مجله تناسب اندام

ورزش اسپینینگ

ورزش اسپینینگ برای لاغری شکم و تقویت عضلات بدن

ورزش اسپینینگ (spinning) یک ورزش ایروبیک است که بر روی دوچرخه‌های ساکن و یا غیر متحرک انجام می‌گیرد. در واقع اسپینینگ ورزش کاردیو است. این ورزش از نوع استقامتی و قدرتی است و بدلیل اینکه کالری زیادی در این ورزش سوزانده‌ می‌شود طرفداران زیادی دارد. هدف اصلی این ورزش، تقویت عضلات پا، شکم و پشت است. همچنین، اسپینینگ به دلیل میزان سوزاندن کالری بالا، برای کاهش وزن و بهبود قلب و عروق نیز مفید است.

در این مقاله از ورزش اسپینینگ فواید و معیاب این ورزش را مرور می کنیم. یکی از ویژگی های مهم این ورزش، لاغری است. افراد زیادی به دنبال رژیم غذایی همراه با ورزش اسپینینگ هستند تا به تناسب اندام برسند. 

ورزش اسپینینگ چیست؟

ورزش اسپینینگ چیست
ورزش اسپینینگ چیست

یک نوع ورزش کاردیو محسوب میشود که در محیط‌ بسته و با دوچرخه‌غیر متحرک انجام‌‌ می‌گیرد. (ورزش کاردیو به ورزش‌هایی گفته می شود که باعث افزایش ضربان قلب شما به میزان 50 تا 75 درصد از ماکزیمم ضربان قلب شما می‌شوند) این ورزش‌ها با بهبود عملکرد قلبی، ریه‌ها و سیستم گردش خون در بدن شما کمک می‌کنند. این ورزش فرق زیادی با دوچرخه سواری در محیط آزاد دارد. روش اجرا و تمرین‌های اسپینینگ کاملا متفاوت است. تفاوت این ورزش با دوچرخه‌ متحرک این است که‌ در دوچرخه‌ سواری شما نیازی به مربی برای انجام‌ اینکار ندارید اما در اسپینینگ شما باید در فضای‌بسته و زیر نظر مربی این فعالیت را انجام‌ دهید.

تاریخچه ورزش اسپینینگ

ورزش اسپینینگ توسط Jonathan Goldberg ملقب به (Johnny G) در سال 1987 توسعه داده شد. در واقع این ورزش بسیار مهیج است و انرژی زیادی را می طلبد. ورزش اسپینینگ از ترکیب دو واژه اسپین به معناس چرخیدن و چرخش ساخته شده است که معنای کلی کلمه همان «نخ ریسی» است.

داستان ورزش دوچرخه اسپینینگ از آنجا شروع شد که: جانی جی برای مسابقه در سراسر آمریکا تمرین می کرد. در حین تمرین شبانه، نزدیک بود که کشته شود و تصمیم گرفت تمرینات شبانه خود را با دوچرخه در بیرون از خانه انجام ندهد، بلکه آن را به داخل خانه بیاورد.

فواید ورزش اسپینینگ

فواید ورزش اسپینینگ
فواید ورزش اسپینینگ

بسیار مناسب اشخاصی است که ضعف در ناحیه زانو دارند زیرا شدت این ورزش بالا نیست و به راحتی می‌توان حرکات آن را انجام داد. البته قبل از انجام این ورزش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا از آسیب های ناشی از تمرین جلوگیری کنید. در ادامه به 8 مورد از فواید این ورزش اشاره می‌کنیم:

1. تقویت مفاصل بدن بدون آسیب

با در نظرگرفتن ظرفیت و توان عضلات خود می‌توانید شدت حرکات را کم و زیاد کنید. البته تمامی تمرینات باید زیر نظر مربی حرفه ای اسپینینگ انجام شود. همچنین این ورزش صدمه ای به عضلات شما وارد نخواهد کرد.

2. کاهش استرس

همانند یوگا باعث کاهش استرس‌ می‌شود زیرا آدرنالین را زیاد‌ کرده‌ و باعث ترشح اندروفین‌شده و همین امر استرس را کم می‌کند. اندروفین باعث ایجاد شادی و نشاط و کم شدن استرس و تقویت خلق و خو می‌شود.

3. افزایش سوخت کالری

اسپینینگ یک فعالیت فوق‌العاده برای سوزاندن‌ کالری است و در عین حال ورزشی بسیار جذابی می‌باشد. این ورزش مانند تمرینات هیت کالری زیادی را می‌سوزاند و همانند ورزش هیپ هاپ باعث بالا رفتن ضربان قلب‌ شده و کالری سوزی را زیاد‌ می‌کند.

4. افزایش قدرت بدن

ورزش اسپینینگ بدون افزایش حجم عضلات باعث تقویت و محکم شدن بدن می‌شود. در واقع عضلات در این ورزش محکم‌تر‌‌ شده و قدرت آنها افزایش پیدا‌‌ می‌کند.

5. قدرت ذهنی

ورزش اسپینینگ بخاطر گروهی‌ بودن‌ و همچنین پخش موسیقی در هنگام ورزش روحیه شما را تغییر داده و برای تقویت سیستم عصبی و ذهنی شما بسیار مفید می‌باشد و از پیری مغز جلوگیری می‌کند.

6. تقویت میان تنه

در ورزش اسپینینگ در حالیکه بر روی دوچرخه تعادل خود را حفظ‌ می‌کنید قسمت میان‌تنه هم وارد‌ عمل‌شده و از بهم‌خوردن تعادل شما جلوگیری‌ می‌کند‌. همچنین میان‌تنه باعث‌ مراقبت‌ از ناحیه‌ کمر‌ می‌شود.

اسپینیگ و لاغری شکم
اسپینیگ و لاغری شکم

7. تقویت روحیه اجتماعی

از آنجا که ورزش اسپینینگ یک ورزش گروهی است که باعث رشد مهارت‌های اجتماعی می‌شود زیرا این ورزش چون در یک محیط همگانی انجام می‌شود استرس را کم می‌کند و و باعث زیاد شدن ارتباطات جمعی می‌شود.

8. تقویت قلب

اسپینینگ باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود و از مبتلا‌ شدن به بیماری‌های قلبی فشار خون و دیابت جلوگیری‌ می‌کند زیرا با بالا‌ رفتن ضربان قلب اکسیژن‌رسانی بیشتر‌شده و ماهیچه‌های آن تقویت می‌شود.

معایب ورزش اسپینینگ

باید بدانید هر ورزشی را اگر نادرست انجام دهید باعث ایجاد صدمه می‌شود و ورزش اسپینینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به چند مورد از معایب این ورزش اشاره می‌کنیم.

1. درد در نواحی پایین کمر

در صورت رعایت‌ نکردن شکل درست بدن در این ورزش امکان بوجود‌آمدن مشکلاتی مانند درد در ناحیه ستون فقرات و منقبض شدن ناحیه پایین کمر وجود دارد.

2. خطر فشار بر کلیه

از معایب این ورزش امکان بوجود‌آمدن رابدومیولیز به‌علت فعالیت زیاد وجود دارد.

3. آسیب به زانو

افرادی که مشکل زانو درد دارند در کانون‌های فیزیوتراپی از دوچرخه ثابت استفاده می‌کنند تا نیروی زانوهای خود را بالا ببرند. با توجه به اینکه دوچرخه اسپینینگ با نوع ثابت ان فرق‌ می‌کند در اسپینینگ بر خلاف نوع ثابت باید یک ساعت در شرایطی که باسن روی زین قرار‌‌ ندارد، رکاب‌ بزنید که باعث آسیب‌رسیدن به زانوها می‌شود.

اسپینیگ و لاغری شکم

ورزش اسپینینگ برای لاغری شکم
ورزش اسپینینگ برای لاغری شکم

این ورزش عضلات قسمت پایینی بدن مانند ران و باسن را فرم می‌دهد. افرادی که‌ می‌خواهند از ورزش اسپینینگ برای کم‌ کردن وزن خود مخصوصاً قسمت‌های عضلانی پایین‌تنه و لاغری شکم استفاده‌کنند باید‌ بدانند که ورزش اسپینینگ روی عضلات این قسمت تاثیر فراوانی‌می‌گذارد.

اما بهتر‌ است برای رسیدن به هدف خود که کم‌ کردن وزن و سایز است در کنار انجام این ورزش از رژیم‌هایی مثل رژیم کتوژنیک و رژیم فستینگ و قرص‌های لاغری استفاده کنند. در واقع اسپینینگ ورزشی کارآمد برای کم کردن وزن و به دست آوردن اندامی مناسب‌ می‌باشد. این ورزش به دلیل هوازی‌ بودن باعث کم شدن وزن کل‌ بدن‌ می‌شود و در واقع باعث لاغری تمام بدن خواهد‌‌ شد. اسپینینگ و لاغری پاها و عضلانی شدن چهار سر ران از جمله فواید این ورزش هستند.

میزان سوخت و ساز در ورزش اسپینینگ

در ورزش اسپینینگ بدلیل ثابت‌بودن نوع دوچرخه می‌توانید در فضای‌بسته نیز همواره کالری سوزی خود را داشته‌ باشید. طبق بررسی هایی که انجام شده متوسط کالری که در نیم ساعت سوزانده می‌شود برای وزن ۵۶ کیلوگرم تقریباً مساوی با ۲۱۰ کالری و وزن ۷۰ کیلوگرم مساوی با ۲۶۰ کالری می‌باشد.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو در اسپینینگ چه کنیم؟

  • پرهیز از پدال زدن‌های تند در صورت مقاومت کم بدن
  • انتخاب سایز مناسب دوچرخه
  • پرهیز ازپدال زدن به عقب
  • پوشیدن کفش مناسب در هنگام ورزش

در ورزش اسپینینگ کدام ماهیچه در گیر می‌شود؟

این ورزش عضلات چهار سر میان تنه، پشت و سرینی را به کار می‌گیرد. جالب این است که به خاطر درگیر شدن قسمت زیادی از عضلات بدن عجیب نیست که شما در طی یک ساعت ۵۰۰ کالری بسوزانید. همچنین میان تنه و فیله ها در این ورزش درگیر هستند.

تفاوت دوچرخه ثابت و اسپینیگ در چیست؟

دوچرخه اسپینینگ چیست
دوچرخه اسپینینگ چیست

دوچرخه ثابت برای سلامت قلب و عروق مفید است و تاثیر خود را در هنگام فعالیت بر روی عضله پاها و قلب می‌گذارد. اما با اسپینینگ می‌توانید در کوتاه ‌ترین زمان به اندام مناسب خود برسید. همچنین مانند جانی جی دیگر خطر آسیب های دوچرخه سواری در فضای باز شما را تهدید نمی کند.

صندلی دوچرخه‌های اسپینینگ انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به نوع ثابت دارد. در دوچرخه اسپینینگ یک زنجیری برای انتقال وجود دارد که در نوع ثابت این زنجیره قرار نگرفته‌است. میزان تحمل فشار و مقاومت اسپینینگ مثل دوچرخه‌های معمولی است. در اسپینینگ رکاب‌های دوچرخه باعث چرخش آزادانه چرخ دنده‌ها می‌شوند. حتی هنگامی که شما پدال نمی‌زنید باز هم چرخ دنده‌ها به صورت آزاد در حال گردش هستند، بنابراین به شما این نیرو را خواهد داد که بیشتر پدال بزنید.

کلاس اسپینینگ

کلاس‌های ورزش اسپینینگ برخلاف دوچرخه ثابت خسته کننده نیست‌‌. این کلاس‌ها معمولاً به صورت گروهی و دسته جمعی و همراه با آهنگ‌های پرهیجان انجام می‌گیرد. این ورزش در واقع بر خلاف دوچرخه ثابت به خاطر گروهی بودن هماهنگی بین جسم و ذهن ایجاد می‌کند.

سخن پایانی برای ورزش اسپینینگ

اسپینینگ یا همان دوچرخه‌ سواری در فضای بسته، ورزشی محبوب است برای افرادی که نمی‌توانند در محیط خارج از منزل دوچرخه سواری کنند. البته باید بدانیم این ورزش کاملا با دوچرخه سواری در محیط بیرون فرق‌ می‌کند. مهم‌ترین برتری اسپینینگ نسبت به دوچرخه ثابت پایین‌ بودن شدت آن می‌باشد که مانع رسیدن آسیب به عضلات خواهد شد. با این ورزش می‌توانید به وزن دلخواه خودتان برسید چون علاوه بر قسمت پایینی بدن اسپینینگ باعث لاغری کل بدن می‌شود.

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا