مجله تناسب انداموبلاگ

مشاوره تغذیه برای لاغری و چاق شدن

تغذیه سالم و اصولی، سلامت، تناسب اندام، طول عمر و کیفیت بالای زندگی ما را تضمین می کند؛ اما چگونه می توان به این مهم دست یافت؟ غذایی که هر روز مصرف می کنیم، مهم ترین و اصلی ترین منبع تامین انرژی و مواد مورد نیاز بدن است.
ویتامین ها، مواد معدنی، غلات، فیبر و انرژی همگی از طریق غذایی که می خوریم وارد بدن ما می شوند. بدن برای آنکه بتواند به درستی کار خودش را انجام دهد، باید مجموعه ای متنوع اما متعادل از تمام مواد غذایی را دریافت کند.

نبود هر یک از ویتامین ها، مواد معدنی یا گروه های اصلی غذایی در برنامه غذایی شما، می توانید پیامد های طولانی مدت و کوتاه مدت مختلفی به همراه داشته باشد.
گاهی این پیامد ها به شکل بیماری بروز می کنند و گاهی خود را به شکل لاغری یا چاقی نمایان می سازند. مشاوره تغذیه، می تواند از بروز چنین شرایطی جلوگیری کند.

 

چرا مشاوره تغذیه ؟

چرا مشاوره تغذیه ؟

مشاوره تغذیه، مرجع اصلی برای تنظیم یک برنامه غذایی استاندارد، با توجه به خصوصیات و شرایط فیزیکی هر فرد است. شما برای چاق شدن، لاغر شدن و یا از بین بردن بیماری های مزمنی همچون خستگی، کم خونی، بی حالی و یا ریزش موها می توانید به مشاوره تغذیه مراجعه کنید.
ما در این مقاله قصد داریم تا به طور خاص، نقش مشاوره تغذیه در چاقی و لاغری را بررسی کنیم. بنابراین اگر شما نیز از وزن خود ناراضی هستید اما مطمئن نیستید برای حل این مشکل آیا باید به مشاور تغذیه مراجعه کنید یا خیر، پیشنهاد می کنیم ما را تا انتهای این مقاله دنبال کنید.

 

چرا چاق می شویم ؟

احتمالا پاسخ شما به این پرسش، مصرف بیش از حد چربی است. به بیان ساده، چاقی زمانی رخ می دهد که میان انرژی تامین شده برای بدن و انرژی مصرفی آن، تعادلی وجود نداشته باشد.
ممکن است منشا این تعادل، مصرف بیش از حد غذا باشد اما شاید جالب باشد بدانید که کم خوردن، اما غلط خوردن نیز می تواند منجر به چاقی شود. مصرف بیش از حد کربوهیدرات، فست فود ها و شیرینی ها نقش پررنگی را در چاقی افراد ایفا می کنند.

چرا چاق می شویم ؟

این غذاها حجم بسیار زیادی از کالری را در مقدار کمی غذا ارائه می کنند و در نتیجه، افراد در ازای مصرف مقدار بیشتری کالری، سیر می شوند. البته پارامترهایی مانند ژنتیک، سبک زندگی، استرس و ناهنجاری های نوروژنیک را نیز در چاقی نباید دست کم گرفت.
چاقی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، اما چگونه می توان آن را برطرف کرد؟ شاید اولین و واضح ترین پاسخ به این پرسش، رژیم غذایی باشد.

 

مشاوره تغذیه و کمک به برطرف کردن چاقی

مشاوره تغذیه می تواند آغاز کننده راهی استاندارد و اصولی برای کاهش وزن باشد. اگر با چاقی دست و پنجه نرم می کنید، احتمالا به رژیم غذایی فکر کرده اید. اما آیا هر رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند؟ پاسخ این پرسش قطعا منفی است.

مشاوره تغذیه و کمک به برطرف کردن چاقی

رژیم غذایی هر کسی باید با توجه به نیاز ها، سبک زندگی و خصوصیات فیزیولوژیکی فرد، تعیین شود. این نکته ای است که در اکثر رژیم های غذایی معروف و عمومی، رعایت نمی شود.
بدین ترتیب، شما با دنبال کردن یک رژیم غذایی غیر اصولی، خود را در معرض ریسک های جدی قرار خواهید داد. مشاوره تغذیه می تواند این ریسک ها را بکاهد و در عین حال، شما را به وزن استاندارد و ایده آلتان برساند.

مشاوره تغذیه با هدف درمان چاقی، ابتدا با سنجش شرایط بیمار و بررسی شرح حال وی آغاز می شود. در این مرحله مشاور تلاش می کند تا علت چاقی بیمار را دریابد و همچنین با اندازه گیری شاخص های مختلف و سنجش تراکم چاقی در بخش های مختلف بدن، اطلاعات مورد نیاز برای درمان را کسب کند.

مشاوره تغذیه برای لاغر کردن

در این مرحله، گاهی ممکن است آزمایش های پزشکی برای سنجش میزان متابولیسم بدن و فاکتورهای ژنتیکی، تجویز شوند. پس از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، مشاور یک رژیم غذایی مناسب توصیه خواهد کرد.
گاهی این رژیم با تغییر عادات غلط غذایی فرد همراه است. در کنار رژیم غذایی، مشاور شما ممکن است داروها، مکمل ها و انجام ورزش های مختلف را نیز توصیه کند.

 

لاغری همیشه هم خوب نیست!

همان قدر که چاقی می تواند بر روی سلامت، ظاهر و اعتماد به نفس افراد تاثیر مخرب داشته باشد، لاغری بیش از حد نیز به راحتی می تواند به یک بحران تبدیل شود. افرادی که شاخص توده بدنی آنها کمتر از 18.5 باشد، لاغر محسوب می شوند.
پایین بودن شاخص توده بدنی بدان معناست که ارگان های بدن توانایی کافی در تامین سلامت و انجام وظایف طبیعی خود را ندارند. سیستم ایمنی این افراد معمولا بسیار ضعیف است. پایین بودن شاخص توده بدنی می تواند زمینه ساز بیماری های جدی مانند اختلالات قلبی، بیماری های عفونی و مشکلات عصبی شود.

لاغری همیشه هم خوب نیست!

افرادی که از لاغری بیش از حد رنج می برند، معمولا در افزایش وزن بدن خود به صورت طبیعی دچار مشکل هستند. متابولیسم، بیماری های ژنتیکی و استرس، از جمله مواردی هستند که در بر هم زدن تعادل وزنی بدن موثر هستند.
اختلالات تغذیه ای، بیماری سلیاک، اختلالات تیروئیدی، سرطان، دیابت نوع 1 و فقر غذایی از جمله سایر عواملی هستند که می توانند به لاغری بیش از حد منجر شوند. مشاوره تغذیه راه را برای کمک به این دسته از افراد نیز باز گذاشته است.

 

مشاوره تغذیه و کمک به برطرف کردن لاغری

مشاوره تغذیه برای درمان لاغری، مسیری مشابه با درمان چاقی را طی می کند. مشاور ابتدا شرح حال بیمار را دریافت کرده و با انجام آزمایش های مختلف، تلاش می کند تا علت اصلی لاغری بیمار را شناسایی کند.
در صورتی که علت لاغری فرد، بیماری هایی مانند اختلالات تیروئیدی، دیابت و موارد مشابه دیگر باشد، مصرف دارو و تغییر سبک زندگی می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی شرایط بیمار داشته باشد. در کنار این موارد پرهیز های غذایی و رعایت یک رژیم غذایی اصولی می تواند به افزایش وزن مفید بدن کمک کند.

مشاوره تغذیه برای لاغری زیاد

برخی معتقد هستند افزایش میزان کالری مصرفی می تواند به افزایش وزن کمک کند. اگرچه این باور درست است، اما آیا افزایش وزن به قیمت مصرف هر نوع کالری، منطقی است؟ در چنین شرایطی، مشاوره تغذیه مصرف کالری های مفید را توصیه می کند.
معمولا حتی برای افزایش وزن، مشاوران مصرف چربی ها، غذاهای سرخ کردنی و آماده، شکلات، چیپس، فست فودها و شکر یا شیرینی را توصیه نمی کنند.

مصرف روزانه حداقل دو لیتر آب، بهبود کیفیت و بهداشت خواب، افزایش وعده های غذایی به پنج وعده در طول روز، استفاده از پروتئین ها و غذاهای کم چرب، غذاهای دریایی، میوه و سبزیجات، از جمله دستورات رایج مشاوران تغذیه برای افزایش اصولی و ایمن وزن هستند.
ورزش کردن، دوری از سیگار، نوشیدن یک لیوان شیر قبل از خواب، رعایت یک رژیم غذایی با توجه به گروه های غذایی اصلی نیز از جمله مواردی هستند که به افزایش وزن اصولی کمک می کنند.

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله نقش مشاوره تغذیه در افزایش و یا کاهش اصولی وزن را بررسی کردیم. شاخص توده بدنی افراد به دلایل مختلفی ممکن است بالاتر و یا پایین تر از حد استاندارد قرار بگیرد:

  • افرادی که شاخص توده بدنی آنها بالاتر از حد استاندارد باشد، چاق محسوب می شوند. چاقی زمانی شکل می گیرد که میزان کالری دریافتی افراد بسیار بیشتر از میزان کالری مصرفی آن ها در طول روز باشد. این موضوع ممکن است دلایل مختلفی (از جمله عوامل ژنتیکی، استرس، عادات غذایی غلط و بیماری های زمینه ای) داشته باشد.
    مشاوره تغذیه با بررسی این عوامل و همچنین اندازه گیری میزان کالری دریافتی روزانه بیمار، تلاش می کند تا این میزان کالری را کاهش داده و در عوض، میزان کالری سوزانده شده توسط بدن را افزایش دهد. بهبود عادات غذایی، ورزش و درمان بیماری های دخیل در این امر، از جمله راهکار هایی هستند که مشاوره تغذیه پیش روی افراد با اضافه وزن قرار می دهد.
  • افرادی که شاخص توده بدنی آن ها پایین تر از حد استاندارد باشد، لاغر محسوب می شوند و این موضوع، درست به اندازه چاقی، می تواند خطرناک باشد. سیستم ایمنی و عصبی افرادی که از لاغری مفرط رنج می برند، معمولا دچار اختلال می شود و این امر زمینه ساز بیماری های قلبی و عفونی می گردد.
    مشاوره تغذیه با بررسی وضعیت عمومی بیمار و همچنین انجام یک سری آزمایش های لازم، می تواند منشا این عدم تعادل در بدن را پیدا کند. با اندازه گیری میزان کالری دریافتی فرد در طول یک روز و افزایش تدریجی و سالم آن، مشاوران تغذیه می توانند وزن فرد را به میزان استاندارد افزایش دهند.

اهمیت مشاوره تغذیه

مصرف قند، شکر، چربی بیش از حد، فست فودها و غذاهایی که حتی حجم اندک آنها حاوی مقادیر بسیار زیادی کالری می باشد، چه با هدف افزایش وزن و چه در خلال کاهش وزن، توصیه نمی شود. این غذاها می توانند متابولیسم بدن را تحت الشعاع قرار دهند.
داشتن یک رژیم غذایی اصولی و استاندارد که با توجه به شرایط فیزیولوژیکی فرد و همچنین سبک زندگی وی طراحی شده باشد، می تواند سلامتی فرد را تضمین کند. مشاوره تغذیه می تواند به شما در دستیابی به چنین سبک زندگی سالمی، کمک کند. البته که ورزش نیز برای رسیدن به تناسب اندام کمک می کند، برای مثال ورزش t25 یکی از ورزش هایی است که ممکن است یکی از انتخاب های شما برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری باشد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.6/5 - (5 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا