مجله مراقبت از مو

اوزون تراپی مو چیست؟

یکی از روش‌های پیشرفته و متداول درمانی که اکنون در سطح جهانی مورد توجه و تایید فراوان قرار گرفته است، اوزون تراپی نام دارد. این روش درمانی از گاز اوزون بهره می‌برد و برای کاربردهای درمانی متنوعی به کار می‌رود. اوزون یک ترکیب شیمیایی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده و با بوی تند و رنگ آبی شناخته می‌شود. این گاز به صورت طبیعی در جو زمین وجود دارد و همچنین به صورت مصنوعی تولید می‌شود.

تراپی، از این گاز اوزون بهره می‌برد تا مشکلات مختلفی از جمله مشکلات مفاصل و استخوان، ترمیم زخم‌ها، تسکین دردها و به خصوص درمان و ترمیم مشکلات مو را رفع می‌کند. در نتیجه نوعی مراقبت از مو محسوب می شود. اگر شما هم می‌خواهید بدانید اوزون تراپی مو چیست در ادامه این بخش از دکتر فارمو به بررسی کامل‌تر این روش درمانی پرداخته و فواید، عوارض و نکات مربوط به آن را عنوان خواهیم کرد.

اوزون تراپی مو 

تراپی مو یکی از روش‌های مدرن برای تقویت موهاست که در بسیاری از کلینیک‌ها انجام می‌شود. این روش توسط دستگاهی به نام مایکرو میست اجرا می‌شود و به طور عمده بر روی بهبود آبرسانی و اکسیژناسیون ریشه مو تأکید دارد. یک نکته جالب این است که اوزون از یک مولکول اکسیژن به همراه یک اتم اکسیژن اضافی تشکیل شده است. این اتم اضافی باعث افزایش قدرت اکسیژن می‌شود. کمبود اکسیژن در بدن مشکلاتی از جمله ریزش مو را به همراه دارد، به خصوص در حوزه پوست و مو.

افزایش سطح اکسیژن در این موارد می‌تواند به حل مشکلات کمک کند. از این رو، اوزون تراپی می‌تواند به موهای شما شادابی و سلامتی بیشتری بخشیده و مشکلاتی نظیر ریزش مو را بهبود ببخشد.

اوزون تراپی مو
اوزون تراپی مو

اوزون تراپی مو به چه شکل است؟

دستگاه اوزون تراپی مو دارای یک محفظه است که برای قرار دادن موها از قسمت ریشه تا نوک آن‌ها استفاده می‌شود. بعد از قرار گرفتن موها، بخار آب با دمای ۴۰ درجه درون این محفظه جریان پیدا می‌کند. برخورد بخار آب ۴۰ درجه با موی سر و ریشه آن باعث می‌شود فولیکول‌ها تحریک شوند و از سطح مو جدا شوند. سپس بخار آب وارد داخل مو می‌شود.

در مرحله بعد، بخار آب با استفاده از امواج فراصوت تجزیه می‌شود و اوزون تولید می‌شود. اوزون، که شامل ۳ اتم اکسیژن است، با قدرت اکسیدکنندگی بسیار بالا، قارچ‌ها و باکتری‌های موجود در مسیر را از بین می‌برد. سپس اوزون وارد بافت مو می‌شود و به‌طور موثری مو و پوست سر را استریل می‌کند.

در مرحله بعدی، دستگاه میکرومیست وارد مرحله سرماسازی یا Cooling می‌شود. با کاهش ناگهانی دما، فولیکول‌ها مجدداً تحریک می‌شوند و روی تارهای مو بسته می‌شوند. با بسته شدن سطح مو، اوزون و اتم‌های اکسیژن درون مو قرار می‌گیرند و باعث بهبود خونرسانی و آبرسانی می‌شوند.

فواید اوزون تراپی مو 

از خصوصیات و فواید اوزون تراپی مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درمان ریزش مو:

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مزایای استفاده از اوزون تراپی مو، قابلیت درمان و پیشگیری از ریزش مو است. در این روش، مولکول‌های حل شده در آب با فرمول O3 به فولیکول‌های مو تزریق می‌شوند، که باعث تحریک تولید سلول‌های مو می‌شود. ریزش مو به دلایل مختلفی رخ می دهد که رونوفل تراپی یکی از روش های درمان ریزش مو است. همچنین به احیای ریشه مو کمک می کند.

  • افزایش تراکم مو:

یکی دیگر از فواید بارزی که باعث شده است تراپی جذابیت زیادی برای افراد داشته باشد، قابلیت افزایش حجم و تراکم موهاست. این روش به عنوان یک روش تغذیه و تقویت فولیکول‌های مو شناخته شده و این تقویت باعث می‌شود تارهای مو قوی‌تر شوند و به میزان بیشتری رشد کنند.

  • رطوبت‌رسانی به مو:

رطوبت رسانی به موها یکی از فوایدی است که اوزون تراپی ارائه می‌دهد. استفاده مکرر از رنگ‌های مو می‌تواند باعث خشک و شکننده‌شدن ساقه‌های مو شود. موهای خشک و شکننده به موخوره‌ها و نازک‌شدن موها حساس هستند. در این شرایط، تراپی مو می‌تواند رطوبت را به ساقه‌های مو منتقل کرده و آنها را تغذیه کند.

فواید و عوارض اوزون تراپی مو
فواید و عوارض اوزون تراپی مو
  • افزایش جریان خون در پوست سر:

یکی از مزایای دیگر درمان با تراپی، افزایش جریان خون در پوست سر است. افزایش جریان خون باعث رشد موها و فعالیت فولیکول‌های مو شده و می‌تواند در مقابله با عفونت‌های میکروبی پوست نیز مؤثر باشد.

  • رفع شوره سر:

اوزون درمانی می‌تواند شوره سر را که یکی از مشکلات آزاردهنده موهاست، رفع کند. این روش با استفاده از خواص ضد‌میکروبی قوی خود، در درمان سریع و موثر شوره سر مؤثر است و می‌تواند باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین ببرد بدون اینکه به پوست سر و موها آسیب برساند.

  • ممانعت از سفیدشدن زودتر موها:

جلوگیری از سفید شدن زودرس موها می‌تواند افراد زیادی را به سوی استفاده از اوزون تراپی سوق دهد. کمبود مواد مغذی به میزان کافی در فولیکول‌های مو می‌تواند باعث سفیدی زودرس موها شود. تراپی مو قادر است به خوبی سرعت جذب مواد مغذی توسط فولیکول‌های مو را افزایش دهد و رنگ طبیعی مو را حفظ کند.

اوزون تراپی مو چه عوارضی دارد؟

اوزون تراپی هم مانند هر روش درمانی دیگر در کنار مزایا و فوایدی که دارد ممکن است یک‌سری عوارض را هم ایجاد کند. این عوارض عبارتند از:

  • مسمومیت:

اوزون گاز قدرتمندی است که در صورت ورود به چشم، بینی یا دهان، می‌تواند مسمومیت ایجاد کند. اما در حین اوزون تراپی مو، فقط موهای شما در داخل دستگاه مایکرومیست قرار می‌گیرند و گاز اوزون از طریق منافذ پوست سر وارد بدن می‌شود.

  • آبریزش بینی و سوزش چشم:

یکی از عوارض شایع این روش، سوزش چشم و آبریزش بینی است. این عارضه بیشتر در افرادی که حساسیت یا آلرژی دارند، مشاهده می‌شود. به همین دلیل، افرادی که با حساسیت شدید روبرو هستند، بهتر است انجام تراپی مو را تا پس از درمان کامل خود به تعویق بیندازند.

  • سردرد:

یکی از عوارض دیگر، سردردهای خفیف است که در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. خوشبختانه، این سردردها کاملاً موقتی و بسیار سبک هستند. اما اگر تحمل سردردهای ملایم را ندارید، می‌توانید از یک قرص مسکن استفاده کنید تا این درد را کاهش دهید.

  • استفراغ یا حالت تهوع:

افرادی که حساسیت دارند، ممکن است به بوی ترکیبات این گاز حساسیت نشان دهند و احساس حالت تهوع یا در موارد شدیدتر استفراغ داشته باشند. اما این عارضه کاملاً موقتی است و پس از چند ساعت بهبود می‌یابد.

تعداد جلسات لازم برای اوزون تراپی مو

تعداد جلسات موردنیاز برای درمان استفاده از روش اوزون تراپی، بین افراد متفاوت است. این موضوع به میزان و شدت آسیب موهای شما، پاسخ و واکنش موهایتان به این روش درمانی و تشخیص متخصص بستگی دارد. با این حال، به طور معمول، تأثیرات درمانی از جلسه اول قابل مشاهده هستند و با 3 تا 4 جلسه درمان، بیشتر مشکلات رفع خواهند شد. البته، در برخی موارد، ممکن است نیاز به جلسات بیشتری باشد تا نتایج مطلوب حاصل شود.

تعداد جلسات اوزون تراپی مو
تعداد جلسات اوزون تراپی مو

بهترین دستگاه اوزون تراپی مو 

بهترین دستگاه اوزون تراپی مو مایکرومیست نام دارد. این دستگاه در بخش‌های مختلفی از جمله سلامت، درمان، زیبایی و بهداشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این دستگاه بر اساس اکسیداسیون اتم اکسیژن است و در نتیجه تراپی را ارائه می‌دهد. با استفاده از این دستگاه (مایکرومیست) مشکلاتی که به وسیله دستگاه‌هایی مانند اتو مو به موهای شما وارد می‌شود، برطرف می‌شود. این دستگاه قادر است ریزش موها را کاهش دهد و رشد آنها را تا دو برابر افزایش دهد.

ایا اوزون تراپی مو را صاف میکند؟

هدف اصلی این روش احیای و ترمیم موها است. در واقع، اوزون تراپی منجر به افزایش رطوبت موها می‌شود و با رفع مشکلات و آسیب‌های مو، حالت طبیعی آنها حفظ می‌شود. با رفع خشکی، لطافت و موخوره موها از بین رفته و موها حالتی طبیعی و صاف‌تر پیدا می‌کنند. بنابراین، می‌توان گفت که تراپی مو نیز باعث صاف شدن طبیعی موها می‌شود.

با این حال، نباید انتظار داشته باشید که این روش درمانی مو به همان اندازه و روش‌های دیگر صاف کننده موها موثر باشد، مانند روش کراتینه و سایر تکنیک‌های صافی. هدف اصلی این روش تراپی ترمیم و بهبود سلامت موها است و صافی مویی که پس از این روش ایجاد می‌شود، ناشی از رفع شکستگی‌ها و ترمیم ساقه موها است. یکی از روش های صاف و نرم کردن مو ابریشم سازی مو است که مقاله ان در فارمو نگارش شده است.

جمع بندی برای اوزن تراپی مو

همان‌طور که گفتیم اوزون تراپی مو با دستگاه مایکرومیست به عنوان یک فناوری نوآورانه در حوزه بهداشت و زیبایی مو، با استفاده از اکسیداسیون اتم اکسیژن و ترمیم موها، می‌تواند تاثیر قابل توجهی در سلامت و زیبایی موها به ارمغان بیاورد. این روش می‌تواند ریزش موها را کاهش داده، رشد آنها را تقویت و بهبود بخشد، همچنین عوارض و آسیب‌های ناشی از استفاده از دستگاه‌های مختلف مانند اتو مو را به حداقل برساند. بنابراین با استفاده از این روش درمانی موهای شما می‌توانند به حالتی زیبا، صاف و درخشان برگردند و شما از ظاهری سالم و درخشان موهایتان لذت ببرید.

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا