مجله جراحی زیبایی

تزریق ژل اسکالپترا

بررسی تزریق ژل اسکالپترا + مزایا و معایب

شاید نام ژل اسکالپترا را شنیده‌باشید و این سؤال در ذهن شما مطرح شود که ژل اسکالپترا چیست؟ معمولاً ژل‌ها از اسیدهیالورونیک تشکیل می‌شوند اما ژل اسکالپترا مبتنی بر اسید لاکتیک می‌باشد. تزریق ژل اسکالپترا باعث‌برگرداندن حجم از دست‌ رفته‌ پوست می‌شود. در واقع این ژل به برطرف کردن چین و چروک‌های صورت و خطوط ریز کمک فراوانی می‌کند. همچنین توانایی کم کردن چربی صورت را نیز دارد. همراه مجله جراحی زیبایی فارمو باشید تا به سراغ بررسی تزریق ژل اسکالپترا برویم.

ژل تزریقی اسکالپترا چیست؟

ژل اسکالپترا فیلر یا ژلی می‌باشد که از اسید پلی لاکتیک درست می‌شود و جنبه درمانی دارد و به صورت تزریقی از آن استفاده می‌شود. این ژل مورد تأیید FDA است و برای لیپو آتروفی، افزایش حجم باسن و عضله دو سر و کم‌ کردن چین و چروک آرنج زانو، قفسه سینه واز بین‌بردن چربی‌ها‌ی صورت در مبتلایان HIV استفاده‌ می‌شود.

همچنین این ژل باعث تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌گردد و از چین و چروک پوست جلوگیری می‌کند. با افزایش سن کلاژن‌سازی پوست کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه چین و چروک‌ها بر روی صورت نمایان می‌شود. این ژل با تحریک کلاژن‌سازی سلول‌های پوست باعث کاهش چین و چروک عمیق و خطوط ظریف روی پوست می‌شود. در واقع این ژل را محرک کلاژن باید دانست.

ژل تزریقی اسکالپترا چیست؟
ژل تزریقی اسکالپترا چیست؟

کاربرد‌های ژل اسکالپترا

 • برطرف کردن حجم از دست‌رفته گونه، شقیقه و چانه
 • برطرف کردن چین و چروک‌های عمیق پوست
 • پر کردن گودی بالای باسن و برطرف کردن سلولیت پوست
 • درمان پوست شل و چروک بازو شکم ساعد و بیکینی

مزایا و معایب ژل اسکالپترا

تزریق ژل اسکالپترا مزایا‌ی زیادی دارد که در زیر به چند نمونه ازآن اشاره می‌کنیم.

 1. ضخامت پوست در اثر تزریق ژل زیاد می‌شود و حجم از دست رفته آن بر‌می‌گردد. در نتیجه چهره فرد جوانتر دیده‌ می‌شود. ژل اسکالپترا لیفت مایع هم نامیده‌می‌شود. درنتیجه استفاده از آن آسان می‌باشد.
 2. دوام تزریق این ژل بسیار زیاد می‌باشد و ۲ تا ۳سال باقی می‌ماند. ماندگاری این ژل نسبت به ژل‌های پرفکتا و رستیلن بسیار بیشتر است.
 3. تزریق ژل اسکالپترا بدون عمل جراحی و نقاهت می‌باشد.ترکیباتی که در این ژل قرار دارد باعث تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌شود.
 4. این ژل نیازی به انجام تست آلرژیک قبل از تزریق ندارد زیرا هیچگونه اجزای انسانی و حیوانی در آن بکار نرفته است.
 5. این ژل کاملاً زیست سازگار می‌باشد و هیچگونه ضرری برای انسان ندارد.
 6. این فیلر برخلاف سایر ژل‌ها به زیر پوست تزریق می‌شود

معایب ژل اسکالپترا

 • هزینه تزریق ژل اسکالپترا دو برابر ژل‌های هیلورونیک اسید می‌باشد.
 • نتیجه ژل اسکالپترا موقتی می‌باشد. در صورتی که این تزریق را دوست نداشته باشید باید منتظر بمانید تا با گذشت زمان از بین برود.
 • تزریق ژل اسکالپترا بعد از چند دوره درمان نشان داده می‌شود.
 • عوارض جانبی مثل کبودی، عدم تقارن و ایجاد توده در زیر پوست را به همراه دارد.

مراحل استفاده از ژل اسکالپترا

معمولاً تزریق این ژل در مطب انجام می‌گیرد و زمان آن کمتر از یک ساعت است. پس از معاینه ناحیه درمان توسط پزشک محل تزریق را ضدعفونی می‌کنند. قبل از تزریق ممکن است محل مورد نظر بی‌حس شود. پزشکان سعی می‌کنند ژل را با یک ماده بی‌حس‌کننده به نام لیدوکائین مخلوط کرده و سپس به کار ببرند. این عمل باعث می‌شود که درد کمتر شود. پس از تزریق ژل پزشک ناحیه مورد نظر را ماساژ می‌دهد تا ژل پخش گردد. ماساژ محل مورد نظر باعث می‌شود که در زیر پوست برآمدگی ایجاد نشود.

مراحل استفاده ژل اسکالپترا
مراحل استفاده ژل اسکالپترا

نکات مهم بعد از تزریق ژل اسکالپترا

پس از تزریق ژل برای ماندگاری و دوام آن باید به یک سری از نکات توجه کنید. رعایت مراقبت‌هایی که پزشکان توصیه می‌کنند تا بعد از تزریق ژل انجام شود باعث می‌شود دچار مشکلات کمتری شوید.

از پوست خود بیشتر مراقبت کنید

بعد از تزریق ژل پوست حساس و تحریک‌پذیر می‌شود زیرا حجم آن بیشتر می‌گردد. بنابراین بهتر است با کرم مرطوب‌کننده پوست خود را به خوبی مرطوب کنید. همچنین استفاده از ضد آفتاب ضروری می‌باشد زیرا نور آفتاب باعث آسیب دیدن پوست می‌شود و در نتیجه می‌تواند ژل شما را زودتر خراب کند.

دوری از حرکات شدید و گرما

بعد از تزریق ژل تا ۴۸ ساعت از انجام حرکات شدید خودداری کنید. زیرا ورزش‌های شدید و حرکات زیاد باعث جابجا شدن ژل می‌شود و شکل نامتقارن به خود می‌گیرد. حرکات شدید همچنین باعث‌ خونرسانی زیاد به محل تزریق می‌شود و در نتیجه کبودی و التهاب را زیاد می‌کند. بهتر است تا ۶ ساعت پس از تزریق فیلر صورت خود را با ملایمت لمس کنید. می‌توانید از شوینده‌های ملایم برای پوست خشک و حساس استفاده کنید. در صورت التهاب به مکان‌های گرم نروید.

التهاب صورت خود را کم کنید

با به کار بردن کمپرس سرد و عدم مصرف الکل و قرص‌های رقیق‌کننده خون و به کار بردن مکمل‌های ضد التهاب می‌توانید قرمزی و التهاب صورت خود را کمتر کنید. التهاب پس از تزریق ژل اسکالپترا برای مدت یک هفته طبیعی است اما اگر بیشتر طول کشید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید. از مسکن استامینوفن برای کاهش درد استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید کبودی صورت خود را بپوشانید می‌توانید پس از گذشت چند ساعت از تزریق ژل آرایش کنید.

عوارض جانبی ژل اسکالپترا

از عوارض شایع بعد از تزریق ژل اسکالپترا می‌توان به تشکیل کلویید، تغییر رنگ پوست، ورم، قرمزی، کبودی، خارش و خونریزی اشاره کرد. همچنین ممکن است در محل تزریق توده‌های کوچکی به وجود آید. این توده‌ها با لمس کردن معلوم می‌شوند. گاهی اوقات اندازه این توده‌ها بزرگتراست. بعضی از این توده‌ها پس از یک ماه خود به خود از بین ‌می‌روند. در صورتی که تزریق درست و مناسب انجام نگیرد و از تکنیک‌های نادرست در این عمل استفاده شود ممکن است توده‌ها پس از چند ماه بعد از تزریق به وجود آید. این اتفاق زمانی می‌افتد که ژل خیلی نزدیک به سطح تزریق شود. یا ناحیه تزریق ماساژ داده نشود. در کل ژل اسکالپترا جزء بهترین برند‌ها می‌باشد که عوارض کمی نسبت به سایر ژل‌ها دارد. عوارض این ژل تنها شامل حساسیت، ورم و قرمزی بسیار کم می‌باشد.

عوارض جانبی ژل اسکالپترا
عوارض جانبی ژل اسکالپترا

قیمت ژل اسکالپترا

قیمت ژل اسکالپترا نسبت به هیالورونیک اسید گرانتر و بیشتر می‌باشد و تقریباً قیمت آن دو برابر بقیه ژل‌ها می‌باشد. به همین خاطر هزینه لیفت باسن بسیار زیاد می‌شود. در صورتی که فرد توان مالی بالایی داشته باشد استفاده از این روش ایمن و کیفیت آن نیز بالا می‌باشد. عوامل زیادی بر روی قیمت ژل اسکالپترا مؤثر است که عبارتند از تعداد جلسات تزریق، تعداد ویال، درجه تصحیح مورد نیاز، دستمزد متخصص پوست، موقعیت کلینیک، مقدار ژل مصرفی و نوع ژل استفاده شده. هزینه تزریق بسته به عواملی که در بالا به آن اشاره شده است در افراد مختلف متفاوت می‌باشد.

نگاهی اجمالی به تزریق ژل اسکالپترا

اگر نام ژل اسکالپترا را تازه شنیده‌اید و در ذهن شما این سؤال به وجود آمده است که اسکالپترا چیست؟ باید بدانید که این ژل بر پایه اسید لاکتیک می‌باشد و نسبت به ژل‌های هیالورونیک اسید از قیمت بیشتری برخوردار است. این ژل کمک می‌کند تا حجم از دست رفته پوست که به مرور زمان و با بالا رفتن سن ایجاد شده است برگشته و جبران شود. در واقع این ژل کلاژن‌سازی پوست را تحریک کرده و باعث جوانسازی سلول‌های پوست می‌شود. در مورد جوانسازی پوست با دستگاه بیشتر بدانید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا