مراقبت از پوست

روغن سیاه دانه برای پوست صورت

روغن سیاه دانه برای صورت جزو معدود داروهایی است که به اندازه کرم‌ها در دنیای مراقبت از پوست جذابیت دارد. این روغن با نام زیره سیاه نیز شناخته و به دلیل فواید فراوان آن برای پوست صورت و بدن ستایش می‌شود.

وقتی صحبت از روغن سیاه دانه برای درمان آکنه می‌شود، ممکن است همه چیز آنقدر که به نظر می‌رسد گلگون نباشد. زیرا برای بسیاری از افراد آلرژی ایجاد و یا معکوس عمل می‌کند. با تمام این‌ها این روغن طبیعی فواید بسیار و ارزشمندی دارد که مورد توجه بسیاری از افراد است.

در طول روز ما از روتین‌های پوستی و محصولات مراقبتی متفاوتی برای زیبایی و جوانسازی پوست استفاده می‌کنیم. یکی از این محصولات روغن‌های گیاهی هستند که هم برای مو و هم برای پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. از میان روغن‌های متفاوت شناخته‌شده مانند آرگان؛ روغن سیاه دانه سال‌ها و یا قرن‌ها است که مورد استفاده افراد به شیوه‌های گوناگون است. یکی از معجزات روغن سیاه دانه برای صورت است که هم به شیوه درمانی و هم زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن سیاه دانه چیست؟

این دانه سالهاست که به عنوان روغن جادویی در جهان و به خصوص در خاورمیانه شناخته می‌شود. دانه‌های آن سیاه رنگ و از گل رازیانه به دست می‌آید. خواص طبیعی و فوق العاده آن از گذشته‌های دور مورد توجه مردم فرهنگ‌های مختلف بوده است. امروزه نیز متخصصان کشف کرده‌اند که این گیاه منحصر به فرد فواید بسیاری در مراقبت‌های پوستی دارد.

خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت

این گیاه مدت‌هاست که به عنوان یک ماده دارویی برای زیبایی و شفافیت پوست به کار گرفته می‌شود. استفاده از این روغن در میان روتین پوستی به شما کمک می‌کند تا کرم‌ها و محصولات آرایشی بهتر به لایه‌های زیرین پوستی جذب شوند. این روغن برای بسیاری از افراد عالی جواب می‌دهد ولی ممکن است برای برخی دیگر تاثیرات آلرژی زا و یا معکوس داشته‌باشد. مخصوصاً برای کسانی که پوست چربی دارند بهتر است روغن در محصولات مراقبتی مانند کرم‌هایی که در آن سیاه دانه به کار رفته باشد استفاده شود که دوز آن مشخص است.

فواید روغن سیاه دانه برای صورت
فواید روغن سیاه دانه برای صورت

خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت

این روغن سال‌ها است که به شیوه‌های گوناگون توسط افراد مختلف مصرف می‌شود. پوست صورت یکی از شیوه‌هایی است که افراد برای زیبایی و درمان از آن استفاده می‌کنند و تأثیرات فراوانی از خود برجای می‌گذارد. به برخی از خواص آن اشاره می‌کنیم.

1. باکتری های مولد آکنه را از بین می‌برد

روغن سیاه دانه حاوی ترکیب فعال تیموکینون است، یک آنتی باکتریال قوی که به درمان آکنه ولگاریس کمک می کند. این باکتری مسئول پیدایش جوش‌های سفید و سیاه است. سیاه دانه اسید چرب ضروری دارد که از اسید لینولئیک (50.2٪)، اسید اولئیک (19.9٪) و اسید استئاریک (2.5٪) تشکیل شده است. محتوای اسید لینولئیک موجود در آن به بازکردن منافذ و تنظیم تولید سبوم در پوست چرب کمک می‌کند و اسید اولئیک کار آبرسانی را انجام می‌دهد.

2.  دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی و ضد التهابی است

روغن سیاه دانه مملو از ترکیبات فنلی (تیموکینون، تیمول، کارواکرول) و ساپونین ها (آلفا هدرین) است که به آن خاصیت آنتی اکسیدانی می‌دهد. هنگامی که پوست در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌گیرد، سلول‌های آن آسیب می‌بینند و باعث التهاب در پوست‌های مستعد آکنه می‌شوند. آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن سیاه دانه با کاهش استرس اکسیداتیو و خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد بر روی پوست از ایجاد آکنه جلوگیری می‌کنند.

مطالعه بیشتر: روغن جوجوبا چیست؟فواید آن برای پوست و مو

3. جذب سایر محصولات مراقبتی را تسهیل می‌بخشد

روغن سیاه دانه دارای غلظت بالایی از اسید لینولئیک است. این عامل باعث می‌شود که توانایی جذب سایر محصولات آرایشی و مراقبتی در پوست افزایش یابد. تاثیرگذاری سایر کرم‌ها در روتین مراقبت از پوست بسیار موثر است زیرا می‌توانند به لایه‌های عمیق تر درم برسند.

4. خواص ضد قارچی

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اسانس دانه زیره سیاه قارچ‌های بیماری زا و قارچ‌های درماتوفیت (گروهی از قارچ ها که باعث اختلالات پوستی می‌شوند) را درمان می‌کند.

5. جای آکنه را درمان می‌کند

این روغن در طول سال‌ها زخم‌هایی مانند جای آکنه را بهبود می‌بخشد. با وجود اینکه تولید کلاژن را افزایش نمی‌دهد ولی در کاهش جای زخم مؤثر عمل می‌کند. با کاهش التهاب ناشی از آکنه، روند بهبود پوست شما بیشتر می‌شود. علاوه بر آن، به مهار رشد باکتری‌هایی که می‌توانند منجر به عفونت بیشتر منافذ شوند، کمک می‌کند.

مضرات روغن سیاه دانه برای پوست صورت

با توجه به اینکه روغن سیاه دانه اثرات مؤثری برای پوست صورت دارد، ممکن است برای همه افراد سازگاری نداشته‌باشد. برخی از مضرات این روغن شامل:

1. همه انواع پوست باهم برابر نیستند

هنگام استفاده از روغن سیاه دانه برای درمان پوستی، لازم است به یاد داشته باشید که همه انواع پوست با هم برابر نیستند و یکسان واکنش نشان نمی‌دهند.

2. تحقیقات محدود در مورد کاربردهای موضعی

در حالی که برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن سیاه دانه حاوی خواص ارزشمندی است، اما شواهد محدودی در مورد کاربرد موضعی روغن سیاه دانه برای درمان جای آکنه به صورت استفاده موضعی وجود دارد.

3. شمشیر دولبه روغن های طبیعی

محصولات مبتنی بر روغن، مانند روغن سیاه دانه، گاهی اوقات می‌توانند آکنه را تشدید کنند. این امر مخصوصاً برای کسانی که دارای انواع پوست چرب هستند صادق است.

4. خطر مسدود شدن منافذ پوست

روغن‌های صورت، از جمله روغن سیاه‌دانه، ممکن است به سرعت جذب نشوند، که منجر به مسدود شدن منافذ پوست می‌شود.

روغن سیاه دانه برای لکه صورت
روغن سیاه دانه برای لکه صورت

5. نامناسب برای پوست‌های حساس

این گیاه ممکن است بهترین انتخاب برای کسانی که پوست حساس دارند نباشد. استفاده موضعی از روغن سیاه دانه گاهی می‌تواند منجر به خارش یا خشکی پوست گردد.

6. ممکن است جای آکنه را درمان نکند

در حالی که اعتقاد بر این است که خواص ضد التهابی این روغن باعث کاهش آکنه ناشی از التهابات پوستی می‌شود، اما ممکن است برای همه افراد این اتفاق رخ ندهد.

اگر به دنبال رفع بیماری های موی سرتان هستید، مطلب روغن درخت چای را مطالعه کنید.

7. خطرات استفاده بیش از حد

استفاده از روغن سیاه دانه دو بار در روز یا حتی بیشتر ممکن است همیشه مفید نباشد.

نحوه استفاده روغن سیاه دانه برای پوست صورت

روغن سیاه دانه را می‌توانید مستقیماً روی پوست خود بمالید. بهترین راه برای استفاده این است که ابتدا پوست خود را تمیز کرده و از خشکی آن کاملاً مطمئن شوید. سپس صورت را با چند قطره روغن سیاه دانه ماساژ دهید. سپس بگذارید یک شب بماند تا جادوی خود را به شما نشان دهد.

نحوه استفاده روغن سیاه دانه برای لک صورت

2-3 قطره روغن سیاه دانه را با روغن، کرم یا لوسیون صورت مورد علاقه خود ترکیب کنید. صورت و گردن خود را با این ترکیب ماساژ دهید و بگذارید یک شب بماند.

نحوه استفاده روغن سیاه دانه برای چاقی صورت

مقدار اندکی از روغن سیاه دانه را بر روی گونه‌های خود بریزید و آرام به صورت دورانی ماساژ دهید. این گیاه برای چاقی گونه و لب‌ها مفید است.

طریقه مصرف روغن سیاه دانه برای جوش صورت

برای درمان جوش آن را به صورت ماسک‌های خانگی دریافت کنید. فقط حواستان به میزان مصرف باشد تا هدر نرود. همیشه 24 ساعت قبل از استفاده آن را روی ساعد خود امتحان کنید تا آلرژی نداشته‌باشید. اگر دارو مصرف می کنید، قبل از مصرف حتما با پزشک خود در مورد موارد منع مصرف مشورت کنید.

نحوه مصرف روغن سیاه دانه رفع چین و چروک‌های صورت

علاوه بر این، روغن سیاه دانه دارای خواص ضد پیری است و به کاهش خطوط و چین و چروک صورت کمک می‌کند. برای استفاده از روغن سیاه دانه برای پوست کافی است مقدار کمی از آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی روی پوست ماساژ دهید. بعد از مدتی تأثیر استفاده از آن را خواهید دید. فقط حواستان باشد که بیش از اندازه مصرف نکنید و دوز آن را رعایت کنید.

کلام پایانی

زیره سیاه گیاهی است که روغن آن سرشار از مواد مفیدی است که به جوش‌ها پایان می‌دهد و تاثیرات زیبایی فراوانی برای پوست صورت دارد. این اکسیر زیبایی امروزه به صورت جهانی شناخته شده و نتایج اثر بخشی را از خود برجای گذاشته است. درست است که ماده‌ای بسیار ارزشمند است اما ممکن است برای بسیاری از افراد آلرژی ایجاد کند. بنابراین قبل از مصرف اول آن را تست کنید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.7/5 - (4 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا