مو

درمان موخوره (انواع موخوره + معرفی موثرترین درمان)

4.7
(3)

درمان موخوره و روش های پیشگیری از آن بسته به عوامل به وجود آورنده آن متفاوت است. برخی عوامل تشدید کننده موخوره طبیعی و برخی محیطی است. جهت پیشگیری از بروز موخوره رعایت برخی نکات در مراقبت از موها که به پیشگیری از خشکی و شکستگی موها می گردد الزامی است.

علت انواع موخوره ها (مانند آسیب دیدگی تارهای مو و شکستگی آن) ممکن است مشابه یکدیگر باشد، با این حال این به معنی این نیست که هر موخوره علل مختص به خود را ندارد.

خانم ها به طور متوسط انواع رفتارهایی مانند برس زدن، شستشو، رنگ کردن، سشوار کردن، اتو کردن و صاف کردن مو و یا فر کردن آنها را بر روی موهای خود انجام می دهند که ممکن است زمینه را برای ایجاد موخوره مهیا کند.

طبق پژوهش های صورت گرفته عوامل ایجاد کننده موخوره بسیار زیاد است، به همین ترتیب نیز روش های درمان موخوره مختلفی وجود دارد. در ادامه به بررسی عوامل ایجاد کننده موخوره و روش های جلوگیری و درمان موخوره خواهیم پرداخت.


موخوره چیست؟

موخوره بر اثر جدا شدن و تقسیم تارهای مو به دو یا چند رشته ایجاد می شود. (سام بارنت، ‌مالک و موسس موسسه مو و استخوان). این آسیب دیدگی تارهای مو بر اثر استرس وارد شده بر فولیکول اعم از عوامل شیمیایی و یا فیزیکی به وجود می آید. اگر چه جدا کردن و بریدن تارهای مو مبتلا به موخوره راه حل قطعی است ولی روش های مختلفی برای جلوگیری و درمان موخوره وجود دارد.

انواع موخوره

همان طور که عنوان شد موخوره به دلایل مختلفی در انتهای تارهای مو به وجود می آید. در ادامه به معرفی انواع مختلف موخوره می پردازیم که سلامت مو را به خطر می اندازند.

موخوره معمول و پایه ای (Basic Split)

موخوره معمول

نوع متداول موخوره از گسترش موخوره و تقسیم شدن تارهای مو ایجاد می شود. در این حالت سلول های کورتیکال همچنان موجب انسجام تارهای مو می شود ولی بخش بزرگی از آن شروع به جدا شدن می کند. در این حالت موهای شما به تغذیه مناسب احتیاج دارند. روش های درمان موخوره که به التیام تارهای مو و رفع خشکی و آسیب دیدگی تارهای مو می کنند توصیه می شود.

موخوره کوچک (Mini Split)

موخوره کوچک

نوع دوم موخوره همانند نوع اول متداول بوده و به گسترش موخوره منجر می شود. در این حالت نیز سر موها تشنه هستند و نیاز به توجه فوری دارند پس قبل از آن که دیر شود برای رفع آسیب دیدگی تارهای مو اقدام کنید.

موخوره چنگالی (Fork Split)

موخوره چنگالی

نوع سوم موخوره کمتر از دو نوع اول متداول است. در این نوع موخوره فیبر تار مو دچار آسیب بیشتری می شود. در این حالت برای درمان موخوره می توانید از انواع ماسک مو استفاده کنید و همچنین تعداد دفعات کوتاه کردن و مرتب کردن مو خود را در سال افزایش دهید.

موخوره درختی ( Tree Split)

موخوره درختی

در نوع چهارم موخوره، آسیب دیدگی فولیکول مو در یک طرف تار مو بیش از طرف دیگر است. در این نوع موخوره سلول های کورتیکال شروع به جدا شدن می کنند. برای درمان موخوره نوع چهارم باید در اسرع وقت با استفاده از قیچی آنها را برش داد. از طرفی استفاده از محصولات مراقبتی مو که سبب جلوگیری از خشکی و آسیب دیدگی می شوند بکار برید (محصولاتی که شامل ترکیبات OFPMA است تهیه کنید).

موخوره شمعی (Candle Split)

موخوره شمعی

در مورخوره نوع پنجم پوشش بیرونی مو و ظاهر آن نشان دهنده موخوره نیست ولی در هر زمان امکان بروز موخوره وجود دارد.  برای درمان موخوره نوع پنجم شما نیاز به زمان دارید. با این همه از روش های درمانی مانند بکار بردن روغن های مخصوص مو برای جلوگیری از موخوره و کنترل آن استفاده کنید.

موخوره گره ای ( Knot Split)

موخوره گره ای

موخوره نوع ششم اغلب در موهای فرفری دیده می شود. این نوع موها هنگام شانه زدن در هم گره خورده و تارهای مو شکسته می شوند. شکستگی تارهای مو موجب رشته رشته شدن تارهای مو و ایجاد موخوره می شود. اگر موهای شما فرفری است هنگام برس زدن مراقبت بیشتری داشته باشید تا به موها آسیبی وارد نشود.

دلایل بروز موخوره چیست؟   

دلایل موخوره

موخوره زمانی که انتهای تارهای مو خشک، آسیب دیده و شکننده می شود به وجود می آید. در این زمان نوک موها همانند یک طناب پاره شده به نظر می رسد. قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامساعد و رفتارهایی همانند سشوار کردن، اتو کردن و یا فر کردن مو از جمله دلایل موخوره محسوب می شود.

محصولات مراقبت مو که شامل مواد شیمیایی هستند موخوره را تشدید می کنند. افراد زیادی که به طور مداوم از محصولات مراقبت مو استفاده می کنند، موخوره را تجربه می کنند. تقریبا می توان گفت که اغلب افراد به دلایل مختلف با موخوره مواجه هستند. در ذیل برخی موارد مهم در رابطه با موخوره و روش های جلوگیری و درمان موخوره معرفی می گردد:

استفاده از نوار و روبان های پلاستیکی برای بستن موها

 موهای بسته شده و کشیده بیشتر در معرض آسیب و موخوره قرار دارند. اگر از کش مو، هدبند و سایر محصولات نگهدارنده مو استفاده نکنید، موهای شما کمتر در معرض آسیب دیدگی قرار می گیرند. کش های پلاستیکی به طور ویژه می توانند به موهای شما آسیب وارد کنند.

این عامل یکی از دلایل بروز موخوره است. برای جلوگیری و درمان موخوره توصیه می شود از کش مو پوشیده شده با پارچه و انواع پوشش های نرم استفاده شود.

استفاده از وسایل حرارتی و گرمایی

 به طور معمول ما عادت داریم که از وسایلی مانند سشوار و اتو برای خشک کردن و یا صاف کردن موهای خود استفاده کنیم. این موارد منجر به آسیب دیدن و شکستگی تارهای مو می شود. چگونه هنگام استفاده از وسایل حرارتی و گرمایی برای مو از موخوره جلوگیری کنیم؟ استفاده از محصولات مراقبت از مو مناسب و فاقد مواد شیمیایی و مضر یکی از روش های مفید بشمار می آید.

به عنوان مثال شامپو داو ویژه مراقبت روزانه و یا اسپری های محافظت کننده مو از گرما می تواند موهای شما را از گرما و آسیب دیدگی محافظت کند.

نکته قابل توجه این است که این نوع محصولات مراقبت از مو علاوه بر محافظت از موهای شما در برابر موخوره، موجب درخشندگی و زیبایی موها نیز می گردند. این محصولات از موها در برابر عوامل تشدید کننده موخوره مانند یخ زدگی مراقبت نموده لذا یکی از روش های درمان موخوره نیز محسوب می شوند.

رنگ کردن مو و استفاده از مواد شیمیایی

 وقتی دوست دارید که موهای خود را به رنگ مورد علاقه خود درآورید، از انواع رنگ های شیمیایی استفاده می کنید. این رنگ ها انواع مواد شیمیایی در ترکیبات خود دارند که موجب خشکی موها شده و موخوره به وجود می آورند. برای جلوگیری و درمان موخوره بعد از رنگ کردن موها، آنها را شستشو نمائید.

مراقبت و شستشوی مداوم علاوه بر محافظت از موهای شما در برابر موخوره به درخشندگی و زیبایی رنگ مو منجر می گردد. شامپو و نرم کننده مخصوص موهای رنگ شده داو به حفظ رنگ و زیبایی موهای شما تا ۴۰ بار شستشو کمک می کند. داشتن موهای نرم و ابریشمی با مراقبت روزانه از موها امکان پذیر می گردد.

شستشوی زیاد مو

 همانطور که شستشوی موها برای حفظ سلامتی مو و پوست سر مناسب است، ولی شستشو موجب از بین رفتن چربی مو و پوست می شود. این موارد به داشتن موهای خشک تر و موخوره می گردد. به عنوان یک قانون در نظر داشته باشید که شامپو و نرم کننده باید موجب نرمی و لطافت و جلوگیری از شکستگی مو شده و از موخوره جلوگیری کند.

محصولاتی که دارای کراتین هستند، ابتدا سطح موها را ترمیم نموده و سپس به عمق مو نفوذ می کند تا موهای سالم تر داشته باشید.

دستکاری مو

مواردی مانند برس و شامپو زدن جزو کارهای ضروری است، ولی کارهایی بیش از این می تواند موجب شکستگی موها شود. اگر پس از استحمام موها احساس کردید که موهای شما نیاز به حالت دهی و فرم دهی دارد می توانید از روغن های ترمیم کننده پس از استحمام استفاده کنید تا از موخوره جلوگیری و به درمان موخوره کمک نماید.

خشک کردن با حوله

پس از استحمام، استفاده از حوله جهت خشک کردن موهای خیس می تواند منجر به آسیب دیدگی و شکستگی موها شود. برای آسیب کمتر از حوله مایکروفایبر  یا حتی تیشرت تمیز استفاده کنید تا آسیب دیدگی به موها کمتر شود.

درمان موخوره

درمان موخوره

درمان موخوره و عوامل محیطی

دلایلدرمان موخوره
آسیب حرارتیمحدودیت استفاده از رفتارهای گرمایی- استفاده از دمای حرارتی پایین اجازه دهید موها به طور طبیعی و در جریان هوا خشک شوند- استفاده از محافظت کننده های مو در برابر گرما
آسیب فیزیکیاستفاده از روغن مو قبل از برس زدن – استفاده از شانه با دندانه های پهن هنگام برس زدن موهای مرطوب – جلوگیری از برس زدن زیاد و یا خشک کردن مو با حوله پس از استحمام
آسیب شیمیاییکاهش استفاده از مواد شیمیایی بر روی مو – پرهیز از رنگ مو آمونیاکی – استفاده از رنگ مو موقت
آسیب اشعه ماورابنفشاستفاده از محافظ مو و استفاده از ضد آفتاب مو

درمان موخوره و تغذیه

ماده طبیعیعملکردتاثیر کمبودمنبع غذایی
رویتاثیر بر فولیکول مو و رشد موتاخیر رشد موصدف خوراکی/ گوشت گوساله/ گوشت مرغ / کاکائو / مغزیجات
آهنعامل اصلی در تولید هموگلوبین که در انتقال اکسیژن به بدن و سلولها نقش مهمی داردتاخیر در رشد و تکثیر سلولهای موانواع گوشت شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی سبزیجات مانند نخود و پسته
آمینو اسید و پروتئینآمینو اسید  پیش ماده کراتین است. پروتئین همانند کراتین در کورتکس وجود دارد که بخش مهمی از مو استکمبود پروتئین موجب موهای نازک شکننده و سست می شود.تخم مرغ، کلم بروکلی، آووکادو، کاهو، ماست یونانی و ماهی

روش های خلاص شدن از موخوره

موخوره

موخوره قابل ترمیم نیست. تنها روش درمان موخوره بریدن و قیچی کردن موهای آسیب دیده است. بهترین و جدیدترین روش برای پیشگیری از موخوره روشی به نام از بین بردن با شمع و یا ولاتراپیا است.

این روش زمانی مشهور شد که فردی به نام آلساندرو امبروسو تصاویر از بین بردن موهای دارای موخوره را در اینستاگرام منتشر کرد. در این روش موهای دارای موخوره توسط شعله شمع سوزانده می شوند. سوزاندن موها می تواند روشی برای بستن انتهای تارهای مو باشد تا دیگر دچار موخوره نشوند.

با این حال برخی کارشناسان نگران این هستند که این کار به آسیب دیدگی فولیکول های مو و موخوره منجر شود. چنانچه برای درمان موخوره خود اقدام به سوزاندن با شعله شمع می کنید، از یک متخصص کمک بگیرید. انجام این کار به تنهایی ممکن است با سوزاندن مو و پوست سر شما همراه شود.

ماسک های مو به دلیل ایجاد رطوبت مو مانع از خشکی و موخوره می شوند. بنابراین استفاده مداوم از ماسک مو به پیشگیری از موخوره می انجامد.

چگونه می توان موخوره را پنهان نمود؟

روغن درمان موخوره

ماسک مو با تامین رطوبت مورد نیاز مو و قوی سازی فولیکول یک روش درمان موخوره موثر نامیده می شود. آنها مواد مناسبی برای پوشش موخوره و بهبود ظاهر کلی مو هستند. انواع نرم کننده ها اغلب بر روی موهای تمیز و خشک بکار میروند. انواع ماسک مو و نرم کننده های مو را از داروخانه ها و مراکز فروش مواد آرایشی و بهداشتی تهیه کنید. این موارد به درمان موخوره نیز منجر خواهد شد.

هنگام خرید این مواد به ترکیبات آنها توجه داشته باشید. از جمله مواد مهم در درمان موخوره و پیشگیری از بروز آن می توان موارد ذیل را معرفی نمود:

ترمیم موخوره با روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین به تامین رطوبت مو کمک می کند. روغن بادام ممکن است در انواع نرم کننده بکار رود و یا به عنوان روغن استفاده شود.

پانتنول برای موخوره

پانتنول ترکیبی از پانتوتنیک اسید یا ویتامین B5 است که به داشتن موهای قوی و مرطوب کمک کرده و از آسیب دیدگی مو پیشگیری می کند.

ترمیم موخوره با روغن آرگان

روغن آرگان از درخت آرگان در مراکش تهیه می شود. روغن آرگان مرطوب کننده و درخشان کننده مو است.


پیشگیری از موخوره

پیشگیری از بروز موخوره کاری دشوار است با این حال برخی کارها احتمال موخوره را کاهش می دهد. از جمله موارد موثر در پیشگیری از موخوره می توان به اقدامات زیر اشاره کرد:

  •  اصلاح موها به طور مرتب و هر شش ماه یکبار
  • عدم شستشوی روزانه موها و در صورت شستشوی روزانه تنها استفاده از نرم کننده
  •  استفاده از شامپوهای با ترکیبات طبیعی
  • استفاده از نرم کننده پس از شامپو کردن،
  • استفاده از برس با دندانه های پهن،
  • محدودیت استفاده از روش های آسیب زننده به مو مانند سشوار و اتو مو و استفاده از اسپری محافظت مو از گرما قبل از سشوار و اتو کردن موها اشاره نمود.
  • استفاده از مکمل های بیوتین و فولیک اسید برای تقویت مو با نظر پزشک متخصص

آیا برخی افراد بیشتر به موخوره مبتلا می شوند؟

با اینکه تمام افراد در معرض موخوره قرار دارند، ولی آفریقایی تبارها بیشتر در معرض موخوره قرار دارند. موی افراد آفریقایی ساختار سلولی بیضی شکل دارد که در معرض شکستگی بیشتر است. به همین دلیل فولیکول های موی آنها بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. علاوه بر این زنان بیش از مردان امکان ابتلا به موخوره را دارند. استفاده از انواع روش های درمان موخوره و پیشگیری از آن به کاهش احتمال بروز موخوره کمک می کند.

حرف پایانی در مورد درمان موخوره

به طور کلی موخوره موجب ایجاد ظاهر آسیب دیده و نا مرتب در موها می شود. وقتی در معرض ایجاد موخوره قرار می گیرید، بهترین روش توجه ویژه به سلامت مو و جلوگیری از آن است.

اگر چه ممکن است شما تمایلی به عدم استفاده از وسایل آرایشی و حالت دهنده موهای خود نداشته باشید، اما استفاده کمتر از آنها و نگهداری موها در شرایط مطلوب می تواند از احتمال ابتلا به موخوره جلوگیری می کند. روش های پیشگیری از موخوره را جدی بگیرید و در زمان بروز مشکل سریعا به فکر درمان موخوره باشید.

“امیدواریم این مطلب دکتر فارمو در مورد بروزترین اطلاعات درمان موخوره را پسندیده باشید، از این که نظر خود را با ما به اشتراک می گذارید و به این مطلب امتیاز می دهید سپاسگزاریم. 🙂 “

تیم تحریریه دکتر فارمو

این محتوا چقدر برای شما مفید بود؟!

برای امتیاز دادن به این محتوا روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد امتیازهای داده شده 3

اولین نفر برای امتیاز دادن باشید! 🙂

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. قسمت معرفی انواع موخوره جالب بود مخصوصا که عکسم داشت. کاشت محصولات بیشتری برای درمان موخوره معرفی میکردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا