مجله مراقبت از مووبلاگ

علت سفیدی زودرس مو

دلایل سفیدی موی زودرس + درمان سفیدی زودرس مو

ظاهرشدن موهای سفید در سنین جوانی قطعاً تأثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. به همین دلیل سفیدی زودرس مو برای بیشتر افراد یک مشکل بزرگ به شمار می‌آید. دلایل بسیار زیادی وجود دارند که باعث سفیدشدن موها در سنین جوانی می‌شود. آشنایی با این دلایل می‌تواند افراد را در جلوگیری از این عارضه کمک کند. 

در این مطلب به طور کامل علت سفیدی زودرس مو را بررسی خواهیم کرد و شما را با دلایل این اتفاق و روش‌های درمان آن آشنا خواهیم کرد. 

سفیدی مو

دلایل زیادی وجود دارند که از آنها به‌عنوان نشانه‌های پیری یاد می‌کنند. سفیدی موها یکی از این دلایل بسیار مهم است؛ اما لزوماً این دلیل را نمی‌توان نشانه پیری دانست. بسیاری از افراد وجود دارند که در همان سنین جوانی موهای خود را سفید شده می‌بینند. قطعاً در چنین شرایطی سفیدی زودرس موها Premature graying of hair (PGH) دلایل خاص خود را دارد و افراد باید برای رفع آن و مراقبت از مو به فکر روش‌های مؤثری باشند.  

دلایل سفیدی موی زودرس

سفیدی موی سر (premature graying of hair) از آن دسته مواردی است که باید دلیل آن ریشه‌ای مورد بررسی قرار گیرد. فولیکول‌ها در بدن انسان وظیفه رشد موها را بر عهده دارند. این فولیکول‌ها با تولید ملانین یا همان رنگ‌دانه موها، رنگ موها را تعیین می‌کنند. هنگامی که سن افراد بالاتر می‌رود؛ مقدار تولید ملانین توسط فولیکول‌ها کاهش‌یافته و به همین دلیل رنگ موها سفید می‌شود. 

سفیدی زودرس زمانی رخ خواهد داد که تولید ملانین در همان سنین جوانی بر اثر عوامل مختلفی کاهش پیدا کند. شناخت تمام این عوامل به شما کمک می‌کند تا از این اتفاق جلوگیری کنید یا آن را به تعویق بیندازید. 

علت سفیدشدن مو در جوانی

معمولاً افراد در سن جوانی اهمیت بسیار زیادی برای ظاهر خود قائل هستند؛ به همین دلیل اتفاقی مانند سفیدی موی زودرس حسابی آنها را با مشکل مواجه می‌کند. کسانی که می‌خواهند از این اتفاق جلوگیری کنند؛ ابتدا باید عواملی که باعث به‌وجودآمدن این مشکل می‌شود را بشناسند و سپس برای جلوگیری از آن اقدام کنند. 

طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده؛ بیشتر دلایلی که باعث سفیدی زودرس مو می‌شوند؛ به انجام راهکارهای درست و منطقی خنثی خواهند شد. از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت‌های سفیدشدن مو در جوانی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

1. ژنتیک مهم‌ترین عامل

ژنتیک مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیلی است که شما را با سفیدی زودرس موها مواجه می‌کند. اگر در خانواده خود افرادی وجود دارند که در سنین پایین دچار سفیدی زودرس شده‌اند؛ پس می‌توان گفت که سفیدی زودرس موهای شما ارثی است. چون ژن‌ها مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در بدن انسان به‌حساب می‌آیند. 

2. استرس 

استرس
استرس از دلایل سفید شدن مو

معمولاً افراد در سن جوانی به دلایل مختلفی با استرس مواجه می‌شوند. بهتر است بدانید که استرس باعث مرگ ملانین و کاهش عملکرد سلول‌ها می‌شود. اگر برای مدتی طولانی با استرس درگیر باشید؛ ویتامین B12 را از بین خواهد برد و علاوه بر سفیدشدن زودهنگام موها، ریزش آنها را به همراه خواهد داشت. 

3. کمبود پروتئین

همان‌طور که می‌دانید؛ کراتین به‌عنوان بخش اصلی موها شناخته می‌شود. ازآنجایی‌که این ماده نوعی پروتئین است؛ پس می‌توان گفت که کمبود پروتئین در بدن، یکی دیگر از عوامل سفیدی زودرس مو است. 

4. کمبود آهن

آهن یکی دیگر از مواد مغذی بسیار ضروری است که باید همواره میزان معینی از آن به بدن برسد. این ماده مغذی وظیفه تولید هموگلوبین در سلول‌های خونی را بر عهده دارد. ازآنجایی‌که هموگلوبین انتقال اکسیژن خون را به تمام نقاط بدن انجام می‌دهد؛ کمبود آن باعث عملکرد نامناسب فولیکول مو شده و در نهایت تأثیر بسزایی روی سفیدی موها خواهد گذاشت. 

5. کمبود ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B از جمله B12 (کوبالامین)، B7 (بیوتین)، B9 (فولیک‌اسید)، B5 (پانتوتنیک‌اسید) و B6 تأثیر بسیار زیادی در تقویت موها و جلوگیری از سفیدشدن زودهنگام آنها دارد. کمبود هرکدام از این ویتامین‌ها در بدن باعث می‌شود که سفیدی زودرس مو را تجربه کنید. 

6. کمبود مس در بدن

مس یکی دیگر از ویتامین‌های موردنیاز بدن است که تأثیر بسیار زیادی در روند تولید ملانین و فولیکول مو دارد. کمبود این ویتامین قطعاً شما را با سفیدی زودرس موها و همچنین ناهماهنگی در تولید سلول‌های خونی مواجه خواهد کرد. 

7. عدم قرارگرفتن در معرض تابش خورشید و جذب ویتامین D

همان‌طور که می‌دانید؛ قرارگرفتن در معرض تابش نور خورشید، باعث تولید ویتامین D در بدن می‌شود. این ویتامین تأثیر بسیار زیادی در تولید ملانین دارد. پس کمبود آن قطعاً سفیدشدن موها را به دنبال دارد. 

8. استفاده از مواد شیمیایی و رنگ مو

استفاده-از-مواد-شیمیایی-و-رنگ-مو-یکی-از-علت-سفیدی-زودرس-مو
استفاده از مواد شیمیایی و رنگ مو

استفاده از مواد شیمیایی مانند شامپو و صابون بسیار رایج و ضروری است؛ اما بهتر است بدانید که بعضی از این محصولات حاوی مواد مضری هستند که تولید ملانین در فولیکول‌ها را کاهش داده و زودتر از حد انتظار موها را سفید خواهد کرد. 

همچنین لازم به ذکر است که در ساختار رنگ‌ مو ها ماده مضری به نام هیدروژن پروکسید وجود دارد که استفاده مداوم از آنها باعث سفیدی زودرس موها می‌شود. 

9. مصرف دخانیات

از دیگر مواردی که باعث سفیدی زودرس مو می‌شود؛ می‌توان مصرف دخانیات و قرارگرفتن در معرض دود آنها را نام برد. مصرف این دسته از مواد باعث غلیظ شدن خون شده و در نهایت مانع رسیدن اکسیژن به سلول‌ها می‌شود. 

10. مبتلا شدن به بیماری‌های خاص

یک‌سری از بیماری‌ها وجود دارند که سفیدشدن موها در سنین جوانی از جمله عوارض و نشانه‌های آنها به‌حساب می‌آید. اگر به بیماری‌هایی مانند کم‌کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، کم‌خونی، آلوپسی آره آتا، بیماری‌های عفونتی یا قارچی مانند آکاپیتیس مبتلا هستید؛ به‌احتمال زیاد باید منتظر سفیدشدن زودهنگام موهای خود باشید. 

11. اختلالات هورمونی

اختلال در عملکرد هورمون‌هایی مانند تیروئید و هیپوفیز، به‌احتمال زیاد باعث ازبین‌رفتن رنگ‌دانه‌های مو شده و در نهایت سفیدی زودهنگام مو را به وجود می‌آورد. 

12. مصرف برخی از داروها

تعدادی از داروهای شیمیایی مانند اترتینات، هالوپریدول، کلروکین، تریپارانول و فلوروبوتیروفنون باعث ایجاد موی سفید در سن جوانی می‌شوند. البته معمولاً پس از اتمام دوره مصرف این داروها، روند سفیدی مو متوقف شده و از بین خواهد رفت. 

دلایل سفیدی مو در کودکان

دلایل-سفیدی-مو-در-کودکان
چرا موی کودک سفید می شود

شاید بیشتر افراد تصور کنند که سفیدی زودرس موها فقط مختص جوانان و نوجوانان است؛ اما بهتر است بداند که این افراد در اشتباه بزرگی به سر می‌برند. سفیدی زودرس مو مختص به سنین جوانی نیست و این اتفاق ممکن است در همان سنین کودکی نمایان شود. قطعاً چنین اتفاقی شما را به‌عنوان پدر یا مادر کودک دچار نگرانی کند. به همین دلیل باید برای مواجهه با این موضوع، آشنایی کاملی با دلایل سفیدی مو در کودکان به دست آورید. 

سفیدی زودرس مو در سن کودکی، علت‌های مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • ژنتیک 

در سفیدشدن رنگ موی کودکان ژنتیک نقش اصلی را ایفا می‌کند. اگر در افراد درجه یک خانواده کودک کسی سابقه سفیدی زودرس مو داشته باشد؛ به‌احتمال زیاد کودک خم به این عارضه دچار خواهد شد. 

 • اختلالات پزشکی

علت سفیدی زودرس مو در کودکان می‌تواند به‌خاطر سندروم‌های مختلفی مانند ویرتیلیگو باشد. این سندروم یک وضعیت پوستی است که تولید ملانین را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. همچنین بیماری‌هایی مانند کم‌کاری یا پرکاری تیروئید باعث به سفیدشدن یا تغییر رنگ موی کودکان خواهد شد. 

 • کمبود ویتامین B12

والدین کودکان باید به تغذیه آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند و مانع از کمبود ویتامین مهمی مانند B12 در بدن آنها شوند. طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده؛ کمبود این ویتامین در بدن کودکان باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله سفیدی مو می‌شود. 

 • استفاده از شامپو و صابون نامناسب

برای کودکان حتماً باید از شامپوها و صابون‌های مناسبی استفاده کرد. بسیاری از این محصولات مواد شیمیایی مضری دارند که باعث سفیدی موی کودکان خواهد شد. 

 • قرارگرفتن در معرض دود سیگار و دخانیات

همواره پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان را در معرض دود دخانیات قرار ندهید. انجام این کار باعث فشار اکسیداتیو و کاهش رنگ‌دانه‌ها و ملانین شده و کودک را دچار سفیدی زودرس مو خواهد کرد. 

 • مصرف غذاهای خاص

برنامه غذایی کودکان باید فارغ از غذاهای پر از شکر، نوشابه و شکلات باشد. این مواد غذایی تولید ملانین در بدن کودک را کاهش داده و باعث سفیدی زودرس مو خواهد شد. 

درمان خانگی جلوگیری از سفیدی مو

علت‌های بسیار زیادی که باعث سفیدی زودرس مو می‌شود؛ افراد را وادار کرده تا به دنبال درمان خانگی این عرضه باشند. در ادامه مهم‌ترین روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید درمان خانگی جلوگیری از سفیدی مو را انجام دهید؛ معرفی خواهیم کرد. 

 • نوشیدن آب کافی در طول روز
 • داشتن خواب کافی
 • قرارداد مواد پروتئینی و سازنده ویتامین گروه B در برنامه غذایی
 • ورزش‌کردن
 • استفاده از روغن‌های گیاهی
 • انجام روش‌های مقابله با استرس
 • عدم مصرف سیگار و دخانیات

قرص جلوگیری از سفیدی مو

قرص-جلوگیری-از-سفیدی-مو
قرص جلوگیری از سفیدی مو

بسیاری از افراد روش‌های خانگی را راه‌حل خوبی تلقی نمی‌کنند. به همین دلیل برای جلوگیری از سفیدشدن موها در سنین جوانی، به دنبال داروی سیاه‌شدن موی سفید می‌گردند. 

افرادی که دچار سفیدی زودرس مو هستند؛ با مصرف قرص‌هایی مانند یونی زینک، هیرویت هلث، بیوتین، یوروویتال، زینک پلاس و… می‌توانند از سفیدی موهای خود جلوگیری کنند. اما بهترین راه برای پیداکردن قرص جلوگیری از سفیدی مو، مراجعه به پزشک متخصص است. 

کمبود کدام ویتامین‌ها در بدن باعث سفیدی مو می‌شود؟

کمبود ویتامین‌های بدن یکی از مهم‌ترین  و اصلی‌ترین دلایلی است که افراد را با سفیدی زودرس مو مواجه خواهد کرد. از جمله مهم‌ترین ویتامین‌هایی که باعث این اتفاق می‌شوند؛ می‌توان به ویتامین‌های گروه B (B12، B7، B9، B6، B5)، آهن، مس، کلسیم، ویتامین D . پروتئین اشاره کرد. 

سفیدی مو از چه سنی شروع می‌شود؟

سفیدی مو ممکن است حتی در کودکان هم نمایان شود. اما به کمک روش‌هایی که بیان کردیم؛ می‌توان آن را عقب انداخت. 

درمان سفیدی مو با پروملانین

درمان-سفیدی-مو-با-پروملانین
درمان سفیدی مو با پروملانین

همان‌طور که گفتیم؛ کمبود ملانین در مو، علت اصلی سفیدشدن موها است. درمان سفیدی مو با پروملانین، یکی از بهترین و تأثیرگذارترین روش‌های ممکن است. برای انجام این روش، می‌توانید با مراجعه به پزشک و یا داروخانه‌های معتبر، داروهای حاوی ملانین را تهیه کنید. 

سخن نهایی

سفیدی زودرس مو یکی از عارضه‌های رایج است که معمولاً افراد مختلفی در سنین جوانی و حتی کودکی با آن مواجه می‌شوند. اما سؤال اینجاست که چه عواملی باعث سفیدشدن موها در سنین جوانی می‌شود؟ 

در این مقاله به طور کامل علت سفیدی زودرس مو را مورد بررسی قرار دادیم و شما را با روش‌های مختلف درمان آن آشنا کردیم. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره علت سفیدی زودرس موها سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.   

3/5 - (53 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا