مراقبت از پوست

نحوه درست استفاده از هیالورونیک اسید برای پوست

اضافه کردن اسید هیالورونیک به روتین مراقبت از پوست یک راه عالی برای کمک به پاکسازی و مرطوب کردن پوست شما است. اسید هیالورونیک به دلیل توانایی در آبرسانی بالا به پوست مشهور است. اما اگر به درستی از آن استفاده نکنید، ممکن است پوست خشک تری نسبت به قبل داشته باشید.

در این مقاله هرچه باید درباره اضافه کردن اسید هیالورونیک به روتین مراقبت از پوست روزانه خود بدانید، بررسی میکنیم.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید یک مولکول بزرگ است که به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می شود. دکتر فاین فری، متخصص پوست و متخصص پوست می گوید: تقریبا نیمی از اسید هیالورونیک بدن در پوست یافت می شود.

اما می توان آن را در قسمت های زیر نیز یافت:

 • استخوان ها
 • غضروف
 • تاندون ها
 • رباط ها
 • لب

ونسا توماس شیمیدان مواد آرایشی توضیح می دهد که این ماده می تواند 1000 برابر وزن خود آب نگه می دارد و اضافه می کند که برای حفظ رطوبت در پوست به مولکول های آب متصل می شود.

با افزایش سن، سطح طبیعی اسید هیالورونیک انسان شروع به کاهش می کند. بنابراین افراد برای جبران این کاهش باید به محصولات مراقبت از پوست حاوی اسید هیالورونیک روی آورند.

کاربردهای اسید هیالورونیک در بدن چیست؟

توماس میگوید: «اسید هیالورونیک به عنوان یک بالشتک برای مفاصل، اعصاب و پوست ما عمل می کند. اما عمدتاً به دلیل فوایدش برای پوست شناخته میشود.

فری می گوید: در محصولات مراقبت از پوست، هیالورونیک اسید به عنوان یک مرطوب کننده استفاده می شود، ماده ای که به پوست کمک می کند آب را نگه دارد. و اضافه می کند که “به آبرسانی لایه های بیرونی پوست کمک می کند و در نتیجه ظاهر پوست را بهبود می بخشد.” پوستی که هیدراته است درخشنده تر و جوانتر دیده می شود.

اما اسید هیالورونیک نمی تواند برای همیشه از پیری پوست جلوگیری کند. فری می‌گوید این ادعا که هیالورونیک اسید «کلید چشمه جوانی» است، تبلیغات است.

فری توضیح می‌دهد: «علم هنوز یک ماده، مولکول یا محصول واحدی پیدا نکرده است که بتواند روند پیری را معکوس یا کند کند». اسید هیالورونیک علاوه بر بهبود ظاهر و احساس پوست شما (در هر سنی) کاربردهای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، می تواند:

 • کمک به بهبود زخم
 • کمک به ترمیم پوست آسیب دیده
 • به عنوان یک آنتی اکسیدان برای محافظت از پوست در برابر مولکول های آسیب رسان به نام رادیکال های آزاد عمل می کند

آیا اسید هیالورونیک عوارض جانبی دارد؟

کلمه “اسید” ممکن است برخی افراد را بترساند، اما لازم نیست نگران این ماده مراقبت از پوست باشید. از آنجایی که اسید هیالورونیک قسمتی طبیعی از پوست است، فری می گوید که واکنش های آلرژیک به آن نادر است.

اگر عوارض جانبی را تجربه کردید، ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • سایر مواد موجود در محصولاتی که استفاده می کنید
 • استفاده بیش از حد از اسید هیالورونیک
 • غلظت بیش از حد اسید هیالورونیک

برای جلوگیری از تحریک یا خشکی پوست از هر ماده ای با غلظت بالاتر از 2 درصد دوری کنید. البته، تست پچ محصول جدید قبل از استعمال آن به تمام صورت، هرگز ضرری ندارد. اگر هر نوع اثر نامطلوبی را تجربه کردید، برای مشاوره با یک متخصص پوست یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

عوارض هیالورونیک اسید
عوارض هیالورونیک اسید

چه افرادی نباید از اسید هیالورونیک استفاده کنند؟

اسید هیالورونیک می تواند برای افراد با هر نوع پوستی مناسب باشد  حتی افرادی که پوست حساسی دارند یا مستعد جوش زدن هستند. همچنین در صورت بارداری یا شیردهی، استفاده از این ماده روی پوست بی خطر است. مشاوره با متخصصان پوست و دریافت توصیه از آنها می تواند نگرانی های شما را از بین ببرد.

آیا تمام محصولات هیالورونیک اسید کیفیت مشابه دارند؟

اگر به محصولات مراقبت از پوست موجود در بازار نگاه کنید، متوجه میشوید، هیالورونیک اسید در همه چیز از سرم ها و مرطوب کننده ها گرفته تا مکمل های خوراکی و تزریقی پیدا خواهید کرد. اما همه محصولات حاوی مقدار یکسان هیالورونیک اسید نیستند یا اثرات یکسانی ندارند.

غلظت های مختلف اسید هیالورونیک

برخی از محصولات دارای این اسید، یا شکل نمک آن، هیالورونات سدیم، دارای غلظت اسید بالاتری هستند زیرا هدف اصلی آنها تامین هیدراتاسیون و کندتر کردن روند پیری است. برخی دیگر از محصولات  شامل مقدار کمتری  هیالورونیک اسید هستند که به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند تا به اهداف متفاوتی از درمان جوش های آکنه گرفته تا بهبود پوست در شب کمک کند.

غلظت های هیالورونیک اسید
غلظت های هیالورونیک اسید

وزن های مولکولی مختلف

همچنین ممکن است وزن‌های مولکولی مختلفی را روی برچسب‌های سرم و کرم مشاهده کنید. دکتر رینا الله، متخصص پوست که در فیلادلفیا کار می کند، توضیح می دهد: «اسید هیالورونیک در اندازه های مختلف وجود دارد.

رینا می‌گوید: «به هر مولکولی یک وزن مولکولی اختصاص داده می‌شود، که به طور معکوس به عمق نفوذ مولکول به پوست مربوط می‌شود». هرچه وزن مولکولی کمتر باشد، مولکول ها می توانند عمق نفوذ بیشتری داشته باشند. او اضافه میکند : «هیالورونیک اسید با وزن مولکولی بالا به جای اینکه به عمق پوست نفوذ کند، لایه ای روی سطح پوست ایجاد می کند. به عبارت دیگر، اثر آن ممکن است به اندازه اثر یک اسید با وزن مولکولی کمتر نباشد. 

یک مطالعه در مقیاس کوچک در منبع معتبر، منتشر شده در سال 2011، این موضوع را تایید می کند. پس از آزمایش وزن‌های اسید هیالورونیک متعدد، محققان دریافتند فرمول‌های با وزن مولکولی پایین “باعث کاهش قابل توجه عمق چین و چروک میشوند، که ممکن است به دلیل توانایی‌های نفوذ بهتر باشد.”

اسید هیالورونیک تزریقی

برخی از متخصصان پوست ممکن است اسید هیالورونیک را مستقیماً به پوست شما تزریق کنند تا چین و چروک ها را صاف کرده و به طور کلی پوست شما را هیدراته و جوان کند. این پرکننده‌ها نسبت به محصولات موضعی موثرتر هستند، اما عوارض جانبی احتمالی مانند کبودی و تورم دارند.

اسید هیالورونیک تزریقی
اسید هیالورونیک تزریقی

در انتخاب یک محصول حاوی هیالورونیک اسید باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگامی که به دنبال یک محصول خوب هیالورونیک اسید هستید، می توانید چند نکته را در نظر داشته باشید.

 • فراموش نکنید که ممکن است هیالورونیک اسید  به عنوان هیالورونات سدیم ذکر شود. این نام  نسخه  ارزان تر اما با اندازه مولکولی کوچکتر است.
 • از هر محصولی که دارای ترکیبات خشن مانند الکل و عطر یا هر ماده‌ای با غلظت اسید بالا باشد اجتناب کنید. کثر کرم‌ها، لوسیون‌ها و سرم‌های آرایشی بدون نسخه (OTC) مبتنی بر آب حاوی کمتر از ۲ درصد اسید هیالورونیک هستند.
 • انتخاب  هیالورونیک اسید در محصولاتی که هدفشان مرطوب‌سازی است، بهترین انتخاب است.
 • مرطوب‌کننده‌هایی با سطوح مرطوب‌کننده بسیار بالا در واقع می‌توانند منجر به افزایش از دست دادن آب از پوست شوند. 
 • مرطوب کننده مناسب باید بتواند از خروج آب از پوست و تبخیر آن در هوا جلوگیری کند.موثرترین مرطوب کننده ها حاوی موادی برای انسداد و جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست هستند.

مواد انسدادی عبارتند از:

 • کره هایی مانند شی و کاکائو
 • روغن هایی مانند آووکادو
 • موم زنبور عسل و موم کارنائوبا
 • لانولین و اسیدهای استئاریک

به دنبال مواد مکمل در محصولات اسید هیالورونیک خود نیز باشید:

 • ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند به رفع خشکی و محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی کمک کند.
 • در همین حال، ویتامین B5 برای نرمی و لطافت بیشتر پوست استفاده می شود.

برای هر نوع پوست کدام محصول  اسید هیالورونیک مناسب است؟

در حالی که بیشتر محصولات اسید هیالورونیک برای انواع پوست مناسب هستند، برخی از آنها با نگرانی های خاصی فرموله می شوند.

 • دکتر رینا برای پوست‌های چرب یا مستعد آکنه، سرم آبرسان Neutrogena Hydro Boost را توصیه می‌کند و می‌گوید این سرم آبرسانی پوست را افزایش می‌دهد، خاصیت ارتجاعی و انسجام سد پوست را بدون باقی‌مانده‌های چرب یا روغنی بهبود می‌بخشد.
 • برای پوست های خشک تر هیالورونیک اسید معمولی 2% + B5 را انتخاب کنید که حاوی هیالورونیک اسید در وزن های مولکولی کم، متوسط و بالا همراه با ویتامین B5 برای آبرسانی بیشتر است.
 • برای پوست های مختلط  لوسیون مرطوب کننده روزانه Cetaphil با اسید هیالورونیک را در نظر بگیرید، یک فرمول سبک وزن که می تواند بدون چرب کردن پوست به تسکین مناطق خشک کمک کند.
 • برای کاهش خطوط ریز سرم هیالورونیک اسید خالص L’Oreal Paris Revitalift یا تقویت کننده اسید هیالورونیک انتخابی Paula را برای پوستی سفت تر و حجیم تر امتحان کنید.
 • برای کمک به کاهش هیپرپیگمانتاسیون: اسید لاکتیک معمولی 5% + HA 2% را برای لایه برداری ملایم در نظر بگیرید.
 • برای کمک به بهبود بافت پوست: تقویت کننده هیالورونیک اسید SkinCeuticals را امتحان کنید تا پوست را صاف و آبرسانی کند.
انواع اسید هیالورونیک
انواع اسید هیالورونیک

چگونه  اسید هیالورونیک را به روتین پوستی خود اضافه کنیم؟

خوب، این بستگی به نوع محصولی دارد که استفاده می کنید. مرطوب کننده ها و سرم ها دو مورد از رایج ترین شکل های اسید هیالورونیک هستند.

از یک مرطوب‌کننده حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. در حالت ایده آل، این عمل می تواند 2 بار در روز و همیشه بعد از پاکسازی، لایه برداری یا استفاده از سرم باشد.

بیشتر بخوانید:
بهترین روش استفاده از کرم آبرسان چگونه است؟

استفاده از سرم اسید هیالورونیک شامل یک روتین کمی متفاوت است. پس از پاکسازی و در حالی که پوست شما هنوز مرطوب است، چند قطره را با کف دست به صورت خود مالیده و ماساژ دهید. فراموش نکنید که بلافاصله پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

اسید هیالورونیک با اکثر ترکیبات رایج مراقبت از پوست سازگاری دارد، از جمله:

 • رتینول
 • ویتامین سی
 • آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs)
 • اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs)

هر چند وقت یکبار می توان از  اسید هیالورونیک استفاده کرد؟

همیشه بهتر است دستورالعمل های نوشته شده روی محصول را انجام دهید. به طور کلی، می توانید با خیال راحت از اسید هیالورونیک هم صبح و هم شب استفاده کنید.

چه زمانی می توان انتظار نتایج  اسید هیالورونیک را داشت؟

همه محصولات به طور متفاوتی فرموله می شوند، بنابراین زمان نتیجه گیری می تواند متفاوت باشد.

محصولات موضعی اسید هیالورونیک اثرات موقتی و سریع دارند، پس ممکن است در عرض چند دقیقه متوجه پوست هیدراته تر شوید. اما اگر به دنبال کاهش ظاهر خطوط ریز و سایر علائم پیری هستید، ممکن است مجبور شوید چند ماه صبر کنید تا تفاوت را مشاهده کنید.

نتایج هیالورونیک اسید
نتایج هیالورونیک اسید

جمع بندی

برای داشتن پوستی شاداب و سالم باید آن را هیدراته کنید. اسید هیالورونیک یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار است. استفاده آسان، احتمال عوارض جانبی کم،  در طیف وسیعی از فرمت‌های محصول باعث شده این ماده مراقبت از پوست برای هر فردی مناسب باشد.

منبع: healthline

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا