مراقبت از پوستوبلاگ

علت لکه های پوستی روی بدن چیست؟ 6 روش درمان لکه های پوستی

هایپرپیگمنتیشن یا لکه پوستی چیست؟

روش های درمانی بسیار زیادی برای لکه های پوستی وجود دارد، اما پیدا کردن بهترین روش و نقطه شروع فرایند درمان بسیار دشوار است. چه محصولاتی برای درمان لکه های پوستی مناسب تر هستند؟ از همه مهم تر، کدام یک از این محصولات می توانند لکه های پوستی را برای همیشه از بین ببرند؟ برای پاسخ دادن به این پرسش ها، ما در این مقاله از وبسایت دکتر فارمو با چندین متخصص پوست در خصوص نحوه درمان لکه های پوستی صحبت کردیم.

هدف ما کمک به شما در دستیابی به یک پوست شفاف و بی عیب و نقص است. افراد بسیاری در دنیا به دنبال زیبایی طبیعی و پوستی سالم هستند؛ به گونه ای که برای پنهان کردن مشکلات پوست خود به هیچ لوازم آرایشی نیازی نداشته باشند. با این حال، یک مانع بزرگ برای رسیدن به چنین هدفی وجود دارد: لکه های پوستی.

تغییرات رنگ پوست و لکه هایی که همه ما در بخش های مختلف صورت خود داریم، نیاز ما به محصولات آرایشی پوستی را تشدید می کنند. به همین دلیل است که ما نیز تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله، روش های درمانی لکه های پوستی را مرور کنیم.

چه عواملی سبب ایجاد لکه های پوستی می‌شوند؟

ملیسا دافت، جراح پلاستیک در خصوص عوامل ایجاد کننده لکه های پوستی معتقد است:

“لکه های پوستی یا هایپرپیگمنتیشن پوستی به خاطر تولید بیش از حد ملانین توسط ملانوسیت پوست ایجاد می شوند. ملانین اضافی، می تواند به خاطر دلایل مختلفی در بدن تولید شود. هورمون ها، از جمله استروژن و پروژسترون، می توانند سطح ملانین را افزایش دهند. به همین دلیل است که زنان معمولا در دوران بارداری خود دچار لکه های پوستی می شوند و این لکه ها پس از بارداری، کم رنگ تر می شوند.”

خورشید می تواند سطح ملانین بدن را افزایش دهد و به همین دلیل است که اکثر ما پس از پایان تابستان، لکه های پوستی بیشتری را در بدن خود می بینیم. افزایش سن نیز می تواند سایز ملانوسیت ها را افزایش دهد و به همین دلیل است که افراد مسن تر، لکه های پوستی بیشتری دارند.

چه عواملی سبب ایجاد لکه های پوستی می شوند؟

علاوه بر موارد فوق، تحریک های پوستی در اثر وجود آکنه، اپیلاسیون و اسکراب های خشن نیز می تواندن لکه های تیره ای را بر روی پوست ایجاد کنند. حال که با عوامل و دلایل ایجاد لکه های پوستی اشنا شدیم، بهتر است روش های درمان آن ها را نیز مرور کنیم.

درمان لکه پوستی با کمک ویتامین C

به چیزی فراتر از آب پرتقال فکر کنید. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان موضعی می تواند به محدود کردن رادیکال های آزاد کمک کند. این رادیکال های آزاد می توانند آسیب های اکسیداتیو (مانند چین و چروک یا کدر شدن پوست) در سطح پوست ایجاد کنند. سمیه جمال عضو گروه متخصصین پوست شوایگر می گوید:

“این ویتامین می تواند فرآیندهای آنزیمی که به تولید ملانین در پوست منجر می شوند را مهار کند. در نتیجه ویتامین C می تواند از ایجاد لکه های تیره در پوست نیز جلوگیری کند.”

Fran E. Cook-Bolden، پزشک متخصص پوست، جراح زیبایی و مدیر بخش تخصصی پوست، می گوید:

“یکی دیگر از مزایای ویتامین C در این است که این ویتامین تنها بخش هایی از پوست را که دارای مشکل رنگدانه است، هدف قرار می دهد. سایر بخش های پوست، تحت تاثیر این ویتامین تغییری نمی کنند”.

از بین بردن لکه پوستی با کمک هیدروکینون

وقتی صحبت از درمان لکه های پوستی می شود، هیدروکینون به عنوان یک روش درمان طلایی در 50 سال گذشته محسوب می شود. شما می توانید این ماده را در داروخانه ها با غلظت 2 درصد یا کمتر پیدا کنید. برای خرید غلظت چهار درصد یا بیشتر از این ماده، به نسخه پزشک احتیاج خواهید داشت.

در سطح بیولوژیکی، هیدروکینون می تواند آنزیم تیروزین را که در تولید ملانین نقش دارد، مهار کند. هر چه سطح آنزیم تیروزین کمتر شود، سطح ملانین تولید شده در پوست نیز کمتر خواهد شد. در برخی موارد، می توان اثرات مثبت هیدروکینون را در کمتر از دو هفته مشاهده کرد.

از بین بردن لکه پوستی با کمک هیدروکینون

با این حال، بیشتر افراد باید به مدت 8 الی 12 هفته از این ماده در فرآیند مراقبت از پوست استفاده کنند تا بتوانند تفاوت های چشمگیری را مشاهده کنند. این بدان سبب است که پوست شما با توجه به عوامل مختلفی، از جمله میزان هایپرپیگمنتیشن، میزان نفوذ آن، عمر لکه ها و موارد دیگر، به هیدروکینون واکنش های متفاوتی نشان می دهد.

دکتر کوک بولدن در این خصوص معتقد است:

“همانند سایر محصولات موضعی پوست، هیدروکینون می تواند سبب، خشکی، قرمزی و سوختگی پوست شود. این عوامل نشان دهنده ی واکنش به مواد است. به همین دلیل، بهتر است این ماده را بر روی یک نقطه کوچک از پوست تست کنید.”

یکی دیگر از عوارض جانبی مصرف هیدروکینون رنگ پریدگی است. این پدیده در اثر روشن شدن ناخواسته پوست خارج از ناحیه مد نظر به وجود می آید. برای اجتناب از این اثر، هیدروکینون را به مقدار کم بر روی ناحیه لکه پوستی اعمال کنید.

نحوه استفاده از هیدروکینون: بهتر است شب ها از این ماده استفاده کنید و در نهایت برای به حداکثر رساندن تأثیر این ماده، از آن دو بار در طول روز استفاده کنید. در طول روز، این ماده را به همراه کرم ضد آفتاب استفاده کنید. مصرف هیدروکینون به تنهایی در طول روز می تواند سبب ایجاد حساسیت های شدید پوستی به نور خورشید شود.

از بین بردن لکه پوستی با کمک کوجیک اسید

از کوجیک اسید (از قارچ ها یا برنج تخمیر شده تولید می شود) معمولا برای روشنایی پوست استفاده می شود. ترکیب این ماده با هیدروکینون می تواند بهترین تاثیر را داشته باشد. کارلوس چارلز، پزشک متخصص پوست و بنیانگذار Derma di Colore، می گوید:

“این ترکیب می تواند یک عامل کلیدی در فعالیت سلولهای رنگدانه پوست را سرکوب کند. مصرف موضعی اسید کوجیک می تواند خطر آلرژی های پوست را به همراه داشته باشد. به همین دلیل باید از این ماده تنها در غلظت پایین استفاده کرد.”

افرادی که پوست حساسی دارند باید دوز کم این ماده را فقط در طول شب استفاده کنند. التهاب و خارش می توانند از عوارض جانبی اسید کوجیک باشند. همچنین بهتر است انتظار نتایجی سریع از کوجیک اسید نداشته باشید؛ ممکن است نتایج مصرف موضعی اسید کوجیک چندین ماه بعد بروز کنند.

نحوه استفاده از کوجیک اسید: تنها در شب و فقط در ناحیه لکه های پوستی اعمال شود.

از بین بردن لکه پوستی با کمک سویا

جاشوا زیشنر مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی درماتولوژی در بیمارستان Mount Sinai در شهر نیویورک در این خصوص می گوید:

” عصاره ی سویا که از گیاه دانه ی سویا گرفته می شود، به داشتن پوستی روشن کمک می کند. به همین دلیل است که شما مقدار زیادی از آن را در محصولات روشن کننده پوستی پیدا می کنید.”

طبق اظهارات آکادمی پوست آمریکا (AAD) سویا می تواند از ورود ملانین به لایه های فوقانی پوست جلوگیری کرده و بدین ترتیب به درمان لکه های پوستی کمک کند.

از بین بردن لکه پوستی با کمک سویا

روش مصرف: صبح و شب و قبل از مرطوب کننده معمولی، روغن سویا را روی نقاط تیره پوست خود بزنید.

از بین بردن لکه پوستی با کمک آزلائیک اسید

دکتر زینشنر می گوید:

“آزلائیک اسید یک ماده کمتر شناخته شده است که متخصصان پوست معمولا برای درمان لکه های پوستی صورت تجویز می کنند. این ماده به صورت طبیعی از جو دوسر، غلات و یا چاودار به دست می آید و می تواند با ایجاد اختلال در تولید رنگ دانه های غیر طبیعی، لکه های پوستی را درمان کند”.

این ماده همچنین ویژگی های ضد باکتریایی دارد که می تواند به از بین بردن آکنه و زخم های قدیمی به جا مانده از جوش ها کمک کند.

نحوه استفاده از آزلائیک اسید: روزی یک یا دو بار آن را روی تمام صورت خود بمالید. می توانید آن را به تنهایی یا با مرطوب کننده مورد علاقه خود استفاده کنید. هنگام استفاده از آزلائیک اسید در طول روز، حتما از ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

از بین بردن لکه پوستی با کمک لیزرها

لیزرها یکی از گران ترین و در عین حال تاثیرگذار ترین روش های درمانی برای لکه های پوستی هستند.این روش، از پرتوهای متمرکز نور (لیزرها) استفاده می کند. در این روش، لیزرها بر روی اهداف خاص (رنگدانه ها) تابیده می شوند. بدین ترتیب رنگ دانه ها شکسته شده و لکه های پوستی از بین می روند. از سویی دیگر، پالس های شدید نوری می توانند لکه های پوستی را از بین ببرند.

از بین بردن لکه پوستی با کمک لیزرها

با این حال، پالس های نوری (به عنوان روش جایگزین لیزر ها) از تمرکز کمتری برخوردار هستند و ممکن است اثرات جانبی ناخواسته ای بر روی نواحی اطراف لکه ها داشته باشند. این اثر در افرادی با رنگ پوست تیره تر یا برنزه بیشتر است. درمان لیزری ایده آل، روشی است که در آن مقدار گرمای تولید شده محدود می شود. شما میتوانید با متخصص پوست یا تکنسین لیزر خود، در خصوص تنظیم سرعت لیزر با پرتوهای متمرکز مشورت کنید. برخی از لیزرها به تکنولوژی جدیدی مجهز هستند که می تواند واکنش های التهابی یا سوختگی های پوستی را کاهش دهد.

نکته: بهتر است روش درمانی لیزر را شش جلسه و هر دفعه با سه الی چهار هفته فاصله بین دوره های درمانی، انجام دهید.

خوشبختانه در اکثر موارد می توان با کمک کرم های ضد افتاب از لکه های پوستی جلوگیری کرد. استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب بهترین راه برای جلوگیری از بروز لکه های پوستی است. توجه داشته باشید که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، حتی با سطح پایین، می تواند باعث ایجاد لکه های تیره شود.

آلن جی پارکس متخصص پوست و دارای گواهی هیئت مدیره و موسس DermWarehouse معتقد است:

“لکه های تیره با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تیره تر می شوند.”

در نظر داشته باشید که کرم ضد آفتاب خوب و به‌ویژه ضدآفتاب‌هایی که دارای اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم هستند، می‌توانند بیشتر پرتوهایی که سبب ایجاد یا تشدید لکه های پوستی می شوند را مسدود کنند.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

3.8/5 - (26 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا