مراقبت از پوست

تفاوت کرم ضد آفتاب با فلویید، لوسیون، اسپری و ژل ضد آفتاب

هر ضد آفتابی، بهتر از هیچ ضد آفتابی است! دکتر کریستینا چانگ، متخصص پوست در نیویورک می گوید بهترین ضد افتاب، ضد آفتابی است که در واقع از آن استفاده می کنید و بافت ضد آفتاب از اهمیت کمی برخوردار است.

در ادامه این مقاله از مجله مراقبت از پوست دکتر فارمو به تفاوت کرم، لوسیون، فلویید، اسپری و ژل ضد آفتاب پرداخته ایم و شما را در انتخاب بهترین بافت ضدآفتاب راهنمایی کرده ایم.

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

دکتر هدلی کینگ، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید: «استفاده منظم از کرم ضد آفتاب بسیار مهم است. بخش عمده ای از آسیب های ناشی از نور خورشید، ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به صورت روزانه است، نه صرفا روزهایی که در ساحل هستیم.»

توصیه می کنیم به دلیل وجود نمونه های غیر اصل و کپی در بازار ایران، برای خرید ضد آفتاب اصل خارجی با قیمت مناسب، حتما به فروشگاه های معتبری مانند عسل بانو، امیلی، سوراو و کاج شاپ مراجعه کنید

دکتر کینگ ادامه می دهد که استفاده نکردن از ضد آفتاب، شما را در معرض خطر سرطان پوستی مرتبط با اشعه ماوراء بنفش و پیری زودرس پوست قرار می دهد.

زدن ضد آفتاب روی صورت به تنهایی کافی نیست، بلکه باید به مناطقی که در معرض آفتاب هستند و نادیده گرفته می شوند(مانند پوست سر، لب ها، گوش ها، گردن و دست ها که نواحی رایجی هستند که سرطان پوست در آن ایجاد می شود) نیز توجه زیادی داشته باشید.

خبر خوب این است که فرمولاسیون مختلفی از ضد آفتاب، از جمله کرم، لوسیون، اسپری و ژل در بازار وجود دارد. مهم نیست که کدام بافت را انتخاب می کنید، آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند که یک گزینه مقاوم در برابر آب که توانایی محافظت در برابر طیف های گسترده ای از اشعه های فرابنفش را دارد و حداقل دارای SPF30 است را انتخاب کنید.

یکی از پرطرفدارترین ضد آفتاب های ضد آب جهان، ضد آفتاب فلوئید اسپرت اون میباشد. این ضد آفتاب فرانسوی دارای SPF50+ و فاقد رنگ است، بافت بسیار سبکی دارد و برای انواع پوست حتی پوست های حساس قابل استفاده است.

در ادامه، ما مزایا و معایب محبوب‌ترین بافت های ضدآفتاب را بررسی می‌کنیم تا به شما در انتخاب مناسب ترین بافت ضد آفتاب کمک کنیم.

کرم و لوسیون ضد آفتاب

کرم و لوسیون ضد آفتاب

اکنون تعداد زیادی گزینه عالی کرم ضد آفتاب و لوسیون ضد آفتاب برای صورت و بدن وجود دارد که بسیاری از آنها در عین سبک بودن، برای همه رنگ های پوست مناسب هستند و شما با هر بودجه ای توانایی خرید آن ها را دارید.

کرم و لوسیون ضد آفتاب دقیقا چیست؟

شیمیدان گلوریا لو، که وبلاگ علمی مراقبت از پوست Chemist Confessions را با همکارش ویکتوریا فو اداره می کند، می گوید: بافت کرم و لوسیون ضد آفتاب دارای امولسیون روغن و آب است. امولسیون‌ها به راحتی و به صورت یکدست پخش می‌شوند.

کرم های ضد آفتاب بافت سبک تری نسبت به لوسیون ضد آفتاب ها دارند. فلوئید ضد آفتاب ها سبک تر از بافت کرم و لوسیون هستند و بر پایه آب میباشند.

مضرات کرم ها و لوسیون ضد آفتاب

دکتر کینگ می‌گوید استفاده از کرم و لوسیون ضد آفتاب برای پوست سر چالش‌برانگیزتر است. اگر آرایش می کنید تمدید ضدآفتاب می تواند سخت باشد. برخی از فرمولاسیون های کرم ضد آفتاب همچنین می توانند منافذ پوست صورت را مسدود کنند. قبل از اینکه ضدآفتاب را به سبد خرید خود اضافه کنید، حتماً به دنبال کلمه “noncomedogenic” یا غیر کمدوژنیک(به این معنی که منافذ را مسدود نمی کند) روی محصول باشید.

اسپری های ضد آفتاب

اسپری های ضد افتاب

اسپری ضد آفتاب جایگزین مناسب لوسیون و کرم برای افرادی است که بافت سبک تر ضد آفتاب را ترجیح می دهند.

مضرات اسپری ضد آفتاب

یکی از اشتباهاتی که مصرف کنندگان اسپری ضد آفتاب مرتکب می‌شوند، پخش نکردن مواد بر روی پوست است و بسیاری از اسپری های ضد آفتاب در نحوه مصرف خود اشاره ای به این موضوع نکرده اند.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که اسپری ضد آفتاب را فقط اسپری نکنید، بلکه آن را به پوست خود بمالید تا از پوشش یکنواخت آن اطمینان حاصل کنید.

یکی دیگر از اشکالات اسپری ضد آفتاب، که در مطالعه دانشگاه گریفیث در نوامبر 2021 منتشر شد، بیان میکند که استفاده از اسپری ضد آفتاب در وزش باد باعث کاهش قابل توجه پوشش آن می شود.

محققان دریافتند چهار محصول از پنج محصول آزمایش شده به بیش از یک بطری نیاز دارند تا پوشش کافی را در شرایط باد با سرعت 20 کیلومتر در ساعت فراهم کنند. راه حل، استفاده از اسپری ضد آفتاب در داخل خانه است تا مطمئن شوید که محصول هدر نمیرود.

دکتر کریستینا چانگ، متخصص پوست در نیویورک، می‌گوید اسپری ضد آفتاب ها ممکن است حاوی موادی مانند اتیل کلرید، پیشران‌ها، دی و تری کلروفلورومتان باشند که می‌توانند پوست های حساس را تحریک کنند.

چانگ می‌گوید: «هیچ ماده خاصی که مصرف‌کنندگان دارای پوست حساس باید در اسپری ضد آفتاب به دنبال آن باشند، وجود ندارد. به طور کلی، آلوئه، بابونه و آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند تسکین‌دهنده و دارای خواص ضد التهابی باشند، اما حتی آن‌ها هم برای پوست‌های حساس کافی نیستند. او توصیه می‌کند از یک ضد آفتاب معدنی استفاده کنید، که کمتر از ضد آفتاب های شیمیایی باعث تحریک پوست می‌شود» او می‌افزاید، فرآیند یافتن یک اسپری ضد آفتاب مناسب پوست حساس نیازمند آزمون خطا می باشد.

در نهایت، برای جلوگیری از استنشاق مواد موجود در اسپری ضد آفتاب، آن را مستقیماً روی صورت خود اسپری نکنید. در عوض، اسپری ضد آفتاب مورد نظر خود را روی دستان خود اسپری کنید و سپس آن را روی صورت خود بمالید.

ژل ضدآفتاب

ژل ضد آفتاب مبتنی بر آب هستند و به اندازه لوسیون های سنتی در دسترس نیستند، اما مطمئناً تقاضا برای آنها وجود دارد.

لو و فو می‌گویند: «ما بیشتر ژل‌ ضد آفتاب های مبتنی بر آب را در آسیا می بینیم، زیرا آنها به فیلترهای محافظتی مختلفی (موادی که از پوست در برابر اشعه‌های UVA/UVB محافظت می‌کنند) دسترسی دارند. اما در ایالات متحده، تمام فیلترهای خورشیدی مبتنی بر روغن هستند. اکثر ضدآفتاب‌هایی که به عنوان «بافت ژلی» به بازار عرضه می‌شوند، در واقع امولسیون‌های سبکی هستند که توهم ژل را ایجاد می‌کنند، اما همچنان از نظر بافت، لوسیون هستند.

راه تشخیص ژل ضد آفتاب واقعی!

برای اطمینان از بر پایه آب بودن ژل ضد آفتابی که خریداری می کنید کافی است لیست مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید. اگر لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید و آب را مشاهده نکنید، احتمالاً روغنی است.

خلاصه مطلب

کرم و لوسیون ضد آفتاب اسپری ضد آفتاب ژل ضد آفتاب
مزایا جذب سریع بافت سبک و قابلیت تمدید روی آرایش بافت بسیار سبک
معایب عدم امکان تمدید روی آرایش پوشش کم در هنگام وزش باد، برای پوست های حساس مناسب نیست تنوع کم
پایه امولاسیون روغن و آب بر پایه آب بر پایه آب

 

طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، مقدار کافی ضد آفتاب 2 میلی گرم در هر سانتی متر مربع است.

برای اینکه بیشترین استفاده را از ضد آفتاب داشته باشید، حتما مقدار کافی از ضد آفتاب را در تمام مناطق در معرض اشعه ماوراء بنفش بمالید و هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

منبع:

https://www.everydayhealth.com/healthy-skin/lotion-spray-powder-stick-gel-which-sunscreen-is-right-for-you/

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا