مجله جراحی زیباییوبلاگ

درمان چاقی به روش جراحی لاپاراسکوپی

مزایای جراحی لاپاراسکوپی + انواع آن

تناسب اندام یکی از مقوله‌هایی است که امروزه بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است. بیماری چاقی که نقطه مقابل تناسب اندام محسوب می‌شود، به دلیل وجود مقدار بیش از حد چربی به وجود می‌آید. این بیماری نه‌تنها در زیبایی ظاهر تاثیر خوبی نمی‌گذارد، بلکه می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات و بیماری‌های دیگر باشد؛ بیماری‌هایی از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون و… در اثر چاقی به وجود می‌آیند. خوشبختانه می‌توان با روش‌های مختلفی مانند جراحی لاپاراسکوپی این مشکل را رفع کرد.

آشنایی با جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از شیوه‌های مدرن برای عمل‌های ناحیه شکم و لگن است. در این شیوه جراح با استفاده از ابزار‌های کوچک و ظریف، همراه با برش‌های بسیار کوچکی تغییراتی را در سطح شکم و لگن ایجاد می‌کند. یکی از ابزار‌های کابردی و مهم در این عمل که می‌تواند دلیل نام‌گذاری آن هم باشد، دوربین‌هایی است که برای کمک به جراح، تصویر زنده را به مانیتور ارسال می‌کند.

سیستم دستگاه گوارش افراد چاق با افراد دیگر متفاوت است. حجم و اندازه معده بزرگ‌تر، تحرکات سریع‌تر روده، ترشح و کنترل هورمون‌ها، اشتها زیاد، سیری و میزان تحرکات کم از تفاوت‌های این دو به حساب می‌آیند؛ به شکلی که با غذا خوردن‌های زیاد باز هم احساس گرسنگی می‌کنند. در این جراحی تلاش می‌شود تا با تغییرات کوچک اما اساسی در بخش‌های مختلف دستگاه گوارش، افراد به یک کاهش وزن موثر و سریع دست یابند.

انواع  جراحی های لاغری‌ که توسط جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شوند

تعداد راه‌های کاهش وزن بسیار زیاد است که فقط تعدادی از آن‌ها رایج و مهم هستند. تنوع بالا در راه‌کار‌ها می‌تواند افراد را با مشکل مواجه کند. اما بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره از او بهترین تصمیم را بگیرند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوند.

 • گاستروپلاستی عمودی با نوار

در این روش یک کیسه کوچک ایجاد می‌شود و مجرای ورودی مواد غذایی به معده پایین‌تر محدود می‌شود. ورودی مواد غذایی با یک تکه نوار تقویت می‌شود که از انحراف و اختلال در کارایی جلوگیری می‌کند.

 • حلقه معده قابل تنظیم و غیر‌قابل تنظیم

منظور از حلقه معده جراحی لاپاراسکوپی بستن یک کمربند نیم اینچی معادل ۱۳ سانتی‌متر به دور قسمت بالایی معده است. پس از بستن کمربند یک کیسه کوچک و یک مجرای ورودی ثابت برای کاهش وزن ایجاد می‌شود. اگر کمربند قابل تنظیم بود، داخل آن توسط محلول نمک استریل پر می‌شود.  عبور غذا به‌دلیل کوچک شدن ورودی غذا سخت‌تر خواهد شد.

 • بای پس معده

جراحی-لاپاراسکوپی
لاغری با جراحی لاپاراسکوپی

منظور از بای پس معده تقسیم معده و درست کردن یک کیسه کوچک از بافت معده است. این کیسه به‌شکل ۷ و در ورودی روده  کوچک قرار می‌گیرد. این روش یکی از رایج‌ترین روش‌های عمل کاهش وزن به‌شمار می‌آید.

 • اسلیو معده

در این روش، قسمتی از معده با نظر جراح برداشته می‌شود. بعبارتی اسلیو گاسترکتومی یا عمل اسلیو معده (Sleeve Gastrectomy)، یکی از متدهای جراحی لاغری و کاهش وزن در درمان بیماران مبتلا به چاقی است. در این روش بخش بزرگی از معده که شامل ناحیه ترشح هورمون گرلین است از معده جدا میشود. آنچه از این ساختار موزی شکل به جا میماند در حدود ۲۰-۱۵ درصد حجم اولیه معده است که شبیه آستین (sleeve) یا لوله‌ مانند است و دلیل نام گذاری اسلیو معده شده است. گرچه امکان گشاد شدن معده وجود دارد اما این روش اصلاحی چاقی بسیار در درمان بیماران چاق بسیار موفقیت آمیز بوده است. در این راه هیچ‌کدام از فعالیت‌های روده، تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

 • اسلیو معده همراه با سوئیچ اثنی عشر

در این جراحی لاپاراسکوپی هم همانند اسلیوه معده قسمت بزرگی از آن برداشته می‌شود. دریچه ورودی مواد غذایی همراه با قسمت اولیه روده‌ها کنار گذاشته می‌شوند. سپس قسمت میانی روده مسدود و انتها و ابتدای آن به یک‌دیگر متصل می‌شوند.

چرا لاپاراسکوپی برای عمل لاغری مناسب است؟

امروزه روش‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده است که بسیاری از آن‌ها روش‌های قدیمی و سنتی هستند. اما جراحی لاپاراسکوپی یکی از بهترین گزینه های امروزه برای جایگزینی این شیوه‌های قدیمی و نا‌مناسب باشد‌. به دلیل روش کار مخصوص این عمل، تمام افراد برای انجام آن از شرایط مناسبی برخوردار نیستند. برای انجام عمل لاپاراسکوپی باید در شرایطی مشخص قرار داشته باشید؛ در‌ صورت داشتن بیماری‌های مرتبط با چاقی، شاخص توده بدنی باید ۳۵ یا ۴۰ درصد باشد.

تغییرات در معده پس از عمل لاپاراسکوپی

اکثر افرادی که برای کاهش وزن جراحی لاپاراسکوپی انجام داده‌اند، می‌گویند که پس از گذشت یک سال حداقل نیمی از وزن خود را از دست داده‌اند. در حالت کلی روند و فرایند کاهش وزن برای تمام افراد در مدت زمان ۱۸ تا ۲۴ ماه انجام می‌شود. از طرفی ممکن است پس از گذشت ۲ تا ۵ سال افراد با افزایش وزن کمی رو‌به‌رو شوند که اصلا مسئله مهمی نیست و به‌راحتی می‌توان آن را کنترل کرد.

مزایا جراحی لاپاراسکوپی

مزایا-جراحی-لاپاراسکوپی
مزایای جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از مدرن‌ترین و جدید‌ترین راه‌های کاهش وزن محسوب می‌شود. بسیاری از مشکلات ناحیه شکم و لگن با کمک این عمل بر‌طرف می‌شوند. در این جراحی بر‌خلاف عمل شکم مرسوم که از برش‌های عمیق و بزرگ استفاده می‌گردد، از برش‌های بسیار کوچک بهره‌گیری می‌شود.

 • درد‌های پس از عمل نسبت به دیگر انواع آن کمتر است و کاهش می‌یابد.
 • نیازی به بستری شدن‌های طولانی مدت در فضای خسته‌کننده بیمارستان نیست.
 • به دلیل برش‌هایی با اندازه‌های ریز، جای زخم کمتری باقی می‌ماند.
 • بسیاری از افراد بعد از انجام عمل‌های کاهش وزن باید مدت زمان طولانی را به منظور بهبودی طی کنند، اما این مورد برای جراحی لاپاراسوکوپی صدق نمی‌کند.
 • کاهش آسیب‌های شکمی را به‌دنبال دارد.
 • از هزینه کمتری در مقایسه با نتیجه و شیوه‌های دیگر برخوردار است.
 • درصد موفقیت در این عمل از راه‌های سنتی و قدیمی بیش‌تر است.

تجربه جراحی حرفه‌ای با متخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی

یکی از بایدهای جراحی‌ لاغری، انجام جراحی لاپاراسکوپی توسط یک پزشک با تجربه حرفه ای لاپاراسکوپی است، در غیر اینصورت جراحی لاغری میتواند با عوارض و خطرات جبران ناپذیری همراه باشد. بنابراین ضروری است برای عمل لاغری با لاپاراسکوپی با یک متخصص جراحی مشاوره داشته باشید. دکتر بهزاد نعمتی هنر یکی از متخصصان جراحی لاغری و شناخته شده در حوزه جراحی های انجام شده با لاپاراسکوپی هستند. پیشنهاد میشود برای بهره‌مندی از تجربه ایشان در زمینه عمل های لاغری و موفقیت های بسیار در این حوزه، با ایشان مشاوره پزشکی داشته باشید تا ضمن آشنایی با چگونگی انجام عمل، ریسک و خطرات جراحی و درصد موفقیت آن، بهترین تصمیم ممکن را لحاظ کنید.

 

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (4 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا