مجله جراحی زیبایی

هایفوتراپی چیست؟

انواع هایفوتراپی چیست و چطور بهترین نتیجه را از هایفو بگیریم؟

هایفوتراپی یک روش نوین برای پوست و محکم کردن پوست می‌باشد که در واقع این روش غیر تهاجمی و بدون درد است. هایفو تراپی با کمک انرژی اولتراسوند کلاژن‌سازی در پوست را تحریک می‌کند و باعث محکم شدن آن می‌شود. معمولاً از انرژی هایفو برای معالجه تومور‌ها استفاده می‌شود.

امواج اولتراسوند که از دستگاه‌ های فو تراپی به اعماق پوست نفوذ می‌کند در فاصله دو تا سه ماه کلاژن‌سازی پوست را تحریک کرده و باعث جوانسازی آن می‌شود. امروزه هایفو صورت طرفداران زیادی پیدا کرده است. در واقع می‌توان گفت این روش رقیب سرسخت بوتاکس شده‌است.

هایفوتراپی چیست؟

شاید شما هم جزء افرادی هستید که نام هایفو را به تازگی شنیده‌اید و در ذهن خود این سؤال را مطرح کرده‌اید که هایفو چیست؟ در واقع هایفوتراپی یک متد جدید می‌باشد که مورد تأیید F D A می‌باشد و برای برطرف کردن چین و چروک صورت و جوانسازی پوست به کار می‌رود. این دستگاه امواج اولتراسوند را به نقاط خاصی از پوست ساطع می‌کند تا کلاژن‌سازی را تحریک کند و باعث سفت شدن پوست شود.

انواع هایفوتراپی

انواع هایفوتراپی
انواع هایفوتراپی

دستگاه هایفوتراپی به سه دسته خانگی و سالنی و بالینی تقسیم می‌شود. انواع مختلف دستگاه هایفوتراپی عبارتند از سه بعدی، چهار بعدی و دستگاه هایفو دابلو گلد.

هایفوتراپی صورت

هایفوتراپی صورت پرطرفدارترین هایفوتراپی‌ها می‌باشد که طرفداران خاص خود را دارد. اکنون ببینیم هایفوتراپی صورت چیست؟ و چه کار‌هایی انجام می‌دهد. هایفوتراپی صورت یک روش جدید و غیر تهاجمی می‌باشد و به کاهش چین و چروک‌های صورت کمک زیادی می‌کند. هایفوتراپی صورت یک روش ایمن و مؤثر می‌باشد.

در این روش از اشعه اولتراسوند به عنوان لیفت بدون جراحی استفاده می‌شود. این روش باعث می‌شود تا پوست صورت سفت‌تر شود و تولید کلاژن و الاستین تحریک شود نتیجه کامل هایفو بعد از ۳ تا ۶ ماه نمایان می‌گردد.

هایفوتراپی غبغب

هایفوتراپی غبغب یک روش رایج برای از بین‌بردن غبغب در قسمت گردن می‌باشد. این روش غیر تهاجمی است و درد و التهابی به همراه ندارد به همین خاطر افراد این روش را به جراحی ترجیح می‌دهند. در واقع شل‌شدن پوست در قسمت چانه و گردن باعث ایجاد غبغب می‌شود که هایفوتراپی می‌تواند به از بین‌بردن آن کمک فراوانی کند.

هایفوتراپی دور چشم

هایفوتراپی دور چشم روشی غیر تهاجمی می‌باشد. در واقع در روش هایفوتراپی امواج فراصوت در قسمت‌های بخصوصی از پوست متمرکز‌شده و تولید حرارت و گرما می‌کنند. گرما و حرارت باعث کلاژن‌سازی می‌گردد. کلاژن نقش مهمی در برطرف کردن چروک‌های پوستی دارد. به همین دلیل در لایه‌های عمقی پوست نفوذ کرده و چین و چروک پوست را برطرف می‌کند.

مزایای هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی می‌باشد که به کمک امواج فراصوت جوانسازی در پوست انجام می‌گیرد و پوست سفت و کشیده‌می‌شود. این امواج به عمق لایه‌های پوست نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌شود. مزایای هایفوتراپی عبارتند از:

1. عوارض کم

در هایفوتراپی چین و چروک‌های صورت برطرف‌شده و به افتادگی پوست کمک زیادی می‌کند. امواج فراصوت در عمق پوست نفوذ‌کرده و با تولید حرارت باعث ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده و بازسازی کلاژن می‌شود. در این روش تولید حرارت فقط در بافت‌های آسیب‌دیده صورت می‌گیرد و به همین دلیل سایر بافت‌ها دچار آسیب نخواهند شد و عوارض زیادی ندارد.

2. تعداد جلسات کم

معمولاً افرادی که هایفوتراپی انجام می‌دهند پس از یک جلسه درمانی به نتیجه دلخواه خود دست می‌یابند. البته بعضی از افراد با توجه به میزان تولید کلاژن در بدن و آسیب‌های پوستی که دچار آن شده‌اند به جلسات بیشتری نیاز دارند. در واقع می‌توان این کم بودن تعداد جلسات در هایفوتراپی را جزء مزیت‌های آن به حساب آورد.

3. ماندگاری بالا

هایفوتراپی در افراد مختلف بسته به سن، نوع پوست، شیوه زندگی نتایج متفاوتی دارد و میزان ماندگاری آن در افراد مختلف متفاوت می‌باشد. نتیجه این روش برای مدت یک سال یا بیشتر باقی می‌ماند. در واقع هایفوتراپی با کند کردن روند پیری ماندگاری بالایی دارد.

4. درمان افتادگی پلک

از کاربرد‌های دیگر هایفو درمان افتادگی پلک می‌باشد. با بالا‌رفتن سن پلک‌ها دچار افتادگی می‌شوند و چین و چروک می‌خورند. هایفو تراپی بوسیله امواج فرا صوت باعث لیفت پلک‌هاشده کلاژن‌سازی را فعال‌ کرده و جوانی را به پوست برمی‌گرداند.

5. هزینه معقول

هزینه هایفو نسبت به جراحی لیفت صورت کمتر می‌باشد. در مقایسه با سایر روش‌های لیفت پوست هزینه جوانسازی با این روش معقولانه‌تر و مناسب‌تر از بقیه روش‌های غیر تهاجمی می‌باشد.

6. جوانسازی پوست

هایفو تراپی عمل جوانسازی پوست را بر عهده دارد. انرژی فراصوت معمولاً به بافت‌های زیرین رسیده و آسیب‌های موجود در آن‌ها را با تولید کلاژن درمان و بازسازی می‌کند. در واقع می‌توان گفت کلاژن عامل اصلی جوانی پوست می‌باشد و تولید آن باعث از بین‌ رفتن چین و چروک و برگشتن جوانی می‌شود.

مراحل انجام هایفوتراپی

مراحل انجام هایفوتراپی HIFU
مراحل انجام هایفوتراپی HIFU

هایفو تراپی معمولاً شامل مراحل زیر می‌باشد:

پاکسازی: ناحیه‌ای که درمان صورت می‌گیرد  معمولاً صورت و گردن می‌باشد که کاملاً تمیز‌شده و مواد آرایشی و آلودگی‌ها پاک می‌شود.

به کاربردن ژل یا هادی اولتراسوند: از ژل یا هادی اولتراسوند بر روی پوست استفاده می‌شود این ژل کمک می‌کند تا انتقال امواج اولتراسوند راحت‌تر انجام بگیرد و دستگاه هایفو بر سطح پوست راحت‌تر حرکت کند.

نقشه‌برداری و علامت‌گذاری: متخصص زیبایی نقاط درمان را بر روی پوست ترسیم کرده و امکان اینکه حتی نقاطی بر روی پوست علامت‌گذاری شود تا دستگاه در مسیر آن نقاط هدایت گردد انجام می‌گیرد.

درمان هایفو: دستگاه هایفو بر روی پوست اثر گذاشته و انرژی متمرکز خود را به اعماق سلول‌های پوست می‌فرستد. این انرژی با ایجاد حرارت کنترل‌شده باعث سفت شدن پوست و تولید کلاژن می‌شود.

پاس‌های مکرر: دستگاهHIFU در سراسر منطقه درمان حرکت کرده و برای اطمینان از پوشش دهی کامل چندین پاس انجام می‌گیرد. تعداد دفعات بستگی به ساختار پوست هر فرد متفاوت می‌باشد.

مراقبت‌های بعد از درمان: پس از درمان با هایفو ژل اضافه از روی پوست پاک‌شده و یک محصول آبرسان یا تسکین دهنده بر روی پوست اعمال می‌گردد.

پیگیری‌های بعدی: متخصص زیبایی دستورالعمل‌هایی را برای مراقبت پس از درمان به شما می‌دهد. این دستور‌ها عبارتند از: پرهیز از قرارگرفتن در برابر نور آفتاب، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و ممانعت از مصرف محصولات مراقبت از پوست برای یک دوره کوتاه.

با یکی از روش های جوانسازی پوست به نام فشیال صورت آشنا شوید.

مراقبت‌های قبل از انجام هایفوتراپی

روز قبل از درمان با هایفو از قرارگرفتن بصورت مستقیم در معرض نور آفتاب خودداری کنید زیرا پوست شما آفتاب‌سوخته و یا برنزه می‌شود و درمان با هایفو امکان‌پذیر نمی‌باشد. همچنین از مواد شیمیایی که پوست شما را تحریک می‌کنند دوری کنید زیرا مانع درمان می‌شوند. آنتی بیوتیک‌ها پوست را نسبت به نور حساس می‌کنند.

بنابراین در روز قبل از درمان از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید. جوانسازی و یا لیفت صورت با این روش بی‌خطر می‌باشد، اما با این وجود افرادی که می‌خواهند هایفو انجام دهند گلودرد و یا تب نداشته باشند. همچنین زخم‌های سرد مانع درمان می‌شود. اگر دچار سرماخوردگی و یا تب شدید پس از بهبودی کامل عمل هایفو را انجام دهید.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی

برای جلوگیری از عوارض جانبی بیمارانی که عمل هایفو را انجام می‌دهند بهتر است مراقبت‌های بعد از هایفو را جدی بگیرند. مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی عبارتند از:

1. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش رنگدانه و سوختگی و آسیب به پوست خواهد شد. بنابراین بهتر است پس از انجام هایفو برای چند هفته از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

2. آب زیاد بنوشید

آب کافی باعث تولید کلاژن در بدن می‌گردد. بنابراین بهتر است پس از عمل هایفو بدن خود را هیدراته نگهدارید.

3. الکل مصرف نکنید

پس از درمان کبد وظیفه سوزاندن چربی‌های غیر فعال را دارد بنابراین از مصرف الکل خودداری کنید. مصرف الکل باعث می‌شود که کبد علاوه بر سوزاندن چربی‌های اضافی مجبور شود تا الکل را نیز تجزیه کند. الکل علاوه بر اینکه به کبد شما فشار می‌آورد از تراکم خون نیز کم می‌کند یعنی ممکن است خونریزی بیش از اندازه رخ دهد.

4. از خاراندن پوست پرهیز کنید

پس از عمل هایفو از خاراندن پوست پرهیز کنیم زیرا موجب آسیب پوست شده و اگر زخمی بر روی پوست شما ایجاد شود منجر به عفونت می‌شود.

5. با آب داغ دوش نگیرید

در هنگام حمام از آب سرد استفاده کنید. دوش آب سرد باعث حفظ چربی طبیعی پوست شده و از تحریک آن جلوگیری می‌کند. اگر عادت به استفاده از آب گرم دارید حتماً از آب ولرم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا پوست شما سریعتر بهبود یابد.

عوارض هایفوتراپی

با اینکه هایفو یک عمل ایمن می‌باشد در بعضی مواقع خطرات و عوارض جانبی وجود دارد که در زیر بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ورم یا التهاب پوست در ناحیه تحت درمان
  • احساس درد روی قسمت‌هایی از صورت
  • قرمز شدن پوست
  • احساس بی‌حسی و سر شدن
  • ایجاد لک روی نواحی تحت درمان

سخن پایانی برای هایفو

هایفوتراپی یک روش نوین برای جوانسازی و نوسازی و تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در واقع می‌توان گفت یکی از‌کارهایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است جوانسازی با لیزر جوانسازی پوست می‌باشد. این لیزر‌ها با تولید حرارت کلاژن‌سازی را در پوست تحریک می‌کند. پرتو‌ها به سلول‌های زیرین پوست نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن‌سازی می‌گردد. در کنار روش‌های جوانسازی مانند هایفو و آر اف فرکشنال حتماً به فیشیال پوست خود اهمیت دهید.

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا