مراقبت از پوستمجله مراقبت از مو

روتین پوستی حمام (قبل و بعد حمام)

روتین پوستی قبل و بعد از حمام شامل مراحل مختلفی است. برای مثال، شانه کردن موها باید قبل از ورود به حمام انجام شود. استفاده از نرم کننده های مو و اسکراب بدن در هنگام حمام باید مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین استفاده از ماسک صورت و خشک کردن موها به درستی، از جمله مراحل روتین پوستی حمام است.

معمولاً بعد از حمام پوست بسیار تمیز و شاداب‌شده و منافذ آن کاملاً پاکسازی می‌گردد. بنابراین داشتن روتین پوستی حمام باعث می‌شود تا پوست شما طراوت و شادابی خود را برای مدت طولانی حفظ کند. البته روتینی که انتخاب می‌کنید باید بر مبنای اصول خاصی استوار باشد. پوست صورت در بعضی از افراد بسیار حساس می‌باشد و بنابراین همه نوع محصول بهداشتی برای آن مناسب نیست. برای داشتن یک روتین مراقبتی پس از حمام بهتر است با یک متخصص پوست حتماً مشورت کنید.

آموزش قدم به قدم روتین پوستی حمام

در اینجا مراحل روتین پوستی حمام را گام به گام با هم مرور می‌کنیم.

روتین پوستی در حمام
روتین پوستی در حمام

شانه کردن مو‌ها

اولین کاری که باید قبل از ورود به حمام انجام دهید‌شانه کردن مو‌ها می‌باشد. در صورتی که مو‌های خود را قبل از رفتن به حمام‌ شانه نکنید و بخواهید بعد از حمام این کار را انجام دهید باعث ریزش مو می‌شود. زیرا مو‌ها قبل از ورود به حمام دارای گره می‌باشد و زمانی که آن را می‌شویید گره‌های جدیدی به وجود می‌آید. اگر به موهایتان نرم‌کننده نمی‌زنید و یا از هیچ ماسکی استفاده نمی‌کنید کار‌شانه کردن مو برایتان بسیار سخت خواهد شد.

پاک کردن آرایش

پاک کردن آرایش جزء مراحل بسیار مهم می‌باشد‌. بعضی از افراد فکر می‌کنند که چون می‌خواهند به حمام بروند پس نیازی نیست تا آرایش خود را پاک کنند. حتماً قبل از ورود به حمام آرایش خود را با میسلار و یا فوم پاک کنید.

بهترین پاک کننده آرایش صورت برای انواع مختلف پوست را در مجله اینترنتی فارمو بخوانید.

روغن تراپی مو‌ها

روغن تراپی مو‌ها نیز از روتین پوستی حمام می‌باشد. قبل از گرفتن دوش برای اینکه مو‌های خود را سالم نگه دارید بر روی آن روغن تراپی انجام دهید. به وسیله روغن‌های گیاهی مانند نارگیل، جوجوبا و آرگان که روغن‌های طبیعی هستند بر روی مو‌هایتان روغن تراپی انجام‌داده تا به ترمیم و درمان عمیق مو‌هایتان بپردازد.

استفاده از اسکراب بدن در داخل حمام

از اسکراب و شامپو‌های بدن در زمان حمام استفاده کنید تا پوست‌های مرده بدن شما از بین رفته و پوست شاداب گردد.

استفاده از نرم‌کننده و ماسک مو

پس از شستشوی مو‌ها از نرم‌کننده استفاده کنید. استفاده از نرم‌کننده باعث می‌شود که مو‌هایتان از قسمت ساقه به سمت پایین نرم و لطیف باقی بماند. حتماً نرم‌کننده را فقط بر روی ساقه مو‌هایتان بزنید. البته در نظر داشته باشید که استفاده از ماسک مو بسیار بهتر از نرم‌کننده می‌باشد زیرا نرم‌کننده در بعضی از افراد باعث ریزش مو می‌شود اما ماسک مو علاوه بر اینکه ساقه مو‌های شما را نرم کرده و‌شانه‌پذیری آن را آسان می‌کند باعث تقویت آن نیز می‌شود.

روتین پوستی بعد از حمام

روتین پوستی بعد از حمام
روتین پوستی بعد از حمام

این روتین در واقع با آبکشی بوسیله آب ولرم پایان می‌پذیرد زیرا گرمای بیش از حد آب باعث از بین رفتن رطوبت گشته و پوست بعد از حمام دچار خشکی می‌گردد. روتین پوستی بعد از حمام نیز بسیار مهم می‌باشد که در زیر به مراحل آن اشاره می‌کنیم.

استفاده از لوسیون

یکی از مراحل روتین پوستی بعد از حمام مرطوب کردن پوست بدن با لوسیون پس از حمام می‌باشد. این کار باعث می‌شود تا انعطاف‌پذیری پوست شما زیاد شده و در نتیجه پوست سالم و شادابی داشته باشید.

ماساژ به وسیله روغن

در روتین پوستی حمام بسیار مفید است که پس از اتمام کار بدن خود و پوست خود را با روغن‌های مفید ماساژ دهید. با ماساژ روغن باعث شادابی و زیبایی پوست خود می‌شوید. شما می‌توانید ماساژ را خود انجام دهید یا اینکه آن را به یک ماساژور حرفه‌ای بسپارید.

نوع دیگری از اسکراب که مربوط به قلب دوم است، اسکراب پا است. برای آشنایی با 8 اسکراب پا خانگی کلیک کنید.

توجه به پوست گردن

در روتین پوستی بعد از حمام بسیاری از مردم به پوست گردن خود اصلاً توجهی نمی‌کنند. پوست گردن نیز بسیار مهم است و حساسیت آن بالا می‌باشد. بعد از حمام می‌توانید بر روی این قسمت کرم ضد آفتاب و مرطوب‌ کننده استفاده نمایید.

استفاده از ماسک صورت

ماسک‌های زیادی در بازار وجود دارد که کاربرد‌های متفاوتی دارند. ماسک‌های خنک‌کننده پوست بعد از حمام بهترین گزینه برای طراوت بخشیدن به پوست می‌باشند. برای آشنایی با ماسک های صورت خانگی، به مقاله “بهترین ماسک صورت خانگی برای سفید کردن پوست” مراجعه کنید.

مراقبت از لب‌ها بعد از حمام

لب‌ها جزء قسمت مهم بدن هستند که کمتر مورد قرار می‌گیرند. در حالیکه پوست لب بسیار حساس می‌باشد و به مراقبت ویژه نیازمند است. بهترین زمان برای رسیدگی به لب‌ها بعد از حمام می‌باشد. محصولات مورد نیاز اسکراب بالم لب و روغن‌های مخصوص لب می‌باشد.

درست خشک کردن مو‌ها

در روتین پوستی حمام رسیدگی به مو‌ها بسیار مورد اهمیت می‌باشد. خشک کردن مو‌ها بسیار مهم است. بهترین پارچه برای گرفتن آب مو‌ها پارچه‌های نخی و حوله بزرگ است. استفاده بیش از اندازه وسیله‌های حرارتی باعث می‌شود تا آسیب فراوانی به مو برسد. بنابراین اگر می‌خواهید از این وسیله استفاده کنید حرارت آن به صورت کنترل شده باشد.

استفاده از بادی اسپلش

یکی دیگر از مراحل روتین پوستی حمام استفاده از بادی اسپلش می‌باشد‌. بادی اسپلش‌ها می‌توانند پس از حمام باعث خوشبو شدن بدن شما شوند. وقتی پوست بدن مرطوب و تمیز باشد بادی اسپلش می‌تواند مدت زمان طولانی‌تری بدن را خوشبو نگه دارد.

روتین پوستی بعد حمام
روتین پوستی بعد حمام

استفاده از کرم مو

از مراحل روتین پوستی حمام می‌توانیم به استفاده از کرم مو اشاره کنیم. در روتین پوستی بعد از حمام بر روی مو‌های مرطوب خود از کرم مو استفاده کنید.کرم مو باعث می‌شود تا مواد مغذی به مو‌های شما برسد و در عین حال باعث شادابی و طراوت مو‌های شما می‌شود‌. همچنین حالت‌پذیری مو‌های شما را بیشتر کرده و اگر مو‌های فر و مجعدی دارید زیبایی فر مو‌های شما را دوچندان می‌کند.

استفاده از اسپری دوفاز

در روتین پوستی حمام از اسپری دو فاز استفاده کنید. اسپری دو فاز قبل از خشک کردن مو‌ها باعث ایجاد یک لایه بر روی مو‌های شما شده و در نتیجه مو‌ها را در برابر حرارت سشوار و وسایل گرمایی محافظت می‌کند.

تفاوت روتین پوستی در روز و شب

روتین پوستی برای روز و شب با هم فرق می‌کند. در روز روتین پوستی با مراحل زیر شروع می‌شود.

 1. اول پاکسازی پوست می‌باشد تا ناخالصی‌ها و چربی‌ها از روی پوست پاک شود.
 2. مرحله دوم تونر می‌باشد که بسته به نوع پوست خشک یا چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دارای پوست چرب و مستعد آکنه و جوش هستید حتماً از تونر‌هایی استفاده کنید که حاوی سالیسیلیک اسید می‌باشد. برای پوست خشک و حساس باید از تونر‌های آبرسان استفاده شود.
 3. در مرحله سوم روتین پوستی از سرم استفاده کنید. سرم را متناسب با پوست خود انتخاب کنید. سرم باید شامل آنتی اکسیدان‌هایی مثل ویتامین سی باشد.
 4. مرحله چهارم از کرم دور چشم استفاده کنید. با انگشت حلقه خود به آرامی با حرکات ضربه‌ای باعث جذب کرم شوید.
 5. در مرحله پنجم نوبت به استفاده از مرطوب‌کننده است. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها باعث می‌شود تا پوست شما نرم شود. کرم‌های که شامل هیالورونیک اسید می‌باشند می‌توانند به حفظ رطوبت در پوست شما کمک فراوانی کنند.
 6. از ضد آفتاب استفاده کنید که آخرین مرحله از روتین پوستی روز می‌باشد. این مرحله بسیار مهم است و در صورت تنبلی در مصرف آن باعث پیری زودرس پوست خواهید شد.

روتین پوستی شب

روتین پوستی شب با روتین پوستی روز فرق می‌کند. در شب شما نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارید. در شب بهتر است ویتأمین‌های مفید برای تقویت پوست استفاده کنید.

 1. مرحله اول پاکسازی می‌باشد که با پاک کردن لوازم آرایش و آلودگی‌ها از روی پوست شروع می‌شود. می‌توانید از پاک‌کننده‌های میسلار واتر برای این کار استفاده کنید.
 2. مرحله دوم استفاده از تونر است. مانند روتین پوستی روز در شب‌ها می‌توانید توسط تونر پوست را پاک کنید‌ و آن را آماده برای جذب سرم‌ها و مرطوب‌کننده کنید.
 3. مرحله سوم استفاده از سرم می‌باشد. در این مرحله می‌توانیم سرم‌های مخصوص شب خود را بر روی پوست استفاده کنیم. سرم‌های حاوی اسید گلیکولیک و رتینول می‌توانند منافذ پوست شما را کوچک کنند.
 4. مرحله چهارم نوبت استفاده از کرم دور چشم می‌باشد. به کمک کرم دور چشم پوست چشم خود را شادابی ببخشید. از مصرف زیاد کرم دور چشم در اطراف چشم خودداری کنید.
 5. مرحله پنجم از مرطوب‌کننده استفاده کنید. شب پوست در حال استراحت می‌باشد. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها می‌تواند باعث ایجاد یک سد مقاومتی شود. در نتیجه پوست می‌تواند مواد مغذی را به خوبی جذب کند.

روتین پوستی نوجوانان با روتین پوستی مردانه فرق می‌کند. روتین پوستی کره‌ ای هم جزو بهترین روتین‌هایی است که باعث می‌شود پوست شاداب و سالم شود. مراحل این روتین عبارتند از پاک کردن آرایش، پاکسازی صورت، لایه‌برداری، تونر، اسانس یا امولسیون، ماسک ورقه‌ای، کرم دور چشم و مرطوب‌کننده می‌باشد.

نگاهی به آنچه در مورد روتین پوستی حمام خواندیم

یکی از مراحل مهم شادابی پوست رعایت روتین پوستی حمام می‌باشد. گرفتن دوش آب گرم باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود. درنتیجه بعد از حمام به علت پاکسازی پوست می‌توانید از انواع ویتامین‌ها و کرم‌ها استفاده کنید. زیرا میزان جذب کرم‌ها افزایش می‌یابد. با انجام روش‌های درست پاکسازی پوست و رعایت روتین پوستی حمام باعث می‌شود تا پوستی تمیز و شاداب داشته باشید. پایبند بودن به رعایت روتین قبل و بعد حمام باعث می‌شود تا بتوانید از پیری زودرس جلوگیری کنید. حتماً توجه به مو‌ها را هم جزو روتین پوستی حمام خود قرار دهید.

3.6/5 - (11 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا