مجله تناسب اندام

افزایش قد در ۱۴ سالگی

وقتی فرزندان به سن بلوغ نزدیک می‌شوند دغدغه والدین افزایش قد و رشد طبیعی آن‌ها می‌باشد. بسیاری از والدین و حتی نوجوانان دوست دارند تا قدی بلند و زیبا داشته باشند. افزایش قد معمولاً با ژنتیک و محیط اطراف بسیار مرتبط می‌باشد. معمولاً در سن ۱۴ سالگی که بلوغ تقریباً در نوجوانان کامل می‌شود رشد قد مخصوصاً در دختران کم می‌شود و دیگر آن رشد سریع را ندارند.

بعضی از نوجوانان در این سن به حد نصاب قد خود به دلایل مختلف نمی‌رسند. در این هنگام به دنبال‌ راه‌ های افزایش قد در 14 سالگی هستند. اکنون ببینیم که آیا می‌توانیم در سن ۱۴ سالگی قد را افزایش دهیم؟ همراه فارمو باشید.

راه‌های افزایش قد در ۱۴ سالگی

بسیاری از نوجوانان زمانی که به سن ۱۴ سالگی می‌رسند از قد خود راضی نیستند و همواره این سؤال در ذهنشان وجود دارد که چگونه قد خود را افزایش دهیم؟ باید بدانیم که ژنتیک بسیار در رشد قد تأثیرگذار می‌باشد. پدر و مادر قد بلند معمولاً فرزندانی قد بلند دارند. البته گاهی اوقات این مسأله شامل استثنا هم می‌باشد. فرزندانی که پدر و مادری قد کوتاه دارند طبیعتا نمی‌توانند قد ایده‌آل خود را داشته باشند. برای اینکه این افراد بتوانند در سن ۱۴ سالگی به قد‌ایده‌آل خود برسند راه‌هایی وجود دارد. در اینجا به راه‌ های افزایش قد در 14 سالگی اشاره می‌کنیم.

راه‌های افزایش قد در ۱۴ سالگی
راه‌های افزایش قد در ۱۴ سالگی

1. رژیم غذایی برای افزایش قد در 14 سالگی

غذا‌های مقوی و پر انرژی به رشد قد نوجوان کمک زیادی می‌کند. نوجوانان در سن ۱۴ سالگی می‌توانند با قرار دادن میوه و سبزی در برنامه غذایی خود و همچنین استفاده از لبنیات و غذا‌های سرشار از پروتئین به رشد قد خود کمک کنند. همچنین برای کمک به افزایش قد در ۱۴ سالگی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای رشد بدن لازم می‌باشد. ویتامین‌های مورد نیاز در این سن که به رشد قد کمک زیادی می‌کنند عبارتند از:

زینک

روی یا زینک برای رشد استخوان‌ها و افزایش قد در ۱۴ سالگی الزامی می‌باشد. بعد از آهن، زینک از عناصر مهم برای بدن می‌باشد که نبودن آن باعث بلوغ دیر رس، کوتاهی قد و خستگی می‌گردد. مواد غذایی طبیعی که به فراوانی روی در آن‌ها وجود دارد عدس، لوبیا سفید، جو دو سر، آجیل، تخمه و زرده تخم مرغ می‌باشد.

ویتامین D

وجود این ویتامین برای افزایش قد در ۱۴ سالگی اجباری از ویتامین D به جذب بیشتر کلسیم کمک فراوانی می‌کند. بهترین راه برای دریافت ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌باشد. غذا‌هایی مثل روغن ماهی، تخم مرغ، ماهی و جگر ویتامین دی فراوان دارند.

کلسیم

کلسیم از عناصری می‌باشد که بدن قادر به ساخت آن نیست و تنها از راه غذا جذب می‌شود. کمبود کلسیم در بدن باعث می‌شود تا بافت استخوان از داخل به مرور زمان جداگشته و باعث پوکی استخوان و جلوگیری از رشد می‌شود. منابع پرکلسیم عبارتند از: کلم بروکلی، لبنیات، کلم پیچ، ماهی، نان و غلات.

2. خوردن صبحانه سالم

خوردن یک صبحانه مقوی می‌تواند متابولیسم بدن را بالا ببرد و باعث جذب بالاتر مواد مغذی گردد‌.

3. ورزش و تمرینات ورزشی

ورزش کردن مانند تغذیه می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش قد در ۱۴ سالگی داشته باشد. افرادی که دوست دارند در ۱۴ سالگی قد بلندتری داشته باشند حتماً باید تمرینات ورزشی مورد نیاز برای افزایش قد را انجام دهند. هورمون رشد از غده هیپوفیز ترشح می‌شود. با ورزش کردن این هورمون بیشتر آزاد می‌شود و با گذشت زمان سبب افزایش قد می‌گردد. بهترین ورزش‌های که در سن ۱۴ سالگی به بلندتر شدن قد شما کمک می‌کند به ترتیب عبارتند از:

 • افزایش قد با بارفیکس زدن

بارفیکس‌زدن یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش قد می‌باشد. اندام‌های شکمی و پشت شما را فرم می‌دهد و باعث بهتر شدن ماهیچه‌ها و بلند شدن قد می‌گردد. وقتی به کمک دستانتان تمام بدن خود را به سمت بالا می‌کشید در واقع برخلاف نیروی جاذبه که بدن شما را به سمت پایین می‌کشد عمل می‌کنید و در نتیجه این کشیدگی باعث می‌شود تا قد شما بلندتر گردد.

 • افزایش قد با شنا

شنا یکی از راه‌ های افزایش قد در 14 سالگی می‌باشد زیرا این ورزش باعث می‌شود تا شما عضلات دست و پا و ستون فقرات خود را بکشید. در نتیجه همراه با این کشش قد شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • افزایش قد در ۱۴ سالگی با طناب زدن

یکی دیگر از راه‌ های افزایش قد در 14 سالگی طناب‌زدن می‌باشد. زیرا این ورزش بی‌نظیر کمک می‌کند تا با کشیدن‌عضلات و بالا و پایین پریدن هورمون رشد بیشتری ترشح شود و در نتیجه طول استخوان‌ها افزایش یابد.

 • افزایش قد با یوگا

ورزش می‌تواند کمک زیادی به رشد نوجوانان کند. یکی از ورزش‌های مفید برای نوجوانان در سنین ۱۴ سالگی که به بلندتر شدن قد آن‌ها کمک می‌کند ورزش یوگا می‌باشد. در این ورزش به علت انجام حرکات کششی باعث افزایش قد می‌‌شود.

خواب کافی و استراحت به میزان لازم می‌تواند کمک زیادی به افزایش قد در ۱۴ سالگی کند. محققان به این نتیجه رسیدند که هورمون رشد در ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب به بیشترین میزان خود ترشح می‌شود و برای نوجوانان خوابیدن در این ساعت موجب بالا رفتن ترشح هورمون رشد و افزایش قد می‌گردد. بنابراین داشتن خواب کافی یکی دیگر از راه‌های افزایش قد در ۱۴ سالگی می‌باشد.

ورزش های زیادی برای افزایش قد وجود دارند که در مقاله ورزش برای افزایش قد می توانید تمامی این ورزش ها را مشاهده کنید.

چه عواملی رشد قد شما را متوقف می‌کند؟

اگر نوجوان شما در سن ۱۴ سالگی به قد‌ایده‌آل خود نرسیده است در حالی که ژن قد بلند را دارا می‌باشد باید بدانیم که عواملی در این امر دخیل هستند که مانع رشد متعادل نوجوان می‌گردد. این عوامل عبارتند از:

 1. خواب نامنظم و استراحت نادرست
 2. مشکلات غددی مثل مشکل در ترشح هورمون رشد
 3. کم‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
 4. خوردن غذا‌های ناسالم
 5. کمبود ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد استخوان
 6. سوء تغذیه
 7. عوامل ژنتیکی
 8. استفاده از کفش نامناسب
بهترین روش افزایش قد در ۱۴ سالگی
بهترین روش افزایش قد در ۱۴ سالگی

سایر روش ها برای افزایش قد

برای اینکه بتوانید به قد ایده‌آل خود برسید باید سبک زندگی را تغییر دهید و به سمت زندگی سالم گام بردارید.

1. جنسینگ هندی مصرف کنید: جنسینگ بخاطر داشتن مواد معدنی فراوان بر روی اسکلت استخوان تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش قد می‌شود

2. شیر بنوشید: منبع فراوان از کلسیم می‌باشد که به رشد استخوان‌ها کمک زیادی می‌کند. همچنین سرشار از ویتامین‌های A و پروتئین فراوان می‌باشد‌

3. تمرینات یوگا انجام دهید: یوگا می‌تواند به افزایش ترشح هورمون رشد کمک زیادی کند. همچنین یوگا باعث کاهش‌ استرس‌ می‌شود و تنش را در ماهیچه کم می‌کند.

4. حرکات کششی انجام دهید: انجام حرکات کششی به رشد استخوان‌های طولی کمک زیادی می‌کند. تمرینات ورزشی پرتحرک باعث ترشح فراوان هورمون رشد می‌شود. ورزش منظم باعث رشد استخوان‌های طولی می‌شود.

5. به اندازه بخوابید: خواب کافی باعث استراحت مغز و ترشح هورمون رشد می‌شود.

6. رژیم غذایی درست داشته باشید: از مواد غذایی سرشار از ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.

7. از خورشید ویتامین دی دریافت کنید: بهترین منبع برای دریافت ویتامین دی نور خورشید است. کمبود ویتامین دی باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود.

8. بدن خود را در موقعیت مناسب قرار دهید: درست نشستن باعث تقویت ستون فقرات شده و در بلند‌تر شدن قد تأثیر زیادی دارد. صاف و راست نشستن نقش مهمی در بلندتر نشان دادن قد شما دارد. همچنین صاف نشستن به تقویت ستون مهره‌ها کمک فراوانی می‌کند.

9. آب زیاد بنوشید: آب بهترین منبع برای دفع سموم از بدن می‌باشد. همچنین کمک فراوانی به هضم غذا می‌کند. همچنین مصرف به اندازه آب به بالا‌بردن متابولیسم بدن کمک زیادی می‌کند.

کلام پایانی برای افزایش قد در سن 14 سالگی

داشتن قد بلند آرزوی هر نوجوانی می‌باشد زیرا قد بلند باعث بالا بردن اعتماد به نفس شده و می‌تواند به بهتر شدن زندگی شخصی فرد کمک فراوانی کند. معمولاً عواملی مانند ژنتیک و عوامل محیطی تأثیر زیادی بر روی قد می‌گذارد. اما اگر نوجوانی به سن ۱۴ سالگی رسید و به قد‌ ایده‌آل دست نیافت می‌تواند از راهکار‌های مختلفی برای افزایش قد خود کمک بگیرد.

تغییر در نوع تغذیه و استفاده از غذا‌های سالم، تحرک زیاد و ورزش، استراحت و خواب به موقع، رژیم غذایی متعادل و درست، استفاده از مکمل‌ها در کنار وعده‌های غذایی اصلی برای تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن همه می‌توانند در کنار همدیگر به رشد بهتر نوجوان کمک فراوان کند. برای اینکه بتوانید به رشد قد خود در این سن کمک بیشتری کنید می‌توانید از یک پزشک متخصص در این امر کمک بگیرید.

4.2/5 - (10 امتیاز)

دکتر فارمو

دکتر فارمو مجموعه ای از متخصصان زیبایی و تندرستی، با سال ها تجربه‌ در زمینه های سلامت پوست و مو، رژیم درمانی، آرایشی و عمل‌های زیبایی است. ما به طور کامل با نیازهای مخاطبان خود آشنا هستیم و با به کارگیری علم روز، روش‌های مدرن و ابزارهای پیشرفته، به مراجعین خود کمک می‌کنیم تا بدنی سالم و ظاهری جذاب داشته باشند. هدف ما ایجاد آگاهی از طریق اطلاعات صحیح و بروز است تا ضمن فراهم آوردن تجربه‌ی مثبت و دلنشین، پرسش ها و چالش های شما را نیز رفع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا