مجله جراحی زیبایی

عمل زاویه دهی و زیبایی فک چیست و چگونه انجام می شود؟

مزایا و معایب عمل زاویه سازی فک

افراد زیادی در دنیا هستند که هر روز صبح با دیدن صورت خود در آینه، آرزو می کنند بتوانند بخشی از آن را تغییر دهند. بینی بزرگ، چانه ای کوچک، چین و چروک های عمیق و یا غبغب از جمله مشکلاتی هستند که سبب نارضایتی عده ای از صورت و چهره شان می شوند. با پیشرفت علم پزشکی، تکنیک های درمانی متنوعی برای برطرف کردن اکثر این موارد به وجود آمده است.

حالا با ورود به یک کلینیک پزشکی و زیبایی و مشورت با یک پزشک متخصص، دنیایی از راه حل های متنوع پیش روی شما قرار می گیرند. یکی از روش های درمانی مدرن که این روزها نیز بسیار سر و صدا به پا کرده است، عمل زاویه دهی فک است. در طی این فرایند، پزشک با ایجاد زاویه های تیز در ناحیه فک، می تواند تناسب و در نتیجه زیبایی را به صورت فرد بازگرداند.

از آنجایی که عمل زاویه دهی و زیبایی فک یکی از انواع روش های عمل زیبایی صورت است که این روزها بسیار مورد توجه است، ما تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله از سایت دکتر فارمو چیستی این عمل و مزایا و معایب آن را توضیح دهیم. این مقاله را با پاسخ به یک پرسش مهم و کلیدی آغاز خواهیم کرد: چرا افراد عمل زاویه دهی فک را انتخاب می کنند؟

آشنایی با عمل زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره)

به طور کلی افرادی که به دنبال عمل زاویه دهی فک هستند را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: افرادی که با دلایل پزشکی تن به این عمل می دهند و افرادی که با هدف زیبایی بیشتر صورت خود، عمل زاویه دهی را انتخاب می کنند. عمل زاویه دهی فک می تواند به افرادی که به صورت مادرزاد و یا در طی یک حادثه شدید، مانند تصادف، دچار مشکل در ناحیه فک شده اند کمک کند.

آشنایی با عمل زاویه سازی صورت (مادلینگ چهره)

همچنین پزشکان انجام این عمل را گاهی برای افزایش بازدهی ارتودنسی دندان ها، تجویز می کنند. از سویی دیگر، افرادی که فکی کوچک و پیشانی بزرگ دارند و یا غبغب و افتادگی پوست در ناحیه زیرین صورت، آن ها را اذیت می کند، تن به عمل زاویه دهی فک می دهند. به طور خاص این عمل می تواند به افراد با مشکلات زیر کمک کند:

 • افرادی با فک های عریض، کوچک و یا مربعی شکل.
 • افرادی با چانه های کوچک و دایره ای شکل، به گونه ای که قسمت بالایی صورت در ظاهر غالب باشد.
 • افرادی با گونه های لاغر و یا افرادی که خط فکشان زاویه مشخصی ندارد.

عمل زاویه دهی فک چگونه است؟

عمل زاویه دهی فک تحت عنوان مادلینگ چهره نیز شناخته می شود. تمرکز اصلی در این عمل، بخش فک و چانه است. پزشک با ایجاد زاویه در بخش های فوقانی چهره و برجسته تر کردن گونه ها، یک شکل V در صورت ایجاد می کند. صورت هایی که شبیه به حرف V انگلیسی هستند، در سطح جهان، به عنوان چهره های استاندارد و زیبا شناخته می شوند.

در اثر این عمل، فک کشیده تر خواهد شد و صورت زوایای مشخص تری را پیدا خواهد کرد. پزشکان برای انجام این عمل، روش های مختلفی را توصیه می کنند. در واقع، شیوه اجرای این عمل به شرایط بیمار بستگی دارد. گاهی اوقات، عمل زاویه دهی با کمک تزریق فیلر، بوتاکس و یا ژل صورت می گیرد و گاهی، این فرایند به صورت عمل جراحی اجرا می شود. در برخی موارد این عمل  دیگر نیازی به انجام لیفت شقیقه ندارید.

برای آنکه بدانید این عمل چه تاثیری در ظاهر شما خواهد داشت، کافیست جلو آینه بایستید و با دست، پوست صورت خود در ناحیه گونه ها و لپ را به سمت گوش ها بکشید. آنچه که در آینه می بینید، چهره شما پس از انجام عمل زاویه سازی صورت است. اگر این ظاهر را دوست دارید، می توانید با یک متخصص پوست در خصوص امکان انجام عمل زاویه دهی صورت، صحبت کنید.

مادلینگ صورت در اتاق عمل!

در عمل زاویه دهی صورت و زیبایی فک، پزشک ممکن است از روش ها و تکنیک های مختلفی استفاده کند. اگر پزشک تشخیص دهد بخش های فوقانی صورت، کوچک هستند و یا به حجم بیشتری احتیاج دارند، در این صورت از تزریق فیلر، ژل و یا بوتاکس استفاده می کند. در صورتی که پوست دچار افتادگی باشد، ممکن است با کمک نخ، فرایند زاویه سازی را اجرا کند.

مادلینگ صورت در اتاق عمل!

در مواردی که بیمار فکی بزرگ و پهن داشته باشد، پزشک ممکن است دست به دامان جراحی شود. در طی این عمل جراحی، پزشک بخشی از استخوان فک را بر می دارد. این کار با کمک اره های مخصوص صورت می گیرد. همچنین در صورتی که بخش هایی از صورت بیش از اندازه حجیم باشد، پزشک ممکن است ماهیچه های حجیم را نیز با کمک جراحی، خارج کند. در صورت کوچک بودن فک، گاهی پزشکان استفاده از ایمپلنت را توصیه میکنند.

مادلینگ صورت برای همه مناسب نیست!

همانطور که قبل تر نیز توضیح دادیم، پزشک برای اجرای مادلینگ صورت به شرایط کلی بیمار و آناتومی صورت وی توجه می کند. این بدان معناست که انجام این فرایند بر روی هر صورتی امکان پذیر نیست. به طور کلی، این فرایند به درمان و یا برطرف کردن مشکلات زیر کمکی نمی کند:

 • از بین بردن چاقی صورت و یا لاغری بیش از حد صورت و گردن.
 • افتادگی و یا شل شدگی پوست
 • اندازه بینی

همچنین این فرایند درمانی نمی تواند به افراد با شرایط زیر کمکی کند:

 • افرادی که گونه های کوچک و یا فک پایینی کوچکی دارند.
 • افرادی که بخش فوقانی صورتشان از نیمه پایینی کوچکتر و یا باریک تر است.

آیا عمل زاویه دهی و زیبایی فک خطرناک است؟

پاسخ این پرسش به نوع روشی که پزشک برای انجام عمل زاویه دهی فک انتخاب می کند، بستگی دارد. برخی از روش های انتخابی، مانند تزریق ژل و بوتاکس، غیر تهاجمی هستند و در نتیجه خطرات و عوارض کمتری را به دنبال دارند. رایج ترین عوارض احتمالی، قرمزی و ورم صورت پس از انجام عمل است. در مواردی، عدم تقارن صورت در نتیجه تزریق ممکن است اتفاق افتد که با تکرار عمل و ترمیم، برطرف می شود.

البته شایان ذکر است که برخی از افراد به فیلرها و بوتاکس های تزریقی حساسیت نشان می دهند و این امر می تواند پیچیدگی هایی را در عمل به همراه داشته باشد. در صورت مراجعه  به پزشکان متخصص و با تجربه، شما می توانید به راحتی از بسیاری از این مشکلات پیشگیری کنید.

مادلینگ صورت برای همه مناسب نیست!

عمل زاویه دهی و زیبایی فک با روش جراحی، تهاجمی تر است و به تبع، خطرات و عوارض آن نیز بیشتر می باشد. خونریزی و عفونت دو عارضه جانبی بسیار رایج این عمل محسوب می شوند. مانند هر عمل جراحی دیگری، عفونت های پس از عمل می توانند در جراحی فک بروز کنند. این بدان سبب است که برای برش فک معمولا پزشک مجبور است تا زخمی عمیق در بخش چانه و گردن ایجاد کند.

مصرف آنتی بیوتیک و زیر نظر گرفتن بیمار به مدت چند روز پس از عمل، می تواند این مشکل را برطرف کند. همچنین خونریزی های ناشی از عمل، عارضه جانبی دیگری است که در اکثر جراحی ها دیده می شود. به همین دلیل است که بیماران پس از انجام این عمل مجبور هستند چند روزی را در بیمارستان تحت نظر باشند. در موارد نادر جراحی زاویه دهی فک ممکن است سبب ایجاد عدم تقارن در صورت شود که در این صورت، بیمار مجبور خواهد بود عمل را تکرار کند.

نقاهت عمل زاویه دهی فک

دوران نقاهت عمل زاویه دهی فک و صورت به نوع روش انتخابی بستگی دارد. در روش های غیر تهاجمی، بیمار معمولا ظرف چند روز می تواند به زندگی عادی خود باز گردد. احساس درد یا سوزش در محل تزریق پس از عمل کاملا طبیعی است و به مرور زمان از بین می رود. با این حال پزشکان توصیه می کنند تا:

 • بیمار به مدت پنج الی شش ساعت پس از عمل از هیچ ماده آرایشی استفاده نکند.
 • بیمار به مدت 4 ساعت پس از عمل هیچ گونه فشاری به بخش های مختلف صورت خود وارد نکند.
 • بیمار از رفتن به سونا و آبگرم به مدت یک هفته خودداری کنید.

در روش های تهاجمی تر، بیمار معمولا به مدت چند روز در بیمارستان و زیر نظر پزشک خواهد بود. پزشک در این دوران بیمار را در خصوص خونریزی های احتمالی و یا عفونت تحت نظر می گیرد. همچنین به بیمار توصیه می شود تا یک هفته پس از عمل از جویدن غذاهای سفت خودداری کند و ورزش های سنگین انجام ندهد.

نقاهت عمل زاویه دهی فک

معمولا بیماران به مدت دو هفته پس از عمل امکان خوابیدن به روی شکم را نخواهند داشت. نقاهت پس از این عمل معمولا 14 روز طول می کشد و استفاده از کمپرس آب سرد و همچنین بالا نگه داشتن سر از سطح بدن (مانند نشسته خوابیدن و یا استفاده از بالش های مناسب) می تواند از درد و همچنین ورم ناشی از عمل بکاهد.

آیا مدلینگ صورت ماندگار است؟

مادلینگ صورت با هدف ایجاد تقارن و همچنین برطرف کردن مشکلات ظاهری در بخش فک صورت می گیرد اما نتایج این عمل همیشگی نیستند. در صورتی که عمل زاویه سازی با کمک تزریق فیلر، چربی و یا بوتاکس صورت گرفته باشد، معمولا نیاز به ترمیم دارد. مادلینگ صورت با کمک روش جراحی اگرچه دشوارتر است، اما ماندگاری عمل بیشتر خواهد بود.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7/5 - (4 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا