مجله تناسب اندام

قهوه برای لاغری و چربی سوزی

قهوه چطور باعث لاغری می شود؟ قهوه با افزایش متابولیسم بدن و همچنین کاهش اشتها، موجب لاغری می شود. تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد که قهوه غنی از ترکیبات فعال است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

سوابق تاریخی استفاده از کافئین موجود در قهوه و لاغری در بسیاری از فرهنگ‌ها یافت شده‌است و قدمت آن به هزاران سال قبل بازمی گردد. کافئین بیشتر در دانه‌های گیاه قهوه یافت می‌شود که مردم روزانه از آن به عنوان یک نوشیدنی استفاده می‌کنند.

کافئین که به دلیل توانایی آن در تحریک هوشیاری ارزشمند است، محبوب‌ترین (و غیرقابل تنظیم‌ترین) ماده روان‌گردان در جهان است که مصرف آن به ‌ازای هر نفر یک نوشیدنی کافئین‌دار در روز تخمین‌زده می‌شود. با توجه به ویژگی‌های محرک آن، جای تعجب نیست که مردم معمولاً معتقدند کافئین باعث کاهش وزن می‌شود. اما، آیا این فرضیات درست است؟

قهوه چگونه باعث لاغری می‌شود؟

کافئین به عنوان یک محرک کاهش وزن شناخته می‌شود و ماده‌ای است که عملکرد فیزیکی بدن را افزایش می‌دهد. با توجه به مطالعه‌ای که در سال 1979 انجام شد، افرادی که کافئین مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که مصرف نمی‌کنند؛ 7 درصد افزایش مسافت بیشتری طی دو ساعت دوچرخه سواری دارند. مطالعه دیگری بر روی دوندگان صورت گرفته که نشان می‌دهد؛ آنهایی که کافئین مصرف می‌کنند، 44 درصد استقامت و سرعت بیشتر در مقایسه با کسانی که کافئین مصرف نمی‌کنند، دارند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین باعث گرمازایی در بدن می‌شود. درواقع این روش باعث می‌شود بدن از کالری غذا، انرژی و گرما تولید کند. همچنین مصرف کافئین بعد از مدتی تمایل به غذاخوردن را کاهش می‌دهد. اما باز هم شواهد زیادی برای تأیید این مسئله در دراز مدت وجود ندارد. حتی اگر کافئین تأثیر مثبتی بر انرژی و اشتها داشته‌باشد، این عوامل تنها در کوتاه مدت اثر می‌گذارد. اما، به صورت کلی می‌توان بیان کرد که قهوه برای لاغری خوب است.

انواع قهوه برای چربی سوزی و کاهش وزن

انواع قهوه برای چربی سوزی
انواع قهوه برای چربی سوزی

علاوه بر اینکه قهوه را به خاطر وجود کافئین، محرکی برای لاغری می‌شناسند. اما داستان به همین جا خاتمه نمی‌یابد و بسیاری از دوستداران طبیعت رنگ کردن مو با قهوه را در خانه انجام می‌دهند. با این کار هم موهایشان شاداب می‌شود و هم از خواص قهوه استفاده می‌کنند. اما، بهتر است برگردیم سر موضوع خودمان تا بدانیم “چه قهوه ای برای لاغری خوبه؟”

  • قهوه سبز برای لاغری

قهوه سبز به دانه‌های قهوه‌ای گفته می‌شود که بو داده‌نشده و سطوح بالاتری از اسید کلروژنیک را در خود حفظ می‌کند. عصاره قهوه سبز را می‌توان به عنوان مکمل مصرف کرد یا مانند قهوه سنتی دم کرد. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که خواص قهوه سبز برای لاغری و سلامتی انسان بسیار تأثیر دارد و با کاهش جذب کربوهیدرات و ترویج چربی سوزی به مدیریت وزن کمک می‌کند. همچنین بسیاری از افراد قهوه سبز را جزو بهترین رژیم لاغری در نظر می‌گیرند.

  • قهوه اسپرسو برای لاغری

اسپرسو یک نوشیدنی غلیظ قهوه است که با فشاردادن آب داغ به دانه‌های ریز آسیاب‌شده تهیه می‌شود. این نوشیدنی مقوی دارای حداقل کالری است و برای کسانی که از رژیم غذایی کنترل‌شده کالری پیروی می‌کنند، گزینه‌ای ایده آل است. همچنین خواص قهوه تلخ برای لاغری در صورتی مشخص می‌شود که آن را بدون شکر مصرف کنید.

بنابراین برای به حداکثر رساندن خواص کاهش وزن قهوه تلخ (اسپرسو)، آن را بدون شکر یا افزودنی‌های پرکالری مصرف کنید. برخی یک شات ساده اسپرسو را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر از آن به عنوان پایه نوشیدنی‌هایی مانند کاپوچینو یا لاته ساخته‌شده با شیر کم چرب یا جایگزین‌های لبنی استفاده می‌کنند.

  • قهوه سیاه

قهوه سیاه بدون افزودن شیر، خامه یا شکر درست می‌شود. از آنجایی که تقریباً هیچ کالری ندارد، یک نوشیدنی ایده آل برای کسانی است که قصد کاهش وزن دارند. مصرف قهوه سیاه می‌تواند انرژی مورد نیاز برای تقویت روز و مقاومت در برابر هوس‌های غذایی را افزایش و اشتها را کاهش دهد. برای بهره‌مندی از مزایای کامل قهوه سیاه، دانه‌های باکیفیت را انتخاب و روش‌های مختلف دم‌کردن را امتحان تا طعمی متناسب با کام خود پیدا کنید

خواص قهوه برای لاغری

یک فنجان قهوه برای بسیاری از افراد تمام چیزی است که نیاز دارند تا یک روز را با مود خوب شروع کنند. اما، آیا تا به حال به این مورد فکر کرده‌اید که قهوه با افزایش انرژی در بدن چه می‌کند؟

خواص قهوه برای لاغری
خواص قهوه برای لاغری

قهوه به سرکوب اشتهای شما کمک می‌کند

قانون شماره یک دستیابی به کاهش وزن، کنترل غذاخوردن بدون فکر می‌باشد. قهوه حاوی کافئین است که احساس گرسنگی و تمایل شما به خوردن را برای مدت کوتاهی کاهش می‌دهد. تحقیقات زیادی وجود دارد که رابطه بین کافئین و کاهش اشتها را نشان می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است سطوح گرلین (هورمونی که باعث احساس گرسنگی در شما می‌شود) کاهش یابد. بنابراین اگر در حین کاهش وزن با هوس‌هایی که از غذا دارید دست و پنجه نرم می‌کنید، باید بدانید که قهوه می‌تواند به کاهش گرسنگی کمک کند.

قهوه متابولیسم را افزایش می‌دهد

قهوه دربرگیرنده فوایدی مانند بهبود خلق و خو، افزایش سطح انرژی و متابولیسم سریعتر است. برای افراد ناآشنا، کاهش وزن تا حد زیادی به میزان متابولیسم بدن شما بستگی دارد. مطالعات منتشرشده در مجله علوم غذایی و تغذیه نشان می‌دهد که کافئین برای متعادل‌کردن BMI و سرعت بخشیدن به متابولیسم عمل می‌کند. متابولیسم مواد مغذی را تجزیه  و از کالری غذا در طول روز استفاده می‌کند. این بدان معناست که متابولیسم سریعتر کالری بدن را می‌سوزاند و باعث کاهش وزن می‌شود.

قهوه حاوی آنتی اکسیدان است

خواص آنتی اکسیدانی قهوه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی به نام پلی فنول است که فواید متعددی برای سلامتی از جمله کاهش التهاب و آسیب به رادیکال‌های آزاد دارد. وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند اشتها را کاهش‌داده و سطح متابولیسم را در بدن افزایش دهند. اکنون می‌دانید که چگونه قهوه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. بنابراین، سعی کنید دو فنجان قهوه در روز بنوشید اما میزان قند آن را محدود کنید.

بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری

زمانی که از بی‌خوابی رنج می‌برید و فکر می‌کنید که یک قهوه داغ می‌تواند حالتان را بهتر کند؛ باید بگوییم کاملاً در اشتباهید. قهوه بعد از خواب باعث چاقی می‌شود و بهتر است که مصرف نشود. کارشناسان خوردن قهوه قبل از صبحانه را نیز منع کرده‌اند، زیرا باعث می‌شود تا سطح قند خون شما در پاسخ به غذایی که می‌خورید تا حدود 50 درصد افزایش یابد. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به مشکلی به نام “مقاومت به انسولین” شود. در این زمان بدن شما نمی‌داند چگونه از قند و انرژی کربوهیدرات‌ها استفاده کند. در بدترین حالت، مقاومت به انسولین می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع 2 شود. بهترین زمان برای خوردن قهوه بعد از صبحانه و یا قبل از تمرین ورزشی است.

طرز استفاده قهوه برای لاغری

زمان استفاده قهوه برای لاغری
زمان استفاده قهوه برای لاغری

راه‌های زیادی وجود دارد که شما از فنجان قهوه خود می‌توانید بدون افزایش وزن لذت ببرید. اولین نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهید، از افزودن شکر به آن خودداری کنید. شکر در بسیاری از خامه‌های طعم دار و لاته‌های از پیش آماده‌شده وجود دارد. چند راه برای کاهش مصرف شکر و در عین حال افزودن طعم به قهوه وجود دارد تا شما بتوانید به لاغری با قهوه دست پیدا کنید.

  • می‌توانید مقداری دارچین به آن اضافه کنید.
  • از شیر بادام شیرین نشده و شیره نارگیل استفاده نکنید.
  • از مقدار کمی شیرین کننده طبیعی و بدون کالری مانند استویا استفاده کنید.
  • می‌توانید چند قطره عصاره وانیل اضافه کنید.
  • می‌توانید کمی شکلات تلخ را ذوب کنید و در آن بریزید.

خطر حملات قلبی با مصرف قهوه برای لاغری

بسیاری از مردم نمی‌توانند روز خود را بدون یک یا دو فنجان قهوه شروع کنند. با این حال، مطالعات متنوعی در مصرف و تأثیر ضررهای قهوه بر بدن وجود دارد. در دهه 1960، قهوه به عنوان یک عامل خطر برای بیماری عروق کرونر در نظرگرفته شد. اگرچه تحقیقات بعدی نشان داد که فقط مصرف زیاد قهوه (بیش از پنج یا شش فنجان در روز) ممکن است به قلب آسیب برساند.

از آنجایی که قهوه حاوی کافئین است، مردم مدت‌ها در این فکر بودند که آیا نوشیدن قهوه ممکن است قلب را تحریک کند و باعث تپش قلب (احساس عجیب ضربان قلب ضعیف، از دست رفته یا قوی) یا فیبریلاسیون دهلیزی شود (یک مشکل ریتم قلب که با یک مشکل ضربان قلب مشخص می‌شود). حتی آیا ممکن است باعث ضربان قلب سریع و نامنظم شود.

با این حال، بر اساس مطالعه ای که در سال 2019 توسط دکتر گازیانو انجام شد، افرادی که مقادیر متوسط ​​قهوه (یک تا سه فنجان در روز) می نوشند، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در آنها کمتر است. بنابراین ضررهای قهوه در صورت مصرف درست هیچگونه تاثیری در شما نخواهد داشت.

کلام پایانی در مورد قهوه برای لاغری

اگر این ایده را دارید که کافئین به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست، باید بگویم که در مسیر درستی هستید. هیچ موضوعی هیچ وقت پایدار نیست و مردم هنوز نتوانسته‌اند که به طور قطعی ثابت کنند که کافئین موجود در قهوه صد در صد باعث کاهش وزن می‌شود. این ایده که “قهوه برای لاغری خوبه” تنها در کوتاه مدت کاربرد دارد و بهتر است در کنار ورزش، رژیم غذایی و سایر عوامل قرار بگیرد.

توجه: این مطلب یک توصیه پزشکی یا دارویی نیست!

5/5 - (1 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا