مجله جراحی زیبایی

بررسی عمل تیپ پلاستی بینی

تیپ پلاستی یکی از انواع عمل‌های بینی بوده که برای تغییر و فرم شکل بینی انجام می‌شود. هدف اصلی این نوع جراحی اصلاح مشکلات نوک بینی است. این روزها این نوع عمل طرف‌دارهای زیادی پیدا کرده و افرادی که از اندازه و فرم نوک بینی خود ناراضی هستند از مزایای تیپ پلاستی (Tip plasty) می‌توانند استفاده کنند. در ادامه این مطلب از مجله جراحی و عمل های زیبایی دکتر فارمو بیشتر راجع به جراحی نوک بینی و نحوه انجام آن صحبت خواهیم کرد.

تیپ پلاستی یا جراحی نوک بینی چیست؟

جراحی تیپ پلاستی(tip rhinoplasty) بدون بیهوشی بوده و در آن دیگر نیازی به گچ‌گیری و تامپون نیست. این عمل بر روی نوک بینی انجام می‌شود و برای کم‌کردن حجم غضروفی بینی صورت می‌گیرد. هدف از این عمل رفع افتادگی و پهنی نوک بینی است و در برخی از موارد این روش به‌عنوان یک ضرورت پزشکی برای بیمار موردنیاز خواهد بود.

عمل تیپ پلاستی بینی چیست؟
عمل تیپ پلاستی بینی چیست؟

برخی از این بیماران به دلیل غیرعادی بودن نوک بینی شب‌، هنگام خواب دچار مشکل تنفسی و خوروپف می‌شوند. همچنین عفونت سینوسی ممکن است در اثر کج بودن نوک بینی به وجود آید و یا اختلالات گفتاری را به وجود آورد. به همین خاطر این نوع افراد نیاز پزشکی به تیپ پلاستی خواهند داشت.

تیپ پلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

تیپ پلاستی بینی گوشتی
تیپ پلاستی بینی گوشتی

بیماران به دلایل مختلفی ترجیح می‌دهند نوک بینی خود را اصلاح کنند. وقتی بینی در نوک آن آویزان شده یا به شکل قلاب یا واژگون باشد، برخی از بیماران ممکن است احساس کنند ساختار طبیعی بینی آنها جذاب نیست.

یکی از روش‌های جراحی پلاستیک بینی، تصحیح نوک بینی است که می‌تواند بر روی ظاهر بینی و صورت تأثیر بگذارد. جراحی نوک بینی باعث ایجاد بینی باریک می‌شود.

تفاوت تیپ پلاستی با عمل بینی (رینوپلاستی)

تیپ پلاستی و رینوپلاستی دو روش مختلف در زمینه جراحی زیبایی و تغییرات ظاهری صورت هستند، که هر کدام مربوط به زمینه خاص خود هستن .
به طور کلی میتوان گفت که :

 • تیپ پلاستی:
  •  تیپ پلاستی تغییر شکل و اندازه گونه‌ها و لبهای پائینی صورت با استفاده از جراحی پلاستیک است.
  •  اغلب هدف این جراحی بهبود ظاهر و تعادل صورت افراد بوده و ممکن است شامل کاهش حجم گونه‌ها، اصلاح لبه پائینی صورت یا افزایش حجم لبه‌ها با استفاده از آیمپلنت‌های چربی یا سایر مواد باشد.
 • رینوپلاستی (عمل بینی):
  •  رینوپلاستی جراحی‌هایی است که در شکل ظاهری و یا اندازه بینی تغیرات ایجاد میکنند
  •  این جراحی می‌تواند شامل کاهش یا افزایش اندازه بینی، اصلاح کمربند نازکه، تغییر زاویه بینی، یا حتی بهبود مشکلات تنفسی مرتبط با بینی باشد.

جراحی غضروف و کاهش سوراخ بینی

این نوع جراحی نوک بینی شامل تغییر شکل، کاشت و جایگزینی غضروف در بینی بیمار است. جراح با استفاده از قسمتی از بدن مثل لاله گوش، یک قطعه از بافت سالم را می‌گیرد و در ناحیه‌ای که بافت شکسته است، کاشته می‌شود.

کاهش سوراخ بینی برای مواردی است که ظاهر بینی صاف به نظر می‌رسد حتی اگر پل بینی بالایی داشته باشد. وقتی قسمت کنار بینی بزرگ به نظر می‌رسد، جراح از این نوع جراحی استفاده می‌کند. برخلاف جراحی غضروف، این نوع جراحی غضروف را درگیر نمی‌کند. به جای آن، فقط روی پوست و عضلات بینی بیمار تمرکز می‌کند.

با انجام هر یک از این روش‌ها، می‌توان نوک بینی را به شکلی مناسب و جذاب تر تغییر داد. با این حال، قبل از تصمیم گیری درباره جراحی پلاستیک بینی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا همه جوانب و مزایا و معایب این روش را مورد بررسی قرار دهید.

تیپ پلاستی برای همه افراد مناسب نیست و برای انجام این عمل باید مشاوره تخصصی انجام دهید. این جراحی برای افرادی با مشخصات زیر مناسب است:

 • افراد دارای نوک بینی بسیار کوتاه
 • داشتن نوک بینی گوشتی، دو تکه‌ای و پهن که نسبت به دیگر اجزای صورت سنگین‌تر به نظر برسد.
 • نوک بینی خوکی در این فرم بینی به سمت بالا کشیده شده و سوراخ‌های بینی از روبرو مشخص است و چهره را زشت می‌کند.
 • افراد دارای نوک بینی چرخیده یا افتاده به سمت داخل که به آن پتوز هم گفته می‌شود.
 • نوک بینی بسیار تیز

نحوه انجام عمل تیپ پلاستی

نحوه عمل تیپ پلاستی بینی
نحوه عمل تیپ پلاستی بینی

یکی از عمل‌های زیبایی بینی تیپ پلاستی بوده که امروزه توسط بسیاری از متخصصان انجام می‌شود. این نوع عمل برای عارضه‌های بینی به کار می‌رود و روی سرعت جراحی بینی تأثیر مستقیمی دارد. اگر می‌خواهید بیشتر راجع به نحوه انجام عمل تیپ پلاستی بدانید باید بگوییم که در مواردی نیاز به بیهوشی فرد است. البته بستگی به نوع و روش انجام آن نیز خواهد داشت و به صلاحدید پزشک این صورت می‌گیرد.

پزشک متخصص برای زیباتر شدن بینی بعد از عمل به شما پیشنهاد تیپ ‌پلاستی را می‌دهد و باید یک سری شرایط خاص را داشته باشید. هدف از این عمل ایجاد شکل بهتر در غضروف نوک بینی بوده و با فرم بخشیدن به پره‌های بینی شکل و ظاهر آن را تغییر می‌دهند. افرادی که پره‌های بینی بزرگی دارند و یا فاصله آنها از یکدیگر زیاد است با استفاده از تیپ پلاستی می‌توانند آن را کوچک و خوش‌فرم کنند. در این حالت توصیه پزشکان این است که این پره‌ها را به هم نزدیک کرده تا نوک بینی فرم زیبایی به خود بگیرد.

برای انجام این کار باید به پزشکان متبحر و توانا مراجعه کنید چرا که آنها بهتر می‌توانند روی فرم دهی و حالت‌دهی نوک بینی تسلط داشته باشند. پس باید به این نکته مهم توجه داشته و آن را جدی بگیرید که نتیجه رضایت‌بخشی از عمل خود داشته باشید. مراحل زیر نیز از دیگر نحوه‌های انجام تیپ پلاستی است. برخی از افراد پس از عمل بینی به سراغ عمل زاویه دهی فک و چانه می روند که ممکن از خطاراتی داشته باشد. قبل تر درباره زاویه سازی فک و چانه صحبت کرده ایم که میتوانید آن را مطالعه نمایید.

جراحی غضروف:

در این نوع تیپ پلاستی غضروف پهن پره بینی را می‌بندند که با این کار نوک بینی تیزتر و برآمده می‌شود. برای افرادی که عمل جراحی بینی انجام داده‌اند و می‌خواهند نوک بینی خود را برجسته کنند بستن غضروف انجام می‌شود. پزشک متخصص باتوجه‌به اندازه غضروف و گستردگی آن اقدام به برداشتن و کوچک‌کردن نوک بینی می‌کند.

کاهش پره:

در این نوع با برداشتن پوست اضافی پره بینی در بخش پایینی باعث بهترشدن فرم آن خواهد شد و برای بیمارانی که دارای پوست اضافی در این ناحیه هستند به کار گرفته می‌شود. 

ایمپلنت غضروف:

در تیپ پلاستی ایمپلنت غضروف در نوک بینی با قراردادن ایمپلنت صافی یا ضخیم بودن بینی برطرف خواهد شد. این روش برحسب موقعیت بینی واجد یا فاقد فرایند بستن است. پزشک مقداری چربی در نوک بینی را برداشته و ایمپلنت را جایگزین آن می‌کند.

قبل و بعد از جراحی نوک بینی

قبل و بعد تیپ پلاستی بینی
قبل و بعد تیپ پلاستی بینی
قبل و بعد از عمل تیپ پلاستی بینی
قبل و بعد از عمل تیپ پلاستی بینی
قبل و بعد از جراحی تیپ پلاستی بینی
قبل و بعد از جراحی تیپ پلاستی بینی

قبل از جراحی نوک بینی بیمار باید آزمایش تجویزی را انجام داده و داروهایی که نیاز است را مصرف کند. یک ماه قبل از عمل باید از کشیدن سیگار خودداری کرده چرا که دود سیگار باعث طولانی‌شدن دوره درمان می‌شود. چهل و هشت ساعت قبل از عمل نیز باید از داروهای استروئید ضدالتهاب، آسپرین و مکمل‌های گیاهی را قطع کنید. 

بعد از جراحی تیپ پلاستی دچار ورم و کبودی مختصر خواهید شد و هفت الی چهارده روز باقی‌ماندن آثار آن کاملاً طبیعی است. در این مدت از عطسه و سرفه‌های شدید پرهیز کنید و برای جلوگیری از خونریزی فین نکنید. تا یک ماه پس از تیپ پلاستی از انجام فعالیت‌های ورزشی، خم‌شدن بیش از حد و بلندکردن اشیا سنگین بپرهیزید. اگر این کارها را انجام دهید امکان خونریزی بافت‌های بدن وجود دارد.

محل بخیه و جراحات عمل را دست‌کاری نکنید و از مصرف مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارد دوری کنید. از کمپرس یخ در اطراف بینی برای بهبود ورم می‌توانید استفاده کرده؛ ولی آن را روی بینی قرار ندهید. چسب مخصوص بینی را برای کاهش ورم تا دو ماه باید به طور مداوم استفاده شود. همچنین طبق تجویز پزشک داروها را مصرف کنید و تا 60 روز از زدن عینک‌آفتابی و طبی خودداری نمایید. 

عوارض و معایب تیپ پلاستی

برای بیشتر افرادی که می‌خواهند جراحی تیپ پلاستی انجام دهند این نگرانی را دارند که چه عوارضی به دنبال خواهد داشت. این نوع جراحی نوک بینی بدون بیهوشی صورت می‌گیرد و بسیاری از آسیب و مشکلات بعد از آن می‌ترسند. ولی اصلاً جای نگرانی نیست و این جراحی عوارض چندانی نخواهد داشت. هر جراحی تیپ پلاستی که تاکنون انجام شده عارضه و یا مشکل حادی گزارش داده نشده است. 

ولی اگر بیمار این عمل را توسط پزشک غیرمعتبر و مبتدی فقط برای هزینه کمتر انجام دهد این احتمال وجود دارد که مشکلاتی برای بیمار ایجاد شود. پس برای این جراحی حتماً با تحقیق کامل و پیداکردن پزشک معتبر و ماهر اقدام کنید. تمام عوارض بعد از جراحی نیز به نوع نگهداری خود فرد نیز بستگی دارد. بیمار باید مراقبت‌های بعد را جدی بگیرد که تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

مزایای عمل نوک بینی

ماندگاری تیپ پلاستی بینی
ماندگاری تیپ پلاستی بینی

یکی از روش‌های نوین در جراحی بینی عمل تیپ پلاستی بوده و بسیاری از افرادی که می‌خواهند عمل بینی انجام دهند از این روش استفاده می‌کنند. تیپ پلاستی بیشترین مزایا را نسبت به سایر روش‌های جراحی بینی دارد. البته این روش شرایط خاص خود را داشته و فقط برای یک سری عارضه‌ها به کار می‌رود. برای این عارضه‌ها این عمل تأثیر بیشتری دارد و سریع‌ترین و راحت‌ترین نوع جراحی نوک بینی به شمار می‌رود. 

یکی دیگر از مزایای تیپ پلاستی بینی دوران نقاهت کم آن نسبت به سایر روش‌هاست. با کمک این جراحی به سایز دلخواه بینی خود خواهید رسید و یکی از راه‌های صحیح و اصولی برای رسیدن به فرم دلخواه بینی است.

عوامل ماندگاری تیپ پلاستی بینی

مماندگاری تیپ پلاستی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد ، مانند

 • نوع تغییراتی که در نوک بینی ایجاد می‌شود. برخی از تغییرات، مانند بالا بردن نوک بینی، معمولاً ماندگارتر هستند. سایر تغییرات، مانند کوچک کردن نوک بینی، ممکن است با گذشت زمان کمی تغییر کنند.
 • سن بیمار. پوست افراد جوان‌تر معمولاً انعطاف‌پذیرتر است و می‌تواند تغییرات را بهتر حفظ کند.
 • مراقبت‌های بعد از عمل. پیروی از دستورالعمل‌های جراح پلاستیک می‌تواند به بهبود نتایج جراحی و افزایش ماندگاری آن کمک کند.

با این که تیپ پلاستی بینی یک جراحی با ماندگاری بالاست باز هم باید نکاتی را درنظر گرفت تا ماندگاری آن به حداکثر برسد

 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی خودداری کنید. نور خورشید می‌تواند باعث شل شدن پوست و تغییر شکل بینی شود.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار کشیدن می‌تواند باعث آسیب به پوست و کاهش گردش خون شود، که می‌تواند بر ماندگاری نتایج جراحی تأثیر بگذارد.
 • از انجام ورزش‌های شدید به مدت شش هفته پس از جراحی خودداری کنید. ورزش‌های شدید می‌تواند باعث خونریزی و تورم شود، که می‌تواند بر نتایج جراحی تأثیر بگذارد.

 

هزینه تیپ پلاستی

با توجه به اینکه جراحی تیپ پلاستی جزئی از روش کلی تغییر فرم بینی است، هزینه آن نسبت به جراحی اصلی ارزان‌تر است. اما به طور کلی، قبل از تعیین قیمت دقیق این عمل، نیاز است وضعیت بیمار بررسی شود و فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا پس از انجام معاینات دقیق، هزینه جراحی نوک بینی به وی اطلاع داده شود. همچنین، برای اطلاع از هزینه تیپ پلاستیک در کنار جراحی کامل بینی نیز بهتر است با پزشک مشورت کنید. هزینه عمل بستگی به عواملی مانند پیچیدگی عمل، تجهیزات مورد استفاده و سوابق پزشک دارد.

معرفی بهترین کلینیک‌ها در مشهد و تهران برای تیپ پلاستی

بهترین کلینیک‌ها در مشهد که عمل تیپ پلاستی بینی را انجام می‌دهند توسط پزشکان بسیار ماهری انجام می‌شود. این کلینیک‌ها شامل:

 • کلینیک و ساختمان پورسینا
 • کلینیک خورشید دکتر محمد اکبریان
 • کلینیک تخصصی پوست و مو اسپادانا
 • کلینیک حضرت معصومه

بهترین کلینیک‌ها در تهران برای انجام جراحی تیپ پلاستی بینی شامل موارد زیر است:

 • کلینیک تخصصی پوست و مو رز
 • کلینیک زیبایی لیان
 • کلینیک دکتر سحر عماد
 • کلینیک ماد

آیا در تیپ پلاستی بیهوش می‌شویم؟

در عمل تیپ پلاستی بینی بیهوشی صورت نمی‌گیرد. در این روش با استفاده از مواد بی‌حس‌کننده که در زیر پوست تزریق می‌شود بینی به‌صورت موضعی بی‌حس شده و بیمار در طول عمل دردی را حس نمی‌کند. به همین خاطر در این روش عوارض بعد از عمل کاهش می‌یابد و مشکلات بیهوشی عمومی را ندارد. برای رسیدن به زیبایی راه های زیادی وجود دارد. در مقاله ای جامع انواع لیفت صورت را توضیح داده ایم که می توانمید آن را مطالعه کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا