نارگیل برای بیرون‌کشیدن شپش مرده استفاده کنید.

آب پیاز برای درمان شپش سر:

درمان خانگی شپش سر با آب پیاز نیز ممکن است. برای این کار مقداری آب پیاز را حدود 5 دقیقه به پوست سرخود بمالید و سپس با شانه ضد شپش رشک و شپش‌های مرده را از لابه‌لای موها بیرون بکشید. سپس با شامپو موهای خود را تمیز بشویید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید هر 3 الی 4 روز این کار را تکرار کنید.

روغن نارگیل:

روی پوست سرخود مقدار زیادی روغن نارگیل بمالید و بعد با کلاه حمام آن را بپوشانید. سپس به آن 2 ساعت زمان بدهید و با شانه رشک‌ها و شپش‌های مرده را از بین موها بیرون بکشید. با شامپو موها را تمیز بشویید و دوباره این عمل را تکرار کنید. همچنین این کار را قبل از خواب می‌توانید انجام داده و تا صبح به آن زمان دهید. سپس این مراحل را نیز برای آن تکرار کرده تا وقتی کامل از شر این حشره آزاردهنده راحت شوید.

روغن اوکالیپتوس برای درمان شپش سر:

یکی دیگر از درمان‌های خانگی شپش سر استفاده از روغن اوکالیپتوس است. برای این کار 15 الی 20 قطره از روغن اوکالیپتوس را به روغن‌زیتون اضافه کرده و آن را روی پوست سر فرد مبتلا به شپش بمالید. این کار را قبل از خواب انجام دهید و تا صبح آن را با کلاه بپوشانید و صبح با کمک شانه شپش‌های مرده را بیرون بیاورید.

بنزیل الکل برای درمان شپش سر:

استفاده از بنزیل الکل برای ازبین‌بردن شپش سر مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته نباید برای کودکان پایین‌تر از شش ماه از آن استفاده کنید. این محلول را روی پوست سر بمالید و بعد با آب بشویید. این کار را به مدت یک هفته تکرار کنید تا نتیجه مطلوب را از آن بگیرید. 

سیب له شده:

سیب له شده یکی دیگر از روش‌های درمان خانگی شپش سر است. شاید این روش کثیف‌کاری زیادی داشته باشد؛ اما از تأثیرات مثبت آن نمی‌توان غافل شد. سیب له شده را به پوست سر بمالید و چند ساعت به آن اجازه دهید روی موها بماند و بعد آن را تمیز بشویید.

سس مایونز:

استفاده از سس مایونز باعث خفه شدن شپش و رشک می‌شود. قبل از خواب مایونز را به پوست سر بمالید و آن را با کلاه بپوشانید و صبح با شامپو تمیز بشویید و سپس با استفاده از شانه ضد شپش موها را از رشک و شپش مرده پاک‌سازی کنید.

جوش‌شیرین برای درمان شپش سر:

به نرم‌کننده موی سرخود نسبت 1 به 3 جوش‌شیرین اضافه کنید. با این کار مسیرهای تنفسی شپش را مسدود می‌کنید. این مخلوط را به پوست سر بمالید و بعد با استفاده از شانه رشک و شپش مرده را از لابه‌لای موها بیرون بیاورید. بعد از اتمام این کار موها را با شامپو ضد شپش تمیز بشویید.

مخلوط نمک و سرکه:

از راه‌های دیگر درمان خانگی شپش سر استفاده از مخلوط نمک و سرکه است. نمک خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته و سرکه از چسبیدن رشک به تارهای مو جلوگیری می‌کند. مخلوط این دو باهم باعث می‌شود از شر شپش سر خلاص شوید.

روغن درخت چای:

یکی از بهترین درمان‌های خانگی شپش سر استفاده از روغن درخت چای بوده که روغن چای را با آب مخلوط کرده و روی سر کودک اسپری کنید. بعد با حوله یا کلاه مخصوص حمام موها را بپوشانید و بعد از چند ساعت آن را بشویید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. 

نظافت منزل:

در کنار درمان خانگی شپش سر باید محل سکونت افراد آلوده به این حشره را کاملاً تمیز کرد. شپش می‌تواند از طریق تماس سر با لوازم به آنها منتقل شود و دیگر افراد خانواده را نیز مبتلا کند. پس شستن ملحفه، روبالشی، پتو، کلاه، حوله و سایر وسایل ضروری است. این وسایل را با آب داغ و با وسواس هرچه بیشتر بشویید.

روغن چریش برای درمان شپش سر:

با اضافه‌کردن چند قطره روغن چریش به شامپوی کودکان شستن موهای آنها با این شامپو باعث ازبین‌رفتن شپش سر خواهد شد. پس از زدن این روغن به موهای کودکان برای بیرون آوردن شپش‌های مرده از شانه شپش استفاده کنید.

درمان شپش سر بچه‌ها

درمان خانگی شپش سر در کودکان
درمان خانگی شپش سر در کودکان

برای درمان شپش سر بچه‌ها شامپوها و محلول‌های مختلفی وجود دارد. این محصولات هم خود شپش و هم تخم‌های آن را از بین خواهد برد. پس اگر درمان خانگی شپش سر که در بالا به آنها اشاره کردیم مؤثر نبود حتماً از این محلول و شامپوها استفاده کنید. در این بخش به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

شامپوها

شامپو پرمترین یکی از شامپوهای بسیار مناسب برای درمان شپش سر است. این شامپو برای کودکان بالای دو سال مناسب بوده و نیازی به تهیه نسخه پزشک ندارد. شامپوی لیندان یک شامپوی قوی دیگر است و زمانی می‌توانید از آن استفاده کنید که سایر روش‌های درمان شپش سر پاسخگو نباشد.

شانه شپش

شانه شپش نیز یکی از محصولات پرکاربرد برای درمان شپش سر بچه‌ها خواهد بود. یکی از وسایل اصلی که در تمام روش‌های درمان برای ازبین‌بردن این حشره لازم است همین شانه شپش بوده و باعث بیرون‌کشیدن شپش و رشک از لابه‌لای موها خواهد شد.

کاربران سایر رسانه ها درباره درمان شپش سر چه می گویند؟

کاربران نی نی سایت درباره کشف راه های جدید درمان شپش سر می گویند:

  • مامان گلهای بهاری میگه: شروع کردم به درمانهای خانگی سرکه و روغن و پودر لباسشویی همه برای اون مقطع خوب بودن دوباره بعد از یه مدت تک و توک پیدا میشد تا این که حدود یک ماه پیش بر اثر اتفاق توی نی نی سایت دیدم یه نفر گفته شامپوی ضد شوره مدیلن برای موهای چرب میتونه این مشکلو حل کنه . یه شامپوی ایر انی هست من خریدم ۲۵ تومن . منم دو بار به فاصله یک هفته زدم و هر بار ده دقیقه روی موهاشون گذاشتم و شستم و شکر خدا مشکل حل شد و دیگه ندیدم
  • کاربر دیگری به نام سکینه گفته: فامیلمون گرفت هرکاری کرد  نشد رفت رنگ کرد هرچی شپش بود رو سرش نابود شد تنها راهش رنگ کردنه

  • نرگس نیمه شکفته چند تا نکته گفته:

نکات لازم:

1_باید برس هارو کنار بزارید و از شونه های دونه ریز چوبی استفاده کنید.هر چی دونه ریزتر بهتر

2_باید از یه پارچه ی سفید استفاده کنید و وقتی موهاتونو شونه میکنید روی اون شونه کنید تا اگه شپش افتاد بفهمید

3_تازمانی که کامل ریشه کن نشده باید لباس ها رو با آب شصت درجه بشورید

4_رمز پیروزی مداومت است.من توی دو ماه کارو تموم کردم

5 و البته اصلا شامپو ضد شپش استفاده نکردم.سنش کم بود ترسیدم ضرر داشته باشه

  • هلن 21 گفته: شامپو هگور هم بگیرید ریشه اش رو نابود میکنه…

جمع‌بندی

در این مطلب شما را با بهترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان خانگی شپش سر و شامپوهای آن آشنا کردیم. اگر درمان‌های خانگی برای ازبین‌بردن شپش و رشک تأثیرگذار نبودند باید به سراغ شامپوها و محلول‌های موجود در بازار بروید تا به طور کامل از شر آن خلاص شوید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.8/5 - (10 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا