مجله تناسب اندام

تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی

بسیاری از افراد به انجام فعالیت‌های ورزشی علاقه‌مند هستند و برای تناسب اندام و حفظ سلامت بدنی خود به باشگاه ‌می‌روند. اکثر افراد ورزش بدنسازی را می‌شناسند اما شاید بسیاری از آن‌ها با ورزش تی آر ایکس آشنایی نداشته باشند. گاهی اوقات افراد این دو ورزش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند در حالی که این دو ورزش کاملاً با یکدیگر متفاوت می‌باشند.

شاید شما بخواهید بدانید ورزش تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟ یا این که از خود بپرسید هر یک از این دو ورزش چه مزایا و معایبی دارند؟ برای پاسخ به این سؤالات کافیست که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی؟

سؤالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده، این است که TRX بهتره یا بدنسازی؟ برای پاسخگویی به این سؤال بهتر است بدانید که هر ورزشی دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد و تأثیرات ویژه‌ای بر بدن دارد. از این رو نمی‌توان گفت که کدام یک از آن‌ها بهتر هستند. ابتدا باید هدف خود از انجام این ورزش‌ها را مشخص کنید سپس نحوه عملکرد هر یک از این دو ورزش را بشناسید و در نهایت تصمیم بگیرید که کدامیک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر می‌باشند.

هر دو این ورزش‌ها مقاومتی هستند و به انرژی زیادی نیاز دارند اما هر یک از آن‌ها دارای هدف خاصی هستند و اثرات متفاوتی بر بدن انسان می‌گذارند. از این رو باید هر یک را به درستی بشناسیم و تفاوت میان این دو را به خوبی درک کنیم تا بتوانیم یک ورزش مناسب برای خود انتخاب کنیم.

تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی
تی آر ایکس بهتر است یا بدنسازی

آشنایی مختصر با ورزش تی آر ایکس (TRX)

می‌خواهید از بین ورزش‌های TRX یا بدنسازی یکی را انتخاب کنید اما نمی‌دانید کدامیک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر می‌باشد؟ بهتر است که با هر یک از این دو ورزش بیش‌تر آشنا شویم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیریم. ورزش TRX به یکسری تمرینات مقاومتی گفته می‌شود که افراد با انجام آن‌ها کل بدن خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای آشنایی با تمرینات trx، مقاله ما را در فارمو بخوانید.

تمام فعالیت‌هایی که در این ورزش وجود دارد حول محور وزن بدن و تعادل بدنی فرد می‌چرخد. برای انجام این ورزش از بند‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که به سقف و یا دیوار متصل شده و برای انجام حرکات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ورزش بیش‌تر برای تثبیت هسته مرکزی بدن استفاده می‌کنند و در عین حال چربی‌های بدن را نیز کاهش می‌دهد. از این رو اگر می‌خواهید مقاومت بدنی خود را افزایش دهید این ورزش می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

مزایا و معایب تی ار ایکس

برای آشنایی با مزیت‌ها و معایب ورزش تی آر ایکس باید بگوییم که این ورزش با تمرکز بر وزن در تلاش است تا همه عضلات اصلی و جانبی بدن را درگیر کند. مهم‌ترین مزایای انجام این نوع حرکات ورزشی عبارتند از:

 • افزایش استقامت بدنی
 • بهبود سوخت و ساز بدن
 • فرم دهی مناسب عضلات
 • تقویت سیستم قلبی و عروقی
 • افزایش تراکم مواد معدنی ستون فقرات و در نتیجه جلوگیری از پوکی استخوان

این ورزش در کنار مزایای زیادی که دارد می‌تواند با معایبی نیز همراه باشد. از آن جایی که برای انجام این ورزش باید از بند‌های مخصوصی استفاده کنید، اگر نحوه صحیح کار با این بند‌ها را آموزش ندیده باشید کار با آن‌ها می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن شما وارد کند. از طرفی افراد کم تجربه و مبتدی باید با ورزش‌های سبک شروع کنند و هر گونه حرکت ورزشی سنگین می‌تواند به بدن آن‌ها آسیب بزند.

آشنایی با TRX و بدنسازی
آشنایی با TRX و بدنسازی

آشنایی با ورزش بدنسازی

برای این بدانید تی ار ایکس بهتر است یا بدنسازی؟ بهتر است در این بخش به این سؤال پاسخ دهیم که بدنسازی چیست؟ این ورزش شامل تمرین دادن و پرورش عضلات می‌شود. برای این کار باید کالری لازم را دریافت کنید و در مدت زمان معینی استراحت کنید تا عضله‌ها بتوانند خود را بازسازی کنند. این ورزش از سال ۱۸۸۰ تا ۱۹۳۰ به وجود آمد و از همان ابتدا نظر افراد زیادی را به خود جلب کرد.

این ورزش شامل فعالیت‌های بسیار متنوع و زیادی می‌باشد که برای هر یک از آن‌ها به یکسری وسایل ورزشی خاص احتیاج دارید. از این رو برای انجام آن باید به باشگاه بروید و از مربی بخواهید که نحوه صحیح هر یک از حرکات را به شما آموزش دهند.

مزایا و معایب بدنسازی

شاید شما نیز بخواهید بدانید مزایا و معایب ورزش بدنسازی چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که این ورزش نه تنها بر جسم بلکه بر روح انسان نیز تأثیر می‌گذارد و به سلامت روحی او نیز کمک می‌کند. مهم‌ترین مزیت‌هایی که برای این ورزش در نظر گرفته‌اند عبارتند از:

 • کاهش استرس
 • کاهش افکار منفی
 • کاهش ناراحتی معده
 • جلوگیری از اختلال در خواب
 • کاهش تحریک‌پذیری
 • جلوگیری از افسردگی
 • کالری سوزی بعد از تمرین
 • عضله‌سازی بدون افزایش چربی
 • بهبود عضلات استخوان‌ها
 • فواید بدنسازی برای سلامت قلب
 • افزایش اعتماد به نفس

این ورزش در کنار مزایای زیادی که دارد می‌تواند با معایبی همراه باشد که در ادامه با آن‌ها بیش‌تر آشنا خواهیم شد:

 • شکستگی تنشی استخوان
 • درد عضلات
 • بد شکلی عضلات
 • هزینه‌های زیاد
 • زمان بر بودن تمرینات

تفاوت تی آر ایکس و بدنسازی

برای این که بدانید تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی، بهتر است که به بررسی تفاوت‌های میان این دو ورزش بپردازیم. ورزش تی آر ایکس فقط به چند بند مخصوص احتیاج دارید و شما می‌توانید این بند‌ها را تهیه کرده و در خانه نیز به انجام حرکات ورزشی بپردازید. این در حالی است که وسایل ورزشی مورد نیاز در ورزش بدنسازی بسیار زیاد هستند و نمی‌توان همه آن‌ها در خانه نگهداری کرد. از این رو باید حتماً به باشگاه بروید تا بتوانید به انجام این حرکات ورزشی مشغول شوید. علاوه بر آن ورزش بدنسازی نسبت به تی آر ایکس بسیار هزینه بر می‌باشد و فرد علاوه بر هزینه‌های کلاس و برنامه روزانه به مواد غذایی خاص و مکمکل‌های پروتئینی مختلفی احتیاج دارد.

تفاوت تی آر ایکس و بدنسازی
تفاوت تی آر ایکس و بدنسازی

از دیگر تفاوت‌های این دو ورزش مدت زمان اثر بخش آن‌ها می‌باشد. ورزش تی آر ایکس یک وزش ترکیبی می‌باشد این در حالی است که هر حرکت از ورزش بدنسازی بر روی یک عضله خاص تأثیر می‌گذارد. در نتیجه افرادی که به ورزش تی آر ایکس مشغول هستند سریع‌تر به نتیجه مطلوب دست می‌یابند. از طرفی این افراد در مدت زمان مشخص سریع‌تر از ورزشکاران بدنسازی به بدنی مقاوم و پایدار می‌رسند.

مقایسه اهداف ورزش تی ار ایکس در مقابل بدنسازی

برای این که بدانید ورزش تی ار ایکس بهتر است یا بدنسازی؟ بهتر است که بررسی اهداف این دو ورزش بپردازیم. این دو ورزش هر دو ورزش‌هایی مقاومتی هستند و برای عضله‌سازی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند اما اهداف متفاوتی دارند. ورزش تی آر ایکس به دنبال آن است که قدرت و ثبات عضلانی فرد را افزایش دهد این در حالی است بدنسازی بیش‌تر بر روی افزایش توده عضلانی و کاهش چربی‌ها تمرکز می‌کند. هداف اصلی در این ورزش رشد عضلات و تقویت آن‌ها می‌باشد این در حالی است که هدف اصلی ورزش تی آر ایکس، افزایش قدرت و تعادل در بدن افراد می‌باشد.

علاقه شما و تیپ بدنی مهم است

برای این که بدانید تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی بهتر است که به علاقه خود توجه کنید. همچنین تیپ بدنی و استایل خود را مد نظر قرار دهید و ببینید به دنبال چه چیزی هستید. معمولاً ورزش کاران حرفه‌ای برای پرورش اندام و زیبا‌تر دیده شدن به سراغ ورزش بدنسازی ‌می‌روند این در حالی است که افراد عادی با تی آر ایکس می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به نتیجه رسیده و به فردی قوی تبدیل شوند. از این رو برای انتخاب یکی از این دو ورزش به شرایط جسمی، روحی و مالی خود توجه کنید و ببینید چقدر می‌توانید برای این کار زمان بگذارید و با توجه به اهدافی که دارید یک ورزش مناسب انتخاب کنید.

جمع‌بندی برای مقایسه TRX و بدنسازی

در حالت کلی نمی‌توانیم بگوییم ورزش تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی زیرا هر کسی دارای تیپ بدنی متفاوتی می‌باشد. از طرفی هر یک از این دو ورزش دارای اهداف مختلفی هستند و عملکرد متفاوتی دارند. از این رو این شما هستید که با توجه به زمانی که می‌توانید برای این کار اختصاص دهید و هزینه‌هایی که برای ورزش کردن در نظر گرفته‌اید، باید یک ورزش مناسب را انتخاب کنید. در انتخاب این ورزش‌ها ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنید و تعیین که به دنبال افزایش استقامت بدنی هستید و یا این که می‌خواهید عضلاتی حجیم داشته باشید. پس از آن راحت‌تر می‌توانید یک ورزش مناسب را برای خود انتخاب کرده و به هدف برسید.

افراد زیادی همه روزه به انجام ورزش‌های مختلف مشغول هستند اما اکثر آن‌ها نمی‌دانند دقیقاً هر ورزش چه عملکردی دارد و بر روی چه قسمت‌هایی از بدن تأثیر می‌گذارد. همین امر سبب می‌شود تا به نتیجه مطلوبی نرسند و از ادامه حرکات ورزشی انصراف دهند. بسیاری از افراد می‌پرسند که ورزش تی آر ایکس بهتره یا بدنسازی؟

در پاسخ به آن‌ها گفتیم که تی آر ایکس به وسایل کم‌تری احتیاج دارد و کم هزینه‌تر می‌باشد. از طرفی این ورزش بیش‌تر بر روی مقاومت بدن ورزشکار اثر می‌گذارد این در حالی است که ورزش بدنسازی بیش‌تر برای افزایش حجم عضله ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انتخاب یک ورزش مناسب باید ابتدا اهداف خود را تعیین کنید و بر اساس تیپ بدنی و شرایط جسمی خود تصمیم بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا