مراقبت از پوست

روش های پاک کردن تتو

انجام تاتو بر روی بدن امروزه محبوبیت زیادی در بین جوانان پیدا کرده است. اکثر افراد طرح‌های متفاوتی را بر روی بدن خود تاتو می‌کنند. گاهی اوقات با گذشتن زمان طولانی فرد از تاتوی روی بدن خود خسته می‌شود و به فکر پاک کردن تاتو از روی پوست خود می‌افتد.

در گذشته پاک کردن تاتو بسیار سخت بود اما امروزه روش‌های جدید و مدرنی برای از بین‌بردن تتو بدن آمده‌است. همچنین روش‌هایی وجود دارد که فرد می‌تواند تاتو را در منزل از بدن خود پاک کند. در این مقاله همراه مجله مراقبت از پوست فارمو باشید تا در مورد بهترین روش‌های پاک کردن تتو صحبت می‌کنیم.

۶ روش برای پاک کردن تتو (تاتو) از روی پوست

تاتو بدن ایجاد نقش و نگار بر روی پوست می‌باشد که برای بعضی از افراد مخصوصاً جوانان مورد پسند است و زیبا به نظر می‌آید. اما در بعضی مواقع فرد از این تاتو خسته می‌شود و می‌خواهد آن را از روی پوست خود پاک کند. در این هنگام این سوال مطرح می‌شود که چطور تاتو را پاک کنیم؟ روش‌های زیادی مثل جراحی، لیزر و درمان‌های خانگی وجود دارد که در بین آنها لیزر یک روش سریع برای پاک کردن تاتو می‌باشد. اما بهترین روش پاک کردن تاتو لیزر است که یک روش غیر تهاجمی است و بدون درد می‌باشد.

پاک کردن تاتو با بدون آسیب
پاک کردن تاتو با بدون آسیب

1. پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو بدن با لیزر یک روش غیر تهاجمی می‌باشد که هیچ‌گونه زخم و لایه‌برداری بر روی پوست انجام نمی‌شود. اشعه لیزر باعث شکسته‌شدن رنگدانه‌های زیر پوست می‌شود و به سلول‌هایی که در اطراف این رنگدانه‌ها قرار گرفته‌اند آسیبی نمی‌زند. معمولاً لیزر توانایی جذب رنگدانه‌های حاصل از خالکوبی را دارد و در نتیجه یک روش عالی برای حذف تاتو می‌باشد.

لیزرهای کیوسوئیچ بهترین لیزرها برای از بین‌بردن تاتو و خالکوبی می‌باشند که عارضه بسیار کمی دارند. پالس لیزر در مدت کوتاهی به پوست تابیده‌شده و رنگ تاتو را تبدیل به ذراتی کوچک می‌کند. با انجام این عمل طی چند جلسه این ذرات کمرنگ‌تر می‌شود و کم کم از بین می‌رود.

2. از بین بردن تتو با درم ابریژن

در این روش قسمت تاتو‌شده به وسیله دستگاه به خصوصی تراشیده‌ خواهد‌ شد. عوارض پاک‌کردن تاتو با درم ابریژن شامل بیماری هایپرپیگمانتاسیون و ایجاد لکه‌های تیره روی قسمتی که تراشیده‌می‌شود است. این روش معمولاً در مطب انجام می‌گیرد و مدت زمان انجام آن به نوع تاتو و رنگ آن بستگی دارد‌. معمولاً به علت سابیده‌شدن پوست این عمل دردناک می‌باشد.

افرادی که دارای بیماری اگزما هستند نباید از این عمل برای پاک‌کردن تاتو استفاده کنند. برای اینکه از عفونت و ایجاد جای زخم جلوگیری شود معمولاً پزشک یک کرم آنتی باکتریال تجویز می‌کند. معمولاً زخم بس از دو تا سه هفته بهبود می‌یابد و قرمزی جای آن  ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد تا کمرنگ شود.

3. پاک کردن تتو با آر اف سرجیکال

در این روش قسمتی که تاتو بر روی آن انجام‌ شده‌ است به وسیله جراحی گرفته‌شده لبه‌های پوست به یکدیگر بخیه می‌خورند. همچنین میزان این عارضه به اندازه قسمتی که تاتو بر روی آن انجام گرفته‌‌ شده‌ است وابسته‌است. مهمترین عارضه برداشتن تاتو با این روش ماندن جای زخم و گوشت‌آوردن می‌باشد. البته مکان هایی که دستگاه آر اف سرجیکال معتبری دارند می‌توانند عارضه را به حداقل خود برسانند.

4. پاک کردن تتو با لایه برداری

پاک کردن به روش لایه برداری یک لایه از اپیدرم پوست از بین می‌رود و جوهر و رنگدانه‌های تاتو از قسمت لایه میانی  پوست بیرون می‌آید. این روش باعث می‌شود که قسمتی که تتو از آن محل پاک شده‌است دردناک شود. معمولا در این روش تاتو کمرنگ‌تر می‌شود اما شاید از بین نرود.

پاک کردن تاتو با لیزر
پاک کردن تاتو با لیزر

5. پاک کردن تتو به روش نور درمانی پالسی شدید IPL

این روش که به وسیله IPL انجام می‌گیرد در مراکز انجام تاتو استفاده می‌شود. معمولاً در این روش از میزان نور با شدت بالا استفاده‌می‌گردد که عمل آن شبیه به لیزر می‌باشد. در این روش از ژل که به صورت مستقیم بر روی پوست ناحیه تتو زده‌می‌شود استفاده‌ می‌گردد. معمولاً پوست این ناحیه در معرض والس‌های نوری قرار می‌گیرد که این والس ها از ابزاری به نام واند تولید می‌شود. این روش نسبت به روش درمانی با لیزر موفق‌تر می‌باشد و درد آن کمتر است. قدرت و عملکرد و اثربخشی این روش بسیار بالا است و کمک می‌کند تا زودتر تاتو‌های شما پاک شود قیمت پالس‌های  در این روش بالا می‌باشد و پرداخت آن برای همه افراد امکان‌پذیر نیست.

6. از بین بردن تتو با روش‌های طبیعی

شما می‌توانید روش‌های خانگی و طبیعی را برای از بین‌بردن تاتو بدن بکار ببرید. البته این روش‌ها به اندازه روش‌های مدرن تاثیرگذار نیستند و در صورت جوابدهی باز هم هاله و سایه‌هایی از تاتو بر روی پوست شما باقی می‌ماند.

7. پاک کردن تاتو خط لب در منزل

برای پاک کردن تاتو لب در منزل می‌توانید از مواد طبیعی مثل عسل، کرم‌های دست ساز، آبلیمو، ترکیب آلوورا، نمک عسل و ماست استفاده کنید. اما باید بگوییم که هیچ کدام از این روش ها نمی‌توانند کاملاً تتوی لب شما را محو کنند. تنها  روشی که می‌تواند تتوی لب را کمرنگ‌تر کند و بهترین راهکار برای از بین بردن تاتو لب می‌باشد لیزر است.

بعد از پاک کردن تتو به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از انجام تاتو باید یک سری مراقبت‌های بعد از تاتو را رعایت کنید تا مشکلات دیگری در ناحیه‌ای که ریموو انجام گرفته‌است برای شما ایجاد نشود.

1. در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیر ید

یکی از مراقبت‌های بعد از پاک کردن تتو این است که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید زیرا نور خورشید باعث بالابردن تولید ملانین می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود تا رنگدانه‌ها دیرتر خرد شود و تتوی شما دیرتر از بین برود. همچنین احتمال سوختگی وجود دارد.

2. سیگار کشیدن ممنوع است

پس از پاک کردن تاتو سیگار نکشید. سیگار باعث می‌شود تا در فرایند ریموو تاتو مشکلاتی ایجاد شود. بنابراین تا جایی که می‌توانید بعد از انجام لیزر و پاک کردن تاتو سیگار نکشید.

3. داشتن برنامه غذایی مناسب برای تقویت بدن

برای اینکه بتوانید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید بهتر است از غذاهای مقوی استفاده کنید تا به بهبود زخم‌های پس از پاک کردن تتو کمک کنید. غذاهایی مثل جو دو سر، بادام، عسل، سبزیجات تازه و لبنیات کم چرب بسیار مناسب می‌باشد.

4. نوشیدن آب فراوان برای بالا بردن سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن برای عملکرد درست خود نیاز به آب فراوان دارد. اگر با لیزر عمل پاک کردن تتو را انجام داده‌اید نوشیدن آب فراوان باعث می‌شود تا عملکرد لیزر بهتر باشد. مصرف آب باعث بهبود عملکرد کلیه‌ها می‌شود و سموم را دفع  می‌‌کند و ذرات رنگ تاتو از بدن بهتر دفع می‌گردد. پوست برای اینکه بتواند عملکرد خود را به خوبی انجام دهد نیاز به آب کافی دارد. نوشیدن آب فراوان باعث شادابی پوست می‌شود و به از بین رفتن رنگ تاتو کمک می‌کند.

5. نظافت ناحیه‌ای که تتو از آن پاک‌شده است

یکی دیگر از مراقبت‌های پس از ریموو تاتو حمام رفتن و نظافت ناحیه پاک شده می‌باشد. می‌توانید دو ساعت بعد از پاک کردن تاتو با لیزر به صورت غیر مستقیم محل تتو را با آب کم در صورتی که داغ نباشد شستشو دهید.

از بین بردن تاتو و نکات
از بین بردن تاتو و نکات

6. ممنوعیت استفاده از لوازم آرایشی

تقریباً پس از ۴ روز بعد از درمان بر روی محل مورد نظر از لوازم آرایش استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود تا محل پاک‌شده تحریک گردد و درمان به تاخیر بیفتد. به جای استفاده از کرم‌های آرایشی از پمادها و ویتامین‌های ضد التهاب استفاده کنید.

7. خواب کافی داشته باشید

بی‌خوابی تاثیر  بر روی سیستم ایمنی بدن می‌گذارد و باعث می‌شود تا سیستم ایمنی ضعیف شود و در مقابل باکتری‌ها نتواند به مبارزه بپردازد. در نتیجه عفونت بدن بالا می‌رود. همراه با مراقبت‌های پس از پاک کردن تتو بهتر است در طول شبانه روز ۸ ساعت خوب بخوابید. زیرا خواب کم باعث پایین‌ آمدن سرعت حذف رنگدانه‌های تاتو و به وجود آمدن اختلالات در بدن می‌شود.

8. شرکت در جلسات درمانی به صورت منظم

شرکت نامنظم در جلسات درمانی باعث به تاخیر انداختن حذف تاتو می شود و پاک شدن تتو طول می‌کشد.این جلسات باید فاصله منظمی داشته باشد.زیرا در فاصله بین جلسات بدن قادر خواهد بود رنگ را دفع کرده و پوست بهبود یابد.

نگاهی کلی به پاک کردن تتو

معمولا انجام تتو بر روی بدن جزو کارهای مورد علاقه جوانان می‌باشد. اما با گذشت زمان اکثر افرادی که اینکار را انجام می‌دهند خسته‌شده و پشیمان می‌شوند. این افراد به دنبال راهی آسان برای پاک کردن تتو هستند. افراد برای انجام اینکار به روش های سنتی روی می‌آورند اما باید بدانید این روش ها چندان پاسخگو نمی‌باشد و تنها باعث کمرنگ شدن تاتو می‌شود. اگر از تتوی روی بدن خود خسته شده اید و به دنبال راهی آسان و بدون درد هستید که جواب درستی از آن بگیرید لیزر بهترین روش می‌باشد.این روش  بدون درد است و تتوی شما پس از چند جلسه کاملا پاک می‌شود. ذرات جوهری که در عمق پوست قرار دارند نخست باید شکسته شود و سپس پاک گردد.

در روش های سنتی و خانگی معمولا از نمک و آلوورا استفاده می‌شود که نمک ممکن است در اثر تماس با پوست باعث ایجاد زخم شود و آلوورا نیز بخاطر داشتن ویتامین E به باز سازی پوست کمک می‌کند. روش های سنتی فقط تتو را کمرنگ می‌کنند ولی لیزر باعث پاک شدن کامل تتو می‌شود.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا