مجله جراحی زیبایی

عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی

مزایا و عوارض جراحی چشم گربه ای چیست؟

عمل چشم گربه‌ ای یا کانتوپلاستی (Canthoplasty)، یک روش جراحی زیبایی برای چشم است که با تغییر شکل و موقعیت چشم، آن را شبیه به چشمان گربه می کنند. نحوه انجام این جراحی به این شکل است که پوست اطراف چشم برش داده می‌شود و سپس برای بالا بردن نقطه‌ی داخلی چشم، جراحی صورت می گیرد. سپس به دلیل اینکه عضلات چشم به نقطه‌ی جدید منتقل می شوند، شکل چشم به شکل گربه‌ای تغییر می‌کند و به آن چشم گربه ای می گویند.

بسیاری از افراد از شکل و اندازه چشم‌های خود ناراضی هستند و یا افتادگی پلک آنها طوری است که هنگام پلک‌زدن دچار مشکل می‌شوند. عمل کانتوپلاستی برای این افراد کمک‌کننده خواهد بود. این عمل چشم را کشیده و درشت کرده و زیبایی خاصی به چشم‌ها می‌بخشد. اگر نمی دانید عمل چشم گربه ای مناسب چه افرادی است؟ این مقاله را مطالعه کنید و از مزایا و عوارض عمل چشم گربه ای با خبر شوید. همچنین تصاویر عمل چشم گربه ای در انتهای مطلب قرار داده شده است تا نمونه‌های این جراحی را مشاهده کنید.

عمل چشم گربه ای یا کانتو پلاستی چیست؟

عمل کانتوپلاستی
عمل کانتوپلاستی

در بخش داخلی چشم یک پوست یا لایه برآمده وجود دارد که به آن اپی کانتال می‌گویند. این لایه باعث پف آلوده‌شدن چشم و ایجاد پلک آسیایی یا همان شرقی می‌شود. در عمل کانتوپلاستی که توسط پزشک متخصص باید انجام شود این لایه برداشته شده و چشم‌ها کشیده و به شکل چشمان گربه در می آیند.

هدف عمل چشم گربه ای درشت کردن چشم‌ها و داشتن چهره جذاب است. در کانتو پلاستی جراحی روی پلک پایین انجام شده و گوشه‌های داخلی چشم بازسازی می‌شود. افتادگی و پف زیر چشم را نیز می‌توانید برطرف کنید. افتادگی پلک باعث ضعیف‌شدن مکانیک پلک شده و پلک‌زدن را مشکل خواهد کرد. 

در هنگام عمل زیبایی چشم گربه ای امکان دارد با تشخیص پزشک سایر عمل‌های پلک مانند بلفارو پلاستی، لیفت ابرو و لیفت صورت را نیز انجام دهد. این جراحی معمولاً با بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی همراه است. اگر قصد انجام سایر جراحی‌های زیبایی را دارید نیاز به بیهوشی عمومی خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با جراحی‌های زیبایی، مجله جراحی زیبایی فارمو را دنبال کنید.

نحوه انجام جراحی چشم گربه ای چگونه است؟

نحوه انجام جراحی چشم گربه ای
نحوه انجام جراحی چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای یا کانتو پلاستی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. به همین خاطر پزشک باتوجه‌ به انتظارات و شرایط فرد یکی از این روش‌ها را انتخاب می‌کند. ممکن است عمل زیبایی چشم گربه ای برای درمان استفاده شود یا صرفاً جهت زیبایی باشد. در ادامه همراه دکتر فارمو باشید تا با انواع و نحوه جراحی چشم گربه ای آشنا شوید:

1. عمل چشم گربه ای – عمل کانتوپلاستی:

این جراحی حدود 2 الی 4 ساعت زمان نیاز خواهد داشت. پزشک متخصص در این روش با ایجاد برش کوچکی در عضله حلقوی چشم تاندون کانتال خارجی را کمی از استخوان جدا کرده و آن را می‌برد. سپس قسمت داخلی پلک پایین را به محل برش می‌رساند و آنها را به هم بخیه می‌کند. در این جراحی حالت خستگی و خماری چشم از بین می‌رود و کشیدگی و جذابیت خاصی به چشم‌ها خواهد بخشید. این نوع جراحی اغلب برای زیبایی انجام می شود و جنبه درمانی ندارد.

2. کانتوپکسی:

کانتوپکسی تفاوتی که با کانتوپلاستی دارد نداشتن برش در عضله حلقوی چشم است. برای کشیدن چشم با بخیه عضله حلقوی را به تاندون کانتال خارجی نزدیک می‌کنند و بعد پوست اضافی در پایین را از بین می‌برند. افتادگی پلک پایین با این روش برطرف می‌شود.

3. عمل بلفاروپلاستی(بلفارو چشم گربه ای):

عمل بلفارو پلاستی یک نوع جراحی زیبایی است که با هدف اصلاح و بهبود شکل و ظاهر پلک ها انجام می‌شود. در این عمل، پوست اضافی و چربی های زائد از پلک ها و حاشیه چشم برداشته می‌شوند و سپس پلک ها به صورت دقیق تری قرار داده می‌شوند. عمل بلفارو پلاستی چشم معمولاً برای رفع نواقص و مشکلاتی مانند چشم های پف کرده و پوست اضافی پلک ها و همچنین برای افرادی که از طریق ماسکارا و لایه بردار پوستی به مشکل برخورده اند، انجام می‌شود. عمل بلفاروپلاستی چشم گربه ای نیز به همین منظور صورت می‌گیرد.

این عمل، معمولاً توسط یک جراح پلاستیک انجام می‌شود و برای بیمارانی که مشکلات جدی چشمی دارند، ممکن است به عنوان یک راه حل درمانی نیز پیشنهاد شود. مدت زمان بازگشت به فعالیت های روزمره بعد از این عمل، معمولاً دو تا سه هفته است و بسته به وضعیت بالینی بیمار، ممکن است به چند هفته طولانی تر نیز برسد.

تفاوت عمل کانتوپلاستی با بلفاروپلاستی

عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی
عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی

عمل چشم گربه ای یا همان کانتوپلاستی را نباید با بلفاروپلاستی که نوعی دیگر از جراحی زیبایی چشم است اشتباه گرفت. بلفاروپلاستی برای جوان‌سازی پلک و ازبین‌بردن چربی آن انجام می‌شود و عضلات و پوست اضافی پلک بالا یا پایین را برمی‌دارند و به سایز چشم و کشیدگی آن کاری ندارند.

اما در عمل کانتوپلاستی که کلمه کانتوس در یونانی به معنی “گوشه چشم” و پلاستی به معنی “شکل‌گرفتن” است یک نوع جراحی ترمیمی صورت می‌گیرد. در این عمل برای رفع افتادگی گوشه چشم و بالابردن زاویه کانتال چشم‌ها را بزرگ‌تر و کشیده‌تر می‌کنند.

چطور بدون جراحی، چشم گربه ای داشته باشیم؟

عمل چشم گربه‌ای یکی از محبوب ترین جراحی های زیباییاست. البته بدون نیاز به عمل جراحی نیز می توانید چشم گربه ای داشته باشید. این روشها موقتی هستند و باید در هر چند ماه یکبار تمدید شوند. شاید بخواهید این روش را برای اولین بار آزمایش انتخاب کنید که در ادامه به معرفی روش های بدون نیاز به جراحی می‌پردازیم.

1. عمل چشم گربه ای با نخ

در این روش نخ‌هایی به کمک یک سوزن مخصوص از پوست قابل جذب شما عبور می‌کند و سپس به محل مورد نظر در پوست چسبیده می‌شود. این نخ‌ها با کشیدن و جذب طبیعی پوست، چشمان شما را به سمت بالا می‌کشانند. این روش برای افرادی مناسب است که به دنبال روشی موقت هستند و در طول مدت نسبتاً کوتاهی به نتیجه مطلوب دست می‌یابند.

عمل بلفاروپلاستی چشم گربه-ای
عمل بلفاروپلاستی چشم گربه-ای

اگر شما هم مثل بسیاری از افراد تمایل ندارید که تحت جراحی چشم قرار بگیرید و ریسک‌ها و خطرات عمل جراحی چشم را به جان بخرید، می‌توانید به روش‌های غیرجراحی مانند لیفت چشم با نخ روی آورید.

لیفت چشم با نخ یکی از جدیدترین روش‌های زیبایی است که به صورت غیرجراحی انجام می‌شود. عوارض این فرایند زیبایی بسیار کم‌تر و بی خطر تر از جراحی است. این روش نسبت به جراحی، هزینه کمتر و ماندگاری کم‌تری دارد. معمولاً نخ‌های استفاده شده در این روش، تا ۲ سال طول می‌کشند تا تجزیه شوند و اثر آنها از بین برود، به همین دلیل باید این روش را هر چند وقت یکبار تمدید کنید یا به دنبال روش‌های دیگری جهت حفظ زیبایی چشم خود باشید.

با توجه به مزایا و معایب هر دو روش لیفت چشم جراحی و غیرجراحی، بهتر است با یک متخصص زیبایی مشورت کنید تا بتوانید بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

2. جراحی چشم گربه ای با بوتاکس

روش دیگر برای لیفت چشم گربه‌ای یا همان عمل چشم گربه‌ای، استفاده از بوتاکس است. در این روش، مقدار کوچکی بوتاکس به ناحیه پیرامون چشم تزریق می‌شود. این مواد شامل ترکیبی از پروتئین‌هاست که با فلج کردن ماهیچه‌های مربوطه هستند و چشم شما را به سمت بالا می‌کشاند. این روش نیز موقتی است و حدود ۳ تا ۶ ماه بعد از انجام آن اثر آن از بین می‌رود.

در اصل موادی که در این روش به کار می رود و سبب بالا رفتن چشم می‌شود، وجود نوعی سم است. فراموش نکنید که افرادی هستند که به بوتاکس حساسیت دارند و اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، از روش های دیگری استفاده کنید.

چشم گربه ای بدون جراحی
چشم گربه ای بدون جراحی

3. چشم گربه ای با چسب لیفت

چشب لیفت چشم  از نوعی چسب بی‌رنگ و یا همرنگ پوست استفاده می‌شود که با کشیدن پوست و نگه داشتن آن در جای خود، چشمان شما را کشیده‌تر و گربه‌ای شکل نشان می‌دهد. بعد از چسباندن چسب، می‌توانید با زدن کرم بر روی آن، آن را طبیعی‌تر نشان دهید. این روش دائمی نیست و بهتر است که چسب روی پوست شما از ۱۲ ساعت بیشتر نماند.

چسب لیفت چشم را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین، داروخانه‌ها و لوازم آرایشی بهداشتی خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در استفاده از این روش، به دقت و با راهنمایی کارشناسان زیبایی، عمل کنید.

 آیا جراحی عمل چشم گربه ای برای همه مناسب است؟

عمل چشم گربه‌ای یا کانتوپلاستی، برای همه مناسب نیست و برای انجام آن لازم است ابتدا به مشاوره پزشک مجرب و متخصص مراجعه کنید. پزشک شما باید مشخص کند که آیا این جراحی مناسب و مناسب برای شما است یا خیر، با توجه به وضعیت چشم‌های شما و سلامت کلی بدن شما. به علاوه، افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، تنفسی و یا بیماری‌هایی همچون آمبولی، که ممکن است خطر بیشتری برای آن‌ها ایجاد شود، نباید این جراحی را انجام دهند. افراد زیر 18 سال نیز برای این عمل منساب نیستند؛ چون رشد بدن آنها کامل نشده و خطرناک است. لذا برای انجام هرگونه جراحی، از جمله عمل چشم گربه‌ای، قبل از هر چیز بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مزایای عمل چشم گربه ای

عمل کانتوپلاستی برای درشت و زیباتر شدن چشم‌ها انجام می‌شود و اگر آن را با لیفت چشم و ابرو ترکیب کنید نتیجه بسیار رضایت‌بخشی را به دنبال خواهد داشت. در چنین حالتی چین‌وچروک‌های اطراف چشم نیز از بین می‌رود و زیبایی چشم‌ها بیشتر نشان داده می‌شود. 

از دیگر مزایای این جراحی ازبین‌رفتن افتادگی پلک و پف  چشم را نیز به همراه دارد و شادابی و جوانی را به چهره شما برمی‌گرداند. همچنین با انجام کانتو پلاستی اثرات افزایش سن از چهره زدوده خواهد شد.

عوارض عمل چشم گربه ای

عوارض عمل چشم گربه ای چیست؟
عوارض عمل چشم گربه ای چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، عوارض عمل چشم گربه‌ ای نیز وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • درد و تورم
 • خونریزی
 • عفونت
 • علائم تحریکی چشم
 • افزایش خطر عفونت دوره‌ای

با این حال، با رعایت دستورات پس از جراحی و مراجعه به پزشک در صورت بروز هرگونه مشکل، بسیاری از این عوارض قابل کنترل هستند.

اگر به دستورات پزشک بعد از انجام کانتوپلاستی خوب عمل کنید هیچگونه عارضه‌ای نخواهید داشت. دوره نقاهت این جراحی 2 تا 4 هفته بوده و در این دوران شاید کمی احساس درد در چشم‌های خود داشته باشید. کبودی و تورم در اطراف چشم نیز در برخی موارد وجود دارد که برای کاهش آن نیاز به استراحت خواهید داشت. این عوارض بعد از یک هفته از بین می‌رود. 

اما اگر این عوارض مدت طولانی‌تری ادامه داشت حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد نیز امکان اختلال در دید شما وجود دارد که ظرف چند روز بعد از عمل رفع می‌شود. یکی دیگر از نکاتی که فرد را نگران می‌کند جای زخم یا بخیه است. اما نگران نباشید؛ چون این برش بسیار ظریف بوده و در زیر خط پلک و یا داخل چشم ایجاد می‌شود و روی پوست هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که عمل چشم گربه ای یک عمل بسیار حساس و حرفه‌ای بوده و حتماً قبل از اقدام راجب کلینیک و پزشک متخصص تحقیقات لازم را انجام دهید. در اثر داروی بیهوشی نیز شاید دچار برخی عوارض مانند سردرد، تداوم بی‌حسی و حالت تهوع شوید که کوتاه‌مدت است و با ازبین‌رفتن اثر داروی بیهوشی از بین می‌رود.

نکات مهم قبل و بعد از عمل کانتوپلاستی

عمل چشم گربه ای (نکات)
عمل چشم گربه ای (نکات)

قبل از عمل کانتوپلاستی حتماً در جلسات مشاوره شرکت و در مورد بیماری‌های خاص خود با پزشک صحبت کنید. اگر داروی خاصی را مصرف می‌کنید حتماً آن را به پزشک اطلاع دهید. حتماً عکس‌های قبل و بعد از عمل مراجعین را مشاهده کرده تا به‌خوبی بتوانید خواسته خود را با پزشک در میان بگذارید. دو هفته قبل از جراحی از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون اجتناب و مصرف سیگار و قلیان را متوقف کنید. برای بعد از عمل زیبایی چشم گربه ای نیز موارد زیر را حتماً رعایت فرمایید:

 • استراحت کافی
 • مصرف به‌موقع داروهای تجویزی توسط پزشک
 • از مصرف مسکن بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
 • در هنگام خواب سر خود را بالاتر از حد معمول قرار داده تا از فشار به چشم‌ها خودداری شود.
 • حمام تا 8 ساعت بعد عمل ممنوع
 • دوری از نور مستقیم خورشید
 • تا چند هفته از گذاشتن لنزهای طبی و زیبایی به چشم‌ها خودداری کنید.
 • تا زمان بهبودی کامل از رفتن به استخر و حمام با آب پرفشار دوری کنید.
 • در صورت خارج‌شدن از خانه حتماً عینک‌آفتابی بزنید.

مطالعه بیشتر:

معرفی انواع مختلف لنز چشم چیست؟

عمل چشم گربه ای قبل و بعد

با مشاهده تصاویر عمل چشم گربه ای، می‌توانید تصمیم نهایی خود را برای انجام این جراحی بگیرید. در زیر نمونه هایی از قبل و بعد جراحی قرار دارد:

جراحی چشم گربه ای (قبل و بعد)
جراحی چشم گربه ای (قبل و بعد)
عمل چشم گربه ای (قبل و بعد)
عمل چشم گربه ای (قبل و بعد)

آیا می‌توان هم‌زمان جراحی عمل چشم گربه ای با سایر عمل‌های زیبایی داشت؟

عمل چشم گربه ای در قسمتی که پلک بالا و پلک پایین به یکدیگر می‌رسند و گوشه بیرونی چشم انجام می‌شود. در پزشکی به آن کانتوس جانبی می‌گویند و به چشم حالت بادامی می‌دهد. در صورت لزوم اگر پزشک صلاح بداند این جراحی به همراه عمل‌های زیبایی بلفارو پلاستی، لیفت ابرو، لیفت میانی صورت و جراحی پتوز یا لیفت شقیقه انجام خواهد شد.

آیا فرم صورت روی زیبایی چشم تأثیر دارد؟

هر کدام از اجزای صورت به میزانی روی زیبایی چهره تأثیرگذار هستند. فرم صورت روی زیبایی چشم‌ها تأثیر مستقیمی داشته؛ اما خود چشم‌ها 35 درصد روی حالت چهره تأثیر دارد. پس با داشتن چشم‌های زیبا و کشیده می‌توانید دیگر عیب‌های چهره را بپوشانید.

داروهای بعد از عمل کانتو پلاستی

پزشک معالج برای بهبود سریع و کاهش احتمال عفونت داروهایی را تجویز می‌کند که باید حتماً طبق دستور آنها را مصرف کنید. این داروها آنتی‌بیوتیک و مسکن برای کاهش درد هستند. برای خشکی چشم نیز قطره چشمی تجویز می‌شود که باید به طبق نسخه از آن استفاده کنید.

نظرات کاربران برای عمل کانتوپلاستی

نظرات زیادی برای این عمل ذکر شده است که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • من بعد از جراحی چشمام به طور کامل از حالت خستگی در اومده و هیچ پفی نداره. اگر شرایط جراحی دارید، حتماً اقدام کنید.
 • چشمای من مشکلی نداشت و فقط میخواستم زیباتر بشم. برای همین عمل کردم و خیلی عالی شده. هیچ مشکلی هم با عوارضش نداشتم.

جمع‌بندی برای عمل چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای یک نوع جراحی زیبایی بوده که چشم‌های پف‌آلود را کشیده و باز می‌کند. همچنین افتادگی پلک را از بین می‌برد. پس افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند باید در انتخاب کلینیک و پزشک متخصص دقت لازم را داشته باشند. مراقبت‌های بعد از عمل از نیز برای گرفتن بهترین نتیجه بسیار تأثیرگذار خواهد بود. عمل زیبایی چشم گربه ای دارای انواع مختلفی بود که در ابتدا توضیح دادیم. پیشنهاد می کنیم جراحی هم‌ زمان پلک و بینی را مطالعه کنید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.6/5 - (9 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا