مراقبت از پوست

خشکی پوست در تابستان؛ دلایل، جلوگیری و درمان

خشکی پوست در تابستان یک بیماری شایع است و زمانی رخ می دهد که پوست رطوبت زیادی را از دست داده و منجر به خارش، پوسته پوسته شدن و یا سفت می شود. این می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله هوای خیلی گرم، رطوبت کم، صابون های بی کیفیت یا داروهای مراقبت از پوست و برخی شرایط پزشکی ایجاد شود.

افرادی که پوست خشک دارند معمولاً ناراحتی و حساسیت زیادی را تجربه می‌کنند، به‌ویژه زمانی که در معرض محرک‌ها یا عوامل محیطی قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است بیشتر مستعد ایجاد خطوط و چین و چروک و همچنین شرایط پوستی شدیدتر مانند اگزما یا پسوریازیس باشند.

برای کمک به پیشگیری و کاهش خشکی پوست، اجتناب از دوش یا حمام طولانی و داغ، استفاده از محصولات مراقبت از پوست ملایم و بدون عطر و مرطوب کردن منظم با کرم یا لوسیون نرم‌کننده، مهم است. علاوه بر این، هیدراته ماندن با نوشیدن آب فراوان و استفاده از یک مرطوب کننده در محیط های خشک داخلی نیز می تواند به حفظ سطح هیدراتاسیون پوست سالم کمک کند.

اگر علائم باقی ماند یا بدتر شد، توصیه می شود برای ارزیابی بیشتر و گزینه های درمانی با یک متخصص پوست مشورت کنید. با این حال میتوانید در ادامه با ما باشید تا دلایل و درمان خشکی پوست در تابستان را برای شما شرح دهیم. همچنین درمان خشکی پوست صورت در تابستان را مورد بررسی قرار داده ایم تا در کمترین زمان، پوست صورت خود را که دچار خشکی شده است، درمان کنید.

مهمترین دلایل خشکی پوست در تابستان

خشکی پوست در تابستان

در تابستان مهمترین دلایل خشکی پوست عبارتند از:

1. آفتاب: تابش مستقیم آفتاب می‌تواند آب پوست را تبخیر کند و باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و یا سفتی آن شود.

2. باد: باد قوی می‌تواند رطوبت پوست را از بین ببرد و باعث خشکی و ترک‌های آن شود.

3. استفاده از شوینده‌های تند: استفاده از صابون‌ها و شوینده‌هایی که در تماس با آب تازه، بسیار تند و خشک کننده هستند، می‌تواند باعث خشکی پوست در تابستان شود.

4. فعالیت‌های ورزشی: ورزش‌های شدید می‌توانند باعث تعریق بیشتر و از دست دادن رطوبت بیشتر از پوست شود.

5. کم‌آبی: کم‌آبی می‌تواند باعث تقلیل رطوبت بدن و پوست شود.

کم آبی دلیل خشکگی پوست در تابستان

6. استفاده نادرست از کرم ضد آفتاب: استفاده نادرست از کرم ضد آفتاب می‌تواند باعث خشکی پوست شود. در صورتی که کرم ضد آفتاب مناسب نباشد و یا همراه با مرطوب کننده استفاده شود، یا تعداد دفعات و حجم استفاده میتواند منجر به خشکی پوست شود.

7. عوامل محیطی: عوامل دیگری مانند استفاده از تهویه مطبوع بیش از حد، شرایط آب و هوایی خشک و گرم و مصرف الکل و دخانیات نیز می‌توانند باعث خشکی پوست در تابستان شوند.

جلوگیری از خشکی پوست در تابستان

جلوگیری از خشکی پوست درتابستان

برای جلوگیری از خشکی پوست در تابستان می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از مرطوب کننده: استفاده از یک مرطوب کننده مناسب می‌تواند به حفظ رطوبت پوست در تابستان کمک کند. برای بهترین نتیجه، می‌توانید از مرطوب کننده‌هایی با اسید هیالورونیک و گلیسرین استفاده کنید.

2. مصرف آب بیشتر: مصرف آب بیشتر می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند. بنابراین، بهتر است هنگامی که در فضای باز هستید، همیشه آب بنوشید و از مصرف نوشابه و آبمیوه با اضافه کردن شکر و مواد شیمیایی خودداری کنید.

3. استفاده از کرم ضد آفتاب: استفاده از کرم ضد آفتاب که حاوی SPF مناسب می‌تواند پوست را در مقابل تابش UV آفتاب محافظت کند و جلوی خشکی پوست را بگیرد.

4. استفاده از روغن‌های طبیعی: استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن آووکادو و روغن زیتون می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

درمان خشکی پوست در تابستان
درمان خشکی پوست در تابستان

5. استفاده از لوازم آرایشی مناسب: استفاده از لوازم آرایشی مناسب، مانند پاک کننده صورت نرم و خنک، مرطوب کننده صورت، و کرم ضد آفتاب با SPF مناسب، می‌تواند به جلوگیری از خشکی پوست صورت کمک کند و دیگر نیازی به درمان خشکی پوست صورت در تابستان نخواهید داشت.

6. انتخاب لباس مناسب: انتخاب لباس مناسب در تابستان می‌تواند باعث جلوگیری از خشکی پوست شود. لباس‌های نازک و سبک و رنگ‌های روشن‌تر بهترین گزینه هستند.

7. استفاده از شوینده‌های نرم کننده: استفاده از شوینده‌هایی که نرم و ملایم بوده و باعث حفظ رطوبت پوست می‌شوند، به جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند. درمان خشکی پوست دست در تابستان با کمک شوینده های مناسب نیز امکان پذیر است.

8. کوتاه  کردن حمام‌های داغ: حمام‌های داغ و بیش از حد می‌تواند باعث خشکی پوست شود. بهتر است از حمام‌های خنک و کوتاه کردن زمان حمام استفاده کنید.

9. مصرف آبمیوه و میوه‌های طبیعی: مصرف آبمیوه و میوه‌های طبیعی که حاوی رطوبت و ویتامین‌های ضروری هستند، می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

در نهایت، برای جلوگیری از خشکی پوست در تابستان بهتر است روزانه روتین مراقبتی پوست را دنبال کنید و از تمام روش‌های موجود برای حفظ رطوبت پوست در تابستان استفاده کنید.

درمان خانگی خشکی پوست در تابستان

درمان خانگی خشکی پوست در تابستان

برای درمان خشکی پوست در خانه، می‌توانید از مواد طبیعی و مرطوب کننده استفاده کنید. برخی از این مواد عبارتند از:

1. روغن نارگیل: روغن نارگیل خاصیت مرطوب کنندگی بالایی دارد و می‌تواند به خوبی در درمان خشکی پوست مفید باشد. برای استفاده، می‌توانید چند قطره روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

2. آلوئه ورا: آلوئه ورا مرطوب کننده قوی است و می‌تواند درمان خشکی پوست را تسریع کند. برای استفاده، پوست را به آرامی با ژل آلوئه ورا ماساژ داده و آن را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

3. عسل: عسل خاصیت آنتی‌باکتریال و مرطوب کنندگی دارد و می‌تواند به خوبی در درمان خشکی پوست مفید باشد. برای استفاده، یک قاشق عسل را به آرامی روی پوست خشک خود بمالید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

4. آووکادو: آووکادو حاوی چربی‌های سالم است که به خوبی می‌تواند در درمان خشکی پوست مفید باشد. برای استفاده، آووکادو را پوره کرده و آن را به صورت ماسک بر روی پوست خشک خود بمالید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

5. پوسته کنده گیاه آلوئه ورا: پوسته کنده گیاه آلوئه ورا خاصیت مرطوب کنندگی و التیام بخشی دارد و می‌تواند در درمان خشکی پوست مفید باشد. برای استفاده، پوسته کنده را به آرامی روی پوست خشک خود بمالید و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

بهتر است قبل از استفاده از هر یک از این مواد، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین بهتر است از هر کدام از این مواد در یک ناحیه کوچکی از پوست خود شروع کنید و در صورت بروز حساسیت یا التهاب، استفاده را متوقف کنید.

آیا می‌توانم از چندین ماده به صورت ترکیبی برای خشگی پوستم در تابستان استفاده کنم؟

ترکیبات خانگی برای درمان خشکی پوست در تابستان

بله، می‌توانید از چندین ماده به صورت ترکیبی برای درمان خشکی پوست در تابستان استفاده کنید. در واقع، ترکیبی از این مواد می‌تواند مفیدتر و کارآمدتر باشد. به عنوان مثال، می‌توانید روغن نارگیل، آلوئه ورا و عسل را با هم ترکیب کنید و از آن به عنوان یک ماسک پوست استفاده کنید.

همچنین، می‌توانید با ترکیب پوسته کنده گیاه آلوئه ورا با روغن نارگیل و یا آلوئه ورا، یک ماسک طبیعی برای درمان خشکی پوست تهیه کنید. همانطور که قبلا گفته شد، قبل از استفاده از هر نوع ترکیب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در صورت بروز حساسیت، استفاده را متوقف کنید.

به این پست امتیاز دهید

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا