مراقبت از پوست

جلوگیری از شکستگی ناخن

دلایل شکستگی ناخن چیست؟ روش های جلوگیری از شکستن ناخن

ناخن‌ها در زیبایی و جذابیت خانم‌ها نقش زیادی دارند. در واقع ناخن طبیعی و محکم نشان دهنده سلامت استخوان‌ها و سلامتی بدن شما می‌باشد. همه خانم‌ها دوست دارند تا انگشتان زیبا و ناخن‌های سالم و تمیزی داشته باشند. همچنین ناخن‌ها می‌توانند نشان دهنده نوع تغذیه شما باشند.

ناخن‌های شکننده در واقع هشداری برای نشان‌دادن کمبود یک نوع مواد غذایی یا ویتامین در بدن شما می‌باشند. یک ناخن سالم و‌ایده‌آل ناخنی است که در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته باشد. همچنین خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود و در اثر خم شدن نشکند. برای جلوگیری از شکستگی ناخن علاوه بر تغذیه باید نکات دیگری نیز رعایت شود که در اینجا به آن می‌پردازیم.

علت شکستگی و ترک خوردن ناخن

شکستگی و ترک خوردن ناخن دلایل بسیاری دارد که در اینجا به دلایل شکستگی ناخن پا و دست اشاره‌‌ می‌کنیم.

آسیب‌های تکراری: کار کردن با مواد شوینده به صورت روزانه باعث آسیب به ناخن‌ها و شکنندگی آن‌ها می‌شود.

بلندی ناخن: بلند بودن ناخن با شکنندگی آن رابطه مستقیم دارد. هر چقدر ناخن شما بلندتر باشد امکان شکسته‌شدن آن بیشتر است. افرادی که دچار این مشکل هستند برای جلوگیری از شکستگی ناخن بهتر است نا‌خن‌های خود را کوتاه کنند.

شغل افراد: نجار‌ها، کفاش‌ها و پزشکان به خاطر استفاده از حلال معمولاً ناخن‌های شکننده‌تری دارند.

لاک زدن و پاک کردن آن: لاک باعث‌ شکنندگی‌ ناخن‌ها نمی‌شود اما افرادی که بصورت مداوم از استون برای پاک‌ کردن‌ لاک استفاده‌ می‌کنند وجود حلال در این ماده باعث‌ شکنندگی ناخن‌ها می‌شود.

علت شکستگی و ترک خوردن ناخن
علت شکستگی و ترک خوردن ناخن

سن و سال: رابطه مستقیم با شکنندگی ناخن‌ها دارد. هرچه سن بالاتر برود ناخن‌ها شکننده‌تر می‌شود. در خانم‌ها این موضوع بیشتر دیده‌می‌شود. خانم ها ناخن‌های نازک‌تری دارند.

بیماری‌های پوستی: بعضی از بیماری‌های پوستی باعث شکنندگی ناخن می‌شود. افرادی که پوست‌های خشکی دارند ناخن‌های شکننده‌ای نیز دارند.

کمبود‌های تغذیه‌ای: افرادی که دچار کمبود آهن و روی هستند و همچنین ویتامین‌های A،B،C،D،E در ان‌ها کم می‌باشد ناخن‌های شکننده‌ای دارند.

مشکل غدد: کم کاری تیروئید و مشکلات تیروئیدی می‌تواند باعث شکنندگی ناخن‌ها شود.

مانیکور و پدیکور: انجام زیبایی مثل‌مانیکور کردن نیز می‌تواند باعث شکنندگی ناخن شود.

اکنون این سؤال پیش می‌آید که واقعاً برای شکستگی ناخن چه باید کرد؟ این مسأله دغدغه بزرگی برای خانم‌هایی است که ناخن‌های زیبایی دارند و می‌خواهند آن‌ها را حفظ کنند. افرادی که عادت به بلند نگه داشتن ناخن‌های خود دارند و همواره دوست دارند تا ناخن‌های خود را تزیین کنند این نگرانی برای آن‌ها وجود دارد که چگونه از شکستگی ناخن جلوگیری کنیم؟

کاشت ناخن با ژل بهتر است یا کاشت ناخن با پودر؟

روش‌های جلوگیری از شکستگی ناخن

راه‌های جلوگیری از شکستن ناخن زیاد می‌باشد که در اینجا به چند مورد از آن اشاره‌‌ می‌کنیم.

1. جلوگیری از شکستگی ناخن با کرم‌های مرطوب‌کننده

کرم‌های مرطوب‌کننده می‌توانند مانع شکستگی ناخن شوند. برای اینکه بتوانیم ناخن‌های خود را تمیز و سالم نگه دارید نیاز است که اطراف آن را  بطور مداوم چرب کنید. بوسیله کرم‌های مرطوب‌کننده هر روز مخصوصاً در هوای سرد و خشک ناخن‌ها را مرطوب کنید تا مانع شکنندگی آن‌ها شوید.

2. آهن مصرف کنید تا باعث جلوگیری از شکستگی ناخن شوید.

اگر آهن بدنتان کم باشد ناخن‌ها این موضوع را نشان می‌دهند. اکثراً خانم‌ها دچار کمبود آهن می‌باشند. کمبود‌ آهن باعث‌شکستن ناخن از ریشه می‌شود. برای جلوگیری از شکستگی ناخن باید غذا‌های پرآهن مثل میگو، تخم مرغ، گوشت گاو، بوقلمون، عدس و لوبیا مصرف کنید. برای جذب بیشتر آهن ویتامین c مصرف کنید. مواد پروتئینی که سرشار از اسید‌های آمینه و ویتامین B و گوگرد می‌باشند باعث سفت و زیبا شدن ناخن‌های شما می‌شود.

3. جلوگیری از شکستگی ناخن با پرهیز از لاک زدن

استفاده مرتب از لاک باعث خشک‌ شدن و شکننده‌ شدن ناخن می‌شود.لاک باعث مسدود‌ شدن سوراخ‌های سطح ناخن می‌شود و در نتیجه اکسیژن کافی به ناخن‌ها نمی‌رسد. در این موارد بهترین کار استفاده نکردن از لاک برای مدت طولانی می‌باشد تا وضعیت ناخن‌ها بهبود پیدا کند. اگر طرفدار لاک زدن و کاشت ناخن هستید، مدل های کاشت ناخن دخترانه را ببینید.

روش‌های جلوگیری از شکستگی ناخن
روش‌های جلوگیری از شکستگی ناخن

4. مصرف آب کافی برای جلوگیری از شکستگی ناخن

برای اینکه بتوانید میزان آب بدن خود را چک کنید بر روی سطح ناخن خود محکم فشار دهید تا از رنگ صورتی به سفید تغییر کند. اگر ناخن‌های خود را ر‌ها کردید و کمتر از دو ثانیه به رنگ اولیه خود برگشت یعنی آب بدن شما کافی می‌باشد در غیر این صورت دچار کمبود آب بدن می‌باشید.

استفاده از دستکش برای جلوگیری از شکستگی ناخن

اگر از آب زیاد استفاده‌ می‌کنید برای اینکه‌ به ناخن‌های شما آسیب‌ نرسد و مانع‌ شکستن‌ناخن‌ها شوید باید دستکش به کار ببرید. در هنگام‌ شستشوی‌ ظرف و تمیز کردن خانه حتماً از دستکش استفاده‌‌ کنید.

5. ناخن‌ها را به موقع کوتاه کنید

برای پیشگیری از شکنندگی ناخن‌ها همیشه ناخن‌های خود را سر وقت و به موقع کوتاه کنید. سعی کنید ناخن‌ها را بعد از حمام کوتاه کنید زیرا بعد از حمام سطح ناخن‌ها به گونه‌ای است که انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و شکننده نمی‌باشد.

6. مصرف پروتئین راهی برای جلوگیری از شکستن ناخن

ناخن‌ها از پروتئین تشکیل شده‌اند. بنابراین در صورت کمبود پروتئین در بدن نوار سفید رنگی در عرض ناخن‌ها پدیدار می‌گردد. برای داشتن ناخن‌های زیبا و محکم باید روزانه از منبع فراوانی از پروتئین استفاده کنیم. کراتین و سیستئین دو عنصر مهم موجود در ناخن و مو می‌باشند که برای تأمین آن‌ها باید از غذا‌هایی که سرشار از پروتئین هستند مثل تخم مرغ و ماهی و غذا‌های دریایی استفاده کرد.

علت شکستن ناخن به صورت عمودی

درمان شکستن ناخن دست از وسط
درمان شکستن ناخن دست از وسط

علت شکستگی عمودی ناخن می‌تواند به خاطر شستشوی زیاد و خشک کردن بیش از اندازه دست‌ها باشد برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است دستکش بکار ببرید. همچنین ممکن است این خطوط به خاطر ایجاد قارچ بر روی ناخن به وجود آمده‌باشد. خشکی زیاد، کمبود مواد غذایی، کم خونی و‌مانیکور می‌تواند علت شکستگی عمودی ناخن باشد. برای درمان شکستگی عمودی ناخن اولین کار تشخیص دلیل و علت آن می‌باشد.

سپس می‌توانید با تغییر نوع مواد غذایی، برطرف کردن خشکی بیش‌ از اندازه دست با کرم‌های مرطوب‌کننده، جلوگیری از آسیب به ناخن‌ها با‌ مانیکور‌های پی در پی این مشکل را حل کنید. همچنین شکستگی ناخن از ریشه می‌تواند به خاطر عواملی مثل عفونت‌های قارچی دیابت و پسوریازیس باشد. شکستن ناخن از ته را می‌توانیم با تشخیص علت آن و با بکاربردن دارو و یا جراحی درمان نمود. همچنین با بکاربردن محلول تقویت‌کننده ناخن می‌توانیم ناخن‌های خود را تقویت کرده و آن‌ها را محکم‌تر کنیم تا دچار شکستگی و آسیب نشوند.

اگر به دنبال تقویت ناخن هایتان هستید، با محلول تقویت کننده ناخن آشنا شوید.

جمع‌بندی

شکستگی ناخن معمولاً جزء مشکلاتی است که اکثر خانم‌هایی که دارای ناخن‌های بلند و زیبا هستند با آن درگیر می‌باشند. معمولاً بانوان و دختران جوان دوست ندارند تا ناخن‌های زیبای آن‌ها که پس از مدت‌ها بلند‌شده است ناگهان بشکند. برای جلوگیری از شکستن‌ناخن ها بهترین کار استفاده از مواد غذایی پروتئینی و سرشار از آهن و مرطوب‌ نمودن ناخن‌ها و مراقبت از آن‌ها می‌باشد. همچنین اگر اهل لاک‌زدن بیش از اندازه‌می‌باشید برای جلوگیری از آسیب به ناخن هایتان با انتخاب بهترین لاک ناخن از آسیب مواد شیمیایی به ناخن‌هایتان جلوگیری کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا