مجله تناسب اندام

فواید رژیم کتوژنیک

اکثر افرادی که می‌خواهند رژیم کتوژنیک را شروع کنند همواره این سؤال در ذهنشان مطرح است که این رژیم چه‌کاری انجام می‌دهد و فواید رژیم کتوژنیک چیست؟ در توضیح رژیم کتوژنیک می‌توانیم بگوییم که این رژیم برای لاغری می‌باشد و بسیار محبوب و پرطرفدار است. علت محبوب بودن این رژیم به خاطر این است که بر پایه پروتئین و چربی سالم تنظیم شده‌ است. در واقع رژیم کتوژنیک رژیمی بر پایه کربوهیدرات کم و پرچرب می‌باشد که برای کاهش وزن روشی بسیار محبوب است. در این مقاله به فواید رژیم کتوژنیک و مزایای آن می‌پردازیم.

فواید رژیم کتوژنیک چیست؟

یکی از فواید مهم رژیم کتوژنیک درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و آکنه می‌باشد. این بیماری‌ها معمولاً به خاطر مقاومت به انسولین و بالا رفتن حساسیت بدن به آن و تنظیم میزان انسولین در بدن به وجود می‌آید. در اینجا به فواید رژیم کتوژنیک اشاره می‌کنیم.

1. رژیم کتوژنیک و کاهش وزن

از فواید رژیم کتو می‌توان به کاهش وزن 3 تا 6 ماه اشاره کرد. این امر به خاطر این است که بدن برای تبدیل چربی به انرژی به کالری بالایی نیازمند است، در حالی که به کالری کمتری برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی نیاز دارد. از مزایای رژیم کتوژنیک کاهش چربی و حفظ توده عضلانی می‌باشد که در کاهش وزن مؤثر است. همچنین در رژیم کتوژنیک سطح گلیسیرید و HDL تنظیم می‌شود.

2. مقاومت در مقابل سرطان با رژیم کتوژنیک

سلول‌های سرطانی معمولاً از کربوهیدرات‌های موجود در خون تغذیه کرده و به رشد و تکثیر خود ادامه می‌دهند. یک برنامه اصولی از رژیم کتوژنیک باعث می‌شود تا سوخت و ساز و متابولیسم بدن شما تغییر کرده و قند خون پایین بیاید. در واقع در این رژیم سلول‌های سرطانی گرسنه می‌شوند و در نتیجه مقاومت خود را به مرور زمان از دست‌داده و کم کم از بین می‌روند و رشد آن‌ها کم می‌شود. این رژیم باعث می‌شود تا در اثر کم شدن کربوهیدرات در بدن انرژی سلول‌ها پایین بیاید و در نتیجه رشد تومور و پیشرفت سرطان محدود شود.

مزایای رژیم کتوژنیک
مزایای رژیم کتوژنیک

3. مقابله با آکنه با رژیم کتوژنیک

از مزایای رژیم کتوژنیک کم کردن آکنه می‌باشد زیرا این رژیم باعث کاهش انسولین می‌شود.

4. کنترل قند با رژیم کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک علاوه بر لاغری و کاهش وزن باعث جلوگیری از پیشروی دیابت نوع دو نیز می‌شود. علت این امر به خاطر کم شدن سطح قند خون و و جلوگیری از اثر منفی انسولین بالا در بیماران می‌باشد. دیابت نوع ۲ به خاطر بالا رفتن انسولین در خون به وجود می‌آید و انسولین نیز تحت تأثیر مصرف کربوهیدرات قرار دارد. اما مصرف چربی هیچ تأثیری بر روی افزایش قند خون ندارد.

5. رفع اختلالات سیستم عصبی

یکی دیگر از فواید رژیم کتوژنیک کمک به درمان بیماری‌هایی مثل آزایمر، پارکینگسون و اختلالات خواب می‌باشد. احتمالاً کربوهیدرات‌هایی که بدن برای دریافت انرژی می‌سوزاند به محافظت از سلول‌های مغز کمک می‌کند. در واقع از مزایای رژیم کتوژنیک حذف کربوهیدرات می‌باشد. برخلاف تصور بعضی از افراد که فکر می‌کنند گلوکز برای مغز ضروری می‌باشد و نبود آن باعث اختلال در مغز می‌شود باید بگوییم که انرژی هایی که از چربی تولید می‌شوند سوخت بهتری نسبت به کربوهیدرات‌ها برای مغز هستند. استفاده از کتون به عنوان سوخت برای مغز باعث بالا بردن عملکرد مغز می‌شود در نتیجه التهاب مغزی کم خواهد شد.

6. سندروم تخمدان پلی کیستیک

این بیماری در اثر بزرگ شدن تخمدان به وجود می‌آید. در این بیماری کیسه‌های کوچکی پر از آب در اطراف تخمدان به وجود می‌آید که به خاطر بالا بودن انسولین می‌باشد. از مزایای رژیم کتوژنیک کاهش انسولین همراه با تغییر در سبک زندگی مثل ورزش و کاهش وزن می‌باشد.

7. بهبود سیستم گوارش

از دیگر فواید رژیم کتوژنیک آرامش معده و روده می‌باشد. این رژیم برای افرادی که دچار مشکلات گوارشی شده‌اند بسیار مفید می‌باشد و با گذشت یک یا دو روز کاملاً متوجه بهبود عملکرد دستگاه گوارش خود می‌شوند.

8. درمان سندروم متابولیک

رژیم غذایی کتوژنیک باعث کم شدن علائم این بیماری می‌شود و در پیشگیری از این بیماری بسیار مؤثر است. سندروم متابولیک بیماری است که باعث دیابت و مشکلات قلبی عروقی می‌شود.

نگاهی اجمالی به فواید غذایی رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک فواید زیادی دارد که در اینجا به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

  • احساس گرسنگی کمتر به مرور زمان
  • بهبود عملکرد هورمون ها با این رژیم
  • پوستی زیبا خواهید داشت
  • چربی سوزی بدن شما بیشتر می‌شود
  • بافت عضلانی شما حفظ خواهد شد
  • تمرکز شما بیشتر شده و هوش شما افزایش می‌یابد
  • در صورت ابتلا به دیابت می‌توانید این بیماری را بهتر کنترل کنید
  • همچنین این رژیم در درمان سرطان، تخمدان پلی کیستیک و آلزایمر بسیار موثر می‌باشد
فواید رژیم کتوژنیک چیست
فواید رژیم کتوژنیک چیست

نکات مهم برای جلوگیری از عوارض رژیم کتوژنیک

در رژیم کتوژنیک مانند سایر رژیم ها باید نکات مهمی را بررسی کنید تا از عوارض آن در امان باشید. بله این رژیم نیز دارای عوارضی است که در صورت رعایت نکردن مواردی که در مقاله بعدی آنها را بررسی کرده ایم، رخ می دهد. برای آشنایی با عوارض رژیم کتوژنیک این مقاله را مطالعه کنید.

رژیم کتو ۲۸روزه

این رژیم  یک دوره از رژیم کتوژنیک می‌باشد که در آن طبق یک برنامه غذایی کتوژنیکی وعده‌های اصلی صبحانه، ناهار و شام با مقدار مشخصی تعیین می‌شود. متخصصین و افرادی که از رژیم  ۲۸ روزه کتوژنیک رایگان استفاده کردند در ۴ هفته اول کاهش وزن بسیارمشخص می‌باشد. برای آشنایی با این رژیم، رژیم کتوژنیک 28 روزه را در فارمو مطالعه کنید.

کلام پایانی برای فواید رژیم کتو

رژیم کتوژنیک رژیم غذایی می‌باشد که کربوهیدرات آن پایین است و باعث می‌شود تا بدن چربی سوزی بالایی داشته باشد. فواید رژیم کتوژنیک باعث شده است تا آن را تبدیل به یک رژیم محبوب برای کاهش وزن و حفظ سلامتی کند. در این رژیم مصرف کربوهیدرات به شدت کم می‌شود و چربی جای آن را می‌گیرد. در واقع کاهش کربوهیدرات باعث می‌شود تا بدن شما در یک وضعیت متابولیکی به نام کتوسیس قرار گیرد. بدن شما شروع به چربی سوزی بالا می‌کند.

همچنین در کبد چربی به کتون تبدیل می‌شود که انرژی مورد نیاز مغز را فراهم می‌سازد. این رژیم بسیار عالی می‌باشد و آن را به عنوان رژیم کم چربی می‌شناسند. از مزایای این رژیم می‌توانیم به انواع بیماری‌ها مثل آلزایمر، صرع، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های گوارشی اشاره کرد. این رژیم برای ورزشکارانی که حرکات استقامتی مانند دو میدانی و دوچرخه سواری انجام می‌دهند بسیار مفید می‌باشد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا