مجله تناسب اندام

قرص اورلیستات

مهمترین اطلاعات برای مصرف اورلیستات

قرص اورلیستات یک داروی تجویزی است که برای درمان چاقی و کاهش وزن استفاده می شود. این دارو با کاهش جذب چربی های مصرفی از راه دهان، به کاهش وزن کمک می کند. اورلیستات عمدتاً برای کاهش وزن در افراد با فاقدی چاقی مفرط تجویز می شود. این دارو معمولاً به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن استفاده می شود که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش می باشد. البته افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، این قرص برای آنها کافی نیست.

عملکرد کپسول ارلیستات آلمانی یا همان ونوستات ایرانی بر اساس مهار لیپاز گوارشی صورت می گیرد. لیپاز گوارشی آنزیمی است که گرسنگی چربی ها را هضم می کند. اورلیستات با مهار این آنزیم، جذب چربی های مصرفی را کاهش می دهد و در نتیجه چربی های بدن نیز کاهش می یابد.

اورلیستات یکی از بهترین قرص های لاغری است که معمولاً به عنوان یک بخش از برنامه درمانی شامل رژیم غذایی و ورزش تجویز می شود. مصرف این دارو با تغییر در رژیم غذایی و ورزش، می تواند به کاهش وزن کمک کند. اگرچه این دارو می تواند موثر باشد، اما باید به دقت استفاده شود و بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. از دیگر قرص های لاغری می توان به قرص لاغری گلوکومانان اشاره کرد.با مجله تناسب اندام و سلامت دکتر فارمو همراه باشید تا به ببرسی بیشتر ونوستات بپردازیم.

بررسی قرص لاغری ارلیستات از نظر دکتر برایان یونگ در کانادا

 

ترجمه کامل:

 

Orlistat یک داروی مورد تایید FDA برای کاهش وزن است. بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند، اما در نهایت به این نتیجه می رسند که برای آنها کار نمی کند، که به اندازه کافی منصفانه است. با این حال، قبل از اینکه به دنبال چیز دیگری بگردید، آیا دلایلی وجود دارد که برای شما کارساز نباشد؟ سلام! من دکتر برایان یونگ هستم، یک پزشک طبیعی در تورنتو.

بیایید نگاهی به دلایلی بیندازیم که چرا ممکن است نخواهید Orlistat را مصرف کنید یا اینکه چرا Orlistat ممکن است برای شما خوب عمل نکند. Orlistat که با نام های Xenical یا Alli نیز شناخته می شود، دارویی است که مانع از جذب چربی در بدن می شود. یک ویدیوی عمیق تر در مورد نحوه عملکرد و آنچه می توانید انتظار داشته باشید را می توانید در توضیحات زیر پیدا کنید. این دارو که یکی از قدیمی ترین داروهای کاهش وزن ما است، در سراسر جهان بسیار رایج است.

از تجربه بسیاری از بیماران من که Orlistat را امتحان کرده‌اند، در اینجا چند دلیل متداول وجود دارد که چرا این دارو برای آنها مؤثر نبوده یا چرا آنها مصرف آن را متوقف کرده‌اند. دست کم گرفتن عوارض جانبی Orlistat باعث سوء جذب چربی می شود و باعث می شود که چربی به مدفوع شما ختم شود. اگر هرگز مدفوع نارنجی، چرب، چرب را تجربه نکرده اید یا قادر به کنترل کامل روده خود نیستید، ممکن است با یک غافلگیری شرم آور و ناخوشایند روبرو شوید.

گاهی اوقات بیماران عواقب اجتماعی رفتن به دستشویی در لحظه را دست کم می گیرند، به خصوص اگر چیزی خورده باشند که نباید می خوردند. نشت مدفوع روی لباس زیر نیز رایج است و ممکن است تنها در هنگام تعویض لباس کشف شود، که می تواند بسیار تکان دهنده باشد زیرا برخی از بیماران حتی نشت را احساس نمی کنند. حتی اگر رژیم غذایی کم چرب توصیه شده را دنبال کنید، ممکن است برخی از آن عوارض جانبی را تجربه کنید. بنابراین اگر آمادگی مقابله با آنها را ندارید، ممکن است نخواهید Orlistat را ادامه دهید.

عدم رعایت رژیم غذایی مناسب: اورلیستات برای استفاده با رژیم غذایی کم چربی و با کالری کنترل شده در نظر گرفته شده است. این فقط 30 درصد از چربی هایی که می خورید را مسدود می کند، به این معنی که اگر رژیم غذایی شما پرچرب باشد، همچنان بیشتر جذب می کنید. همچنین، اگر کالری زیادی از کربوهیدرات‌های ساده مانند پاستا، نان، آبمیوه یا پاپ می‌خورید، اورلیستات به هیچ وجه در جذب آن غذاها اختلالی ایجاد نمی‌کند و باید هر دوی این کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید و آنها را جایگزین کنید. برخی از کربوهیدرات های پیچیده Orlistat، مانند بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر، تنها یک ابزار است و می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما نمی تواند جایگزین پایه های کاهش وزن مناسب، مانند رژیم غذایی و ورزش شود.

دوز مناسب اورلیستات باید تا سه بار در روز، در طول هر وعده غذایی یا حداکثر یک ساعت بعد از آن مصرف شود. زمان مصرف Orlistat مهم است زیرا به صورت موضعی برای مسدود کردن چربی عمل می کند. آن را خیلی زود مصرف کنید و دارو بدون انجام کاری از بدن شما خارج می شود. خیلی دیر مصرف کنید و غذا از قبل جذب شده است. به یاد داشته باشید که تا 1 ساعت بعد از غذا است، بنابراین سعی کنید آن را در همان زمان مصرف کنید، نه یک ساعت کامل بعد از غذا.

اغلب توصیه می شود که Orlistat را همراه با وعده های غذایی حاوی چربی مصرف کنید. برخی از بیماران از خوردن وعده های غذایی که به عقیده آنها کم چرب است اجتناب می کنند. در حالی که این از نظر تئوری منطقی است، در واقعیت، بسیاری از بیماران مقدار چربی موجود در وعده غذایی خود را دست کم می گیرند و به اشتباه یک دوز را نادیده می گیرند و فکر می کنند که تفاوتی نخواهد داشت. اگر روزی سه وعده غذایی می‌خورید و فقط در طول شام از Orlistat استفاده می‌کنید، زیرا صبحانه و ناهار شما کم است، یا به طور مکرر در طول روز دوز را حذف می‌کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید، خیلی جای تعجب نیست که Orlistat به درستی برای شما کار نمی‌کند. Orlistat را طبق دستور با هر وعده غذایی حداکثر سه بار در روز مصرف کنید. همچنین به دو صورت Xenical که 120 میلی گرم است و Alli که 60 میلی گرم است وجود دارد. در تجربه من، افزایش دوز در Xenical تفاوت قابل توجهی در کاهش وزن ایجاد می کند. دوز کمتر در Alli آن را قابل تحمل تر می کند اما تا حدودی موثرتر است.

شما زیاد میان‌وعده می‌خورید: از آنجایی که اورلیستات فقط با وعده‌های غذایی مصرف می‌شود، اگر در طول روز میان‌وعده بخورید و می‌چرخانید، تمام غذایی که خارج از وعده‌های غذایی می‌خورید تحت تأثیر اورلیستات قرار نمی‌گیرد و برای شما مفید نخواهد بود. یا باید میان وعده خود را کنترل کنید یا مصرف غذا را به ۲ تا ۳ وعده در روز محدود کنید. اگر مایعات پرکالری مانند آبمیوه، آبمیوه یا شیر را خارج از وعده های غذایی خود می نوشید، این نیز می تواند مشکل ساز باشد. هنگام مصرف اورلیستات در خارج از وعده های غذایی خود فقط روی آب، چای یا قهوه بدون شیر یا شکر تمرکز کنید.

کمبودهای تغذیه ای: اورلیستات می تواند مانع از جذب مناسب برخی از مواد مغذی به خصوص ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D شود. بر کاهش وزن شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. مکمل‌های غذایی یا تزریق ویتامین می‌توانند به راحتی جایگزین برخی از این مواد مغذی شوند، اگر نتوانید آنها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

کمبودهای تغذیه‌ای می‌تواند مانعی واقعی برای توانایی بدن شما در سوزاندن چربی باشد، به‌ویژه اگر ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین D کافی دریافت نکنید. مواد مغذی مهمی که منجر به خستگی و سایر مشکلات سلامتی می شود.

خوشبختانه، مکمل‌های غذایی یا تزریق ویتامین می‌توانند به جایگزینی این مواد مغذی کمک کنند، اگر نتوانید آنها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که Orlistat اشتها یا هوس شما را مانند سایر داروهای کاهش وزن مانند Saxenda یا Contrave کنترل نمی کند، بنابراین ممکن است اثرات آن را به شدت احساس نکنید.

اما این بدان معنا نیست که کار نمی کند. اگرچه اورلیستات ممکن است به اندازه سایر داروها اثر کاهش وزن نداشته باشد، اما همچنان می تواند منجر به کاهش وزن متوسطی در حدود 3 تا 5 درصد از وزن فعلی بدن شما در طی چند ماه شود. با این حال، تعیین انتظارات واقع بینانه مهم است و به یاد داشته باشید که Orlistat بدون رژیم غذایی مناسب کاهش وزن به خوبی کار نخواهد کرد.

اگر برنامه کاهش وزن کلی خوبی نداشته باشید، تمام داروهای کاهش وزن در نهایت از بین خواهند رفت. بنابراین، اگر هدف شما کاهش وزن طولانی مدت است، مهم است که به جای تکیه بر اثربخشی داروهای مختلف کاهش وزن مورد تایید FDA، بر ایجاد یک برنامه کاهش وزن قوی تمرکز کنید.

 

 اورلیستات چیست؟

برای افرادی که دارای چاقی شدید هستند، این دارو به تنهایی کافی نیست و باید در کنار رژیم غذایی و ورزش، داروهای دیگر نیز تجویز شود. همچنین این دارو برای کسانی که دچار بیماری های قلبی، فشار خون بالا و دیابت هستند، ممکن است مناسب نباشد و پزشک باید میزان مناسب مصرف را تعیین کند.

قرص اورلیستات (Orlistat tablets) ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد که شامل دردهای شکمی، اسهال، گاز و کمبود ویتامین ها (مانند ویتامین D، E و K) می باشد. به همین دلیل، باید از مصرف این دارو با احتیاط استفاده کرده و با پزشک خود مشورت کنید

آیا ارلیستات به تنهایی برای چاقی کافی است؟

آیا-اورلیستات-به-تنهایی-برای-چاقی-کافی-است
اورلیستات بهترین قرص لاغری

برای بسیاری از افراد با چاقی مفرط، استفاده از ارلیستات به تنهایی کافی نیست و باید در کنار رژیم غذایی و ورزش، داروهای دیگر نیز تجویز شود. به عنوان مثال، برخی افراد برای کاهش وزن نیاز به داروهایی مانند فروسمید (Phentermine) یا توپیرامات (Topiramate) دارند.

بنابراین، مصرف اورلیستات به تنهایی برای کاهش وزن در برخی از افراد کافی است، اما برای کسانی که دارای چاقی شدید هستند، باید در کنار رژیم غذایی و ورزش، داروهای دیگر نیز تجویز شود. همچنین، با توجه به وضعیت شخص و شرایط بالینی او، پزشک از چندین دارو به صورت ترکیبی استفاده می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه را برای بیمار خود بدست آورد

فروسمید (Phentermine) و توپیرامات (Topiramate) دو داروی دیگر هستند که برای کاهش وزن استفاده می شوند.

فروسمید:

یک داروی قابض اشتها است که به عنوان محرک سیستم عصبی مرکزی عمل می کند و با افزایش آمین ها در بدن، فشار خون را افزایش داده و سطح انرژی را بالا می برد. این دارو نیز همانند قرص اورلیستات، به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست و باید در کنار رژیم غذایی و ورزش، مصرف شود.

توپیرامات

یک داروی ضد صرع است که به طور تصادفی برای کاهش وزن در برخی از افراد کاربرد دارد. این دارو با کاهش اشتها و افزایش اشتعال پذیری مغزی، به کاهش وزن کمک می کند.

همچنین، دیگر داروهایی مانند لیراگلوتید (Liraglutide)، فلوکسیتین (Fluoxetine) و سیبوترامین (Sibutramine) نیز برای کاهش وزن استفاده می شوند. اما به همان شکل، به تنهایی مصرف این داروها نیز کافی نیست و باید در کنار رژیم غذایی مناسب و ورزش، مصرف شوند. همچنین همه این داروها عوارض جانبی دارند که باید با پزشک خود مشورت کنید

عوارض جانبی ونوستات

اورلیستات به طور کلی یک داروی امن است با این حال، ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. بعضی از عوارض جانبی رایج این دارو عبارتند از:

 • دردهای شکمی و نفخ
 • اسهال یا چرکی
 • کاهش ظرفیت جذب ویتامین ها (مانند ویتامین D، E و K)
 • سردرد
 • عفونت ادراری
 • افزایش تعداد دفعات کرامپ در شکم

در صورت بروز هر گونه علائم نامطلوب، باید به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت لزوم، پزشک ممکن است مصرف دارو را تغییر دهد یا داروی دیگری به شما تجویز کند.

باید توجه داشت که این فقط چند نمونه از عوارض جانبی احتمالی هستند و برای اطلاعات بیشتر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

بهترین زمان و نحوه مصرف اورلیستات

نحوه-مصرف-قرص-لاغری-اورلیستات
نحوه مصرف قرص لاغری ارلیستات

اورلیستات به صورت قرص در دسترس است و برای کاهش وزن، هر قرص با غذا مصرف می شود. معمولاً هر قرص حاوی 120 میلی‌گرم اورلیستات است. نحوه مصرف داروی اورلیستات باید به دقت توسط پزشک تجویز شود. دستورالعمل‌های کلی برای مصرف این دارو عبارتند از:

 • هر قرص را زمانی که غذا می‌خورید مصرف کنید.
 • از مصرف اورلیستات در جریان یا حداکثر یک ساعت پس از مصرف غذای حاوی چربی خودداری کنید.
 • به دقت دستورات پزشک یا داروساز خود را برای مصرف دارو دنبال کنید.
 • بیشتر از دو بار در روز ارلیستات را مصرف نکنید.
 • از آنجایی که این دارو می تواند در جذب برخی ویتامین ها (ویتامین های محلول در چربی از جمله A، D، E، K) اختلال ایجاد کند، مصرف مکمل مولتی ویتامین روزانه حاوی این مواد مغذی توصیه می شود. مولتی ویتامین را حداقل 2 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف اورلیستات (مثلا هنگام خواب ) مصرف کنید.
 • همراه با مصرف این دارو، رژیم غذایی را به راحتی قابل تحمل و مناسب برای کاهش وزن خود رعایت کنید.
 • به هیچ عنوان دوز دارو را بیشتر از دستور پزشک خود نگیرید
 • اگر سیکلوسپورین مصرف می کنید ، آن را حداقل 3 ساعت قبل یا بعد از ارلیستات مصرف کنید تا مطمئن شوید که دوز کامل سیکلوسپورین در جریان خون شما جذب می شود. اگر لووتیروکسین مصرف می کنید ، آن را حداقل 4 ساعت قبل یا بعد از اورلیستات مصرف کنید.

شما باید در عرض 2 هفته پس از شروع اورلیستات مقداری کاهش وزن داشته باشید. اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید

داروهای دیگری که می‌توانید همزمان با اورلیستات استفاده کنید چیستند؟

همیشه قبل از شروع مصرف هر داروی جدیدی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اما در برخی موارد، ممکن است پزشک شما برخی از داروهای زیر را به صورت همزمان با قرص ارلیستات تجویز کند:

 • دیابت مصرف کنندگان داروهایی مانند اینسولین یا سایر داروهای کاهنده قند خون نظیر متفورمین
 • داروهایی برای کاهش فشار خون مانند لوزارتان یا کاپتوپریل
 • ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K
 • داروهای تیروئید مانند لوتیروکسین

این لیست کامل نیست و همیشه قبل از شروع یا تغییر در مصرف هر دارویی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

تداخل دارویی

اورلیستات ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و این تداخل ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود. برخی از داروهایی که با داروی اورلیستات ممکن است تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • داروهایی که برای درمان سطح خون پایین، فشار خون بالا، بیماری صرع، افسردگی، میگرن و یا دیگر بیماری های روانی استفاده می شوند.
 • داروهایی که حاوی ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K هستند.
 • داروهایی که برای کاهش قند خون و کنترل دیابت استفاده می شوند.
 • داروهایی که برای کنترل بیماری های تیروئیدی مصرف می شوند.

اگر شما هر یک از این داروها را مصرف می کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید و هماهنگی لازم را با او داشته باشید. پزشک شما ممکن است نیاز به تغییر دوز دارو، یا جایگزینی آن با داروی دیگر داشته باشید

دوران بارداری

قرص اورلیستات در دوران بارداری و شیردهی به طور معمول توصیه نمی‌شود، مگر اینکه پزشک شما فکر کند که بهره‌مندی از این دارو برای شما ضروری است. مصرف ارلیستات در دوران بارداری و شیردهی باعث می‌شود که مقدار چربی قابل جذب از غذا کاهش یابد و این می‌تواند بر روی سلامت جنین و کودک تأثیر منفی داشته باشد.

اگر شما در حال بارداری هستید، باید در مورد هر دارویی که قصد مصرف آن را دارید با پزشک خود مشورت کنید. اگر شما در حال شیردهی هستید، پیش از مصرف هر دارویی نیز با پزشک خود مشورت کنید.

لازم به ذکر است که در صورتی که باردار هستید یا در دوره شیردهی هستید، باید با پزشک خود در مورد روش های دیگری برای کاهش وزن صحیح مشورت کنید

آیا قطع این دارو بلافاصله تاثیر منفی بر وزن بدن دارد؟

آیا-قطع-این-دارو-بلافاصله-تاثیر-منفی-بر-وزن-بدن-دارد

شما قصد دارید مصرف داروی اورلیستات را قطع کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید. قطع مصرف این دارو به طور ناگهانی ممکن است تاثیر منفی بر وزن بدن شما داشته باشد.

اورلیستات یک داروی کاهش وزن طولانی مدت است. هدف این دارو جلوگیری از جذب چربی در بدن شماست. بنابراین، قطع تدریجی مصرف این دارو بهتر است تا بدن شما به آرامی عادت کند و در نتیجه وزن شما کاهش یافته را حفظ کند.

پزشک شما ممکن است یک برنامه قطع مصرف ونوستات برای شما تدوین کند که شامل تدریجی کردن دوز دارو و مصرف یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم است. اگر شما قصد دارید مصرف این دارو را قطع کنید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند به شما راهنمایی لازم را در این زمینه دهید

استفاده دائمی از این دارو

در مورد استفاده دائمی از اقرص اورلیستات باید توجه داشت که همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد، پزشکان ممکن است به بیماران پس از شروع مصرف اورلیستات، استفاده دائمی از آن را توصیه کنند. این توصیه اغلب با توجه به وضعیت سلامت بیمار و نیازهای کالری مصرفی او صورت می‌گیرد.

اما باید توجه داشت که مصرف دائمی ونوستات تنها باید تحت نظارت پزشک باشد. همچنین باید به یاد داشت که اورلیستات فقط در کنار رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی متعادل می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. لذا استفاده دائمی از این دارو به تنهایی بدون توجه به عوامل دیگر کاهش وزن موثر نخواهد بود.

استفاده از این قرص همراه با رژیم هایی مثل فستینگ و کتوژنیک نیز میتواند مفید باشد

در کل، قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد استفاده دائمی از اورلیستات یا ونوستات باید با پزشک خود مشورت کنید و همچنین به رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم توجه کافی را داشته باشید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (2 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام من همراه با نهار ارلیستات میخورم صبح و شب ردوکسا بخورم تداخل دارویی نداره ،مشکلی نیست

  1. معصومه جان
   برای بررسی دقیق این موضوع لطفا به پزشک متخصص یا داروخانه های مراجعه کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا