مجله تناسب اندام

لاغری برای افراد تیروئید کم کار

رژیم غذایی مناسب، ورزش، کاهش استرس تنظیم سطح هورمون بدم و.. از جمله روش هایی است که افرادی که تیروئید کم کار دارند، می توانند از این روش های برای لاغری کمک بگیرند. تیروئید کم کار و لاغری دقیقاً رابطه‌ای معکوس باهم دارند، زیرا زمانی که تیروئید عملکرد درستی نداشته‌ باشد و به اصطلاح تنبل شود، شما افزایش وزن را تجربه خواهید کرد. درواقع کم کاری تیروئید یک اختلال غدد درون ریز است که در آن غده هورمون تیروئید به مقدار کافی تولید نمی‌شود. این یک اختلال رایج است که می‌تواند باعث بروز علائمی مانند مشکلات تولید مثل، توانایی ضعیف در تحمل سرما، خستگی و افزایش وزن شود.

یکی از مشکلات رایج افرادی که با بیماری تیروئید کم کار و لاغری سر و کار دارند، ناتوانی در کاهش وزن حتی با وجود ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی سالم است. اما، باید بدانید که داشتن برنامه‌ای مناسب در کنار داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، تاثیر بیشتری بر روی بدن می‌گذارد. علاوه بر آن باید همیشه تحت نظر باشید تا سطح هورمون بدنتان توسط پزشک بررسی شود.

اگر اصول درستی را پیش بگیرید، همه چیز برایتان آسانتر می‌شود. باید بدانید که تمامی فعالیت‌ها به هم ارتباط دارند و به هم وابسته‌اند. اگر داروهای تیروئید خود را مصرف، رژیم غذایی سالم، ورزش منظم دارید و همچنان وزن اضافه می‌کنید یا نمی‌توانید وزن کم کنید، به پزشک خود مراجعه کنید.

کم کاری تیروئید و لاغری
کم کاری تیروئید و لاغری

روش های لاغری برای افرادی که تیروئید کم کار

تیروئید کم کاری و لاغری می‌تواند باعث کاهش متابولیسم و در نهایت منجر به افزایش وزن گردد. همچنین ممکن است فرد به طور مستقیم به دلیل کم کاری تیروئید حدود 5 تا 10 پوند وزن اضافه کند. اما، باید بدانید که قبل از درمان، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید.

1. رژیم غذایی مناسب بگیرید

زمانی که شما رژیم غذایی خود را به درستی تغییر دهید، می‌توانید به وزن مناسب برسید. برخی از غذاها تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما، باید بدانید که رژیم غذایی تخصصی برای کم کاری تیروئید وجود ندارد. با این حال موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی نشان می‌دهد که غذا اثرات بالقوه‌ای بر کم کاری و تیروئید و رژیم لاغری دارند. حواستان باشد که دارو با این مواد غذایی تداخل نداشته‌باشد. غذاهای حاوی مواد مغذی که به حفظ عملکرد تیروئید کمک می‌کنند، شامل:

 • ید
 • سلنیوم
 • فلز روی

غذاهایی که باید از آنها دوری کرد شامل گلوتن و غذاهای فرآوری شده‌است. شواهد و مدارک مورد اعتماد نشان می‌دهد که افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو میزان زیادتری سلیاک دارند. بنابراین گلوتن بر بدن این افراد تأثیرات منفی ایجاد می‌کند. زمانی که به رژیم غذایی برای درمان لاغری و کم کاری تیروئید روی می‌آورید باید در برنامه خود غذاهایی را قرار دهید.

 • میوه ها و سبزیجات
 • غلات کامل
 • فیبر
 • پروتئین بدون چربی یا جایگزین
 • چربی های سالم مانند روغن زیتون

2. یک دفترچه غذایی داشته باشید

یک ژورنال غذایی به شما کمک می‌کند تا غذاهایی را که می‌خورید مدیریت کنید. همانطور که میدانید موضوع “تیروئید کم کار باعث لاغری می‌شود”، کاملاً نادرست است. بلکه تیروئید کم کار باعث چاقی میشه؛ بنابراین شما باید یک مدیریت درست در تمامی فعالیت‌های خود داشته‌باشید تا بتوانید تعیین کنید که غذای روزانه‌تان چه مقدار (کم یا زیاد) باشد. همچنین مدیریت کنید که چه زمان‌هایی گرسنه می‌شوید و بر این اساس عادات غذایی خود را تنظیم کنید.

3. به طور منظم ورزش کنید

زمان که شما رژیم غذایی مناسبی داشته‌باشید و در کنارش ورزش کنید، همه چیز راحت تر برایتان جواب می‌دهد. داشتن فعالیت درست برای کاهش وزن و حفظ آن مهم و ضروری است. با توجه به این موضوع محققان در سال 2015 طی یک مطالعه پی بردند که ورزش منظم به کاهش وزن و بهبود عملکرد لاغری تیروئید کم کار کمک می‌کند. فرد باید حداقل 150 دقیقه در یک هفته فعالیت بدنی داشته‌باشد. شما می‌توانید فعالیتتان را در 5 جلسه 30 دقیقه‌ای تقسیم کنید. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل

 • تنیس
 • بسکتبال
 • در حال اجرا
 • پیاده روی
 • قایقرانی
 • شنا كردن

علاوه بر تمرینات قلبی، فرد باید در تمرینات مقاومتی نیز شرکت کند. تمرین مقاومتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بلند کردن وزنه
 • استفاده از نوارهای ورزشی
 • انجام تمرینات با وزن بدن، مانند فشار یا کشش
 • استفاده از کتل بل

با این حال، قبل از شروع هر فعالیت یا برنامه ورزشی جدید، باید با پزشک یا فیزیوتراپیست صحبت کنید.

روش های لاغری با تیروئید کم کار
روش های لاغری با تیروئید کم کار

4. راه هایی برای کاهش استرس بیابید

تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده نشان می‌دهد استرس باعث افزایش وزن و چاقی در افراد می‌شود. اما هنوز به طور قطعی بیان نشده که بین استرس و لاغری تیروئید کم کار پیوند مشخصی وجود دارد. اما بیشتر افراد بر این موضوع توافق دارند که استرس باعث افزایش وزن می‌شد. زمانی که شما قصد کاهش وزن دارید، باید بتوانید استرستان را مدیریت کنید. برخی از راه‌های کاهش استرس عبارتند از:

 • روان درمانی (گفتار درمانی) یا سایر رویکردهای درمانی
 • تمرین منظم
 • تکنیک‌های تنفس
 • یوگا
 • تمرین ذهن آگاهی و مدیتیشن
 • روزنامه نگاری
 • اجتناب از عوامل استرس زا در صورت امکان

5. بیماری زمینه‌ای خود را درمان کنید

برای لاغری و تیروئید پزشک داروهایی را تجویز می‌کند تا به درمان این بیماری کمک کند. اگر بیماری زمینه‌ای دارید، حتما آن را با پزشک در میان بگذارید تا برای درمان آن داروهایی را به شما تجویز کند. مدیریت این بیماری‌ها در کاهش وزن بسیار مؤثر است. عوامل متعددی می‌توانند باعث لاغری و کم کاری تیروئید شوند، مانند:

 • تیروئیدیت هاشیموتو
 • عمل جراحی
 • تشعشع در نزدیکی تیروئید
 • علل مادرزادی
 • داروهای خاص

6. مرتباً سطح هورمون را بررسی کنید

به عنوان بخشی از درمان، فرد باید سطوح هورمون خود را به طور منظم بررسی کند. این کار برای درمان بسیار موثر است. به طور معمول، پزشک هر 6-8 هفته بعد از شروع مصرف دارو توسط فرد، آزمایش خون او را برای مشاهده تغییرات حاصل شده بررسی می‌کند. زمانی که سطح هورمون تثبیت شد، پزشک هر 6 تا 12 ماه یک بار سطح آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

لاغری و تیروئید کم کار
لاغری و تیروئید کم کار

چگونه بیشتر وزن کم کنیم؟

کاهش وزن به طور کلی شامل ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، افزایش ورزش و تغییر در رژیم غذایی است. افرادی که علاقه مند به کاهش وزن هستند می‌توانند از برنامه رژیم کتوژنیک 7 روزه رایگان ما استفاده کنند. این برنامه بهترین رژیم لاغری را به شما ارائه می‌دهد تا بدون هیچگونه دغدغه به سطح وزن لازم برسید. همچنین به دلیل وجود لیست بهترین قرص‌های لاغری، این برنامه شما را پشتیبانی و حمایت می‌کند تا نتیجه مؤثرتری داشته‌باشید. برای مشاهده لیست بهترین قرص های لاغری به این مقاله مراجعه کنید: لیست بهترین قرص های لاغری و چربی سوزی

ارتباط کم کاری تیروئید با لاغری چیست؟

حتی زمانی که کم کاری تیروئید خفیف دارید، متابولیسم شما به طور قابل توجهی کند می‌شود. این به این دلیل است که هورمون‌های تیروئید تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) مسئول هضم متابولیسم هستند. هرچه T3 و T4 کمتری داشته باشید، بدن شما کمتر می‌تواند کالری بسوزاند. در نتیجه افزایش وزن خواهید داشت.

کم کاری تیروئید همچنین می‌تواند باعث شود که شما احساس خستگی و درد داشته‌باشید، کمتر ورزش کنید و مدیریت وزنتان دشوارتر شود. علاوه بر این، زمانی که خسته می‌شوید، به احتمال زیاد هوس خوردن غذاهای پر قند برای انرژی بیشتر می‌کنید. عدم تعادل در T3 و T4 همچنین منجر به تجمع نمک و آب در بدن شما می شود که به افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات کمک می کند. سطوح پایین T3 و T4 همچنین دارای اثر ضربه‌ای است که باعث اختلال در سایر هورمون‌هایی می‌شود که بر متابولیسم و ​​وزن تأثیر می‌گذارند.

از جمله:

 • لپتین و گرلین هورمون هایی هستند که تحت تاثیر T3 و T4 می‌باشند. آنها وزن و اشتها را تنظیم می‌کنند. سطوح پایین این هورمون‌ها باعث چاقی و ناتوانی در کاهش وزن می‌شود.
 • انسولین به تنظیم گلوکز (قند) در بدن کمک می‌کند. مقاومت در برابر انسولین، در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید رایج است که منجر به افزایش سطح قند خون و ذخایر چربی می‌شود.
 • هورمون‌های تیروئید همچنین بر هورمون استرس کورتیزول اثر می‌گذارد. سطوح بالای کورتیزول می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن شود.

تیروئید کم کار باعث چاقی یا لاغری می‌شود؟

افزایش وزن یکی از اولین علائم کم کاری تیروئید است و نشان می‌دهد که سیستم غدد درون ریز دچار مشکلاتی شده است. این غده مسئول تولید هورمون‌هایی است که کمک می‌کند تا انرژی بدن مدیریت شود. اگر بنابر هر دلیلی دچار مشکل شود، سطح متابولیسم بدن کاهش پیدا می‌کند. زمانی که متابولیسم بدن به خوبی مدیریت نشود، شما شاهد افزایش وزن خواهید بود. همچنین پشت بند آن دچار مشکلاتی مانند خستگی، خوردن غذاهای زیاد مخصوصاً شیرینی و شکلات و عدم فعالیت کافی خواهید شد.

کلام پایانی برای لاغری سریع و کم کاری تیروئید

لاغری و تیروئید دو عاملی است که کاملاً رابطه معکوس با هم دارند. زمانی که مشکلی در غده تیروئید به وجود بیاید، سطح متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. با افزایش سطح متابولیسم شما بیشتر احساس خستگی می‌کنید، فعالیتتان کمتر می‌شود و بیشتر دوست دارید غذاهای شیرین بخورید. درنتیجه بدن شروع به افزایش وزن می‌کند. برای آنکه از این موضوع جلوگیری کنید با پزشک ارتباط بگیرید تا سریعاً این موضوع کنترل شود. کاهش وزن با رژیم هم امکان پذیر است. یکی از  بهترین رژیم های لاغری، رژیم کتوژنیک 7 روزه است که پیشنهاد می کنم آن را مطالعه کنید.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

4.7/5 - (3 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا