تناسب اندام

بهترین چربی سوز چیست؟ ( معرفی چربی سوز های طبیعی)

4.5
(2)

مواد چربی سوز به موادی گفته می شود که با افزایش متابولیسم بدن منجر به چربی سوزی و دفع مواد زاید از بدن می شوند. بهترین چربی سوزها دارای تاثیرات مثبتی در کاهش وزن بوده و کمترین عوارض را به همراه دارند. چربی سوزهای طبیعی و گیاهی جزو بهترین انواع چربی سوز محسوب می شوند.

چربی سوزها یکی از بحث برانگیزترین مکمل های موجود در بازار هستند. با توجه به افزایش روند استفاده از غذاهای آماده و نیمه آماده، فست فودها و غذاهای پرکالری و در مقابل کاهش تحرک و فعالیتهای بدنی افراد زیادی با مشکل افزایش وزن مواجه هستند. در این میان جستجو برای یافتن بهترین چربی سوز و کاهش وزن موثر تبدیل به موضوعی جنجالی شده است.

برخی افراد از کارایی و عملکرد مکمل ها و مواد غذایی چربی سوز دفاع کرده و آنها را برای سلامتی موثر می دانند. برخی نیز با عنوان دلایل گوناگون، این مواد را برای سلامتی مضر تشخیص می دهند. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین چربی سوزهای طبیعی و گیاهی، کاربرد، عملکرد، عوارض و مزایای آن می پردازیم.


چربی سوز چیست؟

چربی سوز

چربی سوزها به دسته ای از مواد گفته می شود که باعث افزایش متابولیسم بدن، کاهش جذب چربی و یا افزایش استفاده از چربی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن می شوند. به عبارتی چربی سوزها در نهایت منجر به کاهش حجم چربی در بدن به روش های مختلف می شوند. بهترین چربی سوزها آنهایی است که بیشترین مقدار کاهش حجم سلول های چربی را در بدن به همراه داشته باشند. البته در کنار این خاصیت اصلی چربی سوز، داشتن کمترین عوارض نیز اهمیت ویژه دارد.

چربی سوزهای طبیعی و گیاهی این ویژگی را دارند که به دلیل ترکیب و ساختار طبیعی خود کمترین میزان عوارض را در بر دارند. چربی سوزها اغلب در افزایش چربی سوزی بدن موثر بوده ولی ممکن است برای سلامت بدن ضرر داشته باشند. سلول های چربی یکی از مقاوم ترین سلول های موجود در بدن هستند که به طور عادی کمتر برای تامین انرژی استفاده می شوند. بهترین چربی سوزها با افزایش متابولیسم بدن موجب استفاده از سلول های چربی می شوند.

چربی سوزها چطور باعث کاهش وزن می شوند؟

چربی سوز و کاهش وزن

بهترین چربی سوزها آنهایی هستند که در عین عوارض کم چربی سوزی بیشتری در پی داشته باشد. به طور کلی افزایش چربی سوزی منجر به کاهش حجم سلول های چربی در بدن و در نتیجه کاهش وزن می شود. ویژگی مشترکی که تمام چربی سوزها دارند، کمک به افزایش متابولیسم بدن است. افزایش متابولیسم با افزایش سوزاندن سلول های چربی و بالا رفتن دمای بدن همراه است. تولید انرژی گرمایی در بدن ناشی از سوزاندن سلول های چربی به مرور منجر به کاهش حجم و اندازه سلول های چربی می شود.

مشخصه دیگر مواد چربی سوز ایجاد احساس سیری در افراد از طریق افزایش سطح هورمون های سیری در بدن است. این عامل منجر به کاهش اشتها و محدودیت در ورود کالری به بدن می شود. همزمان با این کار، سطح هورمون های گرسنگی در بدن کاهش می یابد. بدین ترتیب مواد چربی سوز به کاهش وزن بدن کمک می کنند. بهترین چربی سوزها اعم از طبیعی، گیاهی و یا شیمیایی بر این اساس اقدام به سوزاندن بافت چربی و دفع مواد چربی از بدن می کنند.

بهترین چربی سوزها در مواد طبیعی

بهترین چربی سوز

چربی سوزهای طبیعی به دلیل اینکه از ترکیبات طبیعی تشکیل شده اند، از محبوبیت زیادی برخوردارند. بسیاری از این مواد را ممکن است افراد به طور روزمره در برنامه غذایی خود داشته باشند. با این حال برای افزایش تاثیر و عملکرد مثبت آنها در چربی سوزی باید به مقدار مشخص و در قالب یک برنامه و رژیم غذایی مورد استفاده قرار گیرند. بهترین چربی سوزهای طبیعی که در افزایش میزان چربی سوزی و کاهش وزن دارای تاثیرات اثبات شده ای هستند شامل مواد ذیل است:

کافئین

 یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی کافئین است. از کافئین در بسیاری از مکمل های چربی سوز به عنوان ماده موثر در چربی سوزی استفاده می شود. کافئین باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی بدن می شود. برای تامین کافئین مورد نیاز برای چربی سوزی می توانید از مواد کافئین دار استفاده کنید البته استفاده از کافئین برای برخی افراد ممکن است مشکل ایجاد کند پس بهتر است در صورت تمایل به استفاده مداوم با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید. کافئین به طور طبیعی در یک سری مواد طبیعی وجود دارد. برخی از مواد که کافئین در آنها وجود دارند :

  • کاکائو
  • قهوه
  • چای سبز
  • عصاره چای سبز : عصاره چای سبز، غلیظ شده چای سبز است و یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی محسوب می شود. چای سبز سرشار از کافئین و پلی فنل است که برای چربی سوزی مفیدند. این دو ماده مکمل یکدیگر بوده و به افزایش چربی سوزی طی فرآیندی به نام ترموجنسیس یا تولید انرژی گرمایی در بدن کمک می کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ترکیب چای سبز و کافئین ۱۶ درصد چربی سوزی بیشتر نسبت به داروهای مکمل چربی سوز دارد.

پروتئین

 یک رژیم غذایی با پروتئین بالا به چربی سوزی و افزایش متابولیسم کمک زیادی می کند. پروتئین به عضله سازی کمک کرده و یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی محسوب می شود. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که برنامه غذایی پر پروتئین به میزان دو برابر بیشتر از برنامه غذایی با پروتئین متوسط به افزایش چربی سوزی کمک می کند. پروتئین به افزایش ترشح هورمون های سیری مانند CCK، PYY و GLP1 کمک کرده و سطح هورمون های گرسنگی را کاهش می دهد. شما می توانید پروتئین های مورد نیاز خود را از طریق مصرف غذاهای مختلف تامین کنید. با این حال بعضی افراد ترجیح می دهند که از پودرهای پروتئین استفاده کنند. برخی از مواد حاوی پروتئین :

  • تخم مرغ
  • گوشت قرمز و سفید
  •  آب پنیر
  •  سویا

علاوه بر مواد غذایی فوق، استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر محلول، ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین، سرکه سیب، روغن نارگیل، فلفل چیلی، روغن زیتون و ماست یونانی، کرفس با افزایش سطح هورمون های سیری و کاهش هورمون های گرسنگی تاثیر زیادی در افزایش متابولیسم و چربی سوزی داشته و به عنوان بهترین چربی سوزهای طبیعی شناخته می شوند.

بهترین قرص ها و مکمل های چربی سوز

بهترین مکمل لاغری

امروزه استفاده از انواع قرص ها و مکمل های گیاهی لاغری مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. این قرص ها به دلیل داشتن ترکیبات گیاهی دارای عوارض کمی بوده و در بسیاری موارد بدون عوارض تشخیص داده می شوند. از طرفی چربی سوزهای گیاهی به دلیل داشتن ترکیبات طبیعی مورد تایید وزارت بهداشت و دارو هستند. بنابراین استفاده و مصرف این قرص ها از سوی مراکز و سازمانهای نظارتی منع نشده است اما توصیه می شود حتما قبل از مصرف با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید. برخی از بهترین چربی سوزهای گیاهی که در ایران و سایر کشورهای دنیا توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد ذیل است:

قرص لاغری جی سی

 این قرص گیاهی نیازی به داشتن رژیم غذایی و ورزش کردن ندارد.

قرص یونیک اسلیم

این قرص لاغری گیاهی از عصاره نارنج تشکیل شده است و کاهش وزن و سایز را به همراه دارد.

قرص لاغری هیدروکسی کات

 یکی از محبوب ترین و بهترین چربی سوزهای گیاهی است. قرص متشکل از کافئین و عصاره های گیاهی است.

قرص لاغری هزال

 یکی از قرص های چربی سوز گیاهی است که با ورزش و رژیم غذایی به طور توام منجر به کاهش وزن می شود.

قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا

 این قرص موجب کاهش تولید چربی در بدن و کاهش وزن از طریق کاهش اشتها می شود.

قرص های گیاهی چربی سوز زیادی در بازار وجود دارند. هر کدام از این قرص ها دارای تاثیرات مثبت در کاهش وزن و عوارض جانبی هستند. برای یافتن بهترین چربی سوزهای گیاهی باید تاثیر آن و عوارض جانبی که بر روی شما دارد را بررسی و سپس نسبت به استفاده از آن اقدام کنید.

آیا استفاده از قرص لاغری یا مکمل کاهش وزن موثر است؟ و توصیه می شود؟

مکمل کاهش وزن

قرص های لاغری و مکمل های کاهش وزن مورد توجه افراد زیادی قرار دارند. این قرص ها با کاهش اشتها، پر کردن حجم معده و ایجاد احساس سیری و در نهایت افزایش متابولیسم بدن به افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی منجر می شوند. قرص ها و مکمل های شیمیایی دارای عوارض جدی بوده و توصیه نمی شوند. در این میان چربی سوزهای گیاهی به دلیل ترکیبات طبیعی و گیاهی خود دارای عوارض کمتری هستند. بهترین چربی سوزهای گیاهی در صورت مصرف زیر نظر پزشک و داشتن رژیم غذایی مناسب اثرات قابل قبولی در کاهش وزن دارند. نکته مهم در استفاده از قرص های لاغری گیاهی تهیه آنها از مراکز مجاز مانند داروخانه ها است.

در بسیاری از عطاری ها و مراکز غیر مجاز از انواع قرص های ملین و ادرار آور و یا ضد یبوست به عنوان قرص لاغری و چربی سوز استفاده می کنند. این مواد هیچ تاثیری در چربی سوزی نداشته و تنها به دفع بیشتر مواد و کاهش آب بدن کمک می کنند. بهترین چربی سوزهای گیاهی علاوه بر افزایش متابولیسم، چربی سوزی و کاهش وزن را نیز به همراه دارند. بهترین چربی سوزهای گیاهی را تنها با توصیه پزشک و طی یک برنامه غذایی مناسب به همراه ورزش و تحرک کافی مورد استفاده قرار داده تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

بهترین چربی سوز چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول نموده است این است که کدام قرص و یا ماده چربی سوز بهتر است؟ در داروخانه ها، عطاری ها و مراکز فروش قرص و مکمل های غذایی، انواع مختلفی از قرص های لاغری عرضه می شود. بهترین چربی سوز در درجه اول باید از مواد طبیعی و یا گیاهی تشکیل شده باشد و به افزایش متابولیسم بدن و چربی سوز کمک کند. این مواد نسبت به مکمل ها و قرص های شیمیایی عوارض کمتری داشته و تاثیرات مثبت بیشتری دارند.

نکته دیگر عوارض و مشکلات ناشی از مصرف قرص ها و مکمل های لاغری است. این عوارض در برخی افراد بیشتر و در برخی کمتر نمود پیدا می کند. بهترین چربی سوز کمترین عوارض را در کنار تاثیرات محسوس برای مصرف کننده به همراه دارد. انواع قرص ها و مکمل های لاغری طبیعی و گیاهی را می توانید از داروخانه ها و مراکز مجاز تهیه کنید.

مزایا استفاده از چربی سوزها

بسیاری از چربی سوزها دارای تاثیرات اثبات شده ای هستند. بهترین چربی سوزهای طبیعی مانند کافئین، چای سبز، پروتئین ها و یا فیبرهای محلول در آب به دلیل افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن به سوزاندن و دفع سلول های چربی کمک می کنند. این مواد به طور طبیعی اشتها را کم کرده و احساس سیری را در افراد افزایش می دهند. افرادی که توانایی انجام ورزش های سخت و تمرینات طاقت فرسا را ندارند، می توانند در کنار رژیم غذایی سالم و مصرف قرص های لاغری گیاهی و چربی سوزهای طبیعی دارای اندامی زیبا و متناسب باشند.

عوارض استفاده از چربی سوزها

قرص های لاغری و مکمل های کاهش وزن در کنار تاثیرات مثبت خود دارای عوارض هستند. حتی بهترین چربی سوزها نیز دارای عوارض است، با این حال عوارض آنها ناچیز است. از جمله عوارض مصرف چربی سوزها می توان به تشنگی، اضطراب، سوء تغذیه، بی قراری، سرگیجه، اسهال، حالت تهوع، بیماری های گوارشی، افزایش فشار خون، کاهش اشتها، اختلالات خواب، بیماری های آلرژیک، آسم، تشنج و قند خون اشاره نمود. البته با مشورت با پزشک و استفاده از بهترین چربی سوز متناسب با شما می توان از عوارض مصرف قرص تا حد زیادی جلوگیری نمود.

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات بهترین چربی سوز را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. 🙂 “

تیم تحریریه دکتر فارمو

این محتوا چقدر برای شما مفید بود؟!

برای امتیاز دادن به این محتوا روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد امتیازهای داده شده 2

اولین نفر برای امتیاز دادن باشید! 🙂

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا